Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ούτως η άλλως άμα υπήρχε μεγάλο performance hit θα φαινόταν στα reviews. Αυτό που ξέρουμε είναι ότι σε περιπτώσεις που χρειάζεται πάνω από 3.5gb vram είναι 4-6% πιο αργή από ότι θα ήταν κανονικά άμα είχε full 4gb framebuffer.

 

Σε τέτοιες περιπτώσεις όμως το performance θα είναι ήδη αρκετά χαμηλό οποτε για εμενα προσωπικά δεν κάνει τεραστια διαφορα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν το είπαν από την αρχή και ότι προσπάθησαν να πουλήσουν την 970 για κάτι που δεν είναι (ROPs/L2Cache/Vram).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

still, από τα 224GB/sec που γράφουν στο site (και λογικά στο κουτί, δεν έχω κοιτάξει ακόμα) λογικά είναι έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας...

 

ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ. ΄Ιδιο ισχύει και για ROPs και για L2 cache. Τους παρακινώ να υπογράψουν petition και συνεχίζει να ισχύει για όσους δεν το έκαναν ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Εχει άμεση. Δεν την βλέπω να έχει μεγαλύτερη μακροβιότητα, άσχετα αν έχει την "τεράστια" κατά 1/8 περισσότερη σε πλήρη ταχύτητα μνήμη.

 

 

 

 

΄Εχω αλλά όχι στο σημείο που έχει ο Psycho, γιατί οι επαφές μου με μια 970 είναι λίγες και περιστασιακές. ΄Οταν ο ίδιος σου λέει ότι είναι μέχρι και 6% η διαφορά σε πραγματικό χρόνο τότε μπορεί να ακούγεται εύκολο να το απορρίπτεις σαν μισοπληρωμένο ψέμα επειδή εξυπηρετεί τα επιχειρήματά σου, αλλά σαν στοιχείο χάρη στην άμεση επαφή έχει μεγαλύτερη αξία από το να διαβάσεις 5 κωλοδιαγράμματα.

 

 

 

 

Κανένα. Κανένας δεν είδα να ανακαλύψει από μόνος του κάτι τόσο σοβαρό τις τελευταίες δεκαετίες, όπως δεν έχω δει και πολλούς άλλους να το έχουν πετύχει και να εξασκούν στείρα κριτική. Ναι ένας reviewer θα βάλει να τρέξουν 10 benchmarks και θα βγάλει μέσα σε λίγες ώρες αποτελέσματα αλλά αυτό γιατί οι εταιρείες του έχουν βάλει το χέρι στο λαιμό και του λένε σε τόση ώρα επιστροφή υλικού.

 

 

 

Ο Psycho είναι ιδιοκτήτης μιας 970. Αερολόγησε όσο θες, μέχρι αποδείξεως τουναντίον ο δικός τους ισχυρισμός έχει περισσότερη πραγματική αξία από το να τον κατηγορείς για μεροληψία. Απλά επειδή δεν ΕΙΔΑ μέχρι στιγμής ούτε σε πραγματικό χρόνο ούτε σε άλλους χρήστες μεγαλύτερες διαφορές.

 

Εδώ πολλοί δεν είναι σε θέση να ξεκαθαρίσουν τα αυγά από τα πασχάλια και όχι δεν είναι κακό. Αλλά σε τόσο λεπτά ζητήματα θέλει να έχεις και μια στοιχειώδη γνώση. Πριν κάμποσες σελίδες ένα παληκάρι ρώτησε γιατί σε διάδρομο Χ οι επιδόσεις είναι σταθερά στα 60+ και μόλις μπει σε δωμάτιο οι επιδόσεις πέφτουν στα τάρταρα. ΄Εχει παραθυράκια στο δωμάτιο....θέλεις να σου εξηγήσω εγώ τι μπορεί να έχει πίσω από τα παράθυρα και πόσους τόνους δεδομένων επεξεργάζονται (άσκοπα) οι κάρτες γραφικών σε εκείνο το σημείο; Είσαι αρκετά έμπειρος για να ξέρεις την απάντηση ήδη. Και όχι αυτές οι περιπτώσεις δεν ανήκουν στην κατηγορία που προσπαθούμε να ξεδιαλύνουμε.

 

Για να μην παρεξηγηθούμε λόγο πληκτρολογίων

Πληρωμένα μισά ψέματα είπα για τους δημοσιογράφους και όχι για συμφορουμίτες

 

Η 290 αφού πάλι την αναφέρεις ήταν αγορασμένη πιο νωρίς οπότε στην μακριβοίτιτα έχει καλύτερη εκκίνηση. Ένα αγόραζα πριν 2 βδομάδες 970 θα έπαιρνα φυσικά, και σε πολύ καλύτερη τιμή από όταν πήρα την 290, αλλά η μακροβιότητα της 290 λίγο ενδιαφέρει το παρόν.

