Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, διαβάστε την ανάλυση στο anandtech. 

 

H GPU δεν μπορεί να επικοινωνήσει ταυτόχρονα με το 3.5GB καί το 0.5GB partition. Το ένα partition έχει ταχύτητα 192GB/s και το άλλο 28GB/s, ελάχιστα γρηγορότερο από το να χρησιμοποιήσεις μνήμη συστήματος.

 

Ή το ένα partition θα χειρίζεται η GPU ή το άλλο. Αυτό δεν φτιάχνεται με κανέναν τρόπο. Έτσι είναι σχεδιασμένη η κάρτα. Αντίθετα, όπως εξηγεί καί στο άρθρο, η χρησιμοποίηση όλης της Vram, με αλλεπάλληλα διαβάσματα και γραψίματα στα 0.5GB, ρίχνει τη συνολική απόδοση της Vram, μιάς και ο μέσος όρος ταχύτητας πέφτει πάρα πολύ.

 

Χίλιες φορές καλύτερα να ξεχαστούν τα 0.5GB και να δουλεύουν μόνο τα γρήγορα 3.5GB, παρά να προσπαθούν να χρησιμοποιήσουν και το δεύτερο partition. 

 

Και αυτό γίνεται άλλωστε, μιάς και βλέπουμε ότι η κάρτα θέλει να πιεστεί για να αναγκαστεί να to χρησιμοποιήσει.

 

Μόνο σε nvidia optimized τίτλους αναμένω σωστή αξιοποίηση όλης της Vram, με non critical στοιχεία να αποθηκεύονται στα 0.5GB.

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Mε βάνετε δικηγόρο για ομαδική αγωγούλα;Δε θέλω πολλά, 10€ το κεφάλι.  :-D

 

Να πάρεις ποσοστά και συ φαταούλα. Αν πάρουν τον πούλο, το 20% από τον πούλο χάρισμά σου :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αν πάρουν τον πούλο, το 20% από τον πούλο χάρισμά σου :D

Just the tip....χαχαχαχα

 

Ενα σχολιο στην σελιδα απο πανω τα εξηγει σωστα

 

People buy these cards based on performance, not on raw specs. For their part, NVIDIA doesn't even publicly list ROP counts for the various parts. I can't imagine any credible lawyer trying to start a class action suit over this information.

 

Και ενα ακομα που βρηκα που περιγραφει ολους εσας τους SJWs 

 

I don't have any performance issues. But i'm very, very mad.

Nvidia fucked with me, I paid for more ROPS, the freaking specs when I bought the card said 64ROPS.

 

I don't care that the extra ROPS doesn't make a lot of difference, that doesn't change the fact they lied to us.

 

Months to realize the "mistake"? I don't think so.

 

I hope that we all 970 users don't get the "meh i don't care" attitude, this isn't a $2 pancake, is a $300+ device. And pretty much everyone before january bought a "64 ROPS, 2048KB L2 cache" 970.

 

So, Nvidia, give me that, I paid for it (; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αυτά που διάβασα δεν είμαι σίγουρος ότι με ενοχλεί περισσότερο η πράξη από τη δικαιολογία της.

Όπως και να 'χει, η amd να είναι ανταγωνιστική και να μη χρειαστεί να ξαναδώσω χρήματα σε αυτούς τους κυρίους.

 

Η μόνη απορία που μου μένει είναι γιατί κάποιοι φαίνεται να έχουν το όριο των 3,5 και άλλοι όχι. Πολύ θα ήθελα

να δω κάποιο συγκριτικό μεταξύ διαφόρων 970, που να περιλαμβάνει φυσικά και τις αρχικές στις οποίες στηρίχθηκαν 

οι πρώτες κριτικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, διαβάστε την ανάλυση στο anandtech. 

 

H GPU δεν μπορεί να επικοινωνήσει ταυτόχρονα με το 3.5GB καί το 0.5GB partition. Το ένα partition έχει ταχύτητα 192GB/s και το άλλο 28GB/s, ελάχιστα γρηγορότερο από το να χρησιμοποιήσεις μνήμη συστήματος.

 

Ή το ένα partition θα χειρίζεται η GPU ή το άλλο. Αυτό δεν φτιάχνεται με κανέναν τρόπο. Έτσι είναι σχεδιαμένη η κάρτα. Αντίθετα, όπως εξηγεί καί στο άρθρο, η χρησιμοποίηση όλης της Vram, με αλλεπάλληλα διαβάσματα και γραψίματα στα 0.5GB, ρίχνει τη συνολική απόδοση της Vram, μιάς και ο μέσος όρος ταχύτητας πέφτει πάρα πολύ.

 

Χίλιες φορές καλύτερα να ξεχαστούν τα 0.5GB και να δουλεύουν μόνο τα γρήγορα 3.5GB, παρά να προσπαθούν να χρησιμοποιήσουν και το δεύτερο partition. 

