Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν χρειάζεται να πας στην X99 πλατφόρμα είναι υπερβολή αν παίζεις σχεδόν μόνο παιχνίδια , θα άξιζε μόνο αν κάνεις εργασιες όπως επεξεργασία βιντεο κτλ. Ένας ''ταπεινός'' i7 4790k αρκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να μην το κουρασω κ αλλο το θεμα οποτε με λιγα λογια επειδη με καλυψαν οι απαντησεις σας και ειχα σκεφτει και την περιπτωση να μην τραβαει το συστημα μου το εν λογω ενχειρημα.Ουσιαστικα πρεπει να μαζεψω για x99 mb, 5930k cpu ενα σετ ραμ ενα Corsair HXi Series 850W τροφοδοτικο και ενα κουτι τσιμπαω και αλλη μια 970 και εγινα..Ξερω ξεφευγω πολυ σε χρηματα τωρα απο τα 1100 που εχω θελω αλλα 1500 τουλαχιστον με αυτα που λεω αλλα δεν ειχα σκοπο να τα εχω μαζεψει συντομα αυτα τα λεφτα.Απλα υπολογιζω οτι μεχρι να μαζεψω τα χρηματα να εχουμε πεσει οι τιμες σε αυτα τα πραγματα..Πιο πολυ ηθελα να μαθω αν με μια δευτερη καρτα θα μπορω να παιξω με την εν λογω οθονη... γιατι για τιτανα δυσκολο...

Ξερω για το Bf4 σε 1080 ποσα fps βαραει το παιχνιδι με 970 και οτι για ultra θες 2 καρτες για να πετυχεις τα hz ποσο μαλλον για μεγαλυτερη 1440p αλλα δεν παιζω ποτε σε multiplayer με φουλ γραφικα οποτε δεν θα ηταν θεμα αν θα εβγαζα τα fps σε low και για του λογου το αληθες το εχω ηδη τσεκαρει με καλυτερο συστημα βεβαια απο το δικο μου με 2 970 g1 σε Ultra σε αυτον παιζει με 100-130 fps

 

 

Οταν λεμε να αναβαθμισεις το συστημα σου,κανενας δεν ειπε οτι πρεπει να πας αναγκαστικα σε x99 οπου ουσιαστικα το μονο που θα καταφερεις ειναι να δωσεις τσαμπα χρηματα για μια νεα πλατφορμα με Ddr4 που επειδη βγηκε τωρα δεν θα κερδισεις τιποτα.

 

Το καλυτερο ειναι να πηγαινες σε i5 4690k ή i7 4790k(σε i7 αν δεν εχεις χρηματικο θεμα) και εισαι μια χαρα. Οσο για τροφοδοτικο,ειπαμε ποιοτικο αλλα δεν χρειαζεται να δωσεις και 200ευρω,βρισκεις παρα πολυ καλα τροφοδοτικα γυρω στα 100ευρω,οπως πχ Superflower,Evga κλπ.

 

 

 

Τελος να σου πω οτι το BF4 ειναι πλεον παλιο παιχνιδι και τρεχει μια χαρα και σε καρτες τυπου R7 260 των 100ευρω,αν πας σε πιο καινουργια παιχνιδια οπως καταλαβαινεις εκει ειναι που θα εχεις το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Οταν λεμε να αναβαθμισεις το συστημα σου,κανενας δεν ειπε οτι πρεπει να πας αναγκαστικα σε x99 οπου ουσιαστικα το μονο που θα καταφερεις ειναι να δωσεις τσαμπα χρηματα για μια νεα πλατφορμα με Ddr4 που επειδη βγηκε τωρα δεν θα κερδισεις τιποτα.

 

Το καλυτερο ειναι να πηγαινες σε i5 4690k ή i7 4790k(σε i7 αν δεν εχεις χρηματικο θεμα) και εισαι μια χαρα. Οσο για τροφοδοτικο,ειπαμε ποιοτικο αλλα δεν χρειαζεται να δωσεις και 200ευρω,βρισκεις παρα πολυ καλα τροφοδοτικα γυρω στα 100ευρω,οπως πχ Superflower,Evga κλπ.

 

 

 

Τελος να σου πω οτι το BF4 ειναι πλεον παλιο παιχνιδι και τρεχει μια χαρα και σε καρτες τυπου R7 260 των 100ευρω,αν πας σε πιο καινουργια παιχνιδια οπως καταλαβαινεις εκει ειναι που θα εχεις το προβλημα.

