Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατι ασχετο-σχετικο με το θεμα πρωτα απο ολα πιστευετε 2 g1 970 θα ειναι καλυτερες σε επιδοσεις ή εστω κοντα στον τιτανα? Και το δευτερο που θελω να ρωτησω αν το συστημα της υπογραφης μου θα μπορουσε να σηκωσει δυο 970 σε sli γιατι εχω ψηθει να παρω αλλη οθονη https://www.skroutz.gr/s/5242941/Asus-ROG-Swift-PG278Q.html?from=account_favorites

Ps.Ξερω πολλα λεφτα μην με βρισετε αλλα εχω κατι χρηματα στην ακρη(για καψιμο) κ απο το να τα φαω σε εξοδους κ γκομενακια λεω να παρω κατι που θα μου μεινει κ θα το ευχαριστηθω.Σορρυ αν βγηκα λιγο off topic..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατι ασχετο-σχετικο με το θεμα πρωτα απο ολα πιστευετε 2 g1 970 θα ειναι καλυτερες σε επιδοσεις ή εστω κοντα στον τιτανα? Και το δευτερο που θελω να ρωτησω αν το συστημα της υπογραφης μου θα μπορουσε να σηκωσει δυο 970 σε sli γιατι εχω ψηθει να παρω αλλη οθονη https://www.skroutz.gr/s/5242941/Asus-ROG-Swift-PG278Q.html?from=account_favorites

Ps.Ξερω πολλα λεφτα μην με βρισετε αλλα εχω κατι χρηματα στην ακρη(για καψιμο) κ απο το να τα φαω σε εξοδους κ γκομενακια λεω να παρω κατι που θα μου μεινει κ θα το ευχαριστηθω.Σορρυ αν βγηκα λιγο off topic..

 

Κανείς δεν χρειάζεται να απολογείται για τις επιλογές του. Το "καλύτερες" σε επιδόσεις σχετικό είναι. Στις 2*970 θα έχεις πάντα μόνο 3.5 γίγα μνήμης ανά καρέ, αλλά παραμένει η φθηνότερη λύση. Αν ο Τιτάνας Χ στοίχιζε π.χ. 600+ ευρώ θα σου πρότεινα να πουλήσεις την τωρινή σου 970 και να τον αγοράσεις. Το χιλιάρικο ωστόσο είναι πολλά λεφτά. Αν ωστόσο το ποσό που θα δώσεις είναι αδιάφορο τότε παρ'τον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν δουλεύει σωστά το SLI θα εχεις σίγουρα καλύτερες επιδόσεις.

Οκ αυτο πιστευω κ εγω για αυτο σκεφτομαι για sli μιας κ ειναι πιο φθηνη λύση σε σχεση με τιτανα και τα υπολοιπα ευρω να πανε για την οθονη.Για την ερωτηση μου αν το συστημα μου θα μπορεσει να σηκωσει 2 970 εχεις καμια ιδεα? Εννοω θα τρωω μπουκάλι γιατι ειναι ολιγον τι παλιος ο επεξεργαστης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αν είχε 6 κατοστάρικα η Titan X, ναι μεν θα 'ταν τρομερή αγορά, αλλά και πάλι τα λεφτά είναι πολλά για τα console ports που έχουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αν είχε 6 κατοστάρικα η Titan X, ναι μεν θα 'ταν τρομερή αγορά, αλλά και πάλι τα λεφτά είναι πολλά για τα console ports που έχουμε :)

 

Σε σχέση όμως με μια 295Χ2, Τitan Z ή και ακόμα GTX980 θα ήταν σαφώς καλύτερη επένδυση. Αυτή είναι η enthusiast κατηγορία τιμολογιακά. Console ports θα παίζει και αυτός που θα βάλει 2 TitanX@SLi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ αυτο πιστευω κ εγω για αυτο σκεφτομαι για sli μιας κ ειναι πιο φθηνη λύση σε σχεση με τιτανα και τα υπολοιπα ευρω να πανε για την οθονη.Για την ερωτηση μου αν το συστημα μου θα μπορεσει να σηκωσει 2 970 εχεις καμια ιδεα? Εννοω θα τρωω μπουκάλι γιατι ειναι ολιγον τι παλιος ο επεξεργαστης....

Κοιτα να δεις εγω προσωπικα οπως και αρκετα αλλα παιδια εδω στο Insomnia οταν προτεινουμε πραγματα κοιταμε να υπαρχει ισορροπια.

