Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να υπενθυμίσω ότι η 970 έχει "μόνο" 3.5GB γρήγορης μνήμης με εύρος στα 196 GB/s.

ναι, λες και άμα τα είχε και τα 4gb μνήμης σε αυτό το εύρος θα μπορούσε να ανταπεξέλθει καλύτερα σε τίτλο παιχνιδιού που με το που φορτώσει την πίστα με το περιβάλλον θα μπορεί να το παίξει μια χαρά. θα είναι μόνιμα 100% ο επεξεργαστής της και μεις θα ασχολούμαστε με τις ρυθμίσεις των γραφικών του παιχνιδιού για να το έχουμε σταθερό στα 30+ καρέ.

σε τέτοιες περιπτώσεις φαντάζομαι τα ξεχωριστά 512mb να κοιτάν τα υπόλοιπα 3,5gb να. τα δείχνουν με το δάχτυλο και να λέγανε!!!

( το dx12 Την μάρανε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά καλησπέρα, έχω ευχάριστα νέα και απ'ότι φαίνεται η καρτούλα δεν θα πάει για RMA  :-D  Βέβαια τέτοια γκαντεμιά και παράλληλα τόση τύχη δεν έχω ξανα συναντήσει. Η κάρτα δούλεψε χωρίς κανένα πρόβλημα με το 3 καλώδιο DP που αγόρασα σήμερα, σ' όλες τις θύρες λειτουργεί απροβλημάτιστα δίχως κανένα σκάλωμα. Πραγματικά όταν το δοκίμασα πριν λίγο απλά ήμουν έτοιμος να φωνάξω θαύμα!  :devil:  Δεν πίστευα στα μάτια μου. Οπότε απ' ότι φαίνεται μάλλον τ' άλλα δυο καλώδια ήταν προβληματικά ή η mDP θύρα της οθόνης. Τέλος καλό όλα καλά! Σας ευχαριστώ όλους για τη πολύτιμη βοήθεια σας για ακόμα μια φορά και ελπίζω να μη σας κούρασα πολύ! Το καλό της υπόθεσης είναι οτι με το ψάξιμο κατάφερα να ξεφορτωθώ και το δεύτερο beep στο booting κάνοντας αναβάθμιση στο bios.

 

PS. Για να βρω καλώδιο DP σήμερα(το χρειαζόμουν άμεσα όπως καταλαβαίνεται) έψαξα όλη την Αθήνα και τελικά βρήκα σ' ένα μικρό κατάστημα στους Αμπελόκηπους! Μεγάλα καταστήματα παμπλικ, πλαισιο, μεντιαμαρκτ ούτε για αστείο...Έκανα καμιά ώρα να τους εξηγήσω τι είναι για να μου πουν στο τέλος "Δεν έχουμε τέτοιο πράγμα" :P 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS. Για να βρω καλώδιο DP σήμερα(το χρειαζόμουν άμεσα όπως καταλαβαίνεται) έψαξα όλη την Αθήνα και τελικά βρήκα σ' ένα μικρό κατάστημα στους Αμπελόκηπους! Μεγάλα καταστήματα παμπλικ, πλαισιο, μεντιαμαρκτ ούτε για αστείο...Έκανα καμιά ώρα να τους εξηγήσω τι είναι για να μου πουν στο τέλος "Δεν έχουμε τέτοιο πράγμα" :P

 

Omg..απο το κακο στο χειροτερο πανε..

 

Χαιρομαι που βρηκες ακρη,να την χαρεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, λες και άμα τα είχε και τα 4gb μνήμης σε αυτό το εύρος θα μπορούσε να ανταπεξέλθει καλύτερα σε τίτλο παιχνιδιού που με το που φορτώσει την πίστα με το περιβάλλον θα μπορεί να το παίξει μια χαρά. θα είναι μόνιμα 100% ο επεξεργαστής της και μεις θα ασχολούμαστε με τις ρυθμίσεις των γραφικών του παιχνιδιού για να το έχουμε σταθερό στα 30+ καρέ.

σε τέτοιες περιπτώσεις φαντάζομαι τα ξεχωριστά 512mb να κοιτάν τα υπόλοιπα 3,5gb να. τα δείχνουν με το δάχτυλο και να λέγανε!!!

( το dx12 Την μάρανε)

 

Γιατί εσύ τι περίμενες να σου δώσουν σε αυτή την τιμή. Renderfarm για την Pixar;

Παιδιά καλησπέρα, έχω ευχάριστα νέα και απ'ότι φαίνεται η καρτούλα δεν θα πάει για RMA  :-D  Βέβαια τέτοια γκαντεμιά και παράλληλα τόση τύχη δεν έχω ξανα συναντήσει. Η κάρτα δούλεψε χωρίς κανένα πρόβλημα με το 3 καλώδιο DP που αγόρασα σήμερα, σ' όλες τις θύρες λειτουργεί απροβλημάτιστα δίχως κανένα σκάλωμα. Πραγματικά όταν το δοκίμασα πριν λίγο απλά ήμουν έτοιμος να φωνάξω θαύμα!  :devil:  Δεν πίστευα στα μάτια μου. Οπότε απ' ότι φαίνεται μάλλον τ' άλλα δυο καλώδια ήταν προβληματικά ή η mDP θύρα της οθόνης. Τέλος καλό όλα καλά! Σας ευχαριστώ όλους για τη πολύτιμη βοήθεια σας για ακόμα μια φορά και ελπίζω να μη σας κούρασα πολύ! Το καλό της υπόθεσης είναι οτι με το ψάξιμο κατάφερα να ξεφορτωθώ και το δεύτερο beep στο booting κάνοντας αναβάθμιση στο bios.

