Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγω ειμαι ενας απο αυτους αν και γενικα δεν το πολυψηνω να ξαναπαω σε amd κυριως λογω του support/drivers και συμπεριφορας της nvidia στα games, και φυσικα λογω της συνεργασιας που εχει με πολλους devs και publishers  εναντι της amd που δεν τα πηγαινει και τοσο καλα. Δεν ψαχνω να βρω απο που γινεται/αν γινεται σαμποταζ στην amd ή ποιος φταιει και αν... Βλεπω οτι σε καποια games οι nvidia τρεχουν απροβληματιστα και αν οχι σε μια εβδομαδα το πολυ εχεις drivers σε καποιο πιθανο prob σε game. Κατι αναλογο δεν γινεται στην amd.

 

Σκέψου ότι όλες οι κονσόλες έχουν AMD κάρτες και τα τελευταία χρόνια όλα τα παιχνίδια στο pc είναι port από αυτές οπότε ουσιαστικά η AMD κάνει με όλες τις εταιρείες συνεργασία , ενώ η nvidia δεν έχει τίποτα και αυτό μπορεί να φανεί στο αμέσως επόμενο διάστημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μου λεει και πολλα αυτο περι port. Εγω βλεπω οτι στα games οι nvidia εχουν μια καλυτερη συμπεριφορα +τους oprimized drivers οταν βγαινει ενα game, με τα sli profiles του κτλ. Στο Dying Light ας πουμε ακομα να ξυπνησει η amd και να δωσει crossfire profiles. Σε οτι game βλεπω στα intro το logo της nvidia, ξερω αυτοματα οτι η amd θα εχουν θεματα.. Υπαρχουν πολλα παραδειγματα που μπορω να φερω με παλιοτερες κακες μου εμπειριες με ati/amd setup σε διαφορα ''nvidia meant to be played games''

 

Φυσικα και το γνωριζω περι APU και κονσολες (εχω ps4) αλλα εχοντας περασει ουκ ολιγες φορες και απο τις δυο, καταληγω να προτιμω την nvidia τα τελευταια χρονια. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν όμως η Nvidia σου έδινε 2GB vram στην high end σειρά ( GTX 680) η AMD έδινε 3GB κάτι ανάλογο έγινε και με την σειρά GTX 780/Ti με τα 3gb όταν η AMD είχε 4GB με λίγα λόγια ακολουθεί τις εξελίξεις πλέον . Ίσως δεν ξέρω μπορεί να λέω βλακείες αλλά το πρόβλημα με την απόδοση της μνήμης στις GTX 970 όπως και σε Kepler αρχιτεκτονικές να οφείλεται στο ότι δεν ήταν σχεδιασμένες εξ αρχής να έχουν μεγάλη ποσότητα μνήμης και έκανε εκ τον υστέρων τροποποιήσεις η nvidia . Αλλά όσο αφορά τους drivers δεν νομίζω να είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τις ATI που είχα .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου λεει και πολλα αυτο περι port. Εγω βλεπω οτι στα games οι nvidia εχουν μια καλυτερη συμπεριφορα +τους oprimized drivers οταν βγαινει ενα game, με τα sli profiles του κτλ. Στο Dying Light ας πουμε ακομα να ξυπνησει η amd και να δωσει crossfire profiles. Σε οτι game βλεπω στα intro το logo της nvidia, ξερω αυτοματα οτι η amd θα εχουν θεματα.. Υπαρχουν πολλα παραδειγματα που μπορω να φερω με παλιοτερες κακες μου εμπειριες με ati/amd setup σε διαφορα ''nvidia meant to be played games''

 

Φυσικα και το γνωριζω περι APU και κονσολες (εχω ps4) αλλα εχοντας περασει ουκ ολιγες φορες και απο τις δυο, καταληγω να προτιμω την nvidia τα τελευταια χρονια. 

