Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν είναι μόνο το 4Κ,είναι γενικώς όλα τα προβλήματα που μου έχει βγάλει το setup

 

Δεν υπάρχει ούτε ένα απόγευμα που να έχω κάτσει και να πω σήμερα το ευχαριστήθηκα.

 

Τις μισές φορές παίζω χωρίς sli και τις άλλες μισές τρελένομαι στο stuttering.

 

 

Μάλλον λοιπόν θα πάω σε ένα titan(όπως είχα σκοπό από την αρχή) και θα παίζω σε 4κ ότι μπορώ και τα υπόλοιπα σε 1080p.

Αυτη παντως δεν ειναι λογικη ουτε για αγορα καρτας αλλα ουτε για προτιμηση συγκεκριμενης αναλυσης. Θα ελεγα καλυτερα να το ξανασκεφτεις και να κανεις και τις αναλογες αγορες,μην βιαστεις και μετα λυπασαι τα χρηματα που εδωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε τι αναλυση παιζεις και εχεις θεμα με το setup σου? Σε ποια παιχνιδια?

 

Εχουμε παει παλι την συζητηση για 4Κ και αν θα την παλευει εκει η Titan X. Kρατατε μικρα καλαθακια γιατι παιζει να απογοητευειτε και να πατε να σκασετε χωρις λογο ενα σκασμο χρηματα. Aφου 2x970>>>Titan X, δεν καταλαβαινω τον λογο για να σκασετε 1000+ ευρω. Απο την αλλη δικα σας ειναι τα χρηματα, οτι γουσταρετε θα κανετε.

4k

 

σχέδον ότι παιχνίδι έχω παίξει μέχρι τώρα μου έχει βγάλει stuttering μόλις ξεπερνάει τα 3500MB

Ryse,SoM,Dying Light,DAI,ACU,FC4 

 

 

με sli off δεν έχουν θέματα αλλά τα frame rates είναι χαμηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με πρωταγωνιστές πωλήσεων : Fifa, Pro, WoW, Battlefield, CoD.....περιμένετε τις υπερπαραγωγές για pc....

 

από την αρχή μέχρι το τέλος κάθε σεζόν τα τελευταία χρόνια το έργο παραμένει ίδιο...

 

όποιος αλλάζει κάρτα γραφικών σε λιγότερο από 2.5-3 χρόνια χαρακτηρίζεται το λιγότερο αφελής,

είτε του περισσεύουν είτε όχι...

 

κανένας λόγος για αναβαθμίσεις όπως τις έχουμε μάθει οι παλιότεροι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 4Κ θες και 3 * 970/980 για να πεις ότι παίζεις ΟΛΑ τα παιχνίδια, πλάκα μας κάνατε ; Ποια VRAM..

 

Don't bother.. Υπαρχει μια ειδοποιος διαφορα αναμεσα στο χρειαζομαι και στο καλο θα ηταν να υπαρχει για καποιες περιπτωσεις,αλλα το placebo fx καλα κρατει..

 

Καλύτερα pixels χρειαζόμαστε πριν πάμε στα περισσότερα.

 

Αυτο ειναι το μονο σιγουρο.. Και καλυτερα παιχνιδια χρειαζομαστε, αλλα ειλικρινα απο τοτε που εχω καθισει μπροστα στην 4k IPS TV ειναι σαν να εχω ενα τεραστιο μονιτορ στην διαθεση μου.. Τι καρδια να μου κανει μετα να παιξω στο 27αρι εστω και με καλυτερο dpi? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά παίζουν και με μια κάρτα σε 4k,αρκεί να κατεβάσεις ορισμένα settings

 

εμένα το πρόβλημα μου είναι τα 3.5GB

Σε αυτήν την ανάλυση έχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά παίζουν και με μια κάρτα σε 4k,αρκεί να κατεβάσεις ορισμένα settings

 

εμένα το πρόβλημα μου είναι τα 3.5GB

Σε αυτήν την ανάλυση έχει θέμα.

 

Οσο υψηλοτερη αναλυση τοσο μεγαλυτερη αναγκη να κρατας max τα gfx sets. 

 

Nα το χεσω το 4Κ εαν βαζω textures medium, LOD medium, Shadows medium. 

Oπως τα 30 fps και σε 10Κ αναλυση ειναι πολυ μα πολυ λιγα για απολαυστικο pc gaming...

 

Να σκας χιλιαρικα για να παιζεις με 30 fps ειναι τραγικο...

