Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενταξει μπορει να γυρισουν και να σου πουν, θα σου δωσω ενα πολυ κατωτερο προιον για τα λεφτα που δινεις.. 

Δεν μπορεις να τους κατηγορησεις για την αποδοση που σου εδωσαν, στην πραγματικοτητα εφτιαξαν ενα τοσο αποτελεσματικο GM204 variant με την 970 που και οι ιδιοι μετα ετριβαν το κεφαλι τους για το πως θα του κοψουν λιγο τα ποδαρακια για να πουλησουν και την 980.. 

 

Συμφωνώ απόλυτα, όμως αντί για την μεγαλειώδη "απατεωνιά" που τελικά δεν τους βγήκε θα μπορούσαν απλώς να έχουν βάλει πιό "ανθρώπινη" τιμή στην 980. Λέω εγώ τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το οτι η nvidia εχει και γαμω τις τεχνογνωσιες το ξερουμε ολοι.Το θεμα ειναι αυτο που εγινε το κανανε με ΔΟΛΟ για να τα αρπαξουν απο την 980.Στην τελικη αν θες να βγαλεις πιο πολλα λεφτα και να εισαι μαγκας και σωστος βγαλε απο την αρχη πιο ακριβη την 970 και πιο ακριβη την 980 ξερωντας οτι βγαζεις τις καλυτερες καρτες και οποιος θελει να τα σκασει χωρις κοψιματα και κουτοπονηριες για να ξεγελασεις τον κοσμο.

 

Αυτο που κανει την 970 ελκυστικη ειναι η αποδοση/τιμη της και οχι σκετη η αποδοση της. Εαν την τιμολογουσαν παραπανω τοτε δεν θα πουλαγε τοσο πολυ να εισαι σιγουρος..Νομος.

Απλα το πιστευω οτι ειναι τοσο χαζοι που πιστευαν οτι αφου δεν βγηκε η αληθεια προς τα εξω νωρις και ολοι μαζι με το marketing derartment δεν ηξεραν τις βαθυτερες λεπτομερειες, δεν υπηρχε και λογος να επισημανουν την αληθεια. Δεν θα μαθευοταν ποτε. 4 μηνες μετα ομως και μετα απο μουρμουρες που εγιναν σοβαρες συζητησεις, το θεμα σοβαρεψε και στριμωχτηκαν. 

Το ξαναλεω. Η αποκρυψη της αληθειας, ειναι και αυτη ψεμα ετσι ειναι. Απλα εβλεπαν raving reviews και δεν μπηκαν καν στον κοπο να διορθωσουν το λαθος στα specs. Μια απλη υποσημειωση ΕΙΔΙΚΑ στην αρχη που ολοι ειναι μεθυσμενοι απο την αποδοση της καρτας που κλεβει την παρασταση, θα επαρκουσε. Κανεις δεν θα νοιαζοταν στο λεω. ΚΑΝΕΙΣ.

Αλλα τωρα..

Συμφωνώ απόλυτα, όμως αντί για την μεγαλειώδη "απατεωνιά" που τελικά δεν τους βγήκε θα μπορούσαν απλώς να έχουν βάλει πιό "ανθρώπινη" τιμή στην 980. Λέω εγώ τωρα...

 

Δεν υπαρχει bleeding edge και ανθρωπινη τιμη ;) Εκει ειναι το incremental gain που το πληρωνεις δυσαναλογα αρκετα παραπανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'αυτό που λέτε οτι έπρεπε κάτι να κάνουν για να δικαιολογηθεί η τιμή της 980 έναντι της 970 συμφωνώ, αλλά δεν θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο; Έπρεπε ντε και καλά να γ@@@@ ένα πολύ καλό προϊόν...μάλλον χάσανε παρά κέρδισαν απο αυτή τη "πατέντα". Ας βάζαν 6GB ρε αδελφέ στην 980 για αυτούς που θέλουν και για μεγαλύτερες αναλύσεις και ας άφηναν τα 4 GB που πληρώσαμε ακάθεκτα.


