Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ντόρος ξεκίνησε από το ότι η κάρτα έχει θέμα σε 4Κ με 8xMSAA(Εδώ ξεπερνάει τα 3.5GB τις περισσότερες φορές) ουσιαστικά όπου και η 980 σ' αυτές τις ρυθμίσεις πάει για τσάι.Μερικοί νόμιζαν ότι επειδή έδωσαν 3,5-4 κατοστάρικα για GPU, θα max-άρουν και τα πάντα σε 4Κ.Τώρα προσγειώθηκαν στην πραγματικότητα όμως.

 

Το θέμα είναι το εξής, όλο αυτό κακό στην ίδια την εταιρεία έκανε που δεν με νοιάζει καθόλου γιατί δεν έχω μετοχές σ' αυτήν, η κάρτα μου αποδίδει όπως ακριβώς έλεγαν τα reviews, πρόβλημα με stuttering μετά τα 3.5GB δεν έχω και γενικά φυσάει.Το μόνο που με ενόχλησε είναι ότι η NGreedia δεν ανέφερε την ''πατέντα'' εξαρχής και τώρα το πληρώνει, χάνοντας την εμπιστοσύνη τους σε αυτήν και πολλοί customers.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολυ κακο για το τιποτα, η καρτα αποδιδει εξαιρετικα και αυτα περι future proof ειναι χαζομαρες οταν ερθει το "future" θα αγορασεις αλλη καρτα ετσι και αλλιως γιατι απλα δεν θα σε καλυπτει αυτη ασχετα με τα 0.5GB λιγοτερα. Γνωμη μου απλα χωρις να λεω οτι αυτο που εκαναν ειναι σωστο, αλλα ο πανικος για refunds και τρελες απαιτησεις για αντικατασταση με 980 μου φαινεται αστειο εντελως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι κατι που η amd προσπαθει να πουλησει στους τυφλους.Η 290 ΔΕΝ μπορει να φουλαρει την μνημη στα 1080p πολυ απλα επειδη δεν εχει την δυναμη.Η 290x παλι ειναι στα ιδια επιπεδα με την 970.Επισης δεν μπορει να βγαλει καρτες τωρα διοτι θα κανει που θα κανει απλο rebrand την 290,τουλαχιστον θελει η 380x να εχει νεο τσιπακι/τεχνολογια (ευγε amd σε αυτο).Οτι και να λεμε,μονο ζημια δεν  εκανε  η 970 στην εταιρια.ΕΙναι ισως οτι καλυτερο εχει βγει σε καρτα εδω και χρονια σε price/performance ratio και πουλησε/πουλαει/θα πουλαει μεχρι να την χτυπησει κατι σε αυτα που προσφερει πολυ απλα οι SJWs βριζουν στα φορουμ,οι gamers βριζουν στα ingame chat.Τωρα αυτο με το g-sync/freesync δεν ξερω πως θα χτυπησει και τις δυο εταιριες.Αλλο να μην σου λενε κατι που κανει αυτο που φτιαχθηκε να κανει (970) αλλο να σου λενε "αν δεν βαλεις αυτο δνε θα εχεις αυτο" για να πληρωσεις.Περιμενε εξελιξεις απο αιλουρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ κακο για το τιποτα, η καρτα αποδιδει εξαιρετικα και αυτα περι future proof ειναι χαζομαρες οταν ερθει το "future" θα αγορασεις αλλη καρτα ετσι και αλλιως γιατι απλα δεν θα σε καλυπτει αυτη ασχετα με τα 0.5GB λιγοτερα. Γνωμη μου απλα χωρις να λεω οτι αυτο που εκαναν ειναι σωστο, αλλα ο πανικος για refunds και τρελες απαιτησεις για αντικατασταση με 980 μου φαινεται αστειο εντελως..

Μα δεν έχει 0.5GB λιγότερα, έχει 4GB και τα χρησιμοποιεί κανονικότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ κατάλαβες τι θελω να πω..

Σημασία έχει ότι μόλις αρχίσει να τα παίζει η 970, θα τα παίξει και η 980.Αντί για 15FPS που θα έχει η 970, η 980 θα 'χει 19..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημασία έχει ότι μόλις αρχίσει να τα παίζει η 970, θα τα παίξει και η 980.Αντί για 15FPS που θα έχει η 970, η 980 θα 'χει 19..

Αυτο ακριβως ειπα, οταν η 970 θα κρινεται ανεπαρκής και θα ειναι καιρος για αναβάθμιση τοτε θα ειναι και η 980.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο δεν λενε να το καταλαβουν πολλα ατομα δυστυχως οσες φορες και να το λεμε εδω...

 

Εχουν κολλησει και θεωρουν την 970 3.5Gb gpu.. dafuq δηλαδη.. 

 

Και εμεις ημαστε δυσαρεστημενοι-οχι με την καρτα αλλα για το γεγονος οτι η nvidia δεν ηταν ξεκαθαρη στο πως εχτισαν την 970 και το τι εκαναν στην vram. 

 

Οπως αναφερθηκε και πιο πανω και στις titan επεφτε το bandwidth απο καποιο σημειο και μετα. 

 

Εδω απλα οι πιο πολλοι νομιζουν πως με το που η καρτα χρειαζεται να παρει απο τα 500Mb οταν τερματισουν τα 3.500Mb, θα κολλαει κτλ.

 

Αυτη την στιγμη δυστυχως δεν υπαρχει καποιο game που να την χρησιμοποιει ολη την vram της 970 στα 1080p για να δουμε και καλο framerate ωστε να σταματησει ολο αυτο το παραμμυθι. 

 

Μπορουμε να την τιγκαρουμε οπως εχουμε κανει ηδη αρκετοι απο εμας με dsr και μπολικο msaa και stuttering και τετοια δεν ειχαμε. Xαμηλο framerate προφανως και εχεις. Και στην 980 να βαλεις τιποτα 4Κ και 8x msaa θα κλασει πανω της.

 

Την εκανε την μλκια η nvidia, αλλα μην λεμε οτι θελουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 'παμε τόσες φορές, όποιος έχει έστω και λίγο μυαλό καταλαβαίνει, όποιοι θέλουν απλά να τρολάρουν συνεχίζουν.Τους πατάς ένα ignore και τελειώνει η ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...