Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αίλουρε, έχουν σχέδια για αντίστοιχη quadro ? Ξέρει κανείς αν περιμένουμε? Γιατί το εάν θα υπάρχει cap στον driver, το θεωρώ καλή ερώτηση, και χρήσιμη επιλογή.

 

Μα είναι αυταπόδεικτο απο τη δήλωση της nV

οταν κανεις χρήση ολης της vram περνας απο τη στενοπο ή οχι?

τι αλλο στοιχείο καλήτερο να παραθέσω, απο την ίδια τους την παραδοχή?

 

LOL πολύ φοβάμαι ότι δεν θα δούμε ούτε Titan 2 ούτε πετσοκομμένες Quadro για την ώρα. ΄Εχουν κλάσει μέντες άσχετα αν δεν το δείχνουν.

 

ΠΟΣΟ συχνά περνάς από την στενωπό δεν μου είπες ακόμα. Αν σε μια ώρα παιχνιδιού για παράδειγμα περάσω μόνο ένα 5-λεπτο από την περίφημη στενωπό (άντε την ξεπαρθενιάσαμε την μαμημένη πάλι.... :D ) πόσο σουρεαλιστικό είναι το ποσοστό του Psycho; Oύτε καν το 6% δεν θα αγγίξει σε αυτή την περίπτωση.

 

Τέλος έχουν ενοχληθεί και πάρα πολλοί developers μπαι δε γουέι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

LOL πολύ φοβάμαι ότι δεν θα δούμε ούτε Titan 2 ούτε πετσοκομμένες Quadro για την ώρα. ΄Εχουν κλάσει μέντες άσχετα αν δεν το δείχνουν.

 

ΠΟΣΟ συχνά περνάς από την στενωπό δεν μου είπες ακόμα. Αν σε μια ώρα παιχνιδιού για παράδειγμα περάσω μόνο ένα 5-λεπτο από την περίφημη στενωπό (άντε την ξεπαρθενιάσαμε την μαμημένη πάλι.... :D ) πόσο σουρεαλιστικό είναι το ποσοστό του Psycho; Oύτε καν το 6% δεν θα αγγίξει σε αυτή την περίπτωση.

 

Τέλος έχουν ενοχληθεί και πάρα πολλοί developers μπαι δε γουέι.

 

Έχω προσέξει να είμαι ακριβείς σε όσα γράφω

Το πόσο συχνά περνάς από τη στενωπό είναι αποτέλεσμα του memory access που κάνεις, εάν είναι uniform / random, τότε 1:8.

Σίγουρα δίκιο έχουν πολλοί devs που καταλαβαίνουν το παραπάνω πρόβλημα να εκνευρίζονται.

Άλλωστε και τα Game engines εσωτερικά είναι πολύ περίπλοκα, για να προσθέσουν άλλο ένα επίπεδο ‘non uniform access’/caching/whatever, και δεν πρόκειται να το κάνουν.

Όσον αφορά εφαρμογές, τότε σίγουρα, πολλές εφαρμογές θα προτιμούσαν να είναι capd στα 3.5 για να λειτουργήσουν πιο αποδοτικά.

Για τις quadro τουλάχιστον δεν έχω διαβάσει και κανέναν να ρωτάει, και μιας κει έχεις τα μάτια σου 14 εάν δεις καμία συζήτηση θα σε ευχαριστούσα για το όποιο link  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πιο παλια ειχα πει οτι ειναι λιγο περιεργο η 970 να ειναι μπροστα απο την 290χ στα 1080p,και στις μεγαλυτερες αναλυσεις να παιρνει το προβαδισμα η 290χ.Καποιοι μου ειχαν πει κατι για drivers.Τελικα εγω λεω,drivers my ass..

Ναι...

 

 

perfrel_3840.gif

 

 

1% διαφορά χωρις OC και με release drivers. Όχι ότι με οποιαδήποτε single GPU το 4k gaming είναι playable αλλα να 'χαμε να λέγαμε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι...

 

 

perfrel_3840.gif

 

 

1% διαφορά χωρις OC και με release drivers. Όχι ότι με οποιαδήποτε single GPU το 4k gaming είναι playable αλλα να 'χαμε να λέγαμε...

Ναι εχεις δικιο.Δεν το θυμομουν και πολυ καλα φενεται :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, οδηγοί επιδόσεων για το Maxwell δεν έχουν βγει ακόμη σε περίπτωση που σας διαφεύγει, ενώ η 290Χ ότι ήταν να πάρει, το έχει πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει λόγος που σε μαγαζιά (πχ e-shop) η g1 έχει σταδιακά ανέβει 40-50€ τις τελευταίες 10 μέρες;

Ισως ανεβηκε η τιμη για να μειωθει καπως η ζητουμενη ποσοτητα της 970 γιατι ειδικα τον πρωτο καιρο δεν την εβρισκες πουθενα απο την μεγαλη ζητηση.

 

γενικα η τιμη του hardware εχει ανεβει τωρα τελευταια.. οπως και το e-shop τον τελευτεο καιρο το εχει παραξιλωσει.. 

Αν το eshop το εχει παραξιλωσει στην τιμη αυτη δηλαδη το egate που την εχει στα 485ευρω τι εχει κανει http://www.e-gate.gr/gigabyte-geforce-gtx-970-4gb-gddr5-gv-n970g1-gaming-4gd.html .Με μολις 100ευρω παραπανω παιρνεις την 980...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει λόγος που σε μαγαζιά (πχ e-shop) η g1 έχει σταδιακά ανέβει 40-50€ τις τελευταίες 10 μέρες;

το ιδιο και τα ξενα http://eu.evga.com/products/prodlist.aspενα πενηνταρικο περιπου πανω ολες

με τοσο κραξιμο τωρα βγαζει το αχτι της η nvidia :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα η τιμη του hardware εχει ανεβει τωρα τελευταια.. οπως και το e-shop τον τελευτεο καιρο το εχει παραξιλωσει.. 

 

Ισχύει σε ότι και αν έχω ψάξει τελευταία στο skroutz και για σχεδόν κάθε κομμάτι hw. http://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.htmlμόλις πριν μέρες είχε 197 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει σε ότι και αν έχω ψάξει τελευταία στο skroutz και για σχεδόν κάθε κομμάτι hw. http://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.htmlμόλις πριν μέρες είχε 197 ευρώ.

Ποιος μας καταράστηκε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστειο ειναι οτι μονο το γνωστο Πλαισιο εχει κρατησει σταθερη την τιμη του ως τωρα αλλα αυτη ηταν ηδη φουσκωμενη απο τις αρχες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με λίγα λόγια την φάγαμε στο κώλο να το πω ευγενικά ή θα επανορθώσουν με κάποιον τρόπο??

Οχι προς το παρον ειναι μια χαρα.Δεν ξερω σε μελλοντικα παιχνιδια,ειδικα και με τις νεες Amd Καρτες σε τι επιπεδα θα ειναι οι 970 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...