Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τι θα παρεις? Η λογικη τιμη ειναι η πιο φθηνη της αγορας -35-50 ευρω λογο χρησης.Θα παρεις 290x? η 290? Γιατι αποτι θυμαμαι αυτες οι καρτες στα 1080p που η 970 βαραει 3,5gb σε far cry 4 και μερικα αλλα,η συγκεκριμενες δεν φτανουν καν τα 3 με playable fps.Α επισης ψαξτε λιγο ενα θεμα με το dx στο φορουμ της amd και οτι οι καρτες ειναι ασταθεις χωρις λογο και δεν εχει φτιαχτει το προβλημα εδω και εναν χρονο.Οχι φτιαχτει λαθος.Δεν εχουν καν επισημη δηλωση.Οποτε ναι,παρε την 290x kappa

 

την 8άρα (290χ) που θα βγει σε λίγο...να την έχω μεγάλη...γιατί όπως κι αν το δεις, το μέγεθος μετράει... :mrgreen:  :lol:

 

το θέμα, ξαναλέω, είναι : πόσο πουλάμε τις G1 ???  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το θέμα είναι, πόσο μπορούμε να πουλήσουμε τις G1 μας ;

Αν ρωτάς σοβαρά, 300 θα την έδινα.

Και ασε τους κολλημένους να λένε οτι η κάρτα δεν είναι καλή. Που πατάει κάτω οτιδήποτε σε αυτό το price range. Προτιμώ να την κάψω απο o/c και να την πετάξω στα σκουπίδια,  παρά να τη "χαρίσω" στον κάθε πικραμένο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την 8άρα (290χ) που θα βγει σε λίγο...να την έχω μεγάλη...γιατί όπως κι αν το δεις, το μέγεθος μετράει... :mrgreen:  :lol:

 

το θέμα, ξαναλέω, είναι : πόσο πουλάμε τις G1 ???  :devil:

προσωπικά τη πήρα 392 και θα τη πούλαγα ~350(εάν τη πούλαγα)

 

 

παρακάτω είναι ξεφτίλα αυτή τη στιγμή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ρωτάς σοβαρά, 300 θα την έδινα.

Και ασε τους κολλημένους να λένε οτι η κάρτα δεν είναι καλή. Που πατάει κάτω οτιδήποτε σε αυτό το price range. Προτιμώ να την κάψω απο o/c και να την πετάξω στα σκουπίδια,  παρά να τη "χαρίσω" στον κάθε πικραμένο.

 

Θα ησουν και βλακας αν το εκανες (συγνωμη κιολας)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ησουν και βλακας αν το εκανες (συγνωμη κιολας)..

Εξαρτάται πως το λες.

Δεν έχω g1

Την evga έχω και την πήρα 330 αν θυμάμαι καλά. Oπότε Δεν πουλιέται παραπάνω. Ναι, έκανα λάθος και κοστολόγησα με βάση την δική μου, busted.

 

Τώρα αν είμαι βλάκας επειδή προτιμώ να την καταστρέψω απο το να τη δώσω 150 που λένε κάποιοι στο θέμα των ειδήσεων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι αλλα λέει, αλλα πουλάει η Nvidia.

 

Τι προσπαθείς να δικαιολογήσεις; Την ανικανότητα της Nvidia να δημιουργήσει ένα σωστό spec sheet για ένα από τα πιο επιτυχημένα, αν όχι το ΠΙΟ επιτυχημένο, προϊόν της το τελευταίο εξάμηνο; Ένα απλό, σωστό, spec sheet και μια σωστή επικοινωνία μεταξύ engineering και marketing department, ΤΟΣΑ πολλά ζητάμε από μια εταιρία όπως η Nvidia;

 

Εμενα προσωπικά το performance είναι το λιγότερο που με ενδιαφέρει στην όλη ιστορία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά τη πήρα 392 και θα τη πούλαγα ~350(εάν τη πούλαγα)

 

 

παρακάτω είναι ξεφτίλα αυτή τη στιγμή

 

Εσυ εχεις να δωσεις την 4K TV πρώτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πως το λες.

