Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου επειδη κι εγω δουλευω πολυ vray, να σου πω οτι ειναι καλυτερο να εχεις δυο καρτες π.χ. δυο 970 αντι μια τιταν και να  εχεις την μια και στο active shade mode ωστε να βλεπεις σε πραγματικο χρονο το τελικο αποτελεσμα την ωρα που σχεδιάζεις. Επισης για το τελικο render Μπορουν να χρησιμοποιηθουν και οι δυο καρτες μαζι, οπου λογικα θα ξεπερνανε σε calculations την μια titan. 

Στα ιδια θα ειναι λογικα 2 970 με μια με gm 200

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για vray-premiere και gaming σε ανάλυση 1920x1200. Έλεγα για titan γιατί έχει αρκετή δύναμη στο fp64.

 

Ε τότε τσάμπα τον περιμένεις. To GM200 ΔΕΝ θα έχει τις αναμενόμενες FP64 μονάδες και δεν θα χρησιμοποιηθεί καν για Tesla (εγγυημένα). Αντ' αυτού και μέχρι το Pascal θα χρησιμοποιούν την διπύρινη GK210 στο Tesla K80.

 

GM200 θα υπάρξει μόνο για GeForce & Quadro.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα θεματακι με την 970 το οποιο ανακαλυψα στο dying light (1.4 version), οταν τρεχω μεσα στην πολη το gpu usage πεφτει στο 66-70% και εχω χαμηλοτερα frames(52-55 εκει), ταυτοχρονα παρατηρω το power % δεν παει ποτε πανω απο 70%. Ετρεξα furmark και ηταν 99% κολλημενο το gpu usage και εφτασε το power % 100% οταν ομως εκανα το test με 8x MSAA πηγε παλι max 70% το power % και ειχα 20 frames αλλα με 99% gpu usage..

 

Να πω οτι εχω την cpu OC 4.6g με 1.2v adaptive και δεν εχω πειραξει καθολου την καρτα, ενας φιλος μου πηρε την strix με i5 ολα stock και η καρτα ηταν μονιμα 100% power usage/99% gpu usage στο dying light(δεν βγηκαμε στην πολη ομως ηταν στην αρχη στα corridons). Πανω απο 37% δεν εχω δει παντως στη cpu και η θερμοκρασια ειναι μια χαρα. Λετε να βαλω stock ρυθμισεις στη cpu μπας και εχει κανα θεμα απο εκει η τζαμπα θα το ξανακανω μετα??

 

Θα παρω psu γιατι ειναι και η ωρα του το εχω ηδη 5 χρονια αυτο αλλα λετε να φταιει αυτο η τιποτα αλλο?? Στο FC4 εχω μονιμα 99% usage αλλα και παλι δεν παει πανω απο 70% το power. Πρακτικα δεν εχω θεμα μια χαρα παιζουν ολα και μονο στο dying light μου το κανει αυτο αλλα θελω να το ψαξω γιατι συμβαινει.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεμα παιχνιδιου ειναι.Το εκανε και στο far cry 4 και στο acu και στο shadow of mordor μεχρι που το εφτιαξαν.Η amd εβγαλε το mantle για αυτο ακριβως τον λογο.Εγω το σταματησα το dying light λογο του 1,4 patch .Σκεφτηκα να το κατεβασω απο τον θειο αλλα δεν ξερω αν μπορω να βαλω τα save απο την 1,4 στην 1,21.Το power δεν εχει καμια σχεση με το usage να ξερεις.Γραφει 70% επειδη εχει 300w tdp η καρτα μας που χωρις oc δεν τα χρειαζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ιδια θα ειναι λογικα 2 970 με μια με gm 200

 

Χλωμο σε βλεπω αν το πιστευεις αυτο με βαση τα φημολογουμενα specs..Δεν συνεβη σε καμια γενια τα τελευταια χρονια μια μονη καρτα να εχει τετοιες επιδοσεις, τελευταια φορα που ειδα κατι τετοιο συνεβη με την 8800GTX αν θυμαμαι καλα. Αισιοδοξα ενα 50% πανω απο μια 970 και 35-40% απο μια 980 και αυτο σε UHD αναλυση και πανω. Το οποιο δεν ειναι και λιγο σε καμια περιπτωση και σε καποιες περιπτωσεις θα ειναι παραπλησιες με τις επιδοσεις ενος 970SLi αλλα στην συντριπτικη πλειοψηφια θα ειναι απο κατω και με διαφορα. Σε θεμα memory bandwidth και vram ειναι αλλη υποθεση βεβαια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χλωμο σε βλεπω αν το πιστευεις αυτο με βαση τα φημολογουμενα specs..Δεν συνεβη σε καμια γενια τα τελευταια χρονια μια μονη καρτα να εχει τετοιες επιδοσεις, τελευταια φορα που ειδα κατι τετοιο συνεβη με την 8800GTX αν θυμαμαι καλα. Αισιοδοξα ενα 50% πανω απο μια 970 και 35-40% απο μια 980 και αυτο σε UHD αναλυση και πανω. Το οποιο δεν ειναι και λιγο σε καμια περιπτωση και σε καποιες περιπτωσεις θα ειναι παραπλησιες με τις επιδοσεις ενος 970SLi αλλα στην συντριπτικη πλειοψηφια θα ειναι απο κατω και με διαφορα. Σε θεμα memory bandwidth και vram ειναι αλλη υποθεση βεβαια..

1664 cores η 970,3072 το gm200.Αν σκεφτεις οτι η 970 εχει 4% χειροτερες επιδοσεις αποτι θα επρεπε να εχει,ειναι μακρια η υποθεση μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν επαιζαν "μπαλα" τα specs και τα θεωρητικα fillrate/bandwidth τοτε θα ηταν αλλη υποθεση.. Σε real gaming συνθηκες τα πραγματα δεν λειτουργουν ετσι.. Η ψαλιδα στα αποτελεσματα που εδωσα για εμενα ειναι αισιοδοξη και αφορα μονο μεγαλες αναλυσεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το κάνουν και τώρα που ακόμα το φιάσκο με τις 970 είναι φρέσκο..Μερικές φορές αναρωτιέμαι αν όντως μια εταιρεία θέλει να γίνει μισητή από πολλούς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιο λογο να επιτρεποταν oc σε λαπτοπ?λιγο κουφο μου ακουγεται αυτο.(εκτος βεβαια αν ηταν 960-970-980).δλδ για τα αλλα μοντελα που θα βγουν ποιος ο λογος για oc?κανενας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση παιδια,οπως προειπα φιλος θελει να παρει την 970 εχει ομως cpu την fx6300,η ερωτηση ειναι θα εχει bottleneck με αυτην την cpu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση παιδια,οπως προειπα φιλος θελει να παρει την 970 εχει ομως cpu την fx6300,η ερωτηση ειναι θα εχει bottleneck με αυτην την cpu?

 

έτσι όπως είναι τα ports που βλεπουμε τελευταία, σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...