Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

gqiCwa5.jpg

 

 

Όταν υπο αυτές τις συνθήκες το fan ανεβαίνει στο 57% εγώ καταλαβαίνω οτι θα μπορούσε να υπάρχει ένα ακόμα καλύτερο curve.

 

Btw το 25% του afterburner το δείχνει 40% σε idle στο inspector, δε ξέρω τι παίζει. Οπότε και το 57% πιθανόν να είναι πλασματικό (η κάρτα δεν ακούστηκε ούτε τότε)

 

Τώρα βέβαια φαίνεται να παραπονιέμαι για ένα απο τα πιο σημαντικά features της κάρτας. Τουναντίον, προσπαθώ να σκεφτώ πως θα μπορούσαμε να το αξιοποιήσουμε με το καλύτερο δυνατό balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Fixed καταρχήν.

 

Έτσι είναι τα πράγματα τώρα, τους ξεσκέπασε ο ENB creator για τα καλά.Δυστυχώς η ίδια η εταιρεία δεν βγαίνει να κάνει επίσημη δήλωση για refund οπότε δεν θα αλλάξει τίποτα, την επόμενη φορά όμως που θα θέλω κάρτα θα σκεφτώ τους κόκκινους.Το καλό της υπόθεσης είναι ότι η RAM είναι αρκετή στα περισσότερα συστήματα οπότε τα παιχνίδια που θα ζητήσουν 4GB VRAM δεν θα 'χουν θέμα, θα ήταν χειρότερα για μένα το να μην μπορεί να χρησιμοποιήσει καθόλου τα 512MB.

Ευχαριστώ για το fix :-)

 

Virtual είναι το space, θεωρητικά μπορείς να δεσμεύσεις όσα θες ακόμα και όλη τη RAM και παραπάνω, γενικά ο πυρήνας των win πάντως είναι πολύ pro swapping οπότε ενέχουν κίνδυνοι swapping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικές σελίδες υποστηρίζατε πως η κάρτα χρησιμοποιεί κανονικά και το τελευταίο mb από τα 4gb μνήμης. Τώρα αυτό άλλαξε με τους τελευταίους drivers; Πάντως, αν η κάρτα χρησιμοποιεί όντως μνήμη του συστήματος , τότε αυτό δεν είναι κάτι καινούριο , οποιαδήποτε amd/nvidia κάρτα αν φτάσει τη vram στο όριό της και χρειαστεί παραπάνω , τότε χρησιμοποιεί την ram (το "feature" αυτό ονομάζεται dynamic memory αν δεν κάνω λάθος) .  Κάτι τέτοιο όμως πάντα προκαλούσε στιγμιαία κολλήματα , οπότε για να υποστηρίζουν πολλοί πως δεν έχει τέτοιου είδους προβλήματα , μάλλον δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου διάβασα ότι είναι κάτι σαν το ''Turbocache'' που είχε παλιότερα η NVIDIA, δεν ξέρω αν ισχύει. Διάβασε αυτά που έγραψε ο ENB creator με τα τεστ που έκανε αναλυτικά.

 

Ας μας διαφωτίσει ο Ailuros.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αν τρέξεις το Nais benchmark και παίξεις με τα Mhz στις RAM αλλάζουν τα GB/s.....Αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς..Δηλαδή αφού γίνεται αυτό, γιατί μπορεί να έχει VRAM usage μέχρι 4096MB και όχι όσο περισσεύει από την RAM ; Που θεωρητικά γίνεται αλλά δεν θα 'χε χειρότερες επιτπώσεις στις επιδόσεις αυτό ;

 

Σκέφτομαι και το άλλο όμως τώρα, αφού και η GTX 780 μετά τα 2.56GB πέφτει, χρησιμοποιεί και αυτή system RAM για τα τελευταία της ; Και η Titan το ίδιο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είναι μπέρδεμα η κατάσταση . Εγώ αναρωτιέμαι πλέον , αν το effective bandwith της μνήμης της κάρτας έχει κάποια σημασία ή όχι. Δηλαδή άμα σου λέει πως με το πολύ χαμηλότερο bandwith που έχουν τα τελευταία 512mb , η διαφορά στις επιδόσεις είναι ελάχιστη(και δεν υπάρχει και stuttering φυσικά..) , για ποιο λόγο ασχολούμαστε με bus width και memory overclock κλπ.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αν τρέξεις το Nais benchmark και παίξεις με τα Mhz στις RAM αλλάζουν τα GB/s.....Αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς..Δηλαδή αφού γίνεται αυτό, γιατί μπορεί να έχει VRAM usage μέχρι 4096MB και όχι όσο περισσεύει από την RAM ; Που θεωρητικά γίνεται αλλά δεν θα 'χε χειρότερες επιτπώσεις στις επιδόσεις αυτό ;

 

Σκέφτομαι και το άλλο όμως τώρα, αφού και η GTX 780 μετά τα 2.56GB πέφτει, χρησιμοποιεί και αυτή system RAM για τα τελευταία της ; Και η Titan το ίδιο..

Μήπως λες για περιπτώσεις OS tax ? Δηλαδή μνήμη που ήταν δεσμευμένη από το OS / Aero etc. ? Θυμάσαι που λέγαμε εξ αρχής για headless run etc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μερικές σελίδες υποστηρίζατε πως η κάρτα χρησιμοποιεί κανονικά και το τελευταίο mb από τα 4gb μνήμης. Τώρα αυτό άλλαξε με τους τελευταίους drivers; Πάντως, αν η κάρτα χρησιμοποιεί όντως μνήμη του συστήματος , τότε αυτό δεν είναι κάτι καινούριο , οποιαδήποτε amd/nvidia κάρτα αν φτάσει τη vram στο όριό της και χρειαστεί παραπάνω , τότε χρησιμοποιεί την ram (το "feature" αυτό ονομάζεται dynamic memory αν δεν κάνω λάθος) .  Κάτι τέτοιο όμως πάντα προκαλούσε στιγμιαία κολλήματα , οπότε για να υποστηρίζουν πολλοί πως δεν έχει τέτοιου είδους προβλήματα , μάλλον δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Το θεμα δεν ειναι εμεις τι υποστηριζουμε αλλα το οτι δεν ανακοινωνει επισημα η εταιρια ακριβως τι συμβαινει για να τελειωνει το ολο δραμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...