Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λογο συγχρονισμου :P.Αν ο ενας πηγαινε 1900 ο αλλος 2000 και ο αλλος 2100 θα ηταν πιο ησυχοι

 

Λόγω....δοτική είναι η ρημάδα *τρέχει για την ζωή του*

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω τώρα και γω τη βλακεία μου πέρα απο τη ram.

 

Το max της θερμοκρασίας που φτάνει η κάρτα όσο και να τη ζόρισα ήταν στα 62 (με gaming/όχι benchmark).

Εκεί κάπου ανοίγει απειροελάχιστα (10-20; %) τα fans. Με λίγα λόγια τα fans της κάρτας είναι, λίγο πολύ, άχρηστα. Γιατί να μη τα έχουμε μόνιμα on σε ένα 10-20-30% ώστε να είναι ακόμα πιο αστεία τα temps και μεγαλύτερο το προσδόκιμο της κάρτας; Ούτως η άλλως με τις υπάρχουσες συνθήκες είναι διακοσμητικά και είναι/δεν είναι το ίδιο κάνει.

 

Και ofc δεν υπάρχει θόρυβος σε τόσο χαμηλά rpm ώστε να πείς οτι είναι αρνητικό.

 

Μαζί σου.

 

Για μένα είναι άκυρο να φτιάξει κάποιος dead silent σύστημα με κάρτα γραφικών επιπέδου 970.

 

Αυτό το feature των MSI/Asus πραγματικά μου φαίνεται άχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα πχ που έχω το PC στο σαλόνι και το χρησιμοποιώ για να βλέπω και ταινίες εκτός από το gaming δεν είναι άχρηστο feature. Βάζεις όσο πιο αθόρυβα fans μπορείς + fan controller για να ρυθμίζεις την ροή του αέρα και τον θόρυβο και έχεις ενα σύστημα που μπορεί να συνδιάσει και τα 2.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα πχ που έχω το PC στο σαλόνι και το χρησιμοποιώ για να βλέπω και ταινίες εκτός από το gaming δεν είναι άχρηστο feature. Βάζεις όσο πιο αθόρυβα fans μπορείς + fan controller για να ρυθμίζεις την ροή του αέρα και τον θόρυβο και έχεις ενα σύστημα που μπορεί να συνδιάσει και τα 2.

Δηλαδή αν ερχόμουν και σου άλλαζα την κάρτα σου με τη G1 μου, πιστεύεις ότι θα το έπαιρνες χαμπάρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από το κουτί.

 

Στο NZXT H440 που έφτιαξα τις προάλλες με την G1 970, το σύστημα είναι πρακτικά αθόρυβο, ακόμα και όταν έτρεχε benchmarks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αν ερχόμουν και σου άλλαζα την κάρτα σου με τη G1 μου, πιστεύεις ότι θα το έπαιρνες χαμπάρι;

 

 

Αν άλλαζες την δική μου (270Χ Gigabyte Windforce) μάλλον όχι. Είναι ήδη αρκετά αθόρυβη όταν λειτουργούν τα ανεμιστηράκια στο auto (κάτω από 30% αν θυμάμαι καλά) και δεν είμαι σίγουρος αν θα κάνει πρακτικά διαφορά μια εντελώς αθόρυβη κάρτα. Και γι' αυτό την επέλεξα από κάποιες άλλες πιθανές επιλογές που είχα τότε και οι οποίες είχαν ανεμιστηράκια που έκαναν πολύ περισσότερο θόρυβο. Αν είχα βάλει πχ μια reference R9 270Χ με τον ανεμιστήρα-τουρμπίνα πιστεύεις οτι δε θα είχε διαφορά στο σύστημά μου;

 

Αυτό που ήθελα να σου πω με το post μου είναι πως δεν είναι καθόλου άκυρο να φτιάξεις ενα dead silent (ή τέλοσπάντων όσο γίνεται λιγότερο θορυβώδες σύστημα) με μια πολύ δυνατή κάρτα γραφικών - gtx 970 ή όποια άλλη θες. Για τη χρήση που θέλω εγώ να κάνω στο σύστημά μου ο θόρυβος είναι εξίσου σημαντικός παράγοντας με τις επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα το κουτί. Παίζει μεγάλο ρόλο. Και φυσικά σε τι συχνότητα φτάνει η κάρτα. Π.χ. στα 1532 που την ανεβάζω, ανεβάζει θερμοκρασία για πλάκα. Ξέρεις πως κάνουν 3χ ανεμιστήρια στις 100% στροφές; Εκωφαντικά!

