Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρτε και ένα BF4 ~3900MB VRAM no stuttering(Για να μην μας λένε fanboys μερικά παπαγαλάκια όταν λέμε ότι δεν έχουμε πρόβλημα) :

 

 

NVIDIA: “No Plans For An Update Specifically For The GTX970″
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Nα πατε αλλου κυρ psycho να τα πειτε αυτα. Εγω την εχω βαλει ηδη για σκοτωμα στις αγγελιες για 100 ευρω και ενα κιλο φετα. :P

 

 

Περα απο την πλακα, την εχουμε τιγκαρει την vram στα SoM, Unity, Dying Light, BF4 και  stuttering ΔΕΝ υπαρχει.

 

Καποιοι δεν καταλαβαινουν οτι με αυτα που λεμε εδω και ποσες σελιδες εγω, εσυ και αλλα 5-6 ατομα, δεν υποστηριζουμε την λκια που εκανε η nvidia, ουτε αισθανομαστε ωραια για ολο αυτο που κρυφτηκε περι πατεντας στην vram. Τα εχουμε χιλιοπει αυτα πολλες φορες ξανα και ξανα στις πιο πισω σελιδες αλλωστε.

 

Θεμα στα games ΔΕΝ εχει η gpu οταν τιγκαρει η vram της ή τεσπα οταν ξεπερασει τα 3.500Mb και παρει απο τα υπολοιπα 500Mb. Επρεπε καπως η nvidia να δικαιολογησει την υπαρξη της 980 για τα χρηματα που κοστολογειται αυτη την στιγμη. Με ολο αυτο στην ουσια σε καποια benchmarks ή αλλες εφαρμογες η 980 παιρνει αλλο ενα 6% που προστιθεται στην αρχικη  διαφορα των δυο gpu.

 

Ολο αυτο που γινεται και αναπαραγεται παντου (και εδω) ειναι οτι η gpu χρησιμοποιει 3.5Gb vram και πεθαινει-κλαταρει-σερνεται-ανατιναζεται(μονο το τελευταιο δεν εχει γραφτει ακομα) οταν τα ξεπερναει.

 

Και εχει φτασει σε τετοιο σημειο ολο αυτο που νιωθω την αναγκη να ποσταρω εδω καθε φορα, σε καθε σελιδα, για να μην υπαρχει παραπληροφορηση οσο αφορα την 970 και το perfomance της.

 

Καποιος που θα μπει τωρα στην σελιδα μη διαβαζοντας τις προηγουμενες, θα νομιζει πως η 970 ειναι μια αποτυχια καρτα και καλυτερα να παει πχ στην ''almighty'' 980 νομιζοντας οτι θα παρει κατι το τοσο διαφορετικο..

 

Δηλαδη αν καποιος φιλος σας, θελει να παρει μια gpu για gaming, και σας ρωτησει τι του προτεινετε, δεν θα του πειτε την 970? Εγω πιστευω οτι θα του την προτεινετε..

 

Βεβαια αυτος μετα απο τα πραγματα που θα του πειτε για την καρτουλα θα γνωριζει εξ'αρχης την πατεντια της nvidia και δεν θα νιωθει οτι εξαπατηθηκε οπως εμεις. Επαναλαμβανω ΟΧΙ για το perfomance της gpu αλλα για το γεγονος οτι εκρυψε η nvidia details απο τον σχεδιασμο της και συγκεκριμενα της vram..

 

Αυτα τα ολιγα και θα εχουμε και συνεχεια. Για αυτο ειμαι σιγουρος.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω ενα αλλο θεμα που μολις παρατηρησα, σε intensive scenes σε dying light και far cry 4 πεφτει το cpu usage εκει που ηταν 99% σε 60-70% μαζι με τα fps(τα οποια ηταν λογικο να πεσουν). Η CPU πανω απο 40% δεν την εχω δει να πεις οτι ζοριζετε απο εκει. Καμια ιδεα τι να ψαξω για αυτο?? Εχω κλεισει vsync και power management ειναι σε max performance.

 

Σε furmark εμενε σταθερη 99% για αρκετη ωρα παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To δοκιμασατε μονοι σας ρε guys το fc4?

 

Δεν μου φαινεται αξιοπιστο το video... Anw μου κινησε και μενα την περιεργεια και το δοκιμασα. Σε 4Κ και msaa x4 κατι 7αρακια εβλεπα σε frames απο το μενου κιολας.. Πως ειναι δυνατον να το τρεχει εκει η 980, και ακομα και να το τρεχει, playable δεν θα ναι στα 15 και 20 frames..

 

Δεν νομιζω πως εχει να κανει και παλι με την vram. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα σήμερα το πρωί με msystems με τον κ. Κουμπάρο Μάνο,

ο οποίος είναι ο υπεύθυνος του καταστήματος σχετικά με το θέμα της 970.

Είπε ότι δεν έχει κάποια επίσημη ενημέρωση σχετικά με την επιστροφή

χρημάτων παρόλαυτα γνώριζε ότι καταστήματα του εξωτερικού

(πχ amazon) έχουν ξεκινήσει να επιστρέφουν χρήματα.

 

Η διαδικασία για την επιστροφή χρημάτων εφόσων κάποιος

θέλει να το προσπαθήσει είναι αποστολή της κάρτας στον

εισαγωγέα (infoquest ή octabit για Ελλάδα) είτε απευθείας,

είτε μέσω καταστήματος. Μέχρι στιγμής μου είπε ότι δεν

έχει υπόψη του κάποια περίπτωση που να έχει τελεσφορίσει θετικά.

Επίσης μου είπε ότι σε κάθε περίπτωση ισχυεί η περίοδος των 14 ημερών

από την ημερομηνία αγοράς και αν αυτή έχει παρέλθει είναι

στη διακριτική ευχέρια του αντιπροσώπου αν θα προχωρήσει

σε έκδοση πιστωτικού.

 

Με λίγα λόγια, προς το παρόν Γιώργο χάσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπαρμπουτσαλιά με τις 14 ημέρες από την ημερομηνία αγοράς δεν ισχύει μιας και το εν λόγω "πρόβλημα" σε πολλές περιπτώσεις δεν ήταν γνωστό κατά την αγορά. Εφόσον είναι στην διακριτική ευχέρια του αντιπροσώπου να εκδόσει πιστωτικό με την πάροδο 14 ημερών από την ημέρα αγοράς, είναι και στην ευγενική ευχέρεια του χρήστη να μηνύσει τον αντιπρόσωπο. Το μόνο που χρειάζεται είναι να μαζευτείτε καμιά 10-αριά για να μοιραστείτε τουλάχιστον το κόστος απ'το παράβολο της μήνυσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα γίνοται αρκεί να υπάρχει θέληση και καλός δικηγόρος

 

έχω αλλάξει HP Laptop και μάλιστα μετά το πέρας τις εγγύησης επειδή με πήγαιναν τρένο μέχρι να λήξει αυτή - μόνο μεσημεριανό δεν μου έφεραν εκείνη την ημέρα θυμάμαι στα κεντρικά της

έχω αλλάξει όπως έχω πει και σε άλλο φόρουμ ΚΤΜ SMT 990 πληρωμένο της κούτας 14.400 επειδή έτρεχε λάδι από το κάρτερ και η ΚΤΜ Αυστρίας δεν μου άλλαζε ούτε βίδα αλλά μου πρότεινε επιδιόρθωση του προβλήματος στην Ελλάδα - φυσικά και δεν το δέχτηκα αλλά με τον δικηγόρο μου σε λιγότερο από μήνα είχα καινούργιο πάλι της κούτας

 

μη μασάτε με ότι λένε,μπορείτε να διεκδικήσετε πολλά,αρκεί να μη κάνετε πίσω γιατί στο κάτω κάτω σας παραπλάνησαν όπως και εμένα και αυτή η συμπεριφορά είναι παράνομη και αποτελή μορφή παραπλάνησης του καταναλωτή γιατί εγώ εσείς και ο καθένας σαν καταναλωτής ενδεχωμένος να μην επέλεγα το συγκεκριμένο προιόν αν γνώριζα τα πραγματικά του στοιχεία ή να μην επέλεγα την συγκεκριμένη εταιρεία

έτσι λένε τουλάχιστον οι διατάξεις των άρθρων 9γ επ. Ν. 2251/1994 οπότε μπορείτε να απευθύνεστε για καταγγελίες στη περιφερειακή ενότητα,στο Τμήμα Εμπορίου ή στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή αν θέλετε να διεκδικήσετε κάτι

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα ανεβάζω βιντεακι Far cry 4 με τις ρυθμίσεις που ειχε το site αυτο.

 

there you are:

Χμμ....Πάει καλύτερα από αυτό που πόσταρε το computerbase αλλά αυτό λογικά οφείλεται στο ότι εσύ έκανες O/C.Σαν την 980 δεν πάει πάντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεπέρασε το φράγμα των 3500MB χωρίς πρόβλημα ; Τι να αναπαράγουν αφού δεν υπάρχει πρόβλημα..

 

No amount of experimentation can ever prove me right; a single experiment can prove me wrong.

 

Κι όμως , αποδεικνύει με ελάχιστες γραμμές κώδικα το πραγματικό πρόβλημα

 

 

Φυσικά εσύ δεν έχεις πρόβλημα λες… συνεχίζει να το λες … μέχρι να το πιστέψεις … αλλά τελικά ούτε εσύ δεν το πιστεύεις ΙΜΗΟ … απλά μας τρολάρεις.

Δηλαδ'η τι μας λέει ? Ότι τα 500MB δεν είναι καν της κάρτας αλλά από την RAM του συστήματος ?

 

ο.Ο

 

Edit:

 

αυτό ακριβώς λέει... και μάλλον φαίνεται να'χει και δίκιο....

 

https://forums.geforce.com/default/topic/808066/geforce-900-series/gtx-970-prefers-system-ram-over-video-ram-3-5gb-vram-1gb-sram-/

 

http://i.imgur.com/UBEVQqw.jpg

 

http://i.imgur.com/7vsjK7p.jpg

 

 

 

Πόσες σελίδες πίσω: http://www.insomnia.gr/topic/542109-nvidia-geforce-series-900/?p=53774316

 

Ο οδηγός στις 970 θα πάει ΜΟΝΟ στο αργό 0.5GB μνήμης όταν ΔΕΝ θα έχει άλλη επιλογή. Ωστόσο τι σημασία έχει πιά. ΄Οσοι θεωρούν ότι πρέπει να πάρουν επιστροφή χρημάτων για τις 970 έχει καλώς,  οι υπόλοιποι αναλώνεστε άσκοπα σε κάτι που πλέον είναι αρκετά ξεκάθαρο για τον μέσο χρήστη/αναγνώστη να καταλάβει. ΄Εχετε μέχρι 3.5 γίγα χρησιμοποιήσιμης γρήγορης μνήμης - τελεία.

 

Τα υπόλοιπα και να σας τα κάνουν λιανά δεν νομίζω να έχουν και καμιά ιδιαίτερη χρησιμότητα.

 

Ακριβώς, τα έχω γράψει πριν καν να δοθούν οι πληρωμένες απαντήσεις της nV υποσχέσεις για drivers και άλλα αστεία … το καλύτερο optimization είναι να μη χρησιμοποιείται καν το τελευταίο κομμάτι vram. Όσο περνά ο καιρός αυτό θα γίνεται πιο εμφανές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι το μασούν καλά το κουτόχορτο.

Ο χρόνος θα δείξει ποιοι είναι αυτοί.

 

Προσωπικά, είμαι κάπου στη μέση προς το παρόν, σε κατάσταση αναμονής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μίλησα σήμερα το πρωί με msystems με τον κ. Κουμπάρο Μάνο,

ο οποίος είναι ο υπεύθυνος του καταστήματος σχετικά με το θέμα της 970.

Είπε ότι δεν έχει κάποια επίσημη ενημέρωση σχετικά με την επιστροφή

χρημάτων παρόλαυτα γνώριζε ότι καταστήματα του εξωτερικού

(πχ amazon) έχουν ξεκινήσει να επιστρέφουν χρήματα.

 

Η διαδικασία για την επιστροφή χρημάτων εφόσων κάποιος

θέλει να το προσπαθήσει είναι αποστολή της κάρτας στον

εισαγωγέα (infoquest ή octabit για Ελλάδα) είτε απευθείας,

είτε μέσω καταστήματος. Μέχρι στιγμής μου είπε ότι δεν

έχει υπόψη του κάποια περίπτωση που να έχει τελεσφορίσει θετικά.

Επίσης μου είπε ότι σε κάθε περίπτωση ισχυεί η περίοδος των 14 ημερών

από την ημερομηνία αγοράς και αν αυτή έχει παρέλθει είναι

στη διακριτική ευχέρια του αντιπροσώπου αν θα προχωρήσει

σε έκδοση πιστωτικού.

 

Με λίγα λόγια, προς το παρόν Γιώργο χάσαμε.

lol, αναρωτιέμαι αν ήταν εκείνος σε αυτή τη θέση θα θυμόταν ότι εντός 6μηνών θεωρείται λες κι είναι ακόμα κατά την παράδοση? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

No amount of experimentation can ever prove me right; a single experiment can prove me wrong.

 

Κι όμως , αποδεικνύει με ελάχιστες γραμμές κώδικα το πραγματικό πρόβλημα

 

 

Φυσικά εσύ δεν έχεις πρόβλημα λες… συνεχίζει να το λες … μέχρι να το πιστέψεις … αλλά τελικά ούτε εσύ δεν το πιστεύεις ΙΜΗΟ … απλά μας τρολάρεις.

 

 

 

 

Ακριβώς, τα έχω γράψει πριν καν να δοθούν οι πληρωμένες απαντήσεις της nV υποσχέσεις για drivers και άλλα αστεία … το καλύτερο optimization είναι να μη χρησιμοποιείται καν το τελευταίο κομμάτι vram. Όσο περνά ο καιρός αυτό θα γίνεται πιο εμφανές.

 

Η μεγάλη πλειοψηφία των χρηστών ισχυρίζονται ότι για την ώρα δεν έχουν πρόβλημα. Το να του επιτίθεσαι σε αυτή την περίπτωση ούτε κόσμιο είναι, ΔΕΝ σε τιμά και δεν είναι και σύμφωνο με τους κανόνες. Αν έχεις οποιοδήποτε στοιχείο να το αντιτάξεις ελεύθερα αλλά πάντα στα πλαίσια μιας πολιτισμένης συζήτησης. Ξεφεύγει αυτή από τα μεμπτά όρια; Ούτε η μάνα μου η ίδια δεν το γλυτώνει το ban.

 

Για το τελευταίο το να πετάξουν τα δεδομένα στην μνήμη συστήματος είναι λογικότερο ΟΣΟ βρίσκουν να κάνει κάτι η GPU για να ξεπεραστεί η καθυστέρηση πρώτης πρόσβασης. Αν δεν υπάρξει τότε αναγκαστικά πάνε στο αργό τμήμα της μνήμης GPU. Το αστείο είναι ότι όλα τα παιχνίδια σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις χρησιμοποιούν μνήμη συστήματος ακόμα και αν δεν έχει εξαντληθεί η μνήμη της κάρτας γραφικών. Το τραγικό δεν βλέπω στην όλη ιστορία σε αυτό το κομμάτι.

 

Τραγική είναι μόνο η λανθασμένη αναφορά προδιαγραφών και ένα από τα πιο ηλίθια ατοπήματα που έχω δει εδώ και δεκαετίες, αλλά αλλουνού παπά ευαγγέλιο αυτό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...