Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να διεκδικήσω μετρητά.

Αν και το βρίσκω κομμάτι δύσκολο....

Μιλα με Gigabyte απευθειας.Αν σου δωσει το οκ,τοτε το Msystems δεν μπορει να κανει κατι αλλο.Το μονο κακο ειναι οτι περιοριζεσαι σε αγορα απο το ιδιο καταστημα το οποιο αν και αρκετα καλο ειναι λιγο τσιμπημενο στις τιμες του Hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Asus είναι η δικιά μου.

Επομένως octabit λογικά?

 

Κοίτα να δεις μπλέξιμο από το πουθενά.

Τέτοια απάτη δεν νομίζω να έχει ξαναματαγίνει πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο είναι πως άτομα που δεν έχουν την 970 θέλουν ντε και καλά να μας πείσουν πως δεν τρέχει καλά :-D

 

Ρε παιδιά πόσες φορες πρέπει να πούμε ότι πρόβλημα στο 99.9% τον περιπτώσεων από άποψη επιδόσεων δεν υπάρχει, και στο 0.01% τα fps είναι τόσο χαμηλά που το "stuttering" και τα frametimes δεν είναι το πρόβλημα.

 

Θα κάτσω να ιδρώσω τώρα εγώ γιατί η 980 τρέχει πιο σταθερά όταν το framerate κυμαίνεται σε range από 5 μέχρι 15... Είμαστε σοβαροί τώρα;

Α γειά σου ! Απλά δεν ασχολείσαι με παπαγαλάκια, όσο και αν τους λες εσύ ότι 1+1=2, αυτοί θα προσπαθούν να σε πείσουν ότι κάνει 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη επιλογή είναι η 290x.

Η 980 ξεμακραίνει στα χρήματα.

 

Επίσης δεν έχει να κάνει τόσο με το αν τελικά

θα δω πότε τη διαφορά, όσο με το ότι εξαπατήθηκα.

Άλλο 4gb κι άλλο 3,5.

 

Εγώ θα σου έλεγα να το ψάξεις το θέμα, γιατί κάποιο παιδί είχε ποστάρει αυτό πριν μερικές σελίδες:
 
970
Frametimes_FHD_GTX_970-pcgh.png
 
290x
Frametimes_FHD_R9_290X-pcgh.png
 
Δεν λέω, δικά σου λεφτά είναι αλλα πολύ πιθανό είναι να δώσεις παραπάνω λεφτά για να αγοράσεις μια GPU που θα τρέχει πιο κάτω από την 970 που έχεις τώρα και με περισσότερα προβλήματα σε αυτόν το τομέα. Το ιδανικό είναι να ξέρεις κάποιον με 290x και να την τεστάρεις στο σύστημα σου για να δεις πως τρέχει συγκριτικά φυσικά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες ότι θες, η 970 είναι 3.5GB κάρτα..Και μόλις το Witcher 3 χρειαστεί 3.6GB, η 970 θα κλατάρει ενώ η 980 θα τρέχει απροβλημάτιστα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω και εγω κατι. εχω την 970 και παιζω το far cry 4 σε 1080p με ultra settings -smaa. βλεπω οτι σηκωνει θερμοκρασιες στα 75-79 βαθμους και εχει gpu usage πανω απο το 100% (105-108) ειναι λογικο;

μπορει καποιος να μου πει παρακαλω μην παρω τιποτα στο χερι; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται να 'χεις GPU Usage πάνω από 100% όταν το max που βλέπεις όταν παίζεις είναι το 99% ; Από θερμοκρασίες είσαι παραπάνω από οκ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται να 'χεις GPU Usage πάνω από 100% όταν το max που βλέπεις όταν παίζεις είναι το 99% ; Από θερμοκρασίες είσαι παραπάνω από οκ πάντως.

 

Είναι έξυπνο το λογισμικό του. Σου λέω του τρώω το 1/8 της μνήμης να μην το κάνω να αισθανθεί ότι κατά ένα 8% χρησιμοποιείται παραπάνω η GPU του από ότι πρέπει; :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα μου εκανε μερικα σπασιματα και ετρεξα το funmark και εκει το ελεγε...εκτος αν δεν ειναι σωστο αυτο που βλεπω...

 

΄Οχι funmark αλλά furmark και είναι λογισμικό που καλούμε power virus γιατί σκοπός του είναι να εξαντλήσει κάθε παράδοξο περιθώριο κατανάλωσης ρεύματος. Οι οδηγοί το φρενάρουν για αυτό και σταματάει στο 108% και είναι φυσιολογικό. Τώρα την μια λες furmark την άλλη far cry ....αποφάσισε και εσύ τι τρέχεις πια :D

Ειναι πολύ ζέστη εμένα μέχρι 62-65 πάει σε παιχνίδι!! Και χρήση μέχρι 99% !!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Για τρέξε και ένα furmark να δούμε....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν το εξηγησα καλα. παιζω far cry 4 και καποια στιγμη εκανε κατι μικροσπασιματα στα γραφικα. εκανα alt+tab και ετρεξα το furmark αλλα οχι κανενα stree test του αλλα ειδα το πινακακι που εχει στην αρχικη σελιδα. μαλλον ομως ειναι κατι αλλο γιατι λεει tdp usage που δεν πρεπει να ειναι αυτο που λεω... βασικα ποιο προγραμμα τρεχουν ολοι και εχουν σε καθε παιχνιδι πανω αριστερα στατιστικα για το παιχνιδι που παιζουν; που λεει fps- usage κλπ κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα κάνω εγώ μια χαζή ερώτηση; Πότε τον βρίσκετε μερικοί το χρόνο και παίζετε παιχνίδια αφού κυκλοφορείτε νυχθημερόν στα fora;

Προσωπικα πρεπει καθε 40 λεπτα να κανε restart το dying light λογο memory leak και ριχνω μια ματια :P

 

 

οχι δεν το εξηγησα καλα. παιζω far cry 4 και καποια στιγμη εκανε κατι μικροσπασιματα στα γραφικα. εκανα alt+tab και ετρεξα το furmark αλλα οχι κανενα stree test του αλλα ειδα το πινακακι που εχει στην αρχικη σελιδα. μαλλον ομως ειναι κατι αλλο γιατι λεει tdp usage που δεν πρεπει να ειναι αυτο που λεω... βασικα ποιο προγραμμα τρεχουν ολοι και εχουν σε καθε παιχνιδι πανω αριστερα στατιστικα για το παιχνιδι που παιζουν; που λεει fps- usage κλπ κλπ;

Alt tab απο το fc4 και ετρεξες furmark? Καημενο pc :(

 

Το tdp ειναι ποσο "ρευμα" τραβαει η καρτα.Οι 970 εχουν μαξ tdp 108%.Εχεις o.c. στην καρτα? Γιατι εσενα εχει ενα οχταπινο οποτε εχει max tdp 225watt και παει μεχρι 225*1,08 αποτι καταλαβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το tdp ειναι ποσο "ρευμα" τραβαει η καρτα.Οι 970 εχουν μαξ tdp 108%.Εχεις o.c. στην καρτα? Γιατι εσενα εχει ενα οχταπινο οποτε εχει max tdp 225watt και παει μεχρι 225*1,08 αποτι καταλαβες.

δεν εχω κανει oc μαμα την εχω. βασικα δεν καταλαβα το τελευταιο που λες...οτι καιει πολυ ή υπαρχει καποιο προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...