Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι, η σταθερότητα και το πόσο ομαλά δείχνει/παίζει το παιχνίδι είναι που μετράει και όχι απλά τα νούμερα. Θυμάμαι παλιότερα είχες πει ότι θα μπορούσαμε να έχουμε +30-40% επιδόσεις μέσω οδηγών αλλά θα υπήρχε τόση αστάθεια που ούτε 3DMark δεν θα προλάβαινε να τελειώσει όλα τα τεστ εξαιτίας των crash που θα υπήρχαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εν τω μεταξύ στα ξένα forum και  μέσα στο γενικότερο shitstorm , βγαίνει και ο κάθε πικραμένος και κατηγορεί την 970 για ότι στραβό βλέπει στο pc του πχ  stuttering σε όλα , crashing ,κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ας πρόσεχαν ή ας είχαν τα @@ να πουν "όσοι δεν τις θέλετε γυρίστε τις και σας δίνουμε τα λεφτά σας πίσω (παγκοσμίως)"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ στα ξένα forum και  μέσα στο γενικότερο shitstorm , βγαίνει και ο κάθε πικραμένος και κατηγορεί την 970 για ότι στραβό βλέπει στο pc του πχ  stuttering σε όλα , crashing ,κλπ

 

Ε κλασσικα τι περιμενες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας πρόσεχαν ή ας είχαν τα @@ να πουν "όσοι δεν τις θέλετε γυρίστε τις και σας δίνουμε τα λεφτά σας πίσω (παγκοσμίως)"...

 

 

 

Και να παραδεχτούν έτσι εύκολα το σφάλμα τους , χάνοντας παράλληλα και μπόλικα $$?  Σίγουρα προτιμούν το shitstorm , ούτος ή άλλως θα χαθεί στην λήθη του κοινού και αυτό. ΤΟ μόνο θετικό είναι πως ίσως γράψουνε τούμπανο drivers για τα maxwell απο εδώ και έπειτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 είμαι με 344,75 να βαλω τους 347,52 ( WHQL ), θα δω καμια διαφορα ? ( 970 strix )
o/c δεν κανω στην κάρτα......

με παλιούς τίτλους θα υπάρχει κανενα πρόβλημα ? ( πρως το παρων δεν εχω κανενα ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ στα ξένα forum και  μέσα στο γενικότερο shitstorm , βγαίνει και ο κάθε πικραμένος και κατηγορεί την 970 για ότι στραβό βλέπει στο pc του πχ  stuttering σε όλα , crashing ,κλπ

 

Έτσι λειτουργεί η ψυχολογία του καταναλωτή. Εμένα που πρίν ένα μήνα έφτιαξα για τον κουμπάρο μου το "dream PC" που θα ήθελα να είχα, με μία GTX 970, και ενώ του παίζουν όλα τα παιχνίδια άψογα, ακόμα και χτές με ρωτούσε αν θα γίνει τίποτα με τις 970 (ανάκληση, αναβάθμιση κλπ) λόγω του όλου φιάσκου.

 

Ενώ έχει το super duper PC, βλέπω ότι νιώθει ότι είναι κατώτερο από ότι έπρεπε. Δεν μου το είπε, αλλά ξέρω ότι για οτιδήποτε μικροκολληματάκι του εμφανίζεται στο οποιοδήποτε παιχνίδι, το μυαλό του κατευθείαν θα πηγαίνει στα 3.5+0.5GB της κάρτας.

 

Τί να του εξηγήσω τώρα? Δεν υπάρχει λογική. Είναι καθαρά ψυχολογικό. Του χαλάστηκε η αίσθηση ότι το πρώτο του PC (ήταν κονσολάκιας) είναι τέλειο και εγώ απογοητεύτηκα επειδή απογοητεύτηκε ο φίλος μου.

