Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και η R9 290 οταν πρωτοβγηκε(καλα για την Reference δεν το σχολιαζω καν) κοστιζει 400 με 420ευρω,αρα ελπιζω να καταλαβαινουν οσοι περιμενουν οτι τσαμπα πραγμα η Amd δεν θα τους δωσει.Οσο για επιδοσεις οπως ειπανε και τα παιδια λογικα μεταξυ 970 και 980.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πωλήθηκε η δικιά μου σε καλή τιμη, τώρα τι κάνουμε; Msi gaming 980 στα 550 αξίζει; Η να περιμενω; Ειμαι με 4790κ hd 4600

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Ξαναπαρε μια GTX970, δεν υπαρχει κατι καλυτερο.

Η GTX980 σε καμια περιπτωση δεν αξιζει τα 200 ευρω παραπανω, σε ενα χρονο (ή σε οσο σε βγαλει) πουλοντας την 970 σου και με τα 200 ευτα ευρω θα πας σε κατι πολυ καλυτερο.

Επισης εγω προσωπικα προτιμω Nvidia λογο των καλυτερων drivers/support και features σε σχεση με την AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω η 380Χ θα ΄ναι ~20-30% πάνω από την GTX 980 και η απλή 380 θα είναι σαν μια GTX 980.

Μη ξεχνάς οτι το χρήμα είναι αυτό που κοιτάνε οι εταιρίες...δηλαδή σιγά σιγά η αναβάθμιση επιδόσεων ώστε να πουλήσουν παραπάνω μοντέλα. Άμα η  380Χ είναι 20-30% παραπάνω και η 380 όσο η 980 τότε η 390 τι θα κάνει; Και σκέψου οτι θέλουν να εκμεταλλευτούν και την πατάτα της NV για να βγάλουν και απο εκει λεφτά πουλώντας σου 4GB με ελάχιστα καλύτερες επιδόσεις...το 20-30 είναι υπερβολή. Αν γίνει κάτι τέτοιο για να αξίζει η αγορά της 390 θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 60-80% διαφορά με μια 980 φαντάσου λοιπον τι πρεπει να γίνει με την Χ έκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει λογικη ο καθένας το βλέπει αλλιώς απο οτι κατάλαβα :) πολλοί ειναι αυτοί που θα περιμένουν να βγει 3χχ πολλοί θα κάτσουν όπως εχει με 970 άλλοι θα βάλουν 2 970 και άλλοι τόσοι που θα πάρουν 980, εγω μάλλον θα ειμαι σε αυτούς που θα πάρουν 980 λόγο χαμηλής τιμής που μπορώ να παρω

Συμφωνώ με κρακεν αν βγάλει κατι τώρα θα ειναι ελαφρώς καλύτερο απο 970 και λιγο πιο φθηνό για να πουλήσει και εννοείτε με όλη την Ραμ διαθέσιμη και γρήγορη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι το βίντεο με το ισπανό στο yt το έχετε δει,έτσι?

Πέθανα στο γέλιο....

 

Πάντως stuttering σε 2160P βγάζει και η 980...

just saying....

4GB απλώς δεν είναι αρκετά για αυτήν την ανάλυση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ξεχνάς οτι το χρήμα είναι αυτό που κοιτάνε οι εταιρίες...δηλαδή σιγά σιγά η αναβάθμιση επιδόσεων ώστε να πουλήσουν παραπάνω μοντέλα. Άμα η  380Χ είναι 20-30% παραπάνω και η 380 όσο η 980 τότε η 390 τι θα κάνει; Και σκέψου οτι θέλουν να εκμεταλλευτούν και την πατάτα της NV για να βγάλουν και απο εκει λεφτά πουλώντας σου 4GB με ελάχιστα καλύτερες επιδόσεις...το 20-30 είναι υπερβολή. Αν γίνει κάτι τέτοιο για να αξίζει η αγορά της 390 θα πρέπει να έχει τουλάχιστον 60-80% διαφορά με μια 980 φαντάσου λοιπον τι πρεπει να γίνει με την Χ έκδοση.