 

Αυτό και μόνο, θα έπρεπε να σου λέει πάρα πολλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν όμως η Nvidia σου έδινε 2GB vram στην high end σειρά ( GTX 680) η AMD έδινε 3GB κάτι ανάλογο έγινε και με την σειρά GTX 780/Ti με τα 3gb όταν η AMD είχε 4GB με λίγα λόγια ακολουθεί τις εξελίξεις πλέον . Ίσως δεν ξέρω μπορεί να λέω βλακείες αλλά το πρόβλημα με την απόδοση της μνήμης στις GTX 970 όπως και σε Kepler αρχιτεκτονικές να οφείλεται στο ότι δεν ήταν σχεδιασμένες εξ αρχής να έχουν μεγάλη ποσότητα μνήμης και έκανε εκ τον υστέρων τροποποιήσεις η nvidia . Αλλά όσο αφορά τους drivers δεν νομίζω να είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τις ATI που είχα .  

Εν μερη εχεις δικιο, τα εχω γραψει(oπως και αλλα μελη του φορουμ) ουκ ολιγες φορες εδω ολα αυτα περι τσιγγουνιας της πρασινης στην vram.. Βεβαια περα μερικων εξαιρεσεων πχ Skyrim τιγκαρισμενο στα mods ή σε αλλα games με multi monitor setups σε μεγαλες αναλυσεις, η 680 στην εποχη της και φυσικα η 780 με λιγοτερη vram κατα 1 Gb απο τις amd, οι πρασινοι τα πηγαιναν περιφημα και σε πολλα games και ειχαν και καλυτερες επιδοσεις λογω των drivers ή της '' nvidia meant to be played '' φασης.

 

Παντα σε ''ωμη'' δυναμη οι amd ειναι εντυπωσιακες, οι τιμες τους ειναι καλες, δεν μπορεις να μην προτεινεις σε καποιον μια r9 290 πχ στην τιμη που βρισκεται. Αλλα δεν μπορεις να μην του προτεινεις, ακομη και με ολο αυτο που εχει γινει, να παει για αγορα της 970.

 

 

Αυτό και μόνο, θα έπρεπε να σου λέει πάρα πολλά!

Μου λεει πολλα για αυτο και επιλεγω αυτο που θα μου δωσει την καλυτερη δυνατη εμπειρια χωρις προβληματα στα περισσοτερα games. Βλεπω οτι η nvidia τα παει καλυτερα με τους devs/publishers και μου δινει μια ασφαλεια οτι αν υπαρξει προβλημα δεν θα γινεται αυτο που γινεται με την amd, που βλεπεις να κατηγορει τους devs για το perfomance της gpu στο game τους αλλα και το αντιθετο. Εμενα δεν με ενδιαφερει να ψαχνω ποιος σαμποταρει ποιον, να παιζω θελω χωρις προβληματα, οσο αυτο ειναι δυνατον.

 

Τελος,  θελω perfomance drivers για καθε νεο game που βγαινει ωστε να παιρνω οτι καλυτερο μπορω απο την gpu μου, χωρις να περιμενω ενα μηνα πχ να βγουν drivers να μου λυσουν το οποιο θεμα υπαρχει.

 

Εκει τα παει καλυτερα η nvidia κατα την γνωμη μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου λεει πολλα για αυτο και επιλεγω αυτο που θα μου δωσει την καλυτερη δυνατη εμπειρια χωρις προβληματα στα περισσοτερα games. Βλεπω οτι η nvidia τα παει καλυτερα με τους devs/publishers και μου δινει μια ασφαλεια οτι αν υπαρξει προβλημα δεν θα γινεται αυτο που γινεται με την amd, που βλεπεις να κατηγορει τους devs για το perfomance της gpu στο game τους αλλα και το αντιθετο. Εμενα δεν με ενδιαφερει να ψαχνω ποιος σαμποταρει ποιον, να παιζω θελω χωρις προβληματα, οσο αυτο ειναι δυνατον.