 

Έτσι, και καθαρά για ψυχολογικούς λόγους έχασε στο τσάκ μπάμ 2 πελάτες η Nvidia για το προσεχές μέλλον. Πολλαπλασιάστε με τον συντελεστή της αρεσκείας σας για να προβλέψετε τί συμβαίνει εκεί έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχες/έχεις δικαίωμα να επιστρέψεις το προϊόν εντός 14 ημερών κ να πάρεις πιστωτικό ή να δηλώσεις υπαναχώρηση αν αγόρασες από ίντερνετ κ να πάρεις τα λεφτά στο χέρι μέσα σε 30 εργάσιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

είχες/έχεις δικαίωμα να επιστρέψεις το προϊόν εντός 14 ημερών κ να πάρεις πιστωτικό ή να δηλώσεις υπαναχώρηση αν αγόρασες από ίντερνετ κ να πάρεις τα λεφτά στο χέρι μέσα σε 30 εργάσιμες.

τυπικά για έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας αν συμβεί εντός 6μηνου είναι σαν να συνέβη στην αγορά οπότε και πάλι μπορείς να πάρεις τα λεφτά σου πίσω, αλλά στο Ελλάντα θα σου βγάλουν την παναγία...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι λειτουργεί η ψυχολογία του καταναλωτή. Εμένα που πρίν ένα μήνα έφτιαξα για τον κουμπάρο μου το "dream PC" που θα ήθελα να είχα, με μία GTX 970, και ενώ του παίζουν όλα τα παιχνίδια άψογα, ακόμα και χτές με ρωτούσε αν θα γίνει τίποτα με τις 970 (ανάκληση, αναβάθμιση κλπ) λόγω του όλου φιάσκου.

 

Ενώ έχει το super duper PC, βλέπω ότι νιώθει ότι είναι κατώτερο από ότι έπρεπε. Δεν μου το είπε, αλλά ξέρω ότι για οτιδήποτε μικροκολληματάκι του εμφανίζεται στο οποιοδήποτε παιχνίδι, το μυαλό του κατευθείαν θα πηγαίνει στα 3.5+0.5GB της κάρτας.

 

Τί να του εξηγήσω τώρα? Δεν υπάρχει λογική. Είναι καθαρά ψυχολογικό. Του χαλάστηκε η αίσθηση ότι το πρώτο του PC (ήταν κονσολάκιας) είναι τέλειο και εγώ απογοητεύτηκα επειδή απογοητεύτηκε ο φίλος μου.

 

Έτσι, και καθαρά για ψυχολογικούς λόγους έχασε στο τσάκ μπάμ 2 πελάτες η Nvidia για το προσεχές μέλλον. Πολλαπλασιάστε με τον συντελεστή της αρεσκείας σας για να προβλέψετε τί συμβαίνει εκεί έξω.

 

Προφανώς κανείς σας δεν πήρε χαμπάρι ή δεν θυμάται το σκάνδαλο με το bumpgate. Δεν θυμάμαι πόσοι φορητοί τότε είχαν σοβαρό πρόβλημα υπερθέρμανσης χάρη σε αστοχία υλικού στις GeForce που έφεραν. Οικονομικά της είχε στοιχίσει χοντρά τότε της NV αλλά τον μέσο καταναλωτή δεν τον επηρέασε ουσιαστικά σε βάθος χρόνου. Από την στιγμή που η AMD δεν είναι σε θέση να προσφέρει πιο επιθετικό ανταγωνισμό σε όλα τα επίπεδα δύσκολα να αλλάξουν τα πράγματα.

 

Το "ναι μα εγώ και οι 5 κολλητοί μου" δεν αποτελεί στατιστική. Για το τελευταίο τρίμηνο του 14' η AMD βάση στατιστικών JPR είχε σοβαρές απώλειες μεριδίων αγοράς όσων αφορά τις GPU και αναμένουμε φυσικά στο μέλλον ποιές και πόσο μεγάλες ήταν οι ποσοστιαίες μεταβολές μετά το ξέσπασμα του memory-gate.