Η μαροβιότιτα της 970 σε σχέση με τη 980 είναι άλλο θέμα, και εκεί και λογο μνήμης σίγουρα η 980 έχει υπέρ, γιατί μια 970OC πλησίαζε πιο εύκολα τη μακροβιότιτα μιας 980 πριν μάθουμε τα μαντάτα.

 

Ενώ έγραψα για γκαντεμιά και normal distribution, και το πώς το μακροσκοπικό 4-6%, σε μικρότερο χρονικό ορίζοντα κυμαίνεται μεταξύ πιο ακραίων τιμών. Δεν είδα να διαφωνείς στην ουσία δηλαδη.

 

Ενώ σε περιπτώσεις εφαρμογών εγώ θα έβαζα cap εάν μου δινόταν η δυνατότητα μέσω εφαρμογής.

Δυστυχώς το να επικεντρωνόμαστε σε ένα νούμερο σαν το 4%, το υπεραπλουστεύουμε το πράγμα, και το ομορφαίνουμε, το κάνουμε να ακούγεται όμορφο και μικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ. ΄Ιδιο ισχύει και για ROPs και για L2 cache. Τους παρακινώ να υπογράψουν petition και συνεχίζει να ισχύει για όσους δεν το έκαναν ακόμα.

Έτσι ώστε να παραδεχτεί το διαφορετικό spec και να αλλάξει το 224GB/sec σε κάτι άλλο? Δεν νομίζω ότι χρειάζεται από εκεί και πέρα να πει ότι δέχεται τις κάρτες πίσω...

 

Ο νόμος υποτίθεται ότι θα την κάνει να τις δεχτεί, θέλει δεν θέλει, από την στιγμή που έλεγε άλλο νούμερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1/8 της μνήμης δεν κάνει καμία διαφορά σε κανένα photoshop. Αν έχεις στοιχεία που αποδεικνύουν το αντίθετο θα ήθελα μα τον Τουτάτη να τα δω.

 

εγώ ρώτησα που θα το έθετε ο χρήστης?

θες να μου πείς γιατι δεν θα έχει διαφορά?

και εν παση περιπτώση

θες να μου πείς οτι σε εφαρμογές που έχουν τη δυνατότιτα αξιοποιησης της ram δεν θα κάνει διαφορά

 

Εάν ξεκινήσω να γεμίζω τη vram, αναγκαστικά για να τη γεμίσω θα περάσω από τη στενωπό. Οπότε πάντα θα έχει διαφορά σε όποια εφαρμογή πάει να γεμίσει τη vram. Πριν καν να αξιοποιήσω τη μνήμη διαβάζοντας την, κατά την εγγραφή της έχω χάσει απόδοση. Αυτό είναι αποδεδειγμένο, και το παραδέχεται και η nV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ολη κατασταση μου θυμιζει την γατα του Schrödinger.Ξεραμε τι επιδοσεις ειχε απο πριν.Τωρα εχει παλι τις ιδιες επιδοσεις,αλλα επειδη ξερουμε οτι εχει ενα θεμα το οποιο δεν επηρεαζει τις επιδοσεις που ηδη ξεραμε,εκανε την καρτα να εχει χειροτερες επιδοσεις κατι που δεν ισχυει.Δηλαδη αν δεν το ανακαλυπταμε ποτε θα ηταν μια χαρα  η καρτα.GOOD LUCK 

 

*Οπως ελεγε και ο παππους μου,αν δεν πας στο νοσοκομειο δεν εισαι αρρωστος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ώστε να παραδεχτεί το διαφορετικό spec και να αλλάξει το 224GB/sec σε κάτι άλλο? Δεν νομίζω ότι χρειάζεται από εκεί και πέρα να πει ότι δέχεται τις κάρτες πίσω...

 

Ο νόμος υποτίθεται ότι θα την κάνει να τις δεχτεί, θέλει δεν θέλει, από την στιγμή που έλεγε άλλο νούμερο...

Όλα υπολογισμένα είναι

Τι νομίζεις άδικα ους έχουν τους μετρητές φασολιών ? Τσαμα τους πληρώνουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια. ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να μετρησει την ακριβη διαφορα με σοβαρη μεθοδο, αφου δεν υπαρχει 970 με fully enabled partitions ROP/L2 οπως στην 980. Μονο ετσι θα μπορουσαμε να δουμε την διαφορα πραγματικα απο την σημερινη 970. 