 

Τελος,  θελω perfomance drivers για καθε νεο game που βγαινει ωστε να παιρνω οτι καλυτερο μπορω απο την gpu μου, χωρις να περιμενω ενα μηνα πχ να βγουν drivers να μου λυσουν το οποιο θεμα υπαρχει.

 

Εκει τα παει καλυτερα η nvidia κατα την γνωμη μου.

 

Σεβαστή η άποψή σου, αλλά κατά τη γνώμη μου τέτοιες πρακτικές πρέπει να "επιβραβεύονται" με κλωτσιές από τους καταναλωτές, αλλιώς να το γυρίσουμε σε 2-3 εντελώς κλειστά/ανεξάρτητα οικοσυστήματα και να έχουμε πραγματικά "exclusives".

 

Στο κάτω-κάτω, δες λίγο παραπίσω τί πάει να γίνει με το G-Sync (και την περίεργη σιωπή omerta που έχει πέσει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω το εξης το υπαρχων συστημα ξεκινησε με 2 gts 450 απο 1 giga εκαστος μετα πηγα σε 7970 και τωρα στην 970.Δεν είχα ποτε θέμα επιδοσεων οσον αφορα την 7970 ισα ισα ειδα τρελη διαφορα σε σχεση με τις 2 450 κ λογικο οπως ειδα κ μεγαλη διαφορα απο 7970 σε 970 κ παλι λογικο αν κοιταξεις τα specs των καρτων.Το λεω γιατι μερικοι φοβουνται τις καρτες της Ati και τους οδηγους της,τα λεω αυτα επειδη εγω δεν ειμαι σε κανενα στρατοπεδο κ απο την εμπειρια μου απλα παιρνω καρτα που να με καλυπτει.Τωρα αν ειχα θεμα με την 7970 κ δεν το πηρα ειδηση τοτε τι να πω ισως δεν δινω τοση σημασια αλλα οτι παιχνιδι ελεγε οτι τρεχει καλυτερα με nvidia ποτε δεν μου δημιουργησε θεμα η 7970 η εστω τοσο τραγικα οσο τα παρουσιαζουν η οσο νομιζουν μερικοι εδω μεσα.Τουλαχιστον απο την εμπειρια μου απο την 7970 δεν ειχα κανενα παραπονο ισα ισα εμεινα ευχαριστημενος απο την συγκεκριμενη αγορα απλα εφτασε η στιγμη που η καρτα δεν μπορουσε να ανταπεξελθει στις αναγκες μου δηλαδη να παιζω ανετα κ σε καλα γραφικα νεους τιτλους...Οποτε εγω προσωπικα ακουω βερεσε το συγκεκριμενο λογοτυπο που εμφανιζεται στα παιχνιδια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι. Σε 970 με θύρες dvi, mini hdmi και display ports ποια είναι η καλύτερη σύνδεση όταν στην άλλη άκρη έχουμε hdmi; έχω βάλει hdmi to hdmi και στο τέλος adaptor σε dvi είναι καλά; το ότι έχω ήχο είναι φυσιολογικό;

λιγο απο τον χρονο σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν όμως η Nvidia σου έδινε 2GB vram στην high end σειρά ( GTX 680) η AMD έδινε 3GB κάτι ανάλογο έγινε και με την σειρά GTX 780/Ti με τα 3gb όταν η AMD είχε 4GB με λίγα λόγια ακολουθεί τις εξελίξεις πλέον . Ίσως δεν ξέρω μπορεί να λέω βλακείες αλλά το πρόβλημα με την απόδοση της μνήμης στις GTX 970 όπως και σε Kepler αρχιτεκτονικές να οφείλεται στο ότι δεν ήταν σχεδιασμένες εξ αρχής να έχουν μεγάλη ποσότητα μνήμης και έκανε εκ τον υστέρων τροποποιήσεις η nvidia . Αλλά όσο αφορά τους drivers δεν νομίζω να είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα προσωπικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τις ATI που είχα .  