 

 

According to the data, NVIDIA and AMD each took dramatic swings from Q4 of 2013 to Q4 of 2014 with Nvidia increasing its market share over AMD by 20 per cent and AMD's market share has dropped from 35 per cent at the end of 2013 to just 24 per cent at the end of 2014.

Meanwhile, Nvidia has gone from 64.9 per cent at the end of 2013 to 76 per cent at the end of 2014.

The report JPR's AIB Report looks at computer add-in graphics boards, which carry discrete graphics for desktop PCs, workstations, servers, and other devices such as scientific instruments.

 

http://www.fudzilla.com/news/graphics/37111-nvidia-wins-market-share-from-amd

 

Είναι καλό για όλους η AMD να ανακτήσει τουλάχιστον το χαμένο έδαφος,γιατί αν είχαν κι άλλη αύξηση πωλήσεων οι πράσινοι θα πηγαίνανε σε κάτι κοντά σε μονοπώλιο. Αν κανείς όμως περιμένει να δει σοβαρότερες επιπτώσεις φοβάμαι ότι είναι βαθιά νυχτωμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπε και ο Αιλουρος, δυστυχως ετσι ειναι. Οσο η amd δεν προσεφερει μια καλυτερη προταση για gpu αυτο το διαστημα που υπαρχει ολη αυτη η αναστατωση στους πρασινους, δεν θα αλλαξει κατι εις βαρος τους. Μπορει να υπαρχει η σχετικη αμφιβολια για μερικους ή και να μην υπαρχει πλεον καμια εμπιστοσυνη σε οτι θα μας προσφερουν στο κοντινο μελλον, αλλα δυσκολα μπορει η amd να ανατρεψει ολη την κατασταση.

 

Εγω βαζω και τον εαυτο μεσα σε ολο αυτο. Βλεπω οτι δεν μπορει να γινει και κατι την δεδομενη στιγμη. Και να την επιστρεψω την gpu(και με μεγαλη ταλαιπωρια) τι να παρω τωρα που να ειναι καλυτερο στα ιδια χρηματα;

 

Καταληγουμε και παλι στα ιδια. Η συμβουλη μου σε ολους μας που εχουμε την καρτα ειναι να την ευχαριστηθουμε οσο περισσοτερο γινεται, ουτως η αλλως τα παει περιφημα.

 

Δεν λεω να ξεχασουμε ολο αυτο που εγινε, απλα την επομενη φορα θα ημαστε ολοι πιστευω ακομα πιο υποψιασμενοι αγορασουμε το οτιδηποτε απο τους πρασινους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο δεν υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός, τόσο μικρότερο αντίκτυπο έχουν καταστάσεις όπως αυτή που συζητάμε. Δεν υπάρχει καλύτερη κάρτα σε αυτά τα λεφτά, με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

Απλά η ψυχολογία του καταναλωτή δύσκολα αλλάζει όταν νιώσει αδικημένος/εξαπατημένος/αρνητικό-συναίσθημα-της-αρεσκείας-σας, χωρίς διορθωτικά μέτρα από τον κατασκευαστή ή/και πωλητή. 

 

Θα δούμε σε βάθος χρόνου κατα πόσο κλονίστηκε η πίστη των πελατών της Nvidia. Το τί θα προσφέρει ο ανταγωνισμός φυσικά και παίζει τεράστιο ρόλο. Τώρα οι στατιστικές σαφώς και δεν μπορούν να το δείξουν αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Deep test από reviewers από 'δω και πέρα να φανούν τέτοιες λαμογιές από την πρώτη μέρα της κυκλοφορίας. Δεν νομίζω να επαναλάβουν κάτι παρόμοιο γιατί πλέον θα το ψάχνουν και επειδή πρέπει να πέρασαν αρκετούς πονοκεφάλους από τις κατάρες που έφαγαν, θα στρώσουν :P Αυτό που πρέπει να γίνει, είναι να σταθεί η AMD στα πόδια της και να υπάρχει ανταγωνισμός, διαφορετικά την κάτσαμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...