ναι ξερω οτι ειναι υπερβολη η συγκεκριμενη αναβαθμιση οσον αφορα μονο παιχνιδια και ναι ξερω οτι αναφεροσουν μελλοντικα οσον αφορα τα παιχνιδια.Απλα σκεφτομουν να κανω μια αναβαθμιση πιο future proof ωστε το συστημα που θα φτιαξω να αντεξει για τουλαχιστον 5ετια για πλακα αλλα θα το κοιταξω για τον 4790κ ποσο γλυτωνω απο μια τετοια αναβαθμιση κ αν με συμφερει γιατι οχι...γιατι αν ειναι να γλυτωσω 200-300 κατοσταρικα ειναι μαλακια αν ειναι πολλα περισσοτερα τοτε ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ξερω οτι ειναι υπερβολη η συγκεκριμενη αναβαθμιση οσον αφορα μονο παιχνιδια και ναι ξερω οτι αναφεροσουν μελλοντικα οσον αφορα τα παιχνιδια.Απλα σκεφτομουν να κανω μια αναβαθμιση πιο future proof ωστε το συστημα που θα φτιαξω να αντεξει για τουλαχιστον 5ετια για πλακα αλλα θα το κοιταξω για τον 4790κ ποσο γλυτωνω απο μια τετοια αναβαθμιση κ αν με συμφερει γιατι οχι...γιατι αν ειναι να γλυτωσω 200-300 κατοσταρικα ειναι μαλακια αν ειναι πολλα περισσοτερα τοτε ναι...

 

Να σου πω μονο για το Futureproof που λες οτι με αυτη την λογικη καποιοι εδωσαν πριν χρονια 550ευρω για τον i7 3930k και οπως βλεπεις μεχρι και σημερα,παλι πισω ειναι απο τους γνωστους i7.Οταν με το καλο θα φτασουμε να αξιοποιουνται οι παραπανω πυρηνες θα εχουν γινει Mainstream και οι Ddr4 αρα μην ανησυχεις καθολου.Ουτως ή αλλως πλεον η Intel εχει μονοπωλιο στους επεξεργαστες,γιαυτο και οι ελαχιστες αναβαθμισεις καθε χρονο στα παιχνιδια.Το μονο που εχουμε να κανουμε ειναι να το εκμεταλλευτουμε αυτο με το να μην δωσουμε πολλα χρηματα(να γιατι προτεινουμε πολυ τον I5 4690k ειναι φοβερος για τωρα θα κρατησει αρκετο καιρο λογω και του Overclock,και οταν με το καλο τον αλλαξεις στο μελλον θα σου βγει και φθηνοτερα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χάσει τη μπάλα με τους τιτάνες που έχουν βγει ως τώρα.Μέχρι σήμερα με σειρά δύναμης έχουν βγει οι εξής ή κάνω λάθος; titan<titan black<titan z<titan x; Γιατί στο γράφημα με τα 3dmarks νομίζω είδα την x κάτω από την παλιότερη z. Τι μπάχαλο θεέ μου. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις συμβουλες..Μην μπω σε περαιτερω λεπτομεριες με την πρωτη ευκαιρια μαλλον θα παω στην πιο φθηνη αναβαθμιση απο οτι βλεπω γιατι εχετε δικιο κ τον 950 τον ειχα χρυσοπληρωσει κ αντεξε μια 4-5ετια θα ελεγα.Τεσπα ας μην βγω αλλο απο το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χάσει τη μπάλα με τους τιτάνες που έχουν βγει ως τώρα.Μέχρι σήμερα με σειρά δύναμης έχουν βγει οι εξής ή κάνω λάθος; titan<titan black<titan z<titan x; Γιατί στο γράφημα με τα 3dmarks νομίζω είδα την x κάτω από την παλιότερη z. Τι μπάχαλο θεέ μου. ^_^

Όχι, η Titan Z είναι πάνω από την Titan X αφού μιλάμε για mGPU.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SLI MSI 970 GTX 1.000mhz/7.000mhz = GTX Titan X στο 3D MARK Firestrike

 

3d Mark firestrike extreme 

image.jpg
image.jpg

 

3d Mark firestrike performance

image.jpg

image.jpg
 
Επειδή εχουν περάσει Τιτανες απο τα χερια μου μεγαλο κατα τους, περα απο το bios ειναι και το reference cooler. Το καλοκαιρι ειτε θα το εχεις στους 80 βαθμους με πτωση στο ρολοι του κατα 15% ειτε στο 80% το fan για να μην κανει temp throttle  το ρολοι στα default του.
 
