Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως ευκαιρίας δοθείσης από όλη αυτή τη φαρσοκωμωδία πάλι προσπαθώ να μπω στον εγκέφαλο ενός υπευθύνου μιας τέτοιας εταιρείας.Και πραγματικά ώρες ώρες σκέφτομαι και λέω: 15 εκατομμύρια πτυχία και χαρτιά έχουν, αυτή τη ...... την κοινή λογική δεν τη διαθέτουν ούτε στον παραμικρό βαθμό;Σκεφτείτε πραγματικά τι οικονομική ζημιά έχει υποστεί η εταιρεία ήδη από παιδαριώδεις χειρισμούς.Και λέω με το φτωχό μου το μυαλό: τόοοοοοοσο δύσκολο είναι ρε φίλε εξαρχής να δώσεις τα πραγματικά specs με καθαρό κούτελο και να μη φοβάσαι κανέναν;Δηλαδή μετά από στάθμιση του ρίσκου αυτού που θα κέρδιζαν στην περίπτωση που κανείς δεν έπαιρνε γραμμή και στην περίπτωση που κάποιος το παιρνε πρέφα, αποφάσισαν ότι τους συμφέρει να ρισκάρουν;Τόσο σίγουροι ήταν ότι στην εποχή που ο άλλος ψειρίζει ακόμα και τη μαϊμού, κανείς δεν θα θα τους ξεσκέπαζε και θα τους έπαιρνε ο διάολος;Στην τελική ας την κυκλοφορούσαν βαφτίζοντάς την 3,5gb.Ούτε καν 4 με ερωτηματικό.3,5 και τέλος.Πρώτη φορά θα ήταν που ο ανταγωνισμός θα είχε περισσότερη vram στις αντίστοιχες προτάσεις του ή μήπως πρώτη φορά θα ήταν που θα έβγαζαν κάρτες με παράδοξα νούμερα μνήμης;Πραγματικά ώρες ώρες δεν ξέρω αν τα πράγματα είναι τόσο απλά και τα μετατρέπουμε από μόνοι μας σε γολγοθά ή μου φαίνονται τόσο απλά λόγω πλήρους άγνοιας...

 

Σχεδόν όλες οι εταιρείες δεν διαχειρίζονται δημόσια θέματα ή κάνουν δημόσιες δηλώσεις πλην από τους Κυρίους του marketing. Kαι σε όλες τις εταιρείες τα τμήματα αυτά είναι επανδρωμένα με άνθρωπους τεχνολογικά άσχετους και χωρίς ίχνος διπλωματίας.

 

Διάβασε το άρθρο του Anandtech αν δεν το' χεις διαβάσει ακόμα. Μούδιασαν τόσο πολύ που επιστράτευσαν ολόκληρο επιτελείο Κυριακή ξημερώματα για να ενηρώσουν τις ιστοσελίδες για το τι συμβαίνει. Και φυσικά καμία δικαιολογία για την αστοχία επεξήγησης των προδιαγραφών από πλευράς NVIDIA δεν ευσταθεί. Στις Tesla από οτην πρώτη κυκλοφορία με ECC μνήμη είχαν αστερίσκο με επεξήγηση από κάτω ότι με ECC έχετε μόνο τόσο διαθέσιμη μνήμη. Ακόμα και ένας απλός αστερίσκος στα ψηλά γράμματα θα τους είχε καλύψει και μην μου λέει κανείς ότι οι τεχνικοί τους ΔΕΝ είχαν παρατηρήσει ότι οι προδιαγραφές των 970 δεν ήταν ακριβής. Κλειδωμένους στο μπουντρούμι τους έχουν χωρίς καμία επαφή με τον έξω κόσμο;

Ρε κανα οδηγο θα δουμε μπας και φτιαξει λιγο η κατασταση στο Unity να το παιξουμε σε 4k επιτελους; 

Βαρεθηκα θα τις πουλησω και θα παρω ενα GM200 οταν βγει να τελειωνει η ιστορια..(τι ωρα μονο να ξερει ο καταστηματαρχης μην κλεισει να με περιμενει).. Μεχρι τοτε αγοραζω και μια τριτη αν καποιος την πουλαει οσο οσο και δεν αντεχει τον "ξεπεσμο" :P

 

Σε τρώει ο Πίπης σου εσένα για καμιά έκδοση 5.5 γίγα μου φαίνεται :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σχεδόν όλες οι εταιρείες δεν διαχειρίζονται δημόσια θέματα ή κάνουν δημόσιες δηλώσεις πλην από τους Κυρίους του marketing. Kαι σε όλες τις εταιρείες τα τμήματα αυτά είναι επανδρωμένα με άνθρωπους τεχνολογικά άσχετους και χωρίς ίχνος διπλωματίας.