Πχ στην περιπτωση σου,το να δωσεις 800ευρω για καρτα/καρτες γραφικων αλλα να μην εχεις ενα αναλογο τροφοδοτικο απο πλευρας ποιοτητας δεν ειναι το καλυτερο. Και μια απο τα ιδια ισχυουν και στην περιπτωση του επεξεργαστη που αναφερεσαι.Για το συγκεκριμενο Monitor που κοιτας πρεπει να εκμεταλλευτεις την δυναμη των πιο καινουργιων επεξεργαστων αναγκαστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση όμως με μια 295Χ2, Τitan Z ή και ακόμα GTX980 θα ήταν σαφώς καλύτερη επένδυση. Αυτή είναι η enthusiast κατηγορία τιμολογιακά. Console ports θα παίζει και αυτός που θα βάλει 2 TitanX@SLi.

 

Πιο πιθανό είναι να μην παίζει καθόλου κι απλά να ασχολείται με το benchmarking και το overclocking.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν χρειάζεται να απολογείται για τις επιλογές του. Το "καλύτερες" σε επιδόσεις σχετικό είναι. Στις 2*970 θα έχεις πάντα μόνο 3.5 γίγα μνήμης ανά καρέ, αλλά παραμένει η φθηνότερη λύση. Αν ο Τιτάνας Χ στοίχιζε π.χ. 600+ ευρώ θα σου πρότεινα να πουλήσεις την τωρινή σου 970 και να τον αγοράσεις. Το χιλιάρικο ωστόσο είναι πολλά λεφτά. Αν ωστόσο το ποσό που θα δώσεις είναι αδιάφορο τότε παρ'τον.

Το ολο ζητημα ξεκινησε απο γεγονος οτι θελω να παρω την συγκεκριμενη οθονη 765e μιας και ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει αυτην την στιγμη στο συγκεκριμενο ειδος οθονης και εκει διαπιστωσα οτι για να εκμεταλευτω τα 144hz πρεπει και η καρτα μου να σηκωνει πολλα fps σε αυτην την αναλυση.Εξου και το γεγονος αναγκης καρτας με ακομη περισσοτερη δυναμη να μπορει να σηκωσει 1440p αποδιδοντας αρκετα fps.Το budget ειναι θεμα εχω 1100e για καψιμο οποτε τα υπολοιπα πανε για καρτα μολις μαζεψω αλλο ενα 100αρι εκτος αν οπως λες ο τιτανας ηταν σε πιο προσιτη τιμη να πουλαγα την 970 και να πηγαινα σε τιτανα αλλα αυτο στην περιπτωση που εκανε 600-700 ευρω για αυτο ρωτησα αν αξιζει καλυτερα 2 970 η ενας τιτανας για την συγκεκριμενη αναλυση κ την συγκεκριμενη οθονη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ασχετο-σχετικο με το θεμα πρωτα απο ολα πιστευετε 2 g1 970 θα ειναι καλυτερες σε επιδοσεις ή εστω κοντα στον τιτανα? Και το δευτερο που θελω να ρωτησω αν το συστημα της υπογραφης μου θα μπορουσε να σηκωσει δυο 970 σε sli γιατι εχω ψηθει να παρω αλλη οθονη https://www.skroutz.gr/s/5242941/Asus-ROG-Swift-PG278Q.html?from=account_favorites

Ps.Ξερω πολλα λεφτα μην με βρισετε αλλα εχω κατι χρηματα στην ακρη(για καψιμο) κ απο το να τα φαω σε εξοδους κ γκομενακια λεω να παρω κατι που θα μου μεινει κ θα το ευχαριστηθω.Σορρυ αν βγηκα λιγο off topic..

Στο sli θα έχεις μπουκάλι από τον επεξεργαστή σε μικρό βαθμό βέβαια και αναλόγως το παιχνίδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ολο ζητημα ξεκινησε απο γεγονος οτι θελω να παρω την συγκεκριμενη οθονη 765e μιας και ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει αυτην την στιγμη στο συγκεκριμενο ειδος οθονης και εκει διαπιστωσα οτι για να εκμεταλευτω τα 144hz πρεπει και η καρτα μου να σηκωνει πολλα fps σε αυτην την αναλυση.Εξου και το γεγονος αναγκης καρτας με ακομη περισσοτερη δυναμη να μπορει να σηκωσει 1440p αποδιδοντας αρκετα fps.Το budget ειναι θεμα εχω 1100e για καψιμο οποτε τα υπολοιπα πανε για καρτα μολις μαζεψω αλλο ενα 100αρι εκτος αν οπως λες ο τιτανας ηταν σε πιο προσιτη τιμη να πουλαγα την 970 και να πηγαινα σε τιτανα αλλα αυτο στην περιπτωση που εκανε 600-700 ευρω για αυτο ρωτησα αν αξιζει καλυτερα 2 970 η ενας τιτανας για την συγκεκριμενη αναλυση κ την συγκεκριμενη οθονη...