Έχει πει πόσες φορές ο Ailuros το λόγο που οι 7900 είχαν 3GB τελικά.Εξάλλου, μπορεί η 780Ti να έχει 3GB αντί για 4GB που έχουν οι 290, αλλά οι 290 είναι πίσω στα νουμεράκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πει πόσες φορές ο Ailuros το λόγο που οι 7900 είχαν 3GB τελικά.Εξάλλου, μπορεί η 780Ti να έχει 3GB αντί για 4GB που έχουν οι 290, αλλά οι 290 είναι πίσω στα νουμεράκια.

Μα ποτε δεν επαιζε ρολο σε μια καρτα μονο ποση vram εχει...Νομιζω αυτο τα λεει ολα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου λεει και πολλα αυτο περι port. Εγω βλεπω οτι στα games οι nvidia εχουν μια καλυτερη συμπεριφορα +τους oprimized drivers οταν βγαινει ενα game, με τα sli profiles του κτλ. Στο Dying Light ας πουμε ακομα να ξυπνησει η amd και να δωσει crossfire profiles. Σε οτι game βλεπω στα intro το logo της nvidia, ξερω αυτοματα οτι η amd θα εχουν θεματα.. Υπαρχουν πολλα παραδειγματα που μπορω να φερω με παλιοτερες κακες μου εμπειριες με ati/amd setup σε διαφορα ''nvidia meant to be played games''

 

 

υπερβολές... κάποιες στιγμές πρέπει να περιμένεις μερικές βδομάδες (ταλαιπωρία δε λέω), κάποιες άλλες όλοι έχουν πρόβλημα και περιμένουν όλοι μαζί βδομάδες

 

μάλιστα τα περισσότερα προβληματικά παιχνίδια για όλους είναι αυτά που έχουν το logo της nvidia, το οποίο και μένα μου λέει πολλά (τα παιχνίδια για amd συνήθως τρέχουν νερό σε όλους από τη πρώτη μέρα) 

 

σαν κάτοχος amd πάντως το μεγαλύτερο πρόβλημα τα τελευταία χρόνια το είχα με το unity όπου τελικά η amd (και όχι η ubisoft) μου  μου έδωσε λύση, σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει θέμα με τους drivers και από ότι θυμάμαι ούτε και οι πιο αδύναμες nvidia τη πάλευαν στην αρχή 

 

για sli/cf θα συμφωνήσω οτι η nvidia κάνει πιο καλή δουλειά σε γενικές γραμμές, αλλά η συγκεκριμένη λύση είναι αναξιόπιστη έτσι κι αλλιώς 

 

τέλοσπαντων, δεν έχει νόημα το vs σε ένα τέτοιο τοπικό, το θέμα είναι ότι δεν έχει νόημα και η προκατάληψη

αυτή τη στιγμή έστω και με το θέμα που προέκυψε η 970 είναι πολύ καλή αγορά και ίσως η καλύτερη στη κατηγορία της, αλλά αυτό δε συμβαίνει επείδη είναι από τη πράσινη εταιρεία εξ'ορισμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ σαν κάτοχος 290 αντιμετωπίζω αρκετά προβλήματα είτε με νέα παιχνίδια είτε με black screen-οριζόντιες γραμμές σε άκυρες στιγμές,ασυμβατότητα after burner και το κυριότερο ζεστή μέσα στο κουτί και όλα τα περιφερειακά.

Από την άλλη νομίζω και οι χρήστες nvidia αντιμετωπίζεται παρόμοια προβλήματα,εκτός από τα νέα παιχνίδια που εκεί υπάρχει μια εμφανής υπεροχή της nvidia,

Βέβαια,δεν έχω nvidia για να δω ποια είναι τα προβλήματα σας και υποθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...