 

PS. Για να βρω καλώδιο DP σήμερα(το χρειαζόμουν άμεσα όπως καταλαβαίνεται) έψαξα όλη την Αθήνα και τελικά βρήκα σ' ένα μικρό κατάστημα στους Αμπελόκηπους! Μεγάλα καταστήματα παμπλικ, πλαισιο, μεντιαμαρκτ ούτε για αστείο...Έκανα καμιά ώρα να τους εξηγήσω τι είναι για να μου πουν στο τέλος "Δεν έχουμε τέτοιο πράγμα" :P

 

Γιατί δεν μου κάνει εντύπωση το τελευταίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα, άστα να πάνε. Σε κάποια φάση άρχισα να αμφισβητώ αυτά που ήξερα γιατί το πράγμα που εξηγούσα για αυτούς ήταν ανύπαρκτο. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επισης κατεβασε πριν κανεις οτιδηποτε αλλο τους τελευταιους drivers για το monitor (για το οποιο διαβασα εχει flickering σε μερικα settings με καλωδιο dp to minidp)

 Οπότε απ' ότι φαίνεται μάλλον τ' άλλα δυο καλώδια ήταν προβληματικά ή η mDP θύρα της οθόνης. 

 

.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παιδιά καλησπέρα, έχω ευχάριστα νέα και απ'ότι φαίνεται η καρτούλα δεν θα πάει για RMA  :-D  Βέβαια τέτοια γκαντεμιά και παράλληλα τόση τύχη δεν έχω ξανα συναντήσει. Η κάρτα δούλεψε χωρίς κανένα πρόβλημα με το 3 καλώδιο DP που αγόρασα σήμερα, σ' όλες τις θύρες λειτουργεί απροβλημάτιστα δίχως κανένα σκάλωμα. Πραγματικά όταν το δοκίμασα πριν λίγο απλά ήμουν έτοιμος να φωνάξω θαύμα!  :devil:  Δεν πίστευα στα μάτια μου. Οπότε απ' ότι φαίνεται μάλλον τ' άλλα δυο καλώδια ήταν προβληματικά ή η mDP θύρα της οθόνης. Τέλος καλό όλα καλά! Σας ευχαριστώ όλους για τη πολύτιμη βοήθεια σας για ακόμα μια φορά και ελπίζω να μη σας κούρασα πολύ! Το καλό της υπόθεσης είναι οτι με το ψάξιμο κατάφερα να ξεφορτωθώ και το δεύτερο beep στο booting κάνοντας αναβάθμιση στο bios.

 

PS. Για να βρω καλώδιο DP σήμερα(το χρειαζόμουν άμεσα όπως καταλαβαίνεται) έψαξα όλη την Αθήνα και τελικά βρήκα σ' ένα μικρό κατάστημα στους Αμπελόκηπους! Μεγάλα καταστήματα παμπλικ, πλαισιο, μεντιαμαρκτ ούτε για αστείο...Έκανα καμιά ώρα να τους εξηγήσω τι είναι για να μου πουν στο τέλος "Δεν έχουμε τέτοιο πράγμα" :P

με τι καλώδιο είχες συνδέσει την οθόνη στο PC του αδερφού σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας κι η κουβέντα για DP to DP καλώδια, όταν πήρα την 970 ανακάλυψα κι εγώ ότι πιο εύκολα βρίσκεις 970 με 16gb ram παρά DP καλώδιο, τελικά είχα παραγγείλει ένα κι ήρθε μετά από μια εβδομάδα (ακριβά πληρώθηκε αλλά θα χρησιμοποιηθεί για χρόνια και ήθελα να είμαι και σίγουρος ότι θα σε ποιοτικό)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και τα δύο που είχα ήταν DP to mDP. Οπότε οι δοκιμές έγιναν μ 'αυτά.

άρα πως είναι προβληματικό το καλώδιο ή η θύρα της οθόνης αφού έπαιζε μια χαρά στο PC του αδερφού σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εσύ τι περίμενες να σου δώσουν σε αυτή την τιμή. Renderfarm για την Pixar;

 

σωστό οδηγό και ξεχωριστό για το κάθε μοντέλο που να δουλεύει γάντι!

 

αν έβγαζαν driver κάθε αυτού για 970 πχ ο οποίος πρώτα θα εκμεταλλεύονταν τα αργά 512ΜΒ Στην αναπαραγωγή ταινίας η το aero και γενικά σε τέτοιο τομέα.

γενικά στο αργό κομμάτι μνήμης να μπουν βασικά δεδομένα τα οποία δεν χρειάζεται να γίνεται συνέχεια γράψε-σβήσε και τα υπόλοιπα σαν μπαφερ, βέβαια δεν γνωρίζω αν είναι δυνατόν να επιτευχθεί κάτι τέτοιο απ την πράσινη αλλά ευελπιστώ τουλάχιστον να προσπαθήσει είτε μόνη της είτε με εταιρίες κατασκευής καρτων ( Asus, gigabyte) για να βρούνε ένα bios που σε συνεργασία με το κατάλληλο στήσιμο οδηγού για επιτευχθούν όλα τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα πως είναι προβληματικό το καλώδιο ή η θύρα της οθόνης αφού έπαιζε μια χαρά στο PC του αδερφού σου?

Τα καλώδια είχα δοκιμάσει με το pc του αδερφού μου και την οθόνη του. Και εγώ πιστεύω οτι πιο πιθανό να φταίει η θυρα mDP της οθόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...