Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θέλω 64ROPs, 2MB L2 cashe, με 224GB/s 4GB μνήμη. Γι'αυτό το λόγο αγόρασα 3 για 3-SLI.

 

Τα έχει? Όχι.

 

Για μένα η κάρτα έχει πρόβλημα και η εταιρία με εξαπάτησε.

 

Εσύ είδες τα benchmarks, είδες ότι η κάρτα είναι 10% κάτω από την 980. Αυτό αποδίδει στην πραγματικότητα και είσαι ευχαριστημένος.

 

Ούτε εγώ έχω άδικο, ούτε εσύ.

Με την λογική σου και η AMD με τους FX κοροϊδεύει τον κόσμο αφού δεν είναι ''πραγματικοί'' 6/8core.Είπαμε, το πρόβλημα είναι ότι η εταιρεία δεν ανέφερε εξαρχής την ''πατέντα'' και τώρα πληρώνει την σιωπή της.Εγώ την κάρτα δεν την αγόρασα σύμφωνα με τα πόσα ROPs/L2 έχει, αλλά σύμφωνα με τα νούμερα που βγάζει στα benchmarks.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με την λογική σου και η AMD με τους FX κοροϊδεύει τον κόσμο αφού δεν είναι ''πραγματικοί'' 6/8core.Είπαμε, το πρόβλημα είναι ότι η εταιρεία δεν ανέφερε εξαρχής την ''πατέντα'' και τώρα πληρώνει την σιωπή της.Εγώ την κάρτα δεν την αγόρασα σύμφωνα με τα πόσα ROPs/L2 έχει, αλλά σύμφωνα με τα νούμερα που βγάζει στα benchmarks.

 

Ρε Phycho, το μόνο που προσπαθώ να σου εξηγήσω είναι ότι δεν έχει νόημα να προσπαθείς να εξορθολογήσεις αυτό που συμβαίνει με τους κατόχους των 970.

 

Eίναι καθαρά ψυχολογικό.

 

Δεν μπορείς να λές του άλλου ότι η 970 δεν έχει πρόβλημα, όταν για εκείνον έχει, ακόμα και αν το μόνο που άλλαξε είναι κάποια νούμερα στις προδιαγραφές της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κολοκυθιά θα παίξουμε τώρα ;Οι Αμερικάνοι πήγαν στο φεγγάρι το 1969.Όχι δεν πήγαν, ήταν CGI..Προσωπικά την κάρτα την πήρα σύμφωνα με πως αποδίδει(Benchmarks) και σύμωνα με την VRAM της την οποία αξιοποιεί 100% όταν την χρειαστεί χωρίς stuttering και λοιπές λαπαριές που αναφέρουν διάφοροι επειδή έχουν fail-άρει το O/C στο υπόλοιπο σύστημα ή γιατί τρέχουν το παιχνίδι σε 4Κ με 8XMSAA.Όσο για το bandwidth, στο πρόγραμμα το Nais πέφτουν και οι 780 μετά τα 2.56GB και οι TITAN στα τελευταία τους, επηρεάζει καθόλου το game performance αυτό ; ΟΧΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον το πολύ μικρό bandwith των τελευταίων MB , δεν έχει καμία ουσιαστική επίπτωση στις επιδόσεις , γιατί κάνουμε τόσο μεγάλο θέμα για τα 128bit της 960 πχ. ; Η παλιότερα για τις 660 αν δεν κάνω λάθος , που είχανε 2gb με 196bit bus width ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που ήμουν έτοιμος για strix 970 βλέποντας όλα αυτά εχω μπερδευτεί κάπως :/ Να τσιμπήσω για 1080p gaming στα ultra? θα είμαι οκ? Για amd λίγο δύσκολο να πάω λόγο drivers και για 0,5 vram παραπάνω θα έχω πάλι καλύτερη απόδοση με την 970...αλλά βλέπω όλους αυτούς που της πουλάνε/επιστρέφουν και λεω μήπως δεν θα έπρεπε να την πάρω.Τι λέτε ?

