Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Εγώ πάντως που την συγκρίνω με το va-type της AUO που έχει η Sony 50w805bb στο σαλόνι,βλέπω την μέρα με την νύχτα,κυριολεκτικά..

τότε σου έχει κάτσει υπερ τραγικό IPS...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω απλά μιλάω για panel και απόδοση του μαύρου,ούτε μεγέθη,ούτε είδος οθόνης,ούτε ms,ούτε τίποτα άλλο.

 

0.040 cd/m2 Calibrated black level (ANSI checkerboard) έχει περίπου η Sony με VA-Type panel

 

0.170 cd/m2Calibrated black level (ANSI checkerboard) έχει περίπου ένα τυπικό ips panel

 

συνεπώς,οι va-type οθόνες έχουν 0,0170 δια 0,040 = 4 φορές σκοτεινότερο μαύρο.

 

Αν παίξεις σε σκοτεινό δωμάτιο πρέπει να είσαι τυφλός αν δεν καταλαβαίνεις την διαφορά.

 

Σκεφτείτε μόνο ότι οι OLED μετριούνται 0,0001 cd/m2 !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

έχω γεράσει, δεν την παλεύω πλέον χωρίς φως στο δωμάτιο :P

 

κατά τα άλλα η χρωματική απόδοση των υπολοίπων χρωμάτων είναι ανώτερη στα IPS από ότι στα VA...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ τον πόνο μου....

Κάποιο νέο για την 960 Ti υπάρχει ; Τόσο καιρό στο net δε κινείται τίποτα. Οι πληροφορίες πριν από καιρό έλεγαν ότι μέσα στον Μάρτιο θα κυκλοφορούσαν. Τι γίνεται ; Περιμένουν στην NVIDIA τη νέα σειρά της AMD για να κινηθούν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ τον πόνο μου....

Κάποιο νέο για την 960 Ti υπάρχει ; Τόσο καιρό στο net δε κινείται τίποτα. Οι πληροφορίες πριν από καιρό έλεγαν ότι μέσα στον Μάρτιο θα κυκλοφορούσαν. Τι γίνεται ; Περιμένουν στην NVIDIA τη νέα σειρά της AMD για να κινηθούν ;

Τι να την κανεις αγαπητε την 960ti....Να την ανακοινωσουν πχ για τι τιμη για 300-320ευρω οταν η 970 ξεκιναει απο τα 350? Αν οντως θες κατι καλυτερο απο 960 τοτε ή πας σε R9 290 ή περιμενεις τις νεες Amd και αν θες μονο απο Nvidia μαζευεις αναγκαστικα χρηματα για 970.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επιτέλους την ανακοίνωσαν, "Titan X" με 11.5+0.5gb framebuffer

 

Η πιο γρηγορη GPU για 4k Gaming™ με G-Sync™ Monitor για silky-smooth 60fps™
 
Άντε να δούμε τιμή.
 
Edit: Εικόνα
 
154cd5be_B_RanfFW0AAdjhR.jpeg

 

Θα παρω 2 γιατι οπως λενε ειναι πολυ απαιτητικα ορισμενα Console ports που μονο με Titan θα μπορεις να τα παιξεις......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ τον πόνο μου....

Κάποιο νέο για την 960 Ti υπάρχει ; Τόσο καιρό στο net δε κινείται τίποτα. Οι πληροφορίες πριν από καιρό έλεγαν ότι μέσα στον Μάρτιο θα κυκλοφορούσαν. Τι γίνεται ; Περιμένουν στην NVIDIA τη νέα σειρά της AMD για να κινηθούν ;

 

Ποιανού οι "πληροφορίες" ακριβώς; Εγώ δεν έχω δει πουθενά κάτι τέτοιο σε κανένα roadmap. Aν στο απώτερο μέλλον κάποια στιγμή πήξουν στους πυρήνες με 10 μόνο clusters ενεργά σε GM204 ίσως σκεφτούν να πάνε για ένα ξεπούλημα. Για την ώρα τα πράγματα παραμένουν ως έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιανού οι "πληροφορίες" ακριβώς; Εγώ δεν έχω δει πουθενά κάτι τέτοιο σε κανένα roadmap. Aν στο απώτερο μέλλον κάποια στιγμή πήξουν στους πυρήνες με 10 μόνο clusters ενεργά σε GM204 ίσως σκεφτούν να πάνε για ένα ξεπούλημα. Για την ώρα τα πράγματα παραμένουν ως έχουν.

