Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, αν τρέξεις το Nais benchmark και παίξεις με τα Mhz στις RAM αλλάζουν τα GB/s.....Αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς..Δηλαδή αφού γίνεται αυτό, γιατί μπορεί να έχει VRAM usage μέχρι 4096MB και όχι όσο περισσεύει από την RAM ; Που θεωρητικά γίνεται αλλά δεν θα 'χε χειρότερες επιτπώσεις στις επιδόσεις αυτό ;

 

Σκέφτομαι και το άλλο όμως τώρα, αφού και η GTX 780 μετά τα 2.56GB πέφτει, χρησιμοποιεί και αυτή system RAM για τα τελευταία της ; Και η Titan το ίδιο..

βασικα..εχουν δοκιμασει αλλες καρτες(εκτος της 980)που να χρησιμοποιουν ολη τη ραμ,χωρις να χανουν ταχυτητα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tmjuju,

Παίζει και αυτό, η 980 όμως με ίδιο run γιατί δεν πέφτει καθόλου ;

 

Έχω μπερδευτεί..Μέχρι τώρα είχα στο μυαλό μου ότι η 970 έχει high-priority για τα 3584MB και για τα υπόλοιπα 512MB λόγω του απενεργοποιημένου L2 block πάει μέσω Καρπενήσι για να βγει Λαμία.Τώρα έρχεται ο ENB creator και μας λέει ότι η NVIDIA λέει μακακίες για αργά 512MB κλπ και ότι αυτά τα παίρνει από system RAM.Πως ακριβώς τα παίρνει δεν έχω καταλάβει και γιατί δεν παίρνει και παραπάνω αν μπορεί να το κάνει αυτό, τι συμβαίνει ακριβώς ; Ο Ailuros θα ξέρει λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνει και παραπάνω αν χρειαστεί, απλά αν δεδομένα που χρειάζεται να

είναι στο γρήγορο κομμάτι καταλήξουν στην system ram πέφτει

δραματικά η απόδοση. Όταν ψωνίζαμε την κάρτα νομίζαμε ότι

το buffer για να μη συμβεί αυτό είναι 4gb, τώρα μάθαμε ότι είναι 3,5. 

Αν ένα παιχνίδι θέλει πχ 6gb από τα οποία 3 πρέπει όπωσδήποτε να

είναι στη vram δεν θα καταλάβουμε τίποτα. Αν ένα παιχνίδι θέλει 4gb

από τα οποία τα 3,7 πρέπει σωποδήποτε να είναι στη vram θα έχουμε

δραματική πτώση της απόδοσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βιάζεστε, η κάρτα έχει όντως 4GB επάνω και όταν ξεπερνάει τα 3.5GB δεν υπάρχει stuttering, άρα ; Αν ξεπεράσει τα 4GB τότε ναι, υπάρχει και στην 970 και στην 980.Οπότε τι συμβαίνει ακριβώς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tmjuju,

Παίζει και αυτό, η 980 όμως με ίδιο run γιατί δεν πέφτει καθόλου ;

 

Έχω μπερδευτεί..Μέχρι τώρα είχα στο μυαλό μου ότι η 970 έχει high-priority για τα 3584MB και για τα υπόλοιπα 512MB λόγω του απενεργοποιημένου L2 block πάει μέσω Καρπενήσι για να βγει Λαμία.Τώρα έρχεται ο ENB creator και μας λέει ότι η NVIDIA λέει μακακίες για αργά 512MB κλπ και ότι αυτά τα παίρνει από system RAM.Πως ακριβώς τα παίρνει δεν έχω καταλάβει και γιατί δεν παίρνει και παραπάνω αν μπορεί να το κάνει αυτό, τι συμβαίνει ακριβώς ; Ο Ailuros θα ξέρει λογικά.

 

 

Ναι νταξ, απλά θα μπερδεύεσαι με κάποια τεστ που δεν έπαιρναν υπόψη τους τι άλλο βρίσκεται στη μνήμη. Εάν θες άλλωστε μπορείς να δεσμεύσεις με άλλο τρόπο λ.χ. 1GB και να κάνεις τα ίδια τεστ μετά.