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω 10 φορές το ιδιο πραγμα.Μην αναλωνεστε ρε παίδες....Είπαμε η nvidia έκανε μαλακία κ έδωσε λαθος specs της κάρτας αυτο όμως δεν σημαινει οτι ως δια μαγειας η καρτα θα βγάζει λιγοτερα απο οσο έβγαζε στα bench.Η κάρτα κανει αυτα που μας εδειχναν τα bench απλα με αλλα specs και οχι αυτα που μας πασαραν κ εκει ειναι η μαλακια της nvidia που σαν αποτελεσμα πλητει την αξιοπιστια της σαν εταιρεια.Αυτο δεν κανει την καρτα χειροτερη απο οτι μας την παρουσιασαν.Αυτο..end of story.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους ένας που έχει πιάσει τι ακριβώς συνέβη.


Εγω που ήμουν έτοιμος για strix 970 βλέποντας όλα αυτά εχω μπερδευτεί κάπως :/ Να τσιμπήσω για 1080p gaming στα ultra? θα είμαι οκ? Για amd λίγο δύσκολο να πάω λόγο drivers και για 0,5 vram παραπάνω θα έχω πάλι καλύτερη απόδοση με την 970...αλλά βλέπω όλους αυτούς που της πουλάνε/επιστρέφουν και λεω μήπως δεν θα έπρεπε να την πάρω.Τι λέτε ?

Sent from my iPad using Insomnia

Προχώρα άφοβα, η κάρτα δουλεύει άψογα.Εκτός και αν θες να περιμένεις μπας και έρθει και προς τα 'δω η πτώση της 290Χ, οι οδηγοί της AMD είναι μια χαρά για SingleGPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που ήμουν έτοιμος για strix 970 βλέποντας όλα αυτά εχω μπερδευτεί κάπως :/ Να τσιμπήσω για 1080p gaming στα ultra? θα είμαι οκ? Για amd λίγο δύσκολο να πάω λόγο drivers και για 0,5 vram παραπάνω θα έχω πάλι καλύτερη απόδοση με την 970...αλλά βλέπω όλους αυτούς που της πουλάνε/επιστρέφουν και λεω μήπως δεν θα έπρεπε να την πάρω.Τι λέτε ?

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

αφου δεν αγοράζεις amd, τσάμπα ρωτάς !!

 

εγώ πλέον θα περιμένα....το πολύ διάβασμα μας έκαψε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εγω που ήμουν έτοιμος για strix 970 βλέποντας όλα αυτά εχω μπερδευτεί κάπως :/ Να τσιμπήσω για 1080p gaming στα ultra? θα είμαι οκ? Για amd λίγο δύσκολο να πάω λόγο drivers και για 0,5 vram παραπάνω θα έχω πάλι καλύτερη απόδοση με την 970...αλλά βλέπω όλους αυτούς που της πουλάνε/επιστρέφουν και λεω μήπως δεν θα έπρεπε να την πάρω.Τι λέτε ?

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

αφου δεν αγοράζεις amd, τσάμπα ρωτάς !!

 

εγώ πλέον θα περιμένα....το πολύ διάβασμα μας έκαψε...

Βρε θα αγόραζα amd αν έβγαζε κάτι πολύ καλό αλλά δεν μπορώ περιμένω μέχρι το καλοκαίρι... Και η r9 της amd που είναι ο ανταγωνιστής της 970 είναι χειρότερη.Με βλέπω να περιμένω καμία εβδομάδα ακόμα μπας και ανακοίνωση τίποτα η nvidia αλλα δεν νομίζω...Λέτε να κάνει κανα price drop μετα απο αυτά?Sent from my iPad using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε θα αγόραζα amd αν έβγαζε κάτι πολύ καλό αλλά δεν μπορώ περιμένω μέχρι το καλοκαίρι... Και η r9 της amd που είναι ο ανταγωνιστής της 970 είναι χειρότερη.Με βλέπω να περιμένω καμία εβδομάδα ακόμα μπας και ανακοίνωση τίποτα η nvidia αλλα δεν νομίζω...Λέτε να κάνει κανα price drop μετα απο αυτά?Sent from my iPad using Insomnia

 

άμα δεν καίγεσαι έως το μάρτη...περίμενε day by day...μπορεί ν'ανακαλύψουμε τίποτα έξτρα... :eek:

 

έτσι κι αλλιώς δεν έγινε τίποτα να παίξεις ότι παιχνίδι έχεις σκοπό 1-2 μήνες αργότερα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πλαισιο που καλεσα να τους ενημερωσω για το θεμα ο υπαλληλος δεν ηξερε και με παρεπεμψε σε τηλεφωνο απο Δευτερα στην Αθηνα για συνεννοηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...