Το οτι η nvidia εχει και γαμω τις τεχνογνωσιες το ξερουμε ολοι.Το θεμα ειναι αυτο που εγινε το κανανε με ΔΟΛΟ για να τα αρπαξουν απο την 980.Στην τελικη αν θες να βγαλεις πιο πολλα λεφτα και να εισαι μαγκας και σωστος βγαλε απο την αρχη πιο ακριβη την 970 και πιο ακριβη την 980 ξερωντας οτι βγαζεις τις καλυτερες καρτες και οποιος θελει να τα σκασει χωρις κοψιματα και κουτοπονηριες για να ξεγελασεις τον κοσμο.

ΣΥΜΦΩΝΩ  Α Π Ο Λ Υ Τ Α !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ακούστε τι θα κάνουμε. Θα περιμένουμε να δώσουν από την nvidia επιστροφή χρημάτων σε όλους τους αγοραστές ανεξάρτητος καταστήματος που έγινε η αγορά. "Λογικά" θα πουν η επιστροφή θα ισχύει μέχρι κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία, οπότε εμείς θα πάμε την τελευταία μέρα και θα ζητήσουμε τα χρήματα ή τη πίστωση, μέχρι τότε θα έχουμε μαζέψει κάποια λεφτά επιπλέον και μόλις πάρουμε την επιστροφή παραγγέλνουμε με την μια την 980 (θα έχει πέσει και λίγο η τιμή της) και αυτοί που δεν μπόρεσαν να συγκεντρώσουν έξτρα χρήματα παίρνουν την ίδια (ανανέωση εγγύησης)

 

 

Υ.Γ.: Ξέρω ότι ζω στον δικό μου ιδανικό κόσμο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για εσένα αλλα με τις βλακείες που κάνει η Nvidia δεν είμαι σε mood για να πάω σε 980, ποσο μάλλον να πληρώσω τα διπλάσια λεφτά για την 980.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'αυτό που λέτε οτι έπρεπε κάτι να κάνουν για να δικαιολογηθεί η τιμή της 980 έναντι της 970 συμφωνώ, αλλά δεν θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο; Έπρεπε ντε και καλά να γ@@@@ ένα πολύ καλό προϊόν...μάλλον χάσανε παρά κέρδισαν απο αυτή τη "πατέντα". Ας βάζαν 6GB ρε αδελφέ στην 980 για αυτούς που θέλουν και για μεγαλύτερες αναλύσεις και ας άφηναν τα 4 GB που πληρώσαμε ακάθεκτα.

ΣΥΜΦΩΝΩ  Α Π Ο Λ Υ Τ Α !!!

 

Απο την στιγμη που η αποδοση της καρτας ειναι σε τοσο υψηλα επιπεδα και η συντριπτικη πλειοψηφια των χρηστων δυσκολα θα χρειαστουν παραπανω, και 3.5+0.5 να ελεγαν εξ αρχης η καρτα θα πουλαγε σαν ζεστο ψωμι. Ψυχολογικο ειναι κυριως το θεμα για τους περισσοτερους.

Απο εκει και περα δεν παιζει ρολο αν θα εβαζαν 6 δεν παει καθαρα προσθετικα το θεμα, οσο περισσοτερη εχω τοσο καλυτερα. Το ζητημα ειναι οτι ΑΝ ποτε χρειαστουν παραπανω απο 3.5Gb η αποδοση θα ειναι λιγο μειωμενη λογω αυτης της αρχιτεκτονικης. Αυτοι το υπολογιζουν στο 4-6% περιπου και ειναι για τα σημερινα δεδομενα υπολογισμενο στην διαφορα που βλεπεις απο την 980 δηλαδη γυρω στο 10-20%. 

Αλλα ξαναλεω. Στην συντριπτικη πλειοψηφια των χρηστων ειναι ανουσια η συζητηση εξ αρχης στις αναλυσεις και με τα φιλτρα που παιζουν. 

