Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

με τι καλώδιο είχες συνδέσει την οθόνη στο PC του αδερφού σου?

Και τα δύο που είχα ήταν DP to mDP. Οπότε οι δοκιμές έγιναν μ 'αυτά.

Τα καλώδια είχα δοκιμάσει με το pc του αδερφού μου και την οθόνη του. Και εγώ πιστεύω οτι πιο πιθανό να φταίει η θυρα mDP της οθόνης.

συνενόηση μπουζούκι?

 

ρωτάω με τι καλώδια σύνδεσες την οθόνη (ΣΟΥ) με το PC του αδερφού σου, απαντάς με DP to mDP

 

και τώρα λες ότι τα δοκίμασες με την οθόνη του κι όχι την δικιά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

συνενόηση μπουζούκι?

 

ρωτάω με τι καλώδια σύνδεσες την οθόνη (ΣΟΥ) με το PC του αδερφού σου, απαντάς με DP to mDP

 

και τώρα λες ότι τα δοκίμασες με την οθόνη του κι όχι την δικιά σου...

Ναι και απάντησα οτι δεν σύνδεσα την οθόνη μου με το pc του αδερφού μου καθώς δεν μένει μαζί μου και είναι δύσκολο να μεταφέρω το monitor. Πήρα τα καλώδια και πήγα σπίτι του για να κάνω τη δοκιμή. Συμπέρασμα: Τα καλώδια δοκιμάστηκαν στο pc και στην οθόνη του αδερφού μου και όχι στη δικιά μου. Με συγχωρείς αν σε μπέρδεψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι και απάντησα οτι δεν σύνδεσα την οθόνη μου με το pc του αδερφού μου καθώς δεν μένει μαζί μου και είναι δύσκολο να μεταφέρω το monitor.

σε ποιο post αυτά? :P

 

σε όλα τα posts μου πάντως που έγραφα ότι την δοκίμασες στο PC του αδερφού σου, άρα δεν είναι θέμα οθόνης, ούτε μια φορά δεν με "σταμάτησες" για να πεις ότι testαρες μόνο τα καλώδια κι όχι την οθόνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστό οδηγό και ξεχωριστό για το κάθε μοντέλο που να δουλεύει γάντι!

 

αν έβγαζαν driver κάθε αυτού για 970 πχ ο οποίος πρώτα θα εκμεταλλεύονταν τα αργά 512ΜΒ Στην αναπαραγωγή ταινίας η το aero και γενικά σε τέτοιο τομέα.

γενικά στο αργό κομμάτι μνήμης να μπουν βασικά δεδομένα τα οποία δεν χρειάζεται να γίνεται συνέχεια γράψε-σβήσε και τα υπόλοιπα σαν μπαφερ, βέβαια δεν γνωρίζω αν είναι δυνατόν να επιτευχθεί κάτι τέτοιο απ την πράσινη αλλά ευελπιστώ τουλάχιστον να προσπαθήσει είτε μόνη της είτε με εταιρίες κατασκευής καρτων ( Asus, gigabyte) για να βρούνε ένα bios που σε συνεργασία με το κατάλληλο στήσιμο οδηγού για επιτευχθούν όλα τα παραπάνω.

 

Eίναι τεχνική ηλιθιότητα να χρησιμοποιήσουν το αργό κομμάτι της μνήμης για λόγους που έχουμε αναφέρει κατά επανάληψη εδώ. Το καλύτερο που έχουν να κάνουν είναι ότι κάνουν ήδη. Δηλαδή όπου η εφαρμογή ζητάει να πάνε δεδομένα στην μνήμη συστήματος να βρίσκουν κάτι να καλύπτουν την υστέρηση της πρώτης πρόσβασης και όλα τα άλλα θα έρχονται από μόνα τους. Και δεν χρειάζεται ξεχωριστό οδηγό καμία κάρτα γραφικών. ΄Οτι μπορούν και θέλουν να ρυθμίσουν γίνεται ήδη με τους ήδη υπάρχοντες οδηγούς.

 

Περίεργη αντίληψη έχετε πάντως και για τους οδηγούς των μονάδων γραφικών και όσων αφορά την διαχείριση μνήμης. Αν νομίζεις πάντως ότι τα 512MB αργής μνήμης κόβουν κάτι από τις 970 τότε λυπάμαι αλλά δεν κατάλαβες ακόμα τι έχουν κάνει στο Maxwell. Και να είχαν προβλέψει σύνδεση για τα κομμάτια του memory controller που λείπουν δεν θα σου έκανε καμία ιδιαίτερη διαφορά ακριβώς γιατί έχουν πετσοκόψει την L2 cache στις 970. GTX970 σημαίνει πετσοκομμένο GM204 και κανένας οδηγός του κόσμου όπως και κανένα μαγικό ραβδί δεν πρόκειται να στην κάνει GTX980.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ραβδί του overclocking μια χαρά στην κάνει GTX980.

 

Η τρύπα στην λογική σου δυστυχώς είναι ότι αν υπερχρονίσω κατά Ν% μια 970 μπορώ να υπερχρονίσω πάλι κατά Ν% και μια 980 για να συγκριθούν κάτω από αντικειμενικούς όρους και γυρίζουμε πάλι στο 0. Καμιά εξίσωση που να λειτουργεί; Η απάντηση είναι στην #6931.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, εν μέρει.

 

Η τρύπα στη λογική σου είναι ο όρος value for money (ή η απουσία του). Γιατί με τη λογική σου, πάντα θα μπορούσαμε να ανέβουμε κατηγορία (αν υποθέσουμε ότι θα υπήρχαν κι άλλες πιο πάνω), χάνοντας έτσι όμως το vfm.