Και οχι η διαφορα με την 980 μονο κατα προσεγγιση ειναι παλι καθοτι μπλεκουν τα 3 επιπροσθετα SMMs στην κατασταση για ασφαλη συμπερασματα.

Μονο αν βαλεις ενα παιχνιδι και χρησιμοποιησεις λιγοτερα απο 3.5Gb και μετα περισσοτερα απο 3.5Gb θα δεις τι συμβαινει . 

Και εκει ομως δεν ξερεις πως θα συμπεριφεροταν πραγματικα το παιχνιδι αν ειχε στην διαθεση του ΟΛΟ το memory allocation.

 

Αναθεμα και τοσα χρονια δεν εχει τυχει σε κανενα σας να ξεμεινει απο μνημη και να χρησιμοποιησει απο αυτη του συστηματος. Και αναθεμα και αν εχει καταλαβει διαφορα απο αυτο ο ιδιος και το εχει κανει και θεμα τωρα..

 

Ειπαμε μην παιζουμε με τις λεξεις σαν μωρα παιδια για να επιχειρηματολογησουμε. Αλλο το οτι ειναι τεραστιο επικοινωνιακο FAIL αυτο που εκανε η Nvidia και αλλο τωρα να αρχισουμε τους αφορισμους και τις εξυπναδες με επιχειρηματολογια κομπογιανιτικη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι εστιάζουν στις επιδόσεις είτε δεν είχαν ποτε 970 είτε απλά τρολαρουν. Η κάρτα από άποψη επιδόσεων μια χαρά είναι και όπως είπαν άλλοι άμα πας για refund τι θα πάρεις τώρα με τα ίδια λεφτά;

 

Εκεί που πρέπει να εστιάσουμε είναι ότι η Nvidia έκανε εσκεμμένη απατεωνιά δηλώνοντας αλλα spec, που άμα το είχε κάνει εξ' αρχής κανένας δεν θα είχε θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι εστιάζουν στις επιδόσεις είτε δεν είχαν ποτε 970 είτε απλά τρολαρουν. Η κάρτα από άποψη επιδόσεων μια χαρά είναι και όπως είπαν άλλοι άμα πας για refund τι θα πάρεις τώρα με τα ίδια λεφτά;

 

Εκεί που πρέπει να εστιάσουμε είναι ότι η Nvidia έκανε εσκεμμένη απατεωνιά δηλώνοντας αλλα spec, που άμα το είχε κάνει εξ' αρχής κανένας δεν θα είχε θέμα.

Παίρνεις μία 290χ και εισαι 15% κάτω :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ρώτησα που θα το έθετε ο χρήστης?

 

Δικός σου ήταν ο ισχυρισμός για το photoshop και δική μου η πρόκληση στο να το στοιχειοθετήσεις. Αν μπορείς έχει καλώς. Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν θα είναι εύκολο να περιστρέφεσαι διαρκώς γύρω από τον εαυτό σου.

 

θες να μου πείς γιατι δεν θα έχει διαφορά?

 

Tι το φαντασμαγορικό κάνει το photoshop ακριβώς που θα έχει αισθητή διαφορά χρήσης 3.5 ή 4 γίγα μνήμης GPU και όχι συστήματος ακριβώς; Τις 2 χούφτες φιλτράκια που επιταχύνει;

 

 

και εν παση περιπτώση

θες να μου πείς οτι σε εφαρμογές που έχουν τη δυνατότιτα αξιοποιησης της ram δεν θα κάνει διαφορά

 

Eν πάση περιπτώση ο άνθρωπος είπε μέχρι ένα 6% διαφορά επιδόσεων για 12.5% λιγότερη μνήμη. Δεδομένου ότι δεν είναι ούτε θα είναι ποτέ σε καμία εφαρμογή πάντα σε πλήρη εξάντληση των 4 γίγα μνήμης δεν βλέπω τίποτα το παράλογο. ΄Ισα ίσα που η ανάγκη ενεργοποίησης του αργού κομματιού της μνήμης των 512MB αποτελεί εξαίρεση.

 

 

 

Εάν ξεκινήσω να γεμίζω τη vram, αναγκαστικά για να τη γεμίσω θα περάσω από τη στενωπό. Οπότε πάντα θα έχει διαφορά σε όποια εφαρμογή πάει να γεμίσει τη vram. Πριν καν να αξιοποιήσω τη μνήμη διαβάζοντας την, κατά την εγγραφή της έχω χάσει απόδοση. Αυτό είναι αποδεδειγμένο, και το παραδέχεται και η nV.