Το ζητημα ειναι η εξαπατηση πιο πολυ και η σκοπιμη αποσιώπηση της αληθειας, οταν εγινε το λαθος στην αρχη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ακούστε τι θα κάνουμε. Θα περιμένουμε να δώσουν από την nvidia επιστροφή χρημάτων σε όλους τους αγοραστές ανεξάρτητος καταστήματος που έγινε η αγορά. "Λογικά" θα πουν η επιστροφή θα ισχύει μέχρι κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία, οπότε εμείς θα πάμε την τελευταία μέρα και θα ζητήσουμε τα χρήματα ή τη πίστωση, μέχρι τότε θα έχουμε μαζέψει κάποια λεφτά επιπλέον και μόλις πάρουμε την επιστροφή παραγγέλνουμε με την μια την 980 (θα έχει πέσει και λίγο η τιμή της) και αυτοί που δεν μπόρεσαν να συγκεντρώσουν έξτρα χρήματα παίρνουν την ίδια (ανανέωση εγγύησης)

 

 

Υ.Γ.: Ξέρω ότι ζω στον δικό μου ιδανικό κόσμο ;)

Πάρε την 980 και δείξε πόσο καλά κάναν που σε κορόιδεψαν. Αυτό ήθελαν να πετύχουν, να σκάσεις άλλα 250 να πάρεις την 980. :P

 

PS. Ακόμα και να γίνει αυτό, μακριά μέχρι να δούμε ποια είναι τα σχέδια της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να μην σκεφτώ το παρακάτω μέσα στο όλο κλίμα...  :devil:

 

 

 

Πάντως, όπως και να έχει, είναι τρελό άδειασμα από άποψη ηθικής τάξης απέναντι στο κοινό σου.Μπορεί επί της ουσίας να μην έχει κάποια αισθητή αρνητική επίπτωση, έστω για την ώρα, αλλά βρε αδερφέ, αν δε στηρίζεσαι στην εμπιστοσύνη, το χάνεις το τρένο.Αργά η γρήγορα θα σε ξεσκεπάσει ο άλλος.Θα μπορούσαν άνετα να το είχαν χειριστεί εξ αρχής διαφορετικά χωρίς καν να ρισκάρουν.Απλά υποψιάζομαι ότι ήταν τόσο σίγουροι ότι δε θα το έπαιρνε κανείς γραμμή που τελικά προχώρησαν.Η αλήθεια είναι βέβαια ότι η πράσινη σε τέτοια θέμετα είναι γενικότερα πιο λαμόγιο σε σχέση με την κόκκινη.Εκείνοι σε κάποιους τομείς δείχνουν να έχουν λίγη μπέσα παραπάνω κατά τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

980 gtx στα 550 ευρω για 4gb καρτουλα ?

 

Τα λεφτα να μου δωσουν πισω, παλι 970 gtx θα επερνα γιατι αυτο αντεχει το πορτοφολι μου για την πρασινη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε την 980 και δείξε πόσο καλά κάναν που σε κορόιδεψαν. Αυτό ήθελαν να πετύχουν, να σκάσεις άλλα 250 να πάρεις την 980. :P

 

PS. Ακόμα και να γίνει αυτό, μακριά μέχρι να δούμε ποια είναι τα σχέδια της.

Εννοείται δεν μιλάω για την επόμενη βδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα είναι ένας αποπροσανατολισμός της nvidia προς όλους τους καταναλωτές και το έκανε με μια κάρτα που έχει 370+ ευρώ και είναι και το best seller της.Σίγουρα η κάρτα είναι τρομερή σε απόδοση,απλά την φιμώσανε έτσι ώστε να έχει κάποια σημαντική διαφορά με την gtx 980 (όχι οτι έχει κιόλας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δειτε την θετικη πλευρα του θεματος. Καποιος ο οποιος ειναι κατω απο το μεγεθυντικο φακο για ενα προιον πλεον, θα αναγκαστει να προσεχει ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ τους οδηγους του τωρα που μαθευτηκε ολο αυτο, απο το να μην ειχε μαθευτει. 

Αυτο σημαινει πιθανα ισως και καλυτερη αποδοση για τις καρτες μας, απο οτι θα ειχαμε εξ αρχης που θα εβγαζαν ενα οδηγο απλα για το GM204 γενικα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...