 

SLI GTX Titan X να παρεις να γουσταρεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μονα παιχνιδια που ειχα θεμα σε 4k ηταν:

 

1. Το SoM το οποιο με ultra textures εχει stuttering ακομη και σε 1440p παρα τα αρκετα fps του. Που σημαινει οτι δεν ειναι θεμα gpu, ειδικα εφοσον το ιδιο κανει και στην 980gtx,

2. Το AC:U το οποιο δεν ασχολουμαι καν με το stuttering απο την στιγμη που εχω αλλα προβληματα να αντιμετωπισω (~31fps avg και αρκετα dips σε low fps). Τα ιδια βλεπω και σε 980gtx sli οποτε μια ή αλλη.. Τα ιδια βλεπω και σε 1440p εστω και σε μικροτερο βαθμο παρα τα πολλα fps. 

3. Το Dying light το οποιο μονο με medium textures δεν εχει stuttering και το οποιο κατα τα αλλα παιζει αψογα.

 

Τα 2 απο τα 3 παροτι φαινονται αρκετα memory bandwidth limited, παρουσιαζουν αλλα προβληματα που δικαιολογουν εν μερει ή πληρως το stuttering. Επισης παρα πολυ σημαντικο ειναι οτι απο την στιγμη που εχω θεμα με τον memory controller της cpu και εχω μεινει με 8Gb system ram εχει μειωθει αισθητα η ομαλοτητα και εχει αυξηθει το stuttering.

 

Προσωπικα λοιπον ξαναλεω οτι ειμαι υπερευχαριστημενος απο την αποδοση του SLi για τα λεφτα που εδωσα και τολμω να πω οτι εχει ξεπερασει τις προσδοκιες μου. Περιμενα να παιζω περιστασιακα και τελικα με πιανω να εχω καλομαθει και να τσαντιζομαι οταν δεν μπορω να παιξω οπως θελω λες και πουσαρω καμια αναλυση της πλακας στην τελικη.

 

Να παω λοιπον σε μια μονη λυση που ειναι πανακριβη και θα εχω κατωτερες επιδοσεις για να γλυτωσω (ΑΝ γλυτωσω το stutter σε 1-2 παιχνιδια) δεν θα το κανω.

Θα περιμενω να δω τις λυσεις της AMD και αν κινηθουμε σε ανθρωπινα επιπεδα ΙΣΩΣ να σκεφτω να μεταπηδησω εκει. ΙΣΩΣ.

Αλλα ξαναλεω. Για τα λεφτα και το o/c που σηκωνουν οι 970 παραμενουν απιστευτες καρτες σε τιμη/αποδοση. Μην το παραβλεπουμε αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη κορoιδεύεις το "cinematic" 30fps.....  :-D

 

 

 

Ξανα λέω,εγώ προσωπικά είμαι δυσαρεστημένος με το το sli.Μπορεί τα frame rates να είναι ψηλά αλλά το stuttering είναι ανυπόφορο.

 

ότι έχω δοκιμάσει μου έχει βγάλει stuttering/low gpu usage/fps drops

 

Άσε που τα παιχνίδια που παίζω τώρα δεν το υποστηρίζουν καν.....(Revelations 2,FF13-2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι θα ειναι πιο ακριβες αναμενεται.. Δεν βγαινει καθε μερα price/perf gpu σαν την 970. Ας δουμε ομως πρωτα που θα τοποθετηθουν τιμολογιακα, εχω την αισθηση οτι αυτη την φορα θα κανει την αισθηση η Daamit.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη κορoιδεύεις το "cinematic" 30fps..... :-D

 

 

Ξανα λέω,εγώ προσωπικά είμαι δυσαρεστημένος με το το sli.Μπορεί τα frame rates να είναι ψηλά αλλά το stuttering είναι ανυπόφορο.

 

ότι έχω δοκιμάσει μου έχει βγάλει stuttering/low gpu usage/fps drops

 

Άσε που τα παιχνίδια που παίζω τώρα δεν το υποστηρίζουν καν.....(Revelations 2,FF13-2)

1. SLI μονο με VSYNC και fps μονιμα καρφωμενο 60αρι. Αυτος ειναι ο λογος υπαρξης του...

2. Πολλα τελευταια games εχουν stutter και σε μονη καρτα λογω των ultra textures και του engine τους χωρις να γεμιζει η ram.

 

Πολλα το 4Κ να ηρεμήσειs...

 

Το SLI με 970gtx και 980gtx ειναι για 1440p only...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...