 

Διάβασε το άρθρο του Anandtech αν δεν το' χεις διαβάσει ακόμα. Μούδιασαν τόσο πολύ που επιστράτευσαν ολόκληρο επιτελείο Κυριακή ξημερώματα για να ενηρώσουν τις ιστοσελίδες για το τι συμβαίνει. Και φυσικά καμία δικαιολογία για την αστοχία επεξήγησης των προδιαγραφών από πλευράς NVIDIA δεν ευσταθεί. Στις Tesla από οτην πρώτη κυκλοφορία με ECC μνήμη είχαν αστερίσκο με επεξήγηση από κάτω ότι με ECC έχετε μόνο τόσο διαθέσιμη μνήμη. Ακόμα και ένας απλός αστερίσκος στα ψηλά γράμματα θα τους είχε καλύψει και μην μου λέει κανείς ότι οι τεχνικοί τους ΔΕΝ είχαν παρατηρήσει ότι οι προδιαγραφές των 970 δεν ήταν ακριβής. Κλειδωμένους στο μπουντρούμι τους έχουν χωρίς καμία επαφή με τον έξω κόσμο;

 

Εεε αυτο λεμε, τουλαχιστον οταν απευθυνθουν σε ανθρωπους σαν και εμενα και δικαιολογηθουν ετσι θα εξαγριωθω, καθοτι αλλεργικος στην κουτοπονηρια.. 

Οδηγους καλους θελουμε, να δειτε που ολο αυτο σε καλο θα μας βγει θα προσεχουν πολυ απο εδω και στο εξης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φόρουμ τους λένε ''Βγάλτε όσο μίσος θέλετε για την NVIDIA, δεν πρόκειται να σβήσουμε τίποτα''.Καταλαβαίνει κανείς ότι θέλουν ο δυστυχισμένος κόσμος να ξεδώσει στο φόρουμ για να μην προχωρήσει σε άλλες διαδικασίες(μηνύσεις κλπ).Το άγχος τους κάνει μπαμ από χιλιόμετρα, ας τους γίνει μάθημα για να είναι σωστοί από 'δω και πέρα τόσο στους οδηγούς, όσο και στις επόμενες γενιές GPU.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 1080p ειναι αυτο, δηλαδη FHD και οχι 4Κ (UHD)! xaxaxa!!!

Ουτε για τα παλιατζιδικα η 290Χ.

 

Αυτά παθαίνεις όταν κοιτάς πεταχτά τις εικόνες. :(

 

Καλά, όχι και για τα παλιατζίδικα...μη το γανώνουμε τελείως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φόρουμ τους λένε ''Βγάλτε όσο μίσος θέλετε για την NVIDIA, δεν πρόκειται να σβήσουμε τίποτα''.Καταλαβαίνει κανείς ότι θέλουν ο δυστυχισμένος κόσμος να ξεδώσει στο φόρουμ για να μην προχωρήσει σε άλλες διαδικασίες(μηνύσεις κλπ).Το άγχος τους κάνει μπαμ από χιλιόμετρα, ας τους γίνει μάθημα για να είναι σωστοί από 'δω και πέρα τόσο στους οδηγούς, όσο και στις επόμενες γενιές GPU.

το θεμα ειναι οτι τωρα εχει βουιξει ο ντουνιας σε ολα τα site ενημερωτικα και φορουμ, και κραζουν μεχρι και τα 10χρονα που δν θα εχουν ιδεα τι ειναι η vram κτλπ.

βλεπω τα επομενα προιοντα να πηγαινουν απατα πραγματικα τωρα με τοση προκαταληψη π δημιουργηθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα να πεις οτι εδωσαν καμια φολα καρτα πιυ δεν αξιζει τα λεφτα της να πω ναι λιγο τα specs λιγο το σπρώξιμο την βγαλαμε και σημερα.Αλλα προφανως ειναι οντως τόσο χαζοί που οταν ειδαν το λάθος στα launch/white papers σφυριξαν αδιάφορα. .Μα ποσο μπορείς να προκαλείς την τυχη σου για να κερδίσεις τι; Μικρες εντυπώσεις sp3c wise; Στα αποκρυφα μου το ξαναλεω οταν πρωτοειδα τα benches ημουν τοσο μεθυσμένος απο την αποδοση της που και 4Gb μασκαρεμενα να μου ελεγαν αν εκαναν 4ην δουλεια τους σωστα παλι θα την επερνα..

Τ

 

 

το θεμα ειναι οτι τωρα εχει βουιξει ο ντουνιας σε ολα τα site ενημερωτικα και φορουμ, και κραζουν μεχρι και τα 10χρονα που δν θα εχουν ιδεα τι ειναι η vram κτλπ.

βλεπω τα επομενα προιοντα να πηγαινουν απατα πραγματικα τωρα με τοση προκαταληψη π δημιουργηθηκε.

Δεν πειράζει αφου η AMD απλα κοιτάει ας της δωσει καμια κλωτσιά ο κοσμος να σοβαρευτεί λίγο και να βγαλει περισσότερα price/performance προϊόντα και οχι καρτες τύπου 960..Εδω έφτασε η αλαζονεία τους..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GTX970 vs GTX980 frametimes :

 

http://i.imgur.com/QbkbnUy.jpg

http://i.imgur.com/LvBCR87.jpg

 

http://www.pcgameshardware.de/Geforce-GTX-970-Grafikkarte-259503/Specials/zu-wenig-VRAM-1149056/

 

Η NVIDIA λέει πως tweak-άρει και τον οδηγό για καλύτερο allocation.