 

Καλή όρεξη στο να την γεμίζεις 24 ώρες το 24-ωρο για 7 μέρες/εβδομάδα. Κανείς δεν είπε ότι κατάσταση είναι ιδανική ούτε ψάχνει κανείς δικαιολογίες. Τις υπερβολές δεν αντέχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι εστιάζουν στις επιδόσεις είτε δεν είχαν ποτε 970 είτε απλά τρολαρουν. Η κάρτα από άποψη επιδόσεων μια χαρά είναι και όπως είπαν άλλοι άμα πας για refund τι θα πάρεις τώρα με τα ίδια λεφτά;

 

Εκεί που πρέπει να εστιάσουμε είναι ότι η Nvidia έκανε εσκεμμένη απατεωνιά δηλώνοντας αλλα spec, που άμα το είχε κάνει εξ' αρχής κανένας δεν θα είχε θέμα.

 

Σπαρταν όντως εάν το είχαν παραδεχθεί θα ήταν μικρός ο ντόρος

Αλλά η επιμονή τους με τα παιχνίδια και την μικρή κατά την αποψη τους μακροσκοπική διαφορά είναι κακή.

Σε επαγγελματικό περιβάλλον το παραπάνω είναι πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα.

Ξέρω τώρα θα πεις τσίπιδες όσους δεν παίρνουν quadro … αλλά τι να κάνεις θέμα τιμής είναι.

 

Όπως βλέπεις και από τα μοντέλα που κυκλοφορούν για την επαγγελματική αγορά η έξτρα μνήμη είναι υψηλά και αυτή στις προτεραιότητες.

Εξ ου και η άποψη μου είναι ότι η αντίστοιχη quadro, πιθανά να μη κυκλοφορήσει – δική μου πρόβλεψη.

Ή εάν κυκλοφορήσει θα ήταν πολύ χρήσιμο ένα cap ώστε ο driver να αναφέρει μόνο τα πρώτα 3.5 GB.

Σκέψου τον επιστήμονα που θέλει να κάνει πράξεις με πινάκες ή σε ένα μεγάλο χάρτη ,

Φορτώνει τα πάντα στη μνήμη, ξεκινάνε οι υπολογισμοί

Και όπως βλέπει το progress bar του να γεμίζει και να φτάνει στα τελειώματα του, ξαφνικά η απόδοση του κώδικά του πέφτει κατά πολύ …. Θα ψάχνει ο κακομοίρης το bug  με τις ώρες και το γιατί και δε θα το βρίσκει….

 

Αίλουρε, έχουν σχέδια για αντίστοιχη quadro ? Ξέρει κανείς αν περιμένουμε? Γιατί το εάν θα υπάρχει cap στον driver, το θεωρώ καλή ερώτηση, και χρήσιμη επιλογή.

Δικός σου ήταν ο ισχυρισμός για το photoshop και δική μου η πρόκληση στο να το στοιχειοθετήσεις. Αν μπορείς έχει καλώς.

 

Μα είναι αυταπόδεικτο απο τη δήλωση της nV

οταν κανεις χρήση ολης της vram περνας απο τη στενοπο ή οχι?

τι αλλο στοιχείο καλήτερο να παραθέσω, απο την ίδια τους την παραδοχή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ώστε να παραδεχτεί το διαφορετικό spec και να αλλάξει το 224GB/sec σε κάτι άλλο? Δεν νομίζω ότι χρειάζεται από εκεί και πέρα να πει ότι δέχεται τις κάρτες πίσω...

 

Ο νόμος υποτίθεται ότι θα την κάνει να τις δεχτεί, θέλει δεν θέλει, από την στιγμή που έλεγε άλλο νούμερο...

 

Από το υποτίθεται μέχρι το τι μπορεί να κερδίσει ο καθένας έχει μια διαφορά ειδικά στο Ελλαδιστάν. Το μήνυμα είναι να μην κάτσουν άπραγοι οι χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πιο παλια ειχα πει οτι ειναι λιγο περιεργο η 970 να ειναι μπροστα απο την 290χ στα 1080p,και στις μεγαλυτερες αναλυσεις να παιρνει το προβαδισμα η 290χ.Καποιοι μου ειχαν πει κατι για drivers.Τελικα εγω λεω,drivers my ass..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις μία 290χ και εισαι 15% κάτω :devil:

 

Ναι αλλα εχεις φουλλλ μνημη.. Το ξαναλεω.. Αναθεμα και αν καταλαβαν και θα καταλαβουν οι περισσοτεροι απο τι θα προερχεται το performance drop καθε φορα που θα το βλεπουμε σε ενα παιχνιδι της 970.

To placebo effect στο μεγαλειο του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...