Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω ειμαι σίγουρος ότι κατι θα δωσει για ολο αυτο το ντορο..

 

Οριστε ενα απο τα petitions που παίζουν στο forum της :P

https://www.change.org/p/nvidia-refund-for-gtx-970

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η nvidia δεν προκειται να κανει τιποτα ρε guys. Ή θα το καλυψει με future drivers αποδεικνυοντας στην ουσια οτι η πατεντα της ουσιαστικα δεν επηρεαζει την gpu και το perfomance της ή θα δωσει κανενα game για να σβησει την φωτια.

 

Πιστωτικα και τετοια δεν παιζει να δουμε. (οχι για αυτο το θεμα τουλαχιστον)

 

Οχι πως με ενδιαφερει να αλλαξω την 970 για να παω στην πανακριβη 980...

 

Ε δεν τα αξιζει οπως και να το δω. Ευχαριστημενος ειμαι με την 970, απλα θελω να βγει η nvidia και να πει κατι πανω σε αυτο και ας πεταξει εκει κανενα ψευτοτεστ και να λεει τα δικα της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλυτερο βεβαια και πιο δικαιο θα ηταν να μας αντικαταστησει τις 970 με ενα επερχομενο rev. με fixed hardware.

 

 

Wcq4OBo.gif

 

 

Δεν υπάρχει κάτι να "φτιάξει". Δεν είναι ελάττωμα hw αλλά συνειδητή απόφαση απενεργοποίησης μονάδων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ χλωμο να γινει κάτι τέτοιο διοτι δεν εχει πρόβλημα το hardware,απο οτι εχω καταλαβει, ετσι την σχεδίασε η Nvidia, ακομα και refund να εκανε με νεες 970 με full specs, τοτε η διαφορα με την 980 θα ηταν περίπου 8-9%!!,δηλαδή μετα θα ερχόντουσαν ολοι οι κάτοχοι των 980 και θα γινόταν νεος καμός!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλυτερο βεβαια και πιο δικαιο θα ηταν να μας αντικαταστησει τις 970 με ενα επερχομενο rev. με fixed hardware.

 

 

Ποιο ευκολα γινονται εκλογες μεθαυριο ξανα και κερδιζει ο Σαμαρας, παρα κατι τετοιο.. Δεν λειτουργουν ετσι οι επιχειρησεις, εκτος και αν υπαρχει ενα σημαντικο ψεγαδι στον μηχανισμο λειτουργιας του, που τις καθιστα μη λειτουργικες εν μερει ή επικίνδυνες.

Δεν γνωριζω η εν μερει απενεργοποιηση του RΟP/L2 partition που ειναι χαρακτηριστικο feature νεο των Maxwell, εαν μπορει να ενεργοποιηθει πληρως με ενα F/W update απλως,και κατα ποσο κατι τετοιο θα ηταν δοκιμο να γινει απο πλευρας τους αλλα..

Η τατιανα οπως εχω πει εχει κανει τατιανιες εδω και χρονια.. Ακομη και να ηταν αυτο εφικτο, ειναι χωρισμενη αλλιως πλεον η μνημη σε 2 partitions και ειναι ουσιαστικα δωρο-αδωρο και να το σκεφτει κανεις καθοτι δεν θα αλλαζαν πολλα, το κυριο προβλημα ειναι η αργη μνημη (L3 πες την οπως θες)..

 

Προσωπικα ποσως με ενδιαφερει αν θα δωσουν κατι και δεν με νοιαζει κιολας. Αντιθετως αν το κανουν θα ειναι σαν να προσπαθουν να εξαγορασουν την σιωπη μου, καθοτι δεν πειθομαι με τιποτα οτι ηταν κινηση απλα ασυνεννοησίας μεταξυ των τμηματων της. Τους δόθηκε πολλακις η ευκαιρια να το διορθωναν αλλα δεν το εκαναν, γιατι οπως ειπαν δεν "ασχοληθηκαν" μετα με reviews. (what?)

Ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την αποδοση των καρτων μου, αυτο δεν αλλαζει, γνωριζω τις συνεπειες αυτου που εχει συμβει στο μετρο που μου επιτρεπεται, καθοτι δεν μπορω να τεσταρω μονος μου πως θα ηταν η αποδοση αν η 970 ειχε ενεργοποιημενο fully το ROP/L2 partition, και το μονο που θελω ειναι ΣΟΒΑΡΟΙ οδηγοι απο την NVIDIA.. Δεν με νοιαζει τι και πως θα το κανουν, η διαφορα θα πρεπει να κυμαινεται σε αυτα τα επιπεδα κατα μεσο ορο και αναλογα το παιχνιδι. Αν δω καπου αποτομα διαφορα 30% σε ενα μελλοντικο τιτλο, και οφειλεται σε αυτο το θεμα, τοτε ναι θα κανω οτι περναει απο το χερι μου για να τους κραξω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ εχεις και δυο παιδακια απο την σειρα. Εσυ και αν πρεπει να τους κραξεις. 

 

Περα απο αυτο, προβλημα δεν θα εχουμε πιστευω λογω της πατεντας τους με την 970. Μενει να δουμε την επισημη απαντηση της nvidia (αν υπαρξει) και οταν βγει κατι που να χρησιμοποιει πληρως τα 4Gb στα 1080p για παραδειγμα. Εκει θα δουμε αν η gpu αντιδρα σωστα και χρησιμοποιει σωστα ολο το ευρος της vram.

 

Παντα η nvidia εκανε τετοιες πατεντες και τις μαζευε με drivers κτλ. Τωρα απλα φανηκε πολυ πιο ασχημο γιατι δεν ηταν ξεκαθαρη στο πως εγινε ο σχεδιασμος της καρτας.

 

Αν ειχε πει απο την αρχη οτι η 970 θα εχει 4gb χωρισμενα αλλα η αποδοση της δεν θα επηρεαζεται πουθενα λογω της πατεντας αυτης, δεν θα μιλαγε κανεις τωρα, και θα πουλαγε και παλι το ιδιο.

 

Δεν εχουμε και καποιο game αυτη την στιγμη να δοκιμαζαμε που να μπορει να κρατησει  60αρι και να χρησιμοποιει πανω απο τα 3.5Gb της vram. 

 

Σε οτι εχουμε τωρα, απλα ανεβαζουμε την αναλυση μεσω dsr-το μπουκωνουμε στα φιλτρα και στο AA αλλα το framerate προφανως ειναι χαμηλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Οχι καμία από τις δύο δεν χρησιμοποιεί τα πλήρη 2 γίγα της μνήμης τους. Η 670 λιγότερο και η 660Τι ακόμα λιγότερη μνήμη από 2 γίγα.

δεν ισχυει τουλαχιστον για την 660ti που εχω και μολις δοκιμασα

 

jf7pd0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...