Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι παράλογο αυτό, προφανώς δεν ξεπερνούσες τα ~150W όσο δεν είχες πρόβλημα.

 

Περίεργο είναι που δε σφυρίζει η κάρτα όταν είναι με ένα καλώδιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν ειχε το 8πινο πανω δουλευε και χωρις προβλημα.η g1 σε στοκ o.c. εμενα τραβαει 197 watt.Το 6πινο απλα κανει την τροφοδοσιο πιο σταθερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα μια φωτο δείτε πως ειναι συνδεμένη και πείτε μου.. Είχα το 8 πιν και το οδό καλώδιο βγάζει στην ουσία μια γέφυρα με 6 πιν αν δεν κανω λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός είναι ο πιο legit τρόπος να ανοίξω τα fans έστω και 10-20%;

Το speedfan δε φαίνεται να ψήνεται και το afterburner απο όσο ξέρω δεν αποκρίνεται πάντα. Πέρα απο αυτά δεν βλέπω κάτι απο επίσημο nvidia software όπως ήταν με το catalyst ας πούμε.

Το msi afterburner δινεται μαζι με την gpu. Πιο legit δεν γινεται. Μια χαρα ανταποκρινεται απο το afterburner το fan speed.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κανεις επεξεργασία με maxwell tweak 2 και να κάνεις οτι θέλεις το bios και να το φορτώσεις στην κάρτα όπως το φτιάξεις εγώ στην g1 τους έχω κλείσει τελείως και δουλεύει στους 41 με κλειστούς ανεμιστήρες , ανοίγουν στους 55

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο αργοπορημένος η δική μου G1 σε idle είναι 27 βαθμούς(1 οθόνη) κ απλα τώρα κατεβάζει το bf hardline beta :P κ με οχι το καλύτερο κουτί για καλό airflow ίσως με βοηθάει κ η υδρόψυξη που παρότι κλοκαρισμένος ο επεξεργαστης βαράω 45 βαθμους κ δεν βράζει το κουτί μέσα πριν την υδρόψυξη βαρούσα 80αρια...Παίζει ρόλο κ η θερμοκρασία δωματίου οπως προειπαν καποιοι εγω εχω 17-20 στο δωμάτιο.Σε gaming απο οσο έχω προσέξει Bf4 Dying light και γενικά απαιτητικά παιχνίδια βαράω 60αρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι αλλο τωρα. Μετα απο ολο αυτον τον ντορο που εχει δημιουργηθει για τις 970, δεν ξερω αν το εχετε ποσταρει αυτο πιο πισω, το gpu z ακομα και με το τελευταιο update ακομα γραφει την 970 οτι εχει 64 ROPs ενω εχει 56. Δεν λενε να το παραδεχτουν μου φαινεται.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι αλλο τωρα. Μετα απο ολο αυτον τον ντορο που εχει δημιουργηθει για τις 970, δεν ξερω αν το εχετε ποσταρει αυτο πιο πισω, το gpu z ακομα και με το τελευταιο update ακομα γραφει την 970 οτι εχει 64 ROPs ενω εχει 56. Δεν λενε να το παραδεχτουν μου φαινεται.. 

Δεν το ειχαν παραδεχθει οταν βγηκε ο driver.Αν και νομιζω διαβαζει την χωρητικοτητα οχι το ποσα ειναι ενεργα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι αλλο τωρα. Μετα απο ολο αυτον τον ντορο που εχει δημιουργηθει για τις 970, δεν ξερω αν το εχετε ποσταρει αυτο πιο πισω, το gpu z ακομα και με το τελευταιο update ακομα γραφει την 970 οτι εχει 64 ROPs ενω εχει 56. Δεν λενε να το παραδεχτουν μου φαινεται..

Έχει δυο επιλογές τώρα η Nvidia:

 

1. Παραδέχεται ότι έδωσε λάθος specs για τον οποιοδήποτε λόγο και μπορεί όλος ο κόσμος να κάνει refund και μηνύσεις

 

2. Δεν το παραδέχεται και κρύβεται πίσω από τα δάχτυλα της και δημιουργεί κακή εικόνα στους partners/stakeholders, στους τωρινούς κατόχους 970 και τους πιθανούς αγοραστές. Με αποτέλεσμα την αποφυγή αγοράς Nvidia στον επόμενο γύρο.

 

Και στην μια και στην άλλη περίπτωση χάνει λεφτά, σαν εταιρία θα υπολογίσει από που θα χάσει λιγότερα και θα πράξει, σιγά που νοιάζεται για τους αγοραστές, άμα το έκανε δεν θα έδινε λάθος spec. Που πιστεύω δεν έγινε κατά λάθος, μιας και στην εποχή που υπάρχει ένας "αγώνας" για vram τα 3.5gb θα φαινόταν λίγα σε σύγκριση με τα 4gb που έχει η AMD και στα 2 high performance part, όπως και τα 56 ROPs σε σύγκριση με τα 64 που έχουν και η 290 και η 290x, άσχετα που τις πατάει και τις δυο σε performance. Θα έχανε πωλήσεις καθαρά από το spec sheet war.

 

Ότι και να γίνει θα πρέπει η AMD να fail-άρει απίστευτα για να ξαναγοράσω Nvidia στην επομενη γενιά GPU. Είναι απαράδεκτοι οι τύποι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...