Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτοχος και εγώ gigabyte gtx 970 g1 (αν και περιμένω να μου φέρουν καινούργια γιατι η 1η είχε coil whine) έχω να πώ το εξής : 

 η κάρτα είναι φοβερή και τα πρώτα performance benchmarks που γίνανε πριν μάθουμε γι'αυτο το θέμα τα λένε όλα .Εφόσον είμαστε ευχαριστημένοι με την απόδοση που παίρνουμε για τα λεφτά που δώσαμε ,δεν πιστεύω οτι στέκει τόση γκρίνια . Παρ'όλα αυτά ,όσον αφορά τα αναγραφόμενα specs έχει παιχτεί μεγάλη μαμουνιά καθώς όταν αγοράζεις cpu για παράδειγμα ξέρεις οτι παίρνεις α L1 ,β L2 και γ L3 όχι α+β+γ L1(γιατί περι αυτού πρόκειται οταν το ενα κομμάτι αποδίδει στο 1/7 του άλλου) .Πρόκειται για ξεκάθαρη περίπτωση false advertising αλλα δεν μετανιώνω ούτε στιγμή για την αγορά και τις επιδόσεις στο σύνολο της κάρτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάτοχος και εγώ gigabyte gtx 970 g1 (αν και περιμένω να μου φέρουν καινούργια γιατι η 1η είχε coil whine) έχω να πώ το εξής : 

 η κάρτα είναι φοβερή και τα πρώτα performance benchmarks που γίνανε πριν μάθουμε γι'αυτο το θέμα τα λένε όλα .Εφόσον είμαστε ευχαριστημένοι με την απόδοση που παίρνουμε για τα λεφτά που δώσαμε ,δεν πιστεύω οτι στέκει τόση γκρίνια . Παρ'όλα αυτά ,όσον αφορά τα αναγραφόμενα specs έχει παιχτεί μεγάλη μαμουνιά καθώς όταν αγοράζεις cpu για παράδειγμα ξέρεις οτι παίρνεις α L1 ,β L2 και γ L3 όχι α+β+γ L1(γιατί περι αυτού πρόκειται οταν το ενα κομμάτι αποδίδει στο 1/7 του άλλου) .Πρόκειται για ξεκάθαρη περίπτωση false advertising αλλα δεν μετανιώνω ούτε στιγμή για την αγορά και τις επιδόσεις στο σύνολο της κάρτας

Η nvidia ανεφερε μονο τα σπεκς της 980.Τα σπεκς της 970 τα εβγαλαν οι reviewers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η nvidia επρεπε τις 970 να τις πουλησει για 3gb ram(και ας ειχε 4), και παλι θα τρεχαμε ολοι μολις βλεπαμε τις επιδοσεις και σε αυτην την τιμη, παρα να πηγαιναμε σε μια gtx980...δηλαδη ολος ο ντορος γινεται για την κοροιδια των 500mb που ειναι πιο αργα?  γιατι τοσο καιρο τα benchmarks τα βλεπαμε και με χαμογελακι τριβαμε τ χερακια μας.... τωρα ξαφνικα ξυνισαμε ολοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συνεχίσουν μερικοί η πρόβλεψη καιρού είναι όντως cloudy with a chance of banhammer.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Για όσους δεν το διάβασαν ήδη, το Anandtech έχει μια καλή ανάλυση για το θέμα http://www.anandtech.com/show/8935/geforce-gtx-970-correcting-the-specs-exploring-memory-allocation

 

Στην τελική του σελίδα ο Ryan τους σφάζει με το γάντι. Εμένα προσωπικά ΔΕΝ με πείθουν ότι κατά λάθος έδωσαν λανθασμένες προδιαγραφές. Εάν ναι τότε είναι καιρός να ΜΗΝ γράφονται τα whitepapers etc. από αδαής μαιμούδες όπως αυτές στο marketing αλλά από καθαρόαιμους engineers.

 

Πριν ακόμα κυκλοφορήσουν οι 970/980 μου φαινόταν παράλογες οι φήμες ότι αμφότερες εκδόσεις (970 & 980) θα έχουν ακριβώς το ίδιο εύρος μνήμης, γιατί δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα έχουν τόσο μικρή διαφορά επιδόσεων. Οι κάρτες κυκλοφόρησαν είχαν μεν το ίδιο εύρος στα χαρτιά αλλά υπήρχε αυτή η 10-15% διαφορά (ανάλογα τις περιπτώσεις) που απλά σε κάνουν να μην δώσεις περαιτέρω σημασία.

 

Δικαιολογημένα πολύ κόσμος είναι τουλάχιστον ενοχλημένος, γιατί πολύ απλά λίγοι εώς κανείς δεν πείθεται ότι ήταν "ατύχημα" ή "με συγχωρείτε ήταν τυχαίο" (Aliki style).