Δεν έχω g1

Την evga έχω και την πήρα 330 αν θυμάμαι καλά. Oπότε Δεν πουλιέται παραπάνω. Ναι, έκανα λάθος και κοστολόγησα με βάση την δική μου, busted.

 

Τώρα αν είμαι βλάκας επειδή προτιμώ να την καταστρέψω απο το να τη δώσω 150 που λένε κάποιοι στο θέμα των ειδήσεων...

 

Τροπος του λεγειν, σαφως και εχεις δικιο και σαφως και εξαρταται και απο την υλοποιηση.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τι κάνει η Nvidia στα forum της; Προσπαθεί να κλείσει όλα τα θέματα που έχουν σχέση με το πρόβλημα... Απλά αστείοι οι τύποι.

 

https://forums.geforce.com/default/topic/803518/geforce-900-series/gtx-970-3-5gb-vram-issue/113/-> Nuked

 

113 σελίδες θεμα απλά το κρύψανε, λες και σε όλα τα άλλα forum δεν μιλάνε γι' αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι αλλα λέει, αλλα πουλάει η Nvidia.

 

Τι προσπαθείς να δικαιολογήσεις; Την ανικανότητα της Nvidia να δημιουργήσει ένα σωστό spec sheet για ένα από τα πιο επιτυχημένα, αν όχι το ΠΙΟ επιτυχημένο, προϊόν της το τελευταίο εξάμηνο; Ένα απλό, σωστό, spec sheet και μια σωστή επικοινωνία μεταξύ engineering και marketing department, ΤΟΣΑ πολλά ζητάμε από μια εταιρία όπως η Nvidia;

 

Εμενα προσωπικά το performance είναι το λιγότερο που με ενδιαφέρει στην όλη ιστορία.

 

Πραγματικα μετα τα σημερινα πιστευεις οτι δεν εγινε εσκεμμενα; Απλα δεν περιμεναν οτι θα το καταλαβουν.. Εσκεμμενα εκοψαν τα ROP και την L2, και αναγκαστικα μετα εκαναν οτι εκαναν για να μην ειναι πολυ κατωτερη η αποδοση της, εαν κραταγανε αυτουσια τα 4Gb κανοντας κατι τετοιο..

Τους εκατσε και η λανθασμενη παρουσιαση απο τους reviewers στο συνολο τους και νομιζαν οτι την εβγαλαν καθαρη και μαλιστα καλυτερα απο οτι περιμεναν..Οταν δεν ξεκαθαριζεις την θεση σου εξ αρχης, γιατι σου παρουσιαζεται η ευκαιρια να παρουσιασεις ενα φαινομενικα ακομη καλυτερο προιον απο αυτο που εχεις φτιαξει, τοτε εισαι υπευθυνος για τα επακολουθα..

Και σαφως και ευσταθει και νομικη κινηση εναντιον τους για ψευδη διαφημιζομενα specs. 

ΑΛΛΟ πραγμα το τι θηριο ειναι σε επιδοσεις και αλλο το τι επραξαν σε επιπεδο προωθησης. 

 

Δυο σειρες αρχιτεκτονικης τρεχουν παραλληλα, βγαζουν προιοντα που καπως πρεπει να δικαιολογησουν την διαφορα αποδοσης απο την τεραστια διαφορα τιμης, ε τωρα τα σκατωσανε και πολυ φοβαμαι οτι πολυς κοσμος δεν θα το αφησει ετσι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι.Η καρτα ειναι οτι καλυτερο στα λεφτα της αλλα αυτο που κανανε δεν πρεπει να περασει στο ντουκου γιατι αυριο μεθαυριο η nvidia η και καθε αλλη εταιρεια μπορει να κανει κατι χειροτερο.Τα ζωναρια πρεπει να ειναι σφιχτα για το καλο των καταναλωτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι.Η καρτα ειναι οτι καλυτερο στα λεφτα της αλλα αυτο που κανανε δεν πρεπει να περασει στο ντουκου γιατι αυριο μεθαυριο η nvidia η και καθε αλλη εταιρεια μπορει να κανει κατι χειροτερο.Τα ζωναρια πρεπει να ειναι σφιχτα για το καλο των καταναλωτων.

 

Ενταξει μπορει να γυρισουν και να σου πουν