Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε γαμώτο, τεράστια η διαφορά για να πας σε 980 G1.

 

387€ πήρα την 970 G1 και θέλει άλλα 259€ για την 980 G1, ή 200€ για την απλή.

 

Δε θα έδινα τόσα χρήματα ντούκου για VGA, αλλά αν τα δώσεις «τμηματικά» δε σου 'ρχεται τόσο άσχημα. Βέβαια, όπως και να το κάνουμε +200-250€ για ~10-15% πάνω, είναι τραγελαφικό.

 

ΑΝ ποτέ γίνει κάτι εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GTX970 vs GTX980 frametimes :

 

QbkbnUy.jpg

LvBCR87.jpg

 

http://www.pcgameshardware.de/Geforce-GTX-970-Grafikkarte-259503/Specials/zu-wenig-VRAM-1149056/

 

Η NVIDIA λέει πως tweak-άρει και τον οδηγό για καλύτερο allocation.

 

 

Καλό θα ήταν να διαβάσει κανείς και το κείμενο του άρθρου έστω και με μεταφραστή. Ο Carsten είναι χρόνια φίλος και παρότι είναι πολύ καλός φίλος με πολλά από τα παιδιά στην ΝV δεν χάνει την αντικειμενικότητά του.

 

Το ναι, μεν, αλλά - εδώ είναι ότι άσχετα με τα 4k η 970 δείχνει μια πολύ υψηλότερη "νευρικότητα", που δεν δείχνουν ούτε η συγκρινόμενη 980 ούτε 290. Σε FHD/8xMSAA ωστόσο η μόνη "ήρεμη" δύναμη είναι η 980. Η 970 & η 290 είναι λες και τις έχεις βάλει στην πρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξίζει να δώσεις ποσα λεφτά για 10-20 % overall το οποίο αν πας σε ανάλυση 1440p ας πούμε μειώνεται στο 5%

 

Εγώ είμαι ήδη σε 1440p, αλλά δεν πιστεύω ότι η διαφορά πέφτει στο ~5%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι ήδη σε 1440p, αλλά δεν πιστεύω ότι η διαφορά πέφτει στο ~5%.

 

Kάτω από το 12% δύσκολα πέφτει η διαφορά στα =/>1440p μεταξύ 980-970, εκτός αν παντρέψεις είτε την μια είτε την άλλη με κατά πολύ ταπεινότερο επεξεργαστή από ότι στα εκάστοτε reviews.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να 'χει, ακόμα και να γίνει κάτι με refund/πιστωτικό, δυστυχώς στην προκειμένη περίπτωση δεν έχεις επιλογές.

Η 980 δεν αξίζει και η AMD δεν έχει κάτι που να αξίζει συγκριτικά με την 970.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάτι άλλο αυτή τη στιγμή, το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να δώσεις την κάρτα, να πάρεις τα λεφτά σου(Αν τελικά το καταφέρεις εδώ στην Ελλάδα) και να περιμένεις τις νέες AMD οι οποίες αργούν ακόμα.Οπότε μένουμε με την GTX970 που δουλεύει μια χαρά και από 'κει και πέρα ας ελπίσουμε ότι η πράσινη θα είναι εντάξει με τους οδηγούς όσον αφορά το VRAM Allocation.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

!!!

 

Av. 28.4 ενώ 11.χ η 970 και 15 η 980...

 

Frametimes σε τελείως διαφορετική κλίμακα?

Σε 1080p ειναι αυτο, δηλαδη FHD και οχι 4Κ (UHD)! xaxaxa!!!

Ουτε για τα παλιατζιδικα η 290Χ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ευκαιρίας δοθείσης από όλη αυτή τη φαρσοκωμωδία πάλι προσπαθώ να μπω στον εγκέφαλο ενός υπευθύνου μιας τέτοιας εταιρείας.Και πραγματικά ώρες ώρες σκέφτομαι και λέω: 15 εκατομμύρια πτυχία και χαρτιά έχουν, αυτή τη ...... την κοινή λογική δεν τη διαθέτουν ούτε στον παραμικρό βαθμό;Σκεφτείτε πραγματικά τι οικονομική ζημιά έχει υποστεί η εταιρεία ήδη από παιδαριώδεις χειρισμούς.Και λέω με το φτωχό μου το μυαλό: τόοοοοοοσο δύσκολο είναι ρε φίλε εξαρχής να δώσεις τα πραγματικά specs με καθαρό κούτελο και να μη φοβάσαι κανέναν;Δηλαδή μετά από στάθμιση του ρίσκου αυτού που θα κέρδιζαν στην περίπτωση που κανείς δεν έπαιρνε γραμμή και στην περίπτωση που κάποιος το παιρνε πρέφα, αποφάσισαν ότι τους συμφέρει να ρισκάρουν;Τόσο σίγουροι ήταν ότι στην εποχή που ο άλλος ψειρίζει ακόμα και τη μαϊμού, κανείς δεν θα θα τους ξεσκέπαζε και θα τους έπαιρνε ο διάολος;Στην τελική ας την κυκλοφορούσαν βαφτίζοντάς την 3,5gb.Ούτε καν 4 με ερωτηματικό.3,5 και τέλος.Πρώτη φορά θα ήταν που ο ανταγωνισμός θα είχε περισσότερη vram στις αντίστοιχες προτάσεις του ή μήπως πρώτη φορά θα ήταν που θα έβγαζαν κάρτες με παράδοξα νούμερα μνήμης;Πραγματικά ώρες ώρες δεν ξέρω αν τα πράγματα είναι τόσο απλά και τα μετατρέπουμε από μόνοι μας σε γολγοθά ή μου φαίνονται τόσο απλά λόγω πλήρους άγνοιας...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε κανα οδηγο θα δουμε μπας και φτιαξει λιγο η κατασταση στο Unity να το παιξουμε σε 4k επιτελους; 

Βαρεθηκα θα τις πουλησω και θα παρω ενα GM200 οταν βγει να τελειωνει η ιστορια..(τι ωρα μονο να ξερει ο καταστηματαρχης μην κλεισει να με περιμενει).. Μεχρι τοτε αγοραζω και μια τριτη αν καποιος την πουλαει οσο οσο και δεν αντεχει τον "ξεπεσμο" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...