 

Αν και ήταν silent το κουτί με pads ηχομόνωσης κτλ εδώ και καιρό το κόβω/ράβω για να γίνει πιο temp friendly και στην τελική ακόμα πιο silent. Εδώ θέλω να αναρωτηθώ αν με τα σημερινά παιχνίδια αξίζει αυτό το τικ παραπάνω που ταλαιπωρεί την κάρτα και το σύστημα στο σύνολο του. Υπάρχει πραγματική διαφορά ingame στις λογικές αναλύσεις(όχι 4k/dsr);

 

Μαζί σου.

 

Για μένα είναι άκυρο να φτιάξει κάποιος dead silent σύστημα με κάρτα γραφικών επιπέδου 970.

 

Αυτό το feature των MSI/Asus πραγματικά μου φαίνεται άχρηστο.

 

Είναι σίγουρα εντυπωσιακό αλλα μετά απλά ξυπνάς και προσπαθείς να καταλάβεις γιατί. Τώρα έβαλα να τρέχει στο 25% (940 rpm) και εκτός του οτι ειναι αδύνατο να την ακούσω, η θερμοκρασία έχει πέσει 5 βαθμούς και κατεβαίνει (31 με browsing). Το μόνο μου με "φοβίζει" είναι μη έχουν φτιαχτεί τα fans με τη λογική να ενεργοποιούνται ελάχιστα και τους γράψω σε μια βδομάδα όσες ώρες θα έπρεπε να λειτουργήσουν σε ένα χρόνο.

 

Για εμένα πχ που έχω το PC στο σαλόνι και το χρησιμοποιώ για να βλέπω και ταινίες εκτός από το gaming δεν είναι άχρηστο feature. Βάζεις όσο πιο αθόρυβα fans μπορείς + fan controller για να ρυθμίζεις την ροή του αέρα και τον θόρυβο και έχεις ενα σύστημα που μπορεί να συνδιάσει και τα 2.

 

Εσυ μιλάς για το pc γενικά και συμφωνώ. Εγώ λέω για την 970 συγκεκριμένα οτι δεν αξιοποιεί έστω στο ελάχιστο τα fans της, Στην τελική με 5-6 βαθμούς κάτω σε idle είναι πιο κρύο και όλο το υπόλοιπο σύστημα και δεν χρειάζεται να ανοίγεις και τα υπόλοιπα fans.

 

twitch source προχθές έψηνε τα πάντα. έπαιζε 1080p60hz

 

O επεξεργαστής φαίνεται να ζορίζεται με αυτό αλλα η κάρτα ανέβασε έναν ολόκληρο βαθμό (με power saver και 25% fans) 405mhz

Btw to afterburner δεν αφήνει για λιγότερο απο 25% στο manual.(δεν είδα αν μπορείς στο custom curve)

 

Αυτό που ήθελα να σου πω με το post μου είναι πως δεν είναι καθόλου άκυρο να φτιάξεις ενα dead silent (ή τέλοσπάντων όσο γίνεται λιγότερο θορυβώδες σύστημα) με μια πολύ δυνατή κάρτα γραφικών - gtx 970 ή όποια άλλη θες. Για τη χρήση που θέλω εγώ να κάνω στο σύστημά μου ο θόρυβος είναι εξίσου σημαντικός παράγοντας με τις επιδόσεις.

 

Ναι και εμένα ο θόρυβος είναι #1 προτεραιότητα. Γι αυτό και λέω οτι θα έπρεπε να λειτουργέι σε ένα ελάχιστο η 970 απο μαμά ώστε να είναι πιο ψυχρό το σύστημα στο σύνολο του. 940 ανύπαρκτα rpm σε ένα σημείο μπορούν να σώσουν πολύ πιο δυνατά fans σε κάποιο άλλο. Πραγματικά τη διαφορά απο το 0 στα 900 rpm είναι αδύνατο να την καταλάβεις με αυτί αλλα κάνει δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πάνω στην κάρτα και τα 4GB, απλά δεν έχει άμεση πρόσβαση στα τελευταία 512MB, μόνο στα 3.5GB(3584MB).