Να σκεφτει κανεις οτι το GTX Titan επαιζε εντελως μαμα το καλοκαιρι το watch dogs χωρις vsync στα 875mhz αντι 1.000mhz που ηταν το turbo ρολοι του.
 
Aντιθετα 970gtx MSI/G1 παιζουν και σε διαταξη SLI τα 1450-1500mhz με auto fan.
 
...σε 1080p και 1440p οι διαταξεις SLI 970/980 gtx ειναι πολυ μπροστα σε αποδοση/τιμη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

SLI MSI 970 GTX 1.000mhz/7.000mhz = GTX Titan X στο 3D MARK Firestrike

 

3d Mark firestrike extreme 

image.jpg
image.jpg

 

3d Mark firestrike performance

image.jpg

image.jpg
 
Επειδή εχουν περάσει Τιτανες απο τα χερια μου μεγαλο κατα τους, περα απο το bios ειναι και το reference cooler. Το καλοκαιρι ειτε θα το εχεις στους 80 βαθμους με πτωση στο ρολοι του κατα 15% ειτε στο 80% το fan για να μην κανει temp throttle  το ρολοι στα default του.
 
Να σκεφτει κανεις οτι το GTX Titan επαιζε εντελως μαμα το καλοκαιρι το watch dogs χωρις vsync στα 875mhz αντι 1.000mhz που ηταν το turbo ρολοι του.
 
Aντιθετα 970gtx MSI/G1 παιζουν και σε διαταξη SLI τα 1450-1500mhz με auto fan.
 
...σε 1080p και 1440p οι διαταξεις SLI 970/980 gtx ειναι πολυ μπροστα σε αποδοση/τιμη

 

Ναι 2 970 = titan x  

 

Τι άλλο θα ακούσουμε......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι 2 970 = titan x  

 

Τι άλλο θα ακούσουμε......

 

Αυτο καταλαβες ?

 

Ο ανθρωπος σου λεει οτι σε φυσιολογικες συνθηκες σε 1080p, 1440p οτι τα SLI 970/980 GTX θα του περνουν τα σωβρακα οταν σε λιγους μηνες θα φυσας τον Titan X να κρατησει τα εργοστασιακα ρολογια του....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο καταλαβες ?

 

Ο ανθρωπος σου λεει οτι σε φυσιολογικες συνθηκες σε 1080p, 1440p οτι τα SLI 970/980 GTX θα του περνουν τα σωβρακα οταν σε λιγους μηνες θα φυσας τον Titan X να κρατησει τα εργοστασιακα ρολογια του....

Ο τιτάνας θα πλησιάζει επιδόσεις sli 980 + ότι θα έχει 12gb vram + double precision κατά πολύ από τις 980. Δεν είπα ότι θα έχει σαν την προηγούμενη titan το ίδιο, αλλά θα έχει ένα ικανοποιητικό νούμερο.

Δεν λέω τι θα γίνει εάν γίνει sli ο καινούργιος τιτάνας? Με τηλεσκόπιο θα τον ψάχνουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τιτάνας θα πλησιάζει επιδόσεις sli 980 + ότι θα έχει 12gb vram + double precision κατά πολύ από τις 980. Δεν είπα ότι θα έχει σαν την προηγούμενη titan το ίδιο, αλλά θα έχει ένα ικανοποιητικό νούμερο.

Δεν λέω τι θα γίνει εάν γίνει sli ο καινούργιος τιτάνας? Με τηλεσκόπιο θα τον ψάχνουν!

Περιμένουμε το SLI με τους Τιτανες Χ σου για να βγαλουμε συμπέρασμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mερικα νουμερακια να υπαρχουν....

 

3D MARK FIRESTRIKE Extreme

image.jpg

 

MSI 970 gtx 1430/8000 - fan auto -> 5.959 gpu score

http://postimg.org/image/k7gnksqbz/

 

SLI MSI 970 gtx 1430/8000 - fan auto -> 11.123 gpu score

http://postimg.org/image/eqd41z931/

 

Περι SLI Scaling να εχετε ενα δειγμα απο 75 εως 100% ανοδο στα fps. Επελεξα μερικα παιχνιδια τυχαια.

(στο ιδιο σημειο η εικονα single vs sli)

single 970 gtx (1430/8000)

 
SLI 970 gtx (1430/8000)
Επεξ/σία από hitman69
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...