Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ βλέπω ~80% GPU Usage στο μέσο όρο και ναι είναι μπουκάλι.Οι FX δεν είναι για τέτοιες κάρτες όπως και να το κάνουμε, απλά μπορείς να το μειώσεις ή να το εξαφανίσεις και τελείως αυξάνοντας την ανάλυση και το ΑΑ.

 

Κοίτα πως είναι να παίζεις χωρίς μπουκάλι(Και μιλάμε για stock 4770K, θα ήταν ακόμα καλύτερα με O/C):

 

 

Εσυ βλεπεις ~80% usage,εγω ~90%,δημοκρατια εχουμε στο κατω κατω,οτι θελει ο καθενας λεει.Μεχρι αυριο να ποσταρεις βιντεο απο το youtube,τιποτα δεν θα καταφερεις(δεν το λεω ειρωνικα ουτε εχω διαθεση για αντιπαραθεση,απλα τα βιντεο που βαζεις δεν αποδεικνυουν τιποτε απολυτως).Στο βιντεο που δειχνεις εγω βλεπω αδικαιολογητα spikes στο gpu usage για τα οποια νομιζω οτι δεν ευθυνεται ο επεξεργαστης,κατι παρομοιο συμβαινει και στο setup με τον 8350,η 290 απο την ωρα που θα ανοιξω το παιχνιδι,καθεται στο 100% κολλημενη(δεν θελω να πω κατι για τις καρτες,απλα αυτην εχω και νομιζω οτι ειναι μια η αλλη με τις 780ti-970).Τεσπα,το απογευμα θα ανεβασω βιντεο(θα προσπαθησω τουλαχιστον γιατι δεν το εχω το παιχνιδι,θα κοιταξω μηπως το βρω απο κανενα φιλο μου) και θα δουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε 'συ..Μέχρι και ~60% πέφτει με τον 8350, μην λέμε ότι θέλουμε. Τις επιδόσεις των i5/i7 δεν τις έχουν οι FX(Σε όλα τα παιχνίδια), σε κάποια ο 8350 είναι κάτω και από i3. Αλλά ας το λήξουμε εδώ γιατί έχουμε βγει αρκετά ΟΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σίγουρα οι fx δεν είναι καλύτεροι απο i5 αλλά η διαφορά τους δεν είναι χαοτική σε μερικά games μπορεί σε άλλα οχι .Γιαυτό ανάλογα την τσέπη και τα games που παίζει ο καθένας διαλέγει και παίρνει κάποια στιγμή όταν μπορέσω θα ανεβάσω και γω βίντεο σε 5,6 τίτλους για να δείξω οτι 8350 με λίγο oc παίζει μια χαρά με 970 χωρίς κρασιά μπύρες και μπουκάλια..:D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πάντως ο 8350 μαζί με την 970 μια χαρά τα βρίσκουν σε 1920*1200, τώρα παιχνίδια που βλέπουν 2 η 1 cores η θα είναι παλιό ή θα ρίξω το φταίξιμο στο παιχνίδι που είναι κακογραμμένο για το σήμερα :-P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σίγουρα οι fx δεν είναι καλύτεροι απο i5 αλλά η διαφορά τους δεν είναι χαοτική σε μερικά games μπορεί σε άλλα οχι .Γιαυτό ανάλογα την τσέπη και τα games που παίζει ο καθένας διαλέγει και παίρνει κάποια στιγμή όταν μπορέσω θα ανεβάσω και γω βίντεο σε 5,6 τίτλους για να δείξω οτι 8350 με λίγο oc παίζει μια χαρά με 970 χωρίς κρασιά μπύρες και μπουκάλια..:D

περισσότερο με αγχώνει το γεγονός ότι τα παιχνίδια δεν είναι καλοστημένα Και θέλουν ένα σορό πατσακια Για να τρέξουν σωστά με κάποια έκδοση drivers που θα βγουν κάποια στιγμή για να δώσουν boost στις κάρτες που θα τις έχουμε πάνω από ένα 6μηνο στην κατοχής μας, όπου μετά την αγορά τους έχουμε μάθει και ζήσει επάνω σε αυτές ότι έχουν πρόβλημα ( 280Χ προβλήματα με artifacting και gtx 970 προβλήματα με μνήμη, όπου και στις δυο περιπτώσεις είμαι παθών) παρά για τους επεξεργαστές, περισσότερο θα με προβλημάτιζε το γεγονός αν είχα έναν καταπληκτικό Ι7 που έχει 300+€ και έβγαζε λιγότερα fps απο Ι5 γιατι το hd Δεν δουλεύει παρά αν ένας fx των 100-150€ Είναι ικανός να συνεργαστεί με την κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, αντιμετωπίζω ένα θέμα με τη κάρτα γραφικών και την οθόνη μου. 

Παρατηρήθηκε όταν αγόρασα τη νέα μου οθόνη και χρησιμοποίησα τα displayports της gpu. Η κάρτα τόσο καιρό δούλευε με DVI στη παλιά μου οθόνη και δεν είχε κανένα απολύτως θέμα. Όλα τα test που έκανα μέχρι στιγμής δείχνουν οτι είναι η κάρτα το πρόβλημα, αλλα το θέμα είναι οτι δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς φταίει. Εδώ και 4 ημέρες έχουμε γίνει κολλητάρια με το google καθώς είναι η μόνη παρηγοριά μου, και διαπίστωσα λοιπόν οτι όχι απλά δεν είμαι ο μόνος που έχει το πρόβλημα αλλά οτι έχει γίνει γερός ντόρος και η Nvidia αναγκάστηκε να βγάλει beta driver (hotfix 344.80) για το θέμα με τα displayports που σε άλλους δούλεψε και σε άλλους κούνησε το μαντήλι από μακριά. Έτσι είπα και γω να του δώσω μια ευκαιρία όπως και όλους τους άλλους 344 που δοκίμασα αλλά τίποτα. Να αναφέρω πως το πρόβλημα παρουσιάστηκε με τους καινούργιους 347.52. Αφού είδα οτι δε γίνεται τίποτα με τα driver updates είπα να κάνω ένα bios update της gpu, το οποίο μου έλυσε ένα απο τα θέματα που είχα, το δεύτερο beep στο booting όταν άναβε το vga_led(μητρική της υπογραφής μου).

 

Άλλες δοκιμές που έκανα μέχρι στιγμής:

  1. Δοκίμασα την οθόνη στη κάρτα γραφικών του αδερφού μου (όλα δούλεψαν ρολόι)
  2. Δοκίμασα δεύτερο καλώδιο displayport (τα ίδια προβλήματα)
  3. Επανατοποθέτηση gpu και clear CMOS (καμία διαφορά)
  4. Δοκιμή όλων των displayports (Εδώ παρατήρησα οτι στο μεσαίο είναι χειρότερα τα πράγματα από τα άλλα δύο.)

PS. Αύριο λέω να πάρω τηλέφωνο στο Msystems απ' όπου τη πήρα για αλλαγή. Έχει κανείς εμπειρία να μου τη γνώμη του; M' αυτά που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής για rma στη Gigabyte δεν είναι και ότι πιο ευχάριστο. 

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για το χρόνο σας. Εύχομαι να μη σας τύχει κατι παρόμοιο αν και απ' ότι φαίνεται είναι πολλοί που το αντιμετωπίζουν μέχρι στιγμής και αν δεν το φτιάξουν ακόμα περισσότεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, αντιμετωπίζω ένα θέμα με τη κάρτα γραφικών και την οθόνη μου. 

Παρατηρήθηκε όταν αγόρασα τη νέα μου οθόνη και χρησιμοποίησα τα displayports της gpu. Η κάρτα τόσο καιρό δούλευε με DVI στη παλιά μου οθόνη και δεν είχε κανένα απολύτως θέμα. Όλα τα test που έκανα μέχρι στιγμής δείχνουν οτι είναι η κάρτα το πρόβλημα, αλλα το θέμα είναι οτι δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς φταίει. Εδώ και 4 ημέρες έχουμε γίνει κολλητάρια με το google καθώς είναι η μόνη παρηγοριά μου, και διαπίστωσα λοιπόν οτι όχι απλά δεν είμαι ο μόνος που έχει το πρόβλημα αλλά οτι έχει γίνει γερός ντόρος και η Nvidia αναγκάστηκε να βγάλει beta driver (hotfix 344.80) για το θέμα με τα displayports που σε άλλους δούλεψε και σε άλλους κούνησε το μαντήλι από μακριά. Έτσι είπα και γω να του δώσω μια ευκαιρία όπως και όλους τους άλλους 344 που δοκίμασα αλλά τίποτα. Να αναφέρω πως το πρόβλημα παρουσιάστηκε με τους καινούργιους 347.52. Αφού είδα οτι δε γίνεται τίποτα με τα driver updates είπα να κάνω ένα bios update της gpu, το οποίο μου έλυσε ένα απο τα θέματα που είχα, το δεύτερο beep στο booting όταν άναβε το vga_led(μητρική της υπογραφής μου).

 

Άλλες δοκιμές που έκανα μέχρι στιγμής:

  1. Δοκίμασα την οθόνη στη κάρτα γραφικών του αδερφού μου (όλα δούλεψαν ρολόι)
  2. Δοκίμασα δεύτερο καλώδιο displayport (τα ίδια προβλήματα)
  3. Επανατοποθέτηση gpu και clear CMOS (καμία διαφορά)
  4. Δοκιμή όλων των displayports (Εδώ παρατήρησα οτι στο μεσαίο είναι χειρότερα τα πράγματα από τα άλλα δύο.)

PS. Αύριο λέω να πάρω τηλέφωνο στο Msystems απ' όπου τη πήρα για αλλαγή. Έχει κανείς εμπειρία να μου τη γνώμη του; M' αυτά που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής για rma στη Gigabyte δεν είναι και ότι πιο ευχάριστο. 

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για το χρόνο σας. Εύχομαι να μη σας τύχει κατι παρόμοιο αν και απ' ότι φαίνεται είναι πολλοί που το αντιμετωπίζουν μέχρι στιγμής και αν δεν το φτιάξουν ακόμα περισσότεροι.

Βάλε κάποιον adaptor μετατροπή από HDMI σε Displayport. Πχ. http://goo.gl/i9Bvpnδεν εγγυώμαι τίποτα όμως.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, αντιμετωπίζω ένα θέμα με τη κάρτα γραφικών και την οθόνη μου. 

Παρατηρήθηκε όταν αγόρασα τη νέα μου οθόνη και χρησιμοποίησα τα displayports της gpu. Η κάρτα τόσο καιρό δούλευε με DVI στη παλιά μου οθόνη και δεν είχε κανένα απολύτως θέμα. Όλα τα test που έκανα μέχρι στιγμής δείχνουν οτι είναι η κάρτα το πρόβλημα, αλλα το θέμα είναι οτι δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς φταίει. Εδώ και 4 ημέρες έχουμε γίνει κολλητάρια με το google καθώς είναι η μόνη παρηγοριά μου, και διαπίστωσα λοιπόν οτι όχι απλά δεν είμαι ο μόνος που έχει το πρόβλημα αλλά οτι έχει γίνει γερός ντόρος και η Nvidia αναγκάστηκε να βγάλει beta driver (hotfix 344.80) για το θέμα με τα displayports που σε άλλους δούλεψε και σε άλλους κούνησε το μαντήλι από μακριά. Έτσι είπα και γω να του δώσω μια ευκαιρία όπως και όλους τους άλλους 344 που δοκίμασα αλλά τίποτα. Να αναφέρω πως το πρόβλημα παρουσιάστηκε με τους καινούργιους 347.52. Αφού είδα οτι δε γίνεται τίποτα με τα driver updates είπα να κάνω ένα bios update της gpu, το οποίο μου έλυσε ένα απο τα θέματα που είχα, το δεύτερο beep στο booting όταν άναβε το vga_led(μητρική της υπογραφής μου).

 

Άλλες δοκιμές που έκανα μέχρι στιγμής:

  1. Δοκίμασα την οθόνη στη κάρτα γραφικών του αδερφού μου (όλα δούλεψαν ρολόι)
  2. Δοκίμασα δεύτερο καλώδιο displayport (τα ίδια προβλήματα)
  3. Επανατοποθέτηση gpu και clear CMOS (καμία διαφορά)
  4. Δοκιμή όλων των displayports (Εδώ παρατήρησα οτι στο μεσαίο είναι χειρότερα τα πράγματα από τα άλλα δύο.)

PS. Αύριο λέω να πάρω τηλέφωνο στο Msystems απ' όπου τη πήρα για αλλαγή. Έχει κανείς εμπειρία να μου τη γνώμη του; M' αυτά που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής για rma στη Gigabyte δεν είναι και ότι πιο ευχάριστο. 

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων για το χρόνο σας. Εύχομαι να μη σας τύχει κατι παρόμοιο αν και απ' ότι φαίνεται είναι πολλοί που το αντιμετωπίζουν μέχρι στιγμής και αν δεν το φτιάξουν ακόμα περισσότεροι.

 

παρομοιο προβλημα έχω με ολες τις 970 + 980, απ το msystems κι εγω.

 

εχω μονο το beep κ είναι θεμα καρτας γραφικων + οθονης που μπαινει σε sleeping mode + mobo με uefi...

 

δεν είναι πρόβλημα ενοχλητικο...εσενα ομως βλεπω αναψε-σβησε κ ειναι ασχημο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δοκίμασα και με άλλο DP. Για εξήγησε μου λίγο αυτό με τη προτεραιότητα που λες, πρώτη φορά το ακούω.


παρομοιο προβλημα έχω με ολες τις 970 + 980, απ το msystems κι εγω.

 

εχω μονο το beep κ είναι θεμα καρτας γραφικων + οθονης που μπαινει σε sleeping mode + mobo με uefi...

 

δεν είναι πρόβλημα ενοχλητικο...εσενα ομως βλεπω αναψε-σβησε κ ειναι ασχημο...

To beep εμένα έφτιαξε με gpu bios update. Δοκίμασε το και συ. Εγώ είχα το F40 και ανέβηκα στο F42 και έφτιαξε.


ακυρο τωρα το ειδα

 

εκανες καθαρη απεγκατασταση με ddu? Και μετα εγκατασταση μονο των driver + physx.

Ναι μπορώ να σου πω πάνω απο 10 φορες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δοκίμασα και με άλλο DP. Για εξήγησε μου λίγο αυτό με τη προτεραιότητα που λες, πρώτη φορά το ακούω.

καπου ειχα διαβασει τον δεκεμβριο που εψαχνα λυση για stuttering οτι το bios της gigabyte και της asus βαζουν ως πρωτη υποδοχη την πρωτη που θα συνδεσεις.Για αυτο για bios update θελουν και με dvi και με dp.Μερικοι αφου πρωτα συνδεσαν dvi μετα αν ειχαν ΜΟΝΟ dp ειχαν θεμα που λυθηκε με bios update για την asus (δεν θυμαμαι για την gigabyte).

 

Επισης κατεβασε πριν κανεις οτιδηποτε αλλο τους τελευταιους drivers για το monitor (για το οποιο διαβασα εχει flickering σε μερικα settings με καλωδιο dp to minidp)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μου ακούγεται πολύ κουλό και πιο πολύ για bug, αλλά μ' αυτά που έχουν δει τα μάτια μου όλα ειναι πιθανά πλεόν. Εγώ έκανα σήμερα το πρωί bios update της gpu με DVI στην οθόνη του αδερφού μου γιατί η νέα οθόνη μου(U2715Η) δεν έχει DVI. Επίσης το bios update γίνεται σύμφωνα με τις οδηγίες της Gigabyte μόνο με dvi-d ή dvi-i όχι με Displayport. Τέλος, έχω ενημερώσει με τη  τελευταία εκδόση τον οδηγό της οθόνης.

 

Να προσθέσω οτι στο πρώτο displayport της κάρτας δεν είναι τόσο χάλια τα πραγματα, απλα το κάνει που και που. Στο μεσαίο όμως γίνεται χαμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μου ακούγεται πολύ κουλό και πιο πολύ για bug, αλλά μ' αυτά που έχουν δει τα μάτια μου όλα ειναι πιθανά πλεόν. Εγώ έκανα σήμερα το πρωί bios update της gpu με DVI στην οθόνη του αδερφού μου γιατί η νέα οθόνη μου(U2715Η) δεν έχει DVI. Επίσης το bios update γίνεται σύμφωνα με τις οδηγίες της Gigabyte μόνο με dvi-d ή dvi-i όχι με Displayport. Τέλος, έχω ενημερώσει με τη  τελευταία εκδόση τον οδηγό της οθόνης.

 

Να προσθέσω οτι στο πρώτο displayport της κάρτας δεν είναι τόσο χάλια τα πραγματα, απλα το κάνει που και που. Στο μεσαίο όμως γίνεται χαμός.

Παντως δεν ειναι σε ολες τις καρτες και σε ολες τις οθονες.Καποια συγκεκριμενη ρυθμισει το κανει να εμφανιζεται σε συγκεκριμενα συστηματα (και κλασσικα οποιος εχει τυχη διαβαινε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να ανέφερα οτι επικοινώνησα με Nvidia μέσω live chat και δεν μπόρεσαν να μου δώσουν καμία λύση. Στο τέλος μου πρότειναν να πάω για RMA. Τι είδος ρύθμιση μπορεί να δημιουργήσει ένα τόσο σοβαρό θέμα; Γνωρίζει κανείς τι παίζει με το RMA της Gigabyte; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να ανέφερα οτι επικοινώνησα με Nvidia μέσω live chat και δεν μπόρεσαν να μου δώσουν καμία λύση. Στο τέλος μου πρότειναν να πάω για RMA. Τι είδος ρύθμιση μπορεί να δημιουργήσει ένα τόσο σοβαρό θέμα; Γνωρίζει κανείς τι παίζει με το RMA της Gigabyte; 

Το συγκεκριμενο flickering το αναπαραγω σε πανω απο 144 fps σε μονιτορ με 60 hz.Ισως καποια ρυθμιση της οθονης η της καρτας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...