Στο Topic του BF4 οπως ειδες,ο συμφορουμιτης με 1080p 144hz monitor,για να πετυχει 120 και 140fps ειχε Crossfire R9 290. Σκεψου λοιπον εσυ που θες να παιξεις σε μεγαλυτερη αναλυση,τι θα κανεις μολις σκασει ενα πιο δυνατο παιχνιδι. Για το οτι ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει η παραπανω διαφωνω αλλα ειμαστε σε αλλο θεμα τωρα της καρτας γραφικων.

 

Πιο πιθανό είναι να μην παίζει καθόλου κι απλά να ασχολείται με το benchmarking και το overclocking.

Ακριβώς. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πιθανό είναι να μην παίζει καθόλου κι απλά να ασχολείται με το benchmarking και το overclocking.

 'Εχεις κάνει καμιά στατιστική σε βάση driver support;

Το ολο ζητημα ξεκινησε απο γεγονος οτι θελω να παρω την συγκεκριμενη οθονη 765e μιας και ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει αυτην την στιγμη στο συγκεκριμενο ειδος οθονης και εκει διαπιστωσα οτι για να εκμεταλευτω τα 144hz πρεπει και η καρτα μου να σηκωνει πολλα fps σε αυτην την αναλυση.Εξου και το γεγονος αναγκης καρτας με ακομη περισσοτερη δυναμη να μπορει να σηκωσει 1440p αποδιδοντας αρκετα fps.Το budget ειναι θεμα εχω 1100e για καψιμο οποτε τα υπολοιπα πανε για καρτα μολις μαζεψω αλλο ενα 100αρι εκτος αν οπως λες ο τιτανας ηταν σε πιο προσιτη τιμη να πουλαγα την 970 και να πηγαινα σε τιτανα αλλα αυτο στην περιπτωση που εκανε 600-700 ευρω για αυτο ρωτησα αν αξιζει καλυτερα 2 970 η ενας τιτανας για την συγκεκριμενη αναλυση κ την συγκεκριμενη οθονη...

 

Και για την οθόνη είναι πολλά τα λεφτά. ΄Οπως εκμεταλλεύονται το γεγονός στον Τιτάνα Χ ότι για μερικούς μήνες θα αλωνίζει ανενόχλητος έτσι έλλειψη εναλλακτικών λύσεων μια οθόνη LED με gsync την χρεώνουν το ένα άλλο ένα. Δική σου απόφαση όλα αυτά ωστόσο πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην το κουρασω κ αλλο το θεμα οποτε με λιγα λογια επειδη με καλυψαν οι απαντησεις σας και ειχα σκεφτει και την περιπτωση να μην τραβαει το συστημα μου το εν λογω ενχειρημα.Ουσιαστικα πρεπει να μαζεψω για x99 mb, 5930k cpu ενα σετ ραμ ενα Corsair HXi Series 850W τροφοδοτικο και ενα κουτι τσιμπαω και αλλη μια 970 και εγινα..Ξερω ξεφευγω πολυ σε χρηματα τωρα απο τα 1100 που εχω θελω αλλα 1500 τουλαχιστον με αυτα που λεω αλλα δεν ειχα σκοπο να τα εχω μαζεψει συντομα αυτα τα λεφτα.Απλα υπολογιζω οτι μεχρι να μαζεψω τα χρηματα να εχουμε πεσει οι τιμες σε αυτα τα πραγματα..Πιο πολυ ηθελα να μαθω αν με μια δευτερη καρτα θα μπορω να παιξω με την εν λογω οθονη... γιατι για τιτανα δυσκολο...

Ξερω για το Bf4 σε 1080 ποσα fps βαραει το παιχνιδι με 970 και οτι για ultra θες 2 καρτες για να πετυχεις τα hz ποσο μαλλον για μεγαλυτερη 1440p αλλα δεν παιζω ποτε σε multiplayer με φουλ γραφικα οποτε δεν θα ηταν θεμα αν θα εβγαζα τα fps σε low και για του λογου το αληθες το εχω ηδη τσεκαρει με καλυτερο συστημα βεβαια απο το δικο μου με 2 970 g1 σε Ultra σε αυτον παιζει με 100-130 fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...