Avg fps 11 vs 15...

 

Ναι γιατί άμα παίζω στα 15 fps με νοιάζει το frametime :-D

 

Στα αποκρυφα μου το ξαναλεω οταν πρωτοειδα τα benches ημουν τοσο μεθυσμένος απο την αποδοση της που και 4Gb μασκαρεμενα να μου ελεγαν αν εκαναν 4ην δουλεια τους σωστα παλι θα την επερνα.

Έτσι, και που φαίνεται ότι είναι σωστό αυτό; Ωραία, πες και την έκανες refund την 970, τι στο διάολο θα πάρεις με τα 350-400 ευρώ που έδωσες; 290; 290x; Την 380x; που θα βγει σε 3-4 μήνες; Την 980 που κάνει σχεδόν τα διπλάσια λεφτά;

 

Και refund να μου δώσουν μονο σε περίπτωση που ζητήσουν recall για να δώσουν το υπόλοιπο 0.5gb στην 970 θα την δώσω πίσω... Εγώ έδωσα 369 για την κάρτα, δεν υπάρχει κάτι σε αυτά τα λεφτά με εφάμιλλες επιδόσεις. Και άσε τα δεκάχρονα με low end entry GPU να κλαίνε για τις επιδόσεις...

 

Το καλο από την όλη υπόθεση είναι ότι η Nvidia δεν μπορεί να κρύβεται πίσω από τα δάχτυλα της πια και θα πρέπει να βγάλει drivers ειδικά για την 970, που σημαίνει ότι θα δούμε σημαντικό boost τουλάχιστον στο memory allocation

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το καλο από την όλη υπόθεση είναι ότι η Nvidia δεν μπορεί να κρύβεται πίσω από τα δάχτυλα της πια και θα πρέπει να βγάλει drivers ειδικά για την 970, που σημαίνει ότι θα δούμε σημαντικό boost τουλάχιστον στο memory allocation

http://www.techpowerup.com/209369/nvidia-to-tune-gtx-970-resource-allocation-with-driver-update.html

Θα βγαλει μην αγχωνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν θα εχω-αν εχω χοντρο θεμα σε καποιο game στο κοντινο μελλον λογω τιγκαρισμενης vram στην 970 και την παλευει η 980, εκει πραγματικα θα τους παρει ο διαολος.

 

Μεχρι τοτε η 970 μενει εδω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ailure,έχεις καμιά πληροφορία για release της 950ti?

 

Δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό. Αν εννοείς πετσοκομμένο GM206 δεν νομίζεις ότι είναι μάλλον κακή στιγμή να παρουσιάσεις 1792ΜΒ κάρτα γραφικών; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 O Damien στο hardware.fr νομίζω τα λέει καλύτερα από όλους.

Και επιτέλους η nV φαίνεται να δέχεται επιστροφές.

 

Όσο για drivers, γιατί είδα 4-5 να περιμένετε λύση από drivers… δε θέλω να σας απογοητεύσω, αλλά όπως είδατε ως τώρα το καλύτερο Optimization ήταν ο driver να πεισμώνει και να προσπαθεί να  μη σας αφήσει να χρησιμοποιήσετε το τελευταίο μισό γίγα. Το έχω πεί από την πρώτη στιγμή ότι αυτό θα βόλευε τις περισσότερες εφαρμογές ώστε να πάρουν τις αποφάσεις μόνες τους για το πώς να διαχειρίζονται στη μνήμη – όπως και κάνουν δηλαδή, ρωτώντας το σύστημα εάν υπάρχει μνήμη να τη δεσμεύσουν, εάν δεν υπάρχει να κάνουν ότι άλλο μπορούν.

Δηλαδή πιθανότατα το καλύτερο Optimization είναι να μην επιτρέπει ο driver τίποτα μετά τα 3.5 – και φυσικά αυτό το είδατε να γίνετε είδη – και ναι είναι μια λύση που θα τη λέγαμε Optimize, και πιθανολογώ, ότι θα είναι η στάνταρ συμπεριφορά τoυ driver όταν κάτσει η σκόνη σε κάνα 6μηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν θα εχω-αν εχω χοντρο θεμα σε καποιο game στο κοντινο μελλον λογω τιγκαρισμενης vram στην 970 και την παλευει η 980, εκει πραγματικα θα τους παρει ο διαολος.

 

Μεχρι τοτε η 970 μενει εδω.

 

Xμμμμ μιας και δεν βλέπω να μπορεί να κάνει λαιποσάκτιον για το "χοντρό" κάποιος οδηγός όπως ευελπιστούν μερικοί, δεν κλείνεις καλού κακού ένα rendezvouz με τον Εωσφόρο να ΜΗΝ περιμένεις στην ουρά; :devil:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει οταν βγει η 370x να μην ειμαι ευχαριστημενος με τα 3,5gb (αναμενουμε witcher 3) και να ζητησω refund :P.Μεχρι τοτε δεν εγινε και τιποτα 

 

σε idle? WTF :D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...