390 αρχικά δεν θα βγει, θα σκάσει σαν refresh λογικά.Μην ξεχνάς ότι η 380Χ θα έχει αντίπαλο το GM200 που θα 'ναι σίγουρα ένα 30άρι πάνω από το GM204.Άσε να δούμε και το Bermuda τι θα 'ναι τελικά.

Φαντάζομαι το βίντεο με το ισπανό στο yt το έχετε δει,έτσι?

Πέθανα στο γέλιο....

 

Πάντως stuttering σε 2160P βγάζει και η 980...

just saying....

4GB απλώς δεν είναι αρκετά για αυτήν την ανάλυση.

Σοβαρά ; Εγώ νόμιζα ότι η 980 είναι άνετη ακόμα και σε 2160P με 8xMSAA :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παληκάρι στο video δεν λέει ΤΙΠΟΤΑ που να μην είχε ειπωθεί σε όλες τις μορφές και τόνους σε αυτή την ενότητα. Το τι ήθελες να καταλάβεις εσύ από την ενότητα εδώ, το τι καινούργιο κατάλαβες από το video που δεν το βλέπει κανείς και το ότι δεν είσαι καν ιδιοκτήτης μιας 970 μας αφήνει παγερά αδιάφορους και ούτε αποτελεί στοιχείο σοβαρής συζήτησης εδώ.

 

Πίσω στο θέμα παρακαλώ και αυτό ισχύει για όλους.

 

Γιατί τόση επιθετικότητα; Αφενός το βίντεο μπορεί να μη λέει τίποτα καινούριο αλλά μαζεύει όλη την πληροφορία για όποιον δεν έχει παρακολουθήσει το θέμα εξαρχής και δε θέλει να διαβάσει καμιά 20αριά σελίδες σχόλια, αφετέρου δεν νομίζω να έχεις οριστεί εκπρόσωπος τύπου του τι ΜΑΣ αφήνει παγερά αδιάφορους και τι όχι (εκτός αν ήταν πληθυντικός ευγενείας :-) ). Επίσης το thread νομίζω αφορά και τους potential buyers των 900, και δεν είναι κλειστό club για να δίνουν ψηφιακά high-fives όσοι ήδη έχουν μια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναματαπήρα το msystems.

Υπάρχει ενημέρωση απο τη Gigabyte προς τους

διανομείς στην Ελλάδα ότι δεν δέχεται κάρτες πίσω.

Η Asus δεν έχει στείλει ακόμα ενημέρωση αρνητική ή θετική.

 

Αν δε δέχονται κάρτες πίσω, ας επιστρέψουν τουλάχιστον τα χρήματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.reddit.com/r/pcgaming/comments/2uco43/boris_vorontsov_from_enbseries_has_a_theory_on/

 

Με λίγα λόγια, η NVIDIA είπε ψέματα δύο φορές γιατί η κάρτα έχει 3.5GB(3584MB) διαθέσιμα και τα 512MB τα παίρνει από την system RAM.Δηλαδή αν η RAM σου δεν είναι αρκετή να δώσει τα 512MB στην 970 και το παιχνίδι χρειάζεται πάνω από 3.5GB VRAM, θα αρχίσουν τα γλέντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαπίστωσα εγώ στο Dying Light..Μόλις τέλειωνε την διαθέσιμη RAM το παιχνίδι και η κάρτα ξεπερνούσε τα 3.5GB, stuttering all over the place.Γι' αυτό όσοι έχουν 16GB RAM δεν έχουν θέμα, περισσεύει κάμποση μνήμη και η κάρτα βρίσκει τα 512MB εύκολα..Αν δεις ο ίδιος έκανε πολλά τεστ και το αποδεικνύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, αλλά το είδα και 'γω μπροστά μου οπότε επιβεβαιώνω ότι η NGreedia μας εξαπάτησε :P Θα πρέπει να μας περισσεύει RAM σε κάθε περίπτωση με λίγα λόγια για να μην έχουμε θέμα με τα νέα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...