Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή ούτε καν το βάλανε πάνω το τελευταίο μισό?

Πάντως πάνω στο pcb μετράω 8 τσιπάκια μνήμης.

Το βρίσκω πολύ χοντρό μιας και το γράφουν ότι είναι 4gb η κάρτα

να μην καρφώσουν καν πάνω το 0,5gb.

 

Ενδεχομένως μιας και η ταχύτητα που επικοινωνεί αυτό το κομμάτι

είναι παρόμοια με την system ram να την βαφτίζουν έτσι για να στέλνει

εκεί ο driver δεδομένα που θα πήγαιναν στην ram.

 

Μιλάμε για αίσχος.

 

'Αλλη μια φορά: http://www.insomnia.gr/topic/542109-nvidia-geforce-series-900/page-390?do=findComment&comment=53774316

 

Και εδώ είναι ακριβώς το επικίνδυνο σημείο ότι όταν είναι τόσο πολύπλοκα τα πράγματα, είναι και δύσκολο για πολλούς να καταλάβουν τι συμβαίνει. Το αργό κομμάτι της μνήμης (και ναι υπάρχουν 4 γίγα μνήμης σε ΚΑΘΕ 970) έχει θεωρητικά το διπλάσιο εύρος από την μεταγωγή δεδομένων μέσω διαύλου, ΑΛΛΑ με τις παραμέτρους τις παραπάνω παραπομπής. Τι σημασία έχει άλλωστε, από την στιγμή που ΔΕΝ μπορεί να είναι στα 3.5 γίγα της γρήγορης μνήμης κάτι, αργοπατάτα θα είναι ότι και να του κάνουν.

 

Προηγούμενή μου συμμετοχή παραπάνω: συγγνώμη αλλά χάνετε την μπάλα όταν το ψειρίζετε τόσο πολύ. 

οποιος θελει να δωσει την κουτσομαρια του εγω εδω ειμαι...δε θελω λεφτα :D

 

A παρομοίως. Δώστε 970 στον λαό οι έχοντες και κατέχοντες :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχει ειπωθεί ήδη ότι με το segmentation υπάρχει ένα drop 4-6% σε high memory utilization scenario.

Αυτό είναι κάπως υποθετικό όμως έτσι;

 

Κάποιος το είπε κι εμείς το αναπαράγουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω έχει εξαντληθεί το θέμα με την 970. Είναι πιο πολύ θέμα παραπλανητικής διαφήμισης με τα specs.Στην Αμερική κόβουν πισινούς σε τέτοιες περιπτώσεις.Οι επιδόσεις πάντως της κάρτας μια χαρά είναι. 

 

Πάμε για νέο σκάνδαλο τώρα! :D

http://www.pcper.com/reviews/Graphics-Cards/Mobile-G-Sync-Confirmed-and-Tested-Leaked-Alpha-Driver

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω έχει εξαντληθεί το θέμα με την 970. Είναι πιο πολύ θέμα παραπλανητικής διαφήμισης με τα specs.Οι επιδόσεις της μια χαρά είναι. 

 

Πάμε για νέο σκάνδαλο τώρα! :D

http://www.pcper.com/reviews/Graphics-Cards/Mobile-G-Sync-Confirmed-and-Tested-Leaked-Alpha-Driver

 

Να πω ότι δεν το χα αναφέρει και αυτό σελίδες πριν......:P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά ξέρεις τώρα. Το συγκεκριμένο thread τρέχει πιο γρήγορα και από το ελληνικό χρέος! Δύσκολα το προλαβαίνεις. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε η 970 g1 gaming. Την εγκατέστησα, έβαλα και το unigine valey, το έτρεξα και όλα μια χαρά, όταν όμως πατάω το κουμπί για κλείσω την εφαρμογή ακούγετε ένα τσίριγμα - βουητό, αυτό που παθαίνουν τα αυτιά από μόνα τους καμιά φορά αλλά τώρα ακούστηκε από το κουτί και λογικά από την GPU (το δοκίμασα δύο φορές μήπως και την πρώτη φορά που το άκουσα ήταν σύμπτωση αλλά πάλι ακούστηκε κατά το κλείσιμο). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε η 970 g1 gaming. Την εγκατέστησα, έβαλα και το unigine valey, το έτρεξα και όλα μια χαρά, όταν όμως πατάω το κουμπί για κλείσω την εφαρμογή ακούγετε ένα τσίριγμα - βουητό, αυτό που παθαίνουν τα αυτιά από μόνα τους καμιά φορά αλλά τώρα ακούστηκε από το κουτί και λογικά από την GPU (το δοκίμασα δύο φορές μήπως και την πρώτη φορά που το άκουσα ήταν σύμπτωση αλλά πάλι ακούστηκε κατά το κλείσιμο). 

ετσι κανουν ολες,970 και μη...μην αγχωνεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την ειχα θα την εστελνα rma,δεν ανεχομαι το δουλεμα. Τι θα επαιρνα? Δεν ξερω αλλα σιγουρα οχι την gtx970. Αυτη την φορα το παρατραβηξε η nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την ειχα θα την εστελνα rma,δεν ανεχομαι το δουλεμα. Τι θα επαιρνα? Δεν ξερω αλλα σιγουρα οχι την gtx970. Αυτη την φορα το παρατραβηξε η nvidia.

Αν την είχες θα τη κράταγες..και μη μου πεις που το ξέρω γιατί μιλάω υποθετικά όπως και εσυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την είχες θα τη κράταγες..και μη μου πεις που το ξέρω γιατί μιλάω υποθετικά όπως και εσυ.

Αν δεν μου την αλλαζαν με rma,θα εβγαινε αγγελια στα 300 ωστε μετα να τα επενδυα στις νεες καρτες της AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...