 

Το θέμα είναι να έχεις σεβαστές ή όσο το δυνατόν μεγαλύτερες επιδόσεις με όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα, όταν σε απασχολεί το vfm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η απάντηση είναι στην #6931.

εννοείς post? αν ναι έχουμε διαφορετικούς αριθμούς γιατί σε μας δεν μετριούνται και τα σβησμένα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, εν μέρει.

 

Η τρύπα στη λογική σου είναι ο όρος value for money (ή η απουσία του). Γιατί με τη λογική σου, πάντα θα μπορούσαμε να ανέβουμε κατηγορία (αν υποθέσουμε ότι θα υπήρχαν κι άλλες πιο πάνω), χάνοντας έτσι όμως το vfm.

 

Το θέμα είναι να έχεις σεβαστές ή όσο το δυνατόν μεγαλύτερες επιδόσεις με όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα, όταν σε απασχολεί το vfm.

 

Γιατί να με ενδιαφέρει σε ένα καθαρά τεχνολογικό θέμα το τι έκανε ή κάνει το marketing; 

 

΄Εχεις Χ μονάδες στις οποίες αντιστοιχούν Α ποσότητα μνήμης και Β εύρος μνήμης. Και 7 γίγα να φορέσεις σε μια 970 με αισθητά μεγαλύτερο εύρος (χωρίς να πειράξεις τους χρονισμούς πυρήνα) δεν πρόκειται να δεις ουσιαστική διαφορά. Το να βάλεις τακουνάκι στην μπότα σου δίνει μόνο την ψευδαίσθηση ότι είσαι ψηλότερος.

 

Και όχι δεν ήταν ούτε είναι δίκαιο να συγκρίνεις μια υπερχρονισμένη με μια μη υπερχρονισμένη λύση, από όποια σκοπιά θέλεις να το δεις. Εξακολουθούν να είναι "μόνο" 13 clusters στην 970.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να με ενδιαφέρει σε ένα καθαρά τεχνολογικό θέμα το τι έκανε ή κάνει το marketing; 

 

΄Εχεις Χ μονάδες στις οποίες αντιστοιχούν Α ποσότητα μνήμης και Β εύρος μνήμης. Και 7 γίγα να φορέσεις σε μια 970 με αισθητά μεγαλύτερο εύρος (χωρίς να πειράξεις τους χρονισμούς πυρήνα) δεν πρόκειται να δεις ουσιαστική διαφορά. Το να βάλεις τακουνάκι στην μπότα σου δίνει μόνο την ψευδαίσθηση ότι είσαι ψηλότερος.

 

Και όχι δεν ήταν ούτε είναι δίκαιο να συγκρίνεις μια υπερχρονισμένη με μια μη υπερχρονισμένη λύση, από όποια σκοπιά θέλεις να το δεις.

Μου θυμιζει την περιπτωση των Gtx 770 και 760 που καποια ατομα πηγαινανε και περνανε τις 4gb Vram εκδοσεις γιατι νομιζαν οτι αποδιδουν καλυτερα(σε 1080p) ή γιατι θα ειναι και καλα πιο πολυ Future proof.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμιζει την περιπτωση των Gtx 770 και 760 που καποια ατομα πηγαινανε και περνανε τις 4gb Vram εκδοσεις γιατι νομιζαν οτι αποδιδουν καλυτερα(σε 1080p) ή γιατι θα ειναι και καλα πιο πολυ Future proof.

 

https://geizhals.de/xfx-radeon-r9-290x-double-dissipation-edition-r9-290x-8dfd-a1192539.html

 

http://www.tweaktown.com/reviews/6818/sapphire-radeon-r9-290x-8gb-vapor-x-oc-video-card-review/index.html

 

Διαφορά μόνο σε ένα παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τοσο αγχος με την 970 δεν καταλαβαινω. Το εσκασε το παραμυθι, πουλησε τις καρτουλες της, μας δουλευει ακομα και μετα απο οσα εχουν βγει στην φορα αλλα

 

Πιστευετε οτι οταν τα βρει σκουρα η 970 απο καποιο game, η 980 θα πεταει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι τοσο αγχος με την 970 δεν καταλαβαινω. Το εσκασε το παραμυθι, πουλησε τις καρτουλες της, μας δουλευει ακομα και μετα απο οσα εχουν βγει στην φορα αλλα

 

Πιστευετε οτι οταν τα βρει σκουρα η 970 απο καποιο game, η 980 θα πεταει? 

 

Αυτό είναι το θέμα ή ότι πολλοί κάνουν τις εξαιρέσεις κανόνα και θεωρούν ότι ακόμα και οι κάρτες γραφικών των 100 ευρώ πρέπει να έχουν 32 γίγα μνήμης; Και πριν το πει κανείς σαφώς θεωρητικά δεν υπάρχει "αρκετή" μνήμη ή "αρκετό" εύρος σε μια μονάδα γραφικών, αλλά έλα που μια Χ λύση μπορεί να εκμεταλλευτεί ΜΟΝΟ Α ποσότητα μνήμης και Β εύρους μνήμης γιατί για αυτό ακριβώς έχουν φτιαχτεί..... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην εισαι κακος.Σε ολα τα παιχνιδια εχει 1 fps παραπανω.Και φυσικα η 290x ειναι σε ολα καλυτερη απο την 970 αν και ορισμενα gameplay λενε το αντιθετο αλλα εχει 3,5gb vram οποτε εχει λιγοτερα fps.

 

In other news,παραιτηθηκε ο ceo της nvidia.Meanwhile η 970 πουλαει ακομα σαν φρεσκο ψωμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...