Κοίτα τα είπαμε από την αρχή, ΙΜΗΟ το καλύτερο general purpose optimization είναι να μην χρησιμοποιείται το τελευταίο κομμάτι μνήμης. Και άσχετα με κάποια corner cases, υποθέτω αυτό θα γίνεται.  Επίσης ένα Tick box στο driver για την πλήρη απενεργοποίηση της δεν θα ήταν άσχημη ιδέα κατά την άποψή μου, για κάποια άλλα GPGPU κυρία cases, αλλά that’s just me :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην βιάζεστε, η κάρτα έχει όντως 4GB επάνω και όταν ξεπερνάει τα 3.5GB δεν υπάρχει stuttering, άρα ; Αν ξεπεράσει τα 4GB τότε ναι, υπάρχει και στην 970 και στην 980.Οπότε τι συμβαίνει ακριβώς ;

Δεν καταλαβες.Οταν γραφω παραπανω για επιστροφες δεν το γραφω πχ για την δικια μου περιπτωση αλλα για οσους θελουν για δικους τους λογους να πανε σε αλλη αγορα ή να περιμενουν για τις Amd καρτες οταν βγουν. 

Εγω παλι καλα που εβαλα απο την αρχη 16gb ram τελικα μια χαρα μου εκατσε :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 8gb φτάνουν για gaming... μέγα λάθος για όσους έχουν 970 :D. Βάλτε άλλο ένα ντιμάκι των 4gb να σωθείτε με 12gb σύνολο :P. Όλη αυτή η φάση της nvidia με την 970 και τα 512mb που ρουφάει από την μνήμη του συστήματος (αν τελικά αυτό ισχύει) θυμίζει λίγο apu φάση που κρατάνε μνήμη συστήματος για τα γραφικά. Άρε nvidia είχες δεν είχες συνδύασες dedicated 3.5gb gpu με 512mb intergrated διαθέσεις  :-).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 8gb φτάνουν για gaming... μέγα λάθος για όσους έχουν 970 :D. Βάλτε άλλο ένα ντιμάκι των 4gb να σωθείτε με 12gb σύνολο :P. Όλη αυτή η φάση της nvidia με την 970 και τα 512mb που ρουφάει από την μνήμη του συστήματος (αν τελικά αυτό ισχύει) θυμίζει λίγο apu φάση που κρατάνε μνήμη συστήματος για τα γραφικά. Άρε nvidia είχες δεν είχες συνδύασες dedicated 3.5gb gpu με 512mb intergrated διαθέσεις  :-).

Ουτως ή αλλως κατι ακουγεται και για το Dying Light οτι δεν αποδιδει οπως πρεπει σε 8Gb ram(και σε κατοχους μη 970)αρα σιγα σιγα μαλλον πρεπει να παμε προς τα εκει :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για διαβάστε αυτο που έγραψα(μην το κανω copy paste σε αυτο το section) νομίζω εγω θα εχω θεμα εκτος αν απλα θελει patch το παιχνιδι...

http://www.insomnia.gr/topic/487173-dying-light/?p=53790685

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μην βιάζεστε, η κάρτα έχει όντως 4GB επάνω και όταν ξεπερνάει τα 3.5GB δεν υπάρχει stuttering, άρα ; Αν ξεπεράσει τα 4GB τότε ναι, υπάρχει και στην 970 και στην 980.Οπότε τι συμβαίνει ακριβώς ;

 

Εγω το μονο που βλεπω ειναι οτι το nais προτειμαει την μνημη συστηματος μετα τα 3,5gb οπως κανουν τα παιχνιδια στα 1080p.

Ειχα αναφερει αυτην την περιπτωση χθες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω με 8gb και 970 g1 ειμαι μια χαρα παντως...

στο dying light παίζεις καλά δηλαδή ; εγώ με 8gb και 970 g1 έχω κολλήματα σε μερικά σημεία που γεμίζει η ram κάποιες φορές πάνω από 7gb ( φτάνει και 7200-7600 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...