 

Aν είναι κάτι που το πίνω μέλι είναι ότι τώρα θα δυσκολευτούν ΠΑΑΑΑΡΑ πολύ να βγάλουν μια ευνουχισμένη Τατιάνα 2 με κάνα χιλιάρικο τιμή....αν το γλυτώσουν τώρα το λιντσάρισμα, εκεί θα βρέξει σίγουρα πίσσα και πίπουλα *φτου*

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 'Μερικα, το Newegg δέχεται να κανεις refund της 970 ως false advertisement, απλα με -15% της αξιας που την ειχες παρει λογο οτι εχει ανοιχτει πλεον το προιον αυτο. Ηδη κανουν πολλοι κατι τετοιο, και λογικα θα κανει και το αμαζον.

 

Κάπου πηρε το ματι μου επίσης, για έναν που έλεγε οτι μιλησε στο live chat και του αφησαν να εννοηθεί οτι περιμένουμε σε λιγες μερες αλλη μια ανακοίνωση απο την Nvidia για τον τροπο που θα αντιμετοπισει η κατάσταση, δλδ αν θα υπαρχει δωρο παιχνίδι,ή discount, ή καποιο τροπο για παρεις την 980 κτλπα..

 

Faith in Nvidia has been.... Temporary Lost..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Faith in Nvidia has been.... Temporary Lost..

 

Μπορεί να αγοράζω μια στις τόσες τα προιόντα τους όταν έχουν ένα προβάδισμα, αλλά ποτέ δεν τους εμπιστεύτηκα πλήρως σαν εταιρεία. Πάντα υπάρχει μια κάποια επιφύλαξη κρυμμένη στο υποσυνείδητό μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε θα τους βγει 300 δολλάρια με ένα refund 15% από την Newegg.

Αναμένουμε απάντηση της Nvidia η οποία δε νομίζω να μας δώσει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε θα τους βγει 300 δολλάρια με ένα refund 15% από την Newegg.

Αναμένουμε απάντηση της Nvidia η οποία δε νομίζω να μας δώσει κάτι.

 

Πως θα το παλέψετε δεν έχετε να χάσετε και κάτι. Ας βάλουν στο κάτω κάτω 2-3 καλά πρόσφατα παιχνίδια για επιλογή να κατεβάσει έστω ένα ο κάθε 970 χρήστης δωρεάν, μα δεν θα τους πέσει ο Πιπής ούτε θα ζημιωθούν.

Τελικά απλως για να καταλάβω οι υπογραφές των δυο απο πανω μου είναι μικρές και η δικιά μου ηταν μεγάλη?

 

Διάβασε τους όρους χρήσης ΟΣΕΣ φορές χρειαστεί μέχρι να χωνέψεις τους κανόνες. ΄Ενας από αυτούς είναι να ΜΗΝ σχολιάζονται συντονιστικές αποφάσεις δημόσια. Σε παρακάλεσα μέσω προσωπικού μηνύματος να την αλλάξεις, το έκανες και σε ευχαριστώ.

 

Από κει και πέρα αν θέλεις όντως να προκαλέσεις την τύχη σου στον επόμενο τόνο θα σε αποκλείσω χωρίς περαιτέρω εξηγήσεις και όχι δεν τίθεται τίποτα από αυτά σε οποιαδήποτε συζήτηση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επιλογή μεταξύ 3 παιχνιδιών όπως έδινε πρόσφατα στην αγορά της κάρτας ειναι καλή τακτική. Πολύ δύσκολο βλέπω να έχουμε refunds ή κάτι σαν επιστροφή και αγορά άλλης Nvidia.

Εφόσον την πήρα και σε πολύ καλή τιμή δύσκολα θα την δώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επιλογή μεταξύ 3 παιχνιδιών όπως έδινε πρόσφατα στην αγορά της κάρτας ειναι καλή τακτική. Πολύ δύσκολο βλέπω να έχουμε refunds ή κάτι σαν επιστροφή και αγορά άλλης Nvidia.

Εφόσον την πήρα και σε πολύ καλή τιμή δύσκολα θα την δώσω

 

Ενωθείτε και κάντε ένα petition. Είναι δικαίωμά σας και εφόσον το αίτημά σας δεν είναι παράλογο ή ανέφικτο ίσως να έχετε και πολλές πιθανότητες επιτυχίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα ειναι να το σκεφτεί η nvidia από μόνη της. Ηδη πήρε μεγάλη έκταση το θέμα. Το incorrect specs μεταφράζεται σε lying στα Αμερικανάκια οπότε δε θα το αφήσουν έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα ειναι να το σκεφτεί η nvidia από μόνη της. Ηδη πήρε μεγάλη έκταση το θέμα. Το incorrect specs μεταφράζεται σε lying στα Αμερικανάκια οπότε δε θα το αφήσουν έτσι.

 

Συν Αθηνά και χείρα κίνει....μην περιμένετε τον από μηχανής Θεό....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δώσει 2-3 παιχνίδια και τα πουλήσουμε με αποτέλεσμα να βγει η κάρτα (έμμεσα) ακόμα πιο φθηνά, δε θα 'ταν άσχημα.

Για όσους δε θα ήθελαν να τα κρατήσουν φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...