 

Και αυτό γίνεται άλλωστε, μιάς και βλέπουμε ότι η κάρτα θέλει να πιεστεί για να αναγκαστεί να to χρησιμοποιήσει.

 

Μόνο σε nvidia optimized τίτλους αναμένω σωστή αξιοποίηση όλης της Vram, με non critical στοιχεία να αποθηκεύονται στα 0.5GB.

 

Εδω ειναι το ολο στοιχημα και κατα ποσο ενα τετοιο χειριστο σεναριο μπορει να αναπαραχθει ρεαλιστικα σε gaming συνθηκες..  Δεν ειναι μονο δουλεια του O/S αλλα και της Nvidia να αποτρεψει τετοια απευχθεα κατασταση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αυτά που διάβασα δεν είμαι σίγουρος ότι με ενοχλεί περισσότερο η πράξη από τη δικαιολογία της.

Όπως και να 'χει, η amd να είναι ανταγωνιστική και να μη χρειαστεί να ξαναδώσω χρήματα σε αυτούς τους κυρίους.

 

Η μόνη απορία που μου μένει είναι γιατί κάποιοι φαίνεται να έχουν το όριο των 3,5 και άλλοι όχι. Πολύ θα ήθελα

να δω κάποιο συγκριτικό μεταξύ διαφόρων 970, που να περιλαμβάνει φυσικά και τις αρχικές στις οποίες στηρίχθηκαν

οι πρώτες κριτικές.

Ειναι αναλογα το game και οχι την καρτα. Εξαρτάται απο τον driver της nvidia σε ποιο game θα διαθεσει και τα 4gb.

 

4gb support

AC unity, Middle earth Mordor, DA Inquisition, Far Cry 4

 

3,5gb ειναι

Ryse, Watch Dogs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μετά από αυτά που διάβασα δεν είμαι σίγουρος ότι με ενοχλεί περισσότερο η πράξη από τη δικαιολογία της.
Όπως και να 'χει, η amd να είναι ανταγωνιστική και να μη χρειαστεί να ξαναδώσω χρήματα σε αυτούς τους κυρίους.
 
Η μόνη απορία που μου μένει είναι γιατί κάποιοι φαίνεται να έχουν το όριο των 3,5 και άλλοι όχι. Πολύ θα ήθελα
να δω κάποιο συγκριτικό μεταξύ διαφόρων 970, που να περιλαμβάνει φυσικά και τις αρχικές στις οποίες στηρίχθηκαν 
οι πρώτες κριτικές.

 

ειδαμε κ την AMD που μας πασαρε τις r9 280 κ γεμισαμε artifacts,μαιανδρους και τρεχαμε ολοι για RMA....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδαμε κ την AMD που μας πασαρε τις r9 280 κ γεμισαμε artifacts,μεανδρους και τρεχαμε ολοι για RMA....

ρε φιλε που μπερδευεσαι. αλλο να ειναι κατασκευαστικο λαθος, και αλλο να γινεται εσκεμενα απο την εταιρια, ελεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδαμε κ την AMD που μας πασαρε τις r9 280 κ γεμισαμε artifacts,μεανδρους και τρεχαμε ολοι για RMA....

Come again?? Έγινε χαμος επειδή κάποιες κάρτες ειχαν artifacts?!?! Wow!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδαμε κ την AMD που μας πασαρε τις r9 280 κ γεμισαμε artifacts,μεανδρους και τρεχαμε ολοι για RMA....

 

΄Ατοπο και ο μαίανδρος γράφετε με αι.

Άντε να δούμε την 980ti και titan,Που είναι μόνο σοβαρές κάρτες,λόγου ότι θα εξοπλίζονται με gm200.

 

Α ξέχασα να σημειώσω ότι όποιος περιμένει σοβαρούς αριθμούς DP από το GM200 μάλλον θα πέσει από το συννεφάκι του. Θα ήταν άτοπο να υπάρξει Titan με βάση GM200 πόσο μάλλον οτιδήποτε "980" με τι ή χωρίς τυρί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε που μπερδευεσαι. αλλο να ειναι κατασκευαστικο λαθος, και αλλο να γινεται εσκεμενα απο την εταιρια, ελεος

δεν μπερδευομαι φιλε μου απλα κοκκινοι κ πρασινοι μπροστα στο κερδος δεν σεβονται τπτ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπερδευομαι φιλε μου απλα κοκκινοι κ πρασινοι μπροστα στο κερδος δεν σεβονται τπτ.....

 

Να μείνουμε ΕΝΤΟΣ θέματος γιατί πολύ πλατιάσαμε νομίζω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμάς που ενδιαφερόμαστε να την αγοράσουμε τώρα, το αρνητικό αντίκτυπο της επιλογής της Nvidia είναι, αν κατάλαβα καλά, η μειωμένη απόδοση σε ορισμένα παιχνίδια όταν ξεπερνάμε τα 3.5 GB ή εκεί έχουμε σοβαρά προβλήματα με frame drops και stuttering;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...