 

http://international.download.nvidia.com/geforce-com/international/pdfs/GeForce_GTX_980_Whitepaper_FINAL.PDF

 

Στο τέλος της σελίδας 6 αναφέρεται : 

 

Another version of the chip, with 13 SMs, will ship concurrently and be called GeForce GTX 970. In the future we plan to offer additional products based on GM204 that will ship with different combinations of GPCs, SMs, and memory controllers to address various segments of the graphics market.

 

Όταν είπα για πληροφορίες είχα στο μυαλό μου κυρίως ένα δικό σου post προς το τέλος του περασμένου χρόνου όπου αν θυμάμαι καλά έλεγες ότι μέσα στο Μάρτιο θα ξέρουμε περισσότερα.

 

 

Τι να την κανεις αγαπητε την 960ti....Να την ανακοινωσουν πχ για τι τιμη για 300-320ευρω οταν η 970 ξεκιναει απο τα 350? Αν οντως θες κατι καλυτερο απο 960 τοτε ή πας σε R9 290 ή περιμενεις τις νεες Amd και αν θες μονο απο Nvidia μαζευεις αναγκαστικα χρηματα για 970.

 

H 970 είναι overkill για 1080p όπου στο σύστημα μου έχω έναν i3 4160. Δε χρειάζεται να πληρώσω περισσότερη δύναμη όπου δε θα την εκμεταλλευτώ. Προτιμώ μια κάρτα από nvidia λόγω πυρήνων cuda γι' αυτό γκρινιάζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://international.download.nvidia.com/geforce-com/international/pdfs/GeForce_GTX_980_Whitepaper_FINAL.PDF

 

Στο τέλος της σελίδας 6 αναφέρεται : 

 

Another version of the chip, with 13 SMs, will ship concurrently and be called GeForce GTX 970. In the future we plan to offer additional products based on GM204 that will ship with different combinations of GPCs, SMs, and memory controllers to address various segments of the graphics market.

 

Όταν είπα για πληροφορίες είχα στο μυαλό μου κυρίως ένα δικό σου post προς το τέλος του περασμένου χρόνου όπου αν θυμάμαι καλά έλεγες ότι μέσα στο Μάρτιο θα ξέρουμε περισσότερα.

 

 

 

H 970 είναι overkill για 1080p όπου στο σύστημα μου έχω έναν i3 4160. Δε χρειάζεται να πληρώσω περισσότερη δύναμη όπου δε θα την εκμεταλλευτώ. Προτιμώ μια κάρτα από nvidia λόγω πυρήνων cuda γι' αυτό γκρινιάζω...

Εγω γενικα μιλησα τι πανω κατω συμβαινει με τις καρτες γραφικων αυτη την στιγμη στην αγορα.Επισης ο i3 δεν ειναι και οτι το καλυτερο για παιχνιδια εκτως αν παιζεις τυπου Counter Strike.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω γενικα μιλησα τι πανω κατω συμβαινει με τις καρτες γραφικων αυτη την στιγμη στην αγορα.Επισης ο i3 δεν ειναι και οτι το καλυτερο για παιχνιδια εκτως αν παιζεις τυπου Counter Strike.

 

Δεν αντιλέγω, συμφωνώ μαζί σου. Όσον αφορά τον i3 αυτός υπάρχει προς το παρόν, μέχρι να γίνει αναβάθμιση σε broadwell i5 (έχω H97 μητρική). Δες κι αυτό το post και πες μου σε παρακαλώ τη γνώμη σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...