Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια δεν ξερω αν καποιος το εχει αναρτησει , δεν μπορω να διαβασω τοσα ποστ προηγουμενα

 

http://www.asus.com/gr/Graphics_Cards/STRIXGTX960DC2OC4GD5/overview/

 

δεν νομιζω βεβαια οτι η παραπανω vram προσφερει κατι περισσοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο τιτάνας θα πλησιάζει επιδόσεις sli 980 + ότι θα έχει 12gb vram + double precision κατά πολύ από τις 980. Δεν είπα ότι θα έχει σαν την προηγούμενη titan το ίδιο, αλλά θα έχει ένα ικανοποιητικό νούμερο.

Δεν λέω τι θα γίνει εάν γίνει sli ο καινούργιος τιτάνας? Με τηλεσκόπιο θα τον ψάχνουν!

 

Για άλλη μια φορά το GM200 θα έχει ΠΟΛΥ ταπεινό αριθμό μονάδων FP64 οπότε ΔΕΝ θα μπει σε Tesla και οι επιδόσεις double precision θα είναι ανάξιες λόγου. Για τα υπόλοιπα περισσότερα μετά την κυκλοφορία για να διασκεδάσουμε τις εκάστοτε προσδοκίες.

παιδια δεν ξερω αν καποιος το εχει αναρτησει , δεν μπορω να διαβασω τοσα ποστ προηγουμενα

 

http://www.asus.com/gr/Graphics_Cards/STRIXGTX960DC2OC4GD5/overview/

 

δεν νομιζω βεβαια οτι η παραπανω vram προσφερει κατι περισσοτερο

 

΄Οχι αλλά αν κάνει η 4GB 250 ευρώ π.χ. και η 2GB 220 ευρώ, την πρώτη θα πάρεις φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ailure , εχω ξεμεινει με μια ταπεινη ΑΤΙ4670 512ΜΒ VRAM ! (εκανα ολα τα υπολοιπα , i5,8GB ram κλπ) και απλα περιμενα 2 πραγματα για να αναβαθμισω και την καρτα 1)αυτο που ποσταρα , να βγει η 960 με 4GB ram μπας και την παλευει καλυτερα απ'οτι αυτη με τα 2GB και 2)τις νεες 3ΧΧΧ της amd.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα τόσο μεταξύ 970sli και Titan X αλλά 970sli και της GM200 6GB έκδοσης που περιμένουμε λίγο αργότερα και η τιμή του  φαντάζομαι κοντά στα 700€. Εκεί σίγουρα πας σε GM200 6GB με custom ψύξη.

O Titan X είναι προφανώς για τους φραγκάτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι παντοτε τι θελεις να κανεις με την gpu, αν παιζεις games, και τι αναλυση και frames θελεις.

 

Για 1080p που ειναι η mainstream αναλυση παγκοσμιως ακομα και μια 970 ειναι overkill αυτη την στιγμη και ποσο μαλλον με αυτα τα console ports που μας πετανε στο pc.

 

Aπο εκει και περα αν καποιος εχει 4Κ monitor, αρα και φραγκα, δεν νομιζω πως τον εμποδιζει τιποτα να δοκιμασει την Tατιανα X. 

 

Ισως με δυο τετοια θηρια σε sli, το 4K gaming σε καλα frames να ειναι εφικτο. Ειδωμεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανένας για πρόβλημα με άσπρες γραμμές σε παιχνίδια?

 

Στου κουμπάρου μου η Gigabyte G1 970 στα παιχνίδια Portal 2 και Fallout New Vegas του βγάζει διαγώνιες άσπρες γραμμές. Στο Portal ειδικά το παιχνίδι είναι unplayable, ενώ στο Fallout ώρες ώρες μπορεί να του βγάλει και κόκκινα κουτάκια (εδώ χτυπάνε καμπανάκια σε μένα).

 

Πάρα ταύτα οτιδήποτε άλλο βάζει του παίζει μιά χαρά.

 

Έχει τους τελευταίους official drivers.

 

Googlara αλλά δεν βρήκα κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω την 970 . Λέω να την δώσω και να πάω σε 980 ή στην GTX Titan 6GB. Τι λέτε εσείς;
Θα δω διαφορά; Αξίζει η μετάβαση; Κάπου +150-200 ευρώ θα μου στοιχίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω την 970 . Λέω να την δώσω και να πάω σε 980 ή στην GTX Titan 6GB. Τι λέτε εσείς;

Θα δω διαφορά; Αξίζει η μετάβαση; Κάπου +150-200 ευρώ θα μου στοιχίσει.

οχι

 

panther σαν artifacts μυριζει.Drivers σωστοι? Θερμοκρασιες? Μηπως εχει o.c?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, το βρήκαμε το πρόβλημα με τις  γραμμές και τα articafts στα εν λόγω παιχνίδια.

 

Έκανε πρόβλημα το in-game statistics display από το MSI Afterburner.

 

Μόλις απενεργοποιήσαμε το Riva Tuner Statistics Server εξαφανίστηκαν καί οι γραμμές καί τα artifacts.

 

Προσωπικά πρώτη φορά συναντώ κάτι τέτοιο. Όταν υπάρχει πρόβλημα με το συγκεκριμένο πρόγραμμα εμένα τουλάχιστον απλά δεν ξεκινάνε τα παιχνίδια, οπότε και το απενεργοποιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω την 970 . Λέω να την δώσω και να πάω σε 980 ή στην GTX Titan 6GB. Τι λέτε εσείς;

Θα δω διαφορά; Αξίζει η μετάβαση; Κάπου +150-200 ευρώ θα μου στοιχίσει.

Για την αναλυση που εισαι δεν αξιζει ουτε με σφαιρες,ειδικα για την Titan που αναφερεις λολ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.

 

Γενικά η 980 δεν είναι ανώτερη από την 970; Λένε πως η 970 ουσιαστικά φτάνει μόνο τα 3.5 GB και πως αν πάει παραπάνω πέφτει το performance. Γι' αυτό το σκέφτομαι να πάω σε 980....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.

 

Γενικά η 980 δεν είναι ανώτερη από την 970; Λένε πως η 970 ουσιαστικά φτάνει μόνο τα 3.5 GB και πως αν πάει παραπάνω πέφτει το performance. Γι' αυτό το σκέφτομαι να πάω σε 980....

Ουτως ή αλλως το ολο θεμα με τη Vram ειναι κυριως για ψηλοτερες αναλυσεις,δηλαδη 1600p και 2160p οπου εκει οντως χρειαζεται η περισσοτερη Vram. Βεβαια απο οτι βλεπω την εχεις βαλει ηδη σε αγγελια αλλα οτι θελεις εσυ φυσικα κανεις. Για την 980 παντως να ξερεις οτι απο ολους μας θα διαβασεις να γραφουμε οτι δεν αξιζει ειτε για τα χρηματα της ειτε για την αναλυση σου. Αλλωστε δεν νομιζω να υπαρχει παιχνιδι να μην στο σηκωνει η καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο. Δεν την αλλάζω ..! :)

 

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!

Βασικα η τσεπη σου θα χαρει περισσοτερο :P

Ουτως ή αλλως οπως εχουμε πει αρκετες φορες,αν σε καποι παιχνιδι η 970 δεν θα μπορει να το παιζει τοτε ουτε η 980 θα μπορει να το παιξει αν και λιγο δυνατοτερη. Και μιας και τα καλα παιχνιδια βγαινουν με το σταγονομετρο,θα ελεγα να ξανακοιταζες για καρτα σε 2χρονακια παλι :D εκτως αν πας σε καποιο 4k monitor.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...