 

3584 + 512 = 4096.

 

 

Συγνώμη προκαταβολικά για το τρολάρισμα,

Δηλαδή εάν μέσα στη συσκευασία είχαν και ένα usb-disk 16GB, θα μας έλεγαν 4+16 = 20GB

Eντομεταξύ έχεις δεί κανέναν με quad chanel memory, θεωριτκά αυτόι θα έχουν παραπάνω?

 

 

Πού είσαι tmjuju, έχει να πέσει γέλιο.

 

παρόλο το πραπαπάνω τολάρισμα, δεν είναι καθόλου για γέλια ειδηκά οταν η καρτα είναι σε χέρια χρηστών που θα αξιοποιουσαν τα 4GB

 

 

Που σημαίνει δεύτερη και πολύ μεγαλύτερη πατάτα εκ μέρους της NV από την αρχική λανθασμένη αναφορά προδιαγραφών. Πρώτα βγαίνει αντιπρόσωπός τους και λέει ότι θα γίνουν επιστροφές και όπου δεν γίνουν θα μεσολαβήσει ο ίδιος (στο GeForce forum), μετά η σημείωση αυτή εξαφανίζεται ως δια μαγείας και οι επιστροφές τελικά δεν γίνονται.

 

Καλό θα είναι ειδικά οι υπάλληλοι των εταιρειών να είναι εξαιρετικά προσεκτικοί σε ότι υπόσχονται. Σε τέτοιες περιπτώσεις εκτίθονται και οι ίδιοι και η εταιρεία που αντιπροσωπεύουν.

 

ο υπαλληλάκος είναι ο τελευταίος που φταίει

Αν φταίει καπου είναι οτι τη μια έλεγε οτι είναι μηχανικός (και ξέρει για driver update) και απο την άλλη ήταν στην εξυπηρέτηση πελατών

Το ψαρι βρομάει απο το κεφάλι, και χρόνια απορώ με το CEO τους

 

Παντως ακομα και αγγλια, μεχρι τέλη φλεβάρη λέει δίνουν refund, δηλαδή refund κανονικό δεν είναι, ελλαδα κανείς απο όσο καταλαβένω, κρίμα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μετά ψάχνουν στις αγγελίες κάρτες να είναι αγορασμένες από ελληνικά καταστήματα ( ξέρω πολύ καλά τον λόγο ) αλλιώς δεν.....καλά να πάθουμε

 

τώρα χωρίς πλάκα τα δικά μας λεφτά εδώ στο ελλάντα δεν έχουν αξία,μόνο ευρώπη και αμερική ; αι στα κομμάτια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ήταν silent το κουτί με pads ηχομόνωσης κτλ εδώ και καιρό το κόβω/ράβω για να γίνει πιο temp friendly και στην τελική ακόμα πιο silent. Εδώ θέλω να αναρωτηθώ αν με τα σημερινά παιχνίδια αξίζει αυτό το τικ παραπάνω που ταλαιπωρεί την κάρτα και το σύστημα στο σύνολο του. Υπάρχει πραγματική διαφορά ingame στις λογικές αναλύσεις(όχι 4k/dsr);

Μιλώντας πάντα για 1080p αλλά με υψηλό ΑΑ. Ναι υπάρχει διαφορά και αναλόγως πόσο υψηλά είναι το OC αυξάνει και το κέρδος σε fps.

Παίζω πάντα με Vsync ενεργοποιημένο και υπάρχουν παιχνίδια που στα 1080p δεν βγάζουν 60fps με όλα τα όμορφα ενεργοποιημένα. Όχι σε όλα τα σημεία. Σαφώς μπορείς να ρήξεις το ΑΑ, στις περισσότερες φάσεις δεν θα παρατηρήσεις διαφορές.

Αλλά σίγουρα από εδώ και πέρα θα βγούν πολλοί τίτλοι που θα την λυγίσουν την 980.

 

Είναι σίγουρα εντυπωσιακό αλλα μετά απλά ξυπνάς και προσπαθείς να καταλάβεις γιατί. Τώρα έβαλα να τρέχει στο 25% (940 rpm) και εκτός του οτι ειναι αδύνατο να την ακούσω, η θερμοκρασία έχει πέσει 5 βαθμούς και κατεβαίνει (31 με browsing). Το μόνο μου με "φοβίζει" είναι μη έχουν φτιαχτεί τα fans με τη λογική να ενεργοποιούνται ελάχιστα και τους γράψω σε μια βδομάδα όσες ώρες θα έπρεπε να λειτουργήσουν σε ένα χρόνο.

 

 

Εσυ μιλάς για το pc γενικά και συμφωνώ. Εγώ λέω για την 970 συγκεκριμένα οτι δεν αξιοποιεί έστω στο ελάχιστο τα fans της, Στην τελική με 5-6 βαθμούς κάτω σε idle είναι πιο κρύο και όλο το υπόλοιπο σύστημα και δεν χρειάζεται να ανοίγεις και τα υπόλοιπα fans.

 

 

O επεξεργαστής φαίνεται να ζορίζεται με αυτό αλλα η κάρτα ανέβασε έναν ολόκληρο βαθμό (με power saver και 25% fans) 405mhz

Btw to afterburner δεν αφήνει για λιγότερο απο 25% στο manual.(δεν είδα αν μπορείς στο custom curve)

 

Ναι και εμένα ο θόρυβος είναι #1 προτεραιότητα. Γι αυτό και λέω οτι θα έπρεπε να λειτουργέι σε ένα ελάχιστο η 970 απο μαμά ώστε να είναι πιο ψυχρό το σύστημα στο σύνολο του. 940 ανύπαρκτα rpm σε ένα σημείο μπορούν να σώσουν πολύ πιο δυνατά fans σε κάποιο άλλο. Πραγματικά τη διαφορά απο το 0 στα 900 rpm είναι αδύνατο να την καταλάβεις με αυτί αλλα κάνει δουλειά.

και μετά ψάχνουν στις αγγελίες κάρτες να είναι αγορασμένες από ελληνικά καταστήματα ( ξέρω πολύ καλά τον λόγο ) αλλιώς δεν.....καλά να πάθουμε

 

τώρα χωρίς πλάκα τα δικά μας λεφτά εδώ στο ελλάντα δεν έχουν αξία,μόνο ευρώπη και αμερική ; αι στα κομμάτια 

Καλά το στρίβεις (άσχετο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη προκαταβολικά για το τρολάρισμα,

Δηλαδή εάν μέσα στη συσκευασία είχαν και ένα usb-disk 16GB, θα μας έλεγαν 4+16 = 20GB

Eντωμεταξύ έχεις δεί κανέναν με quad chanel memory, θεωρητκά αυτόι θα έχουν παραπάνω?

 

 

 

παρόλο το πραπαπάνω τρολάρισμα, δεν είναι καθόλου για γέλια ειδικά οταν η καρτα είναι σε χέρια χρηστών που θα αξιοποιουσαν τα 4GB

 

 

 

ο υπαλληλάκος είναι ο τελευταίος που φταίει

Αν φταίει καπου είναι οτι τη μια έλεγε οτι είναι μηχανικός (και ξέρει για driver update) και απο την άλλη ήταν στην εξυπηρέτηση πελατών

Το ψαρι βρωμάει απο το κεφάλι, και χρόνια απορώ με το CEO τους

 

Παντως ακομα και αγγλια, μεχρι τέλη φλεβάρη λέει δίνουν refund, δηλαδή refund κανονικό δεν είναι, ελλαδα κανείς απο όσο καταλαβαίνω, κρίμα :(

Fixed καταρχήν.

 

Έτσι είναι τα πράγματα τώρα, τους ξεσκέπασε ο ENB creator για τα καλά.Δυστυχώς η ίδια η εταιρεία δεν βγαίνει να κάνει επίσημη δήλωση για refund οπότε δεν θα αλλάξει τίποτα, την επόμενη φορά όμως που θα θέλω κάρτα θα σκεφτώ τους κόκκινους.Το καλό της υπόθεσης είναι ότι η RAM είναι αρκετή στα περισσότερα συστήματα οπότε τα παιχνίδια που θα ζητήσουν 4GB VRAM δεν θα 'χουν θέμα, θα ήταν χειρότερα για μένα το να μην μπορεί να χρησιμοποιήσει καθόλου τα 512MB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...