Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Far Cry 4,Unity,Shadow of Mordor,BF4 κτλ

 

Εψαξα το θεμα στο google αλλα ακρη δεν εβγαλα, οι αποψεις διαφερουν.

 

Θα φανει στην πορεια!

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλευω εδω και δυο μερες να βρω γιατι μου δουλευουν και οι δυο καρτες 980GTX σε pcie x8 Και οχι σε x16 αλλα δεν βρισκω ακρη. ΟΙ καρτες ειναι τοποθετημενες σε x16 θυρες, το γραφει και επανω η μητρικη. Επισης μεσα στο Bios δεν εχει καμια ρυθμιση για αυτο. Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να φταίει? 

 

post-82670-0-79797700-1424529294_thumb.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις άλλες PCI κάρτες συνδεδεμένες? γιατί το σύνολο των PCI lanes που μπορει να είναι διαθέσιμες έχει να κάνει με το chipset αλλα και με την υλοποίηση του motherboard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλευω εδω και δυο μερες να βρω γιατι μου δουλευουν και οι δυο καρτες 980GTX σε pcie x8 Και οχι σε x16 αλλα δεν βρισκω ακρη. ΟΙ καρτες ειναι τοποθετημενες σε x16 θυρες, το γραφει και επανω η μητρικη. Επισης μεσα στο Bios δεν εχει καμια ρυθμιση για αυτο. Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να φταίει? 

c-stepping λεγεται.Κανε το render test που εχει εκει διπλα στο ερωτηματικο και λογικα θα παει x16.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

c-stepping λεγεται.Κανε το render test που εχει εκει διπλα στο ερωτηματικο και λογικα θα παει x16.

το έκανα και δυστυχως δεν παει, μενει κολλημένο στο x8 Και για τις δυο καρτες για οσο διαρκει το test

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έκανα και δυστυχως δεν παει, μενει κολλημένο στο x8 Και για τις δυο καρτες για οσο διαρκει το test

Μηπως θελει καποιο update η μητρικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως η μητρική δεν αντέχει τον 3960x στα 5ghz και άρχισε να πετάει βλάβες όπου της καπνίσει; Στα 5ghz τον έχεις με ρεύμα περισσότερο από 1.5v ; Έχοντας διαβάσει διάφορα forums με θέματα σχετικά με μητρικές, έχω συμπεράνει ότι οι msi δεν είναι και οι καλύτερες ποιοτικά. Παρουσιάζουν μικροπροβληματάκια, υπερθέρμανση των mosfet και τα χαλάνε εύκολα. Όχι ότι οι άλλες μάρκες είναι άγιες, απλά αναπαράγω ότι έχω διαβάσει για αυτές (κάτοχος asus είμαι, δεν είχα ποτέ msi και δεν θα με χάλαγε να είχα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως η μητρική δεν αντέχει τον 3960x στα 5ghz και άρχισε να πετάει βλάβες όπου της καπνίσει; Στα 5ghz τον έχεις με ρεύμα περισσότερο από 1.5v ; Έχοντας διαβάσει διάφορα forums με θέματα σχετικά με μητρικές, έχω συμπεράνει ότι οι msi δεν είναι και οι καλύτερες ποιοτικά. Παρουσιάζουν μικροπροβληματάκια, υπερθέρμανση των mosfet και τα χαλάνε εύκολα. Όχι ότι οι άλλες μάρκες είναι άγιες, απλά αναπαράγω ότι έχω διαβάσει για αυτές (κάτοχος asus είμαι, δεν είχα ποτέ msi και δεν θα με χάλαγε να είχα).

με 1,49v τον δουλευω και οι θερμοκρασιες που εχει σε full load δεν ειναι πανω απο 83-84C. Throttling δεν εχει καθολου , και οι τιμες που βγαζει στα benchmark ειναι σωστες για 5.0ghz. Τωρα εαν η μητρικη με κοβει απο καπου αλλου δεν ξερω. Θα δοκιμασω να δω σε stock εαν αλλαζει κατι με το pcie απο x8 σε x16

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να ξανατοποθετησεις τις καρτες και κατεβαζε την τελευταια εκδοση του GPU Z μηπως ειναι καποιο bug και εχει διορθωθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν απατώμαι για 24/7 είναι πολύ το 1.49 και επίσης 83-84 βαθμοί επίσης πολλοί. Το μέγιστο επιτρεπτό ρεύμα από την intel για τους 3960x είναι το 1.4v. Επίσης, η μέγιστη θερμοκρασία τους είναι οι 66.8 βαθμοί. Αυτά τα διάβασα τώρα, την τιμή του ρεύματος την είδα σε διάφορα forum και την τιμή της θερμοκρασίας από την ιστοσελίδα της intel. Βέβαια, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν και είναι τόσο περιοριστικά, μιας και δεν υπήρξα ποτέ κάτοχος πλατφόρμας 2011.

 

http://ark.intel.com/products/63696/Intel-Core-i7-3960X-Processor-Extreme-Edition-15M-Cache-up-to-3_90-GHz

 

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?278233-3960X-safe-vcore

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν απατώμαι για 24/7 είναι πολύ το 1.49 και επίσης 83-84 βαθμοί επίσης πολλοί. Το μέγιστο επιτρεπτό ρεύμα από την intel για τους 3960x είναι το 1.4v. Επίσης, η μέγιστη θερμοκρασία τους είναι οι 66.8 βαθμοί. Αυτά τα διάβασα τώρα, την τιμή του ρεύματος την είδα σε διάφορα forum και την τιμή της θερμοκρασίας από την ιστοσελίδα της intel. Βέβαια, δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν και είναι τόσο περιοριστικά, μιας και δεν υπήρξα ποτέ κάτοχος πλατφόρμας 2011.

 

http://ark.intel.com/products/63696/Intel-Core-i7-3960X-Processor-Extreme-Edition-15M-Cache-up-to-3_90-GHz

 

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?278233-3960X-safe-vcore

ο 3960χ δύσκολα θα φτάσει full load σε daily tasks ,πράγμα που σημαίνει οτι αυτοί οι 84 βαθμοί εμφανίζονται κατα πάσα πιθανότητα σε cpu stressings και δεν αντικατοπτριζουν τις συνθήκες λειτουργίας σε καθημερινή βάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγαίνουμε εκτός θέματος αλλά καλό είναι να κάνεις κάτι με την ψύξη του επεξεργαστή σου τα φυσιολογικά όρια είναι μέχρι 1,35V και μέγιστη θερμοκρασία 66,8 βαθμοί όπως αναφέρει η Intel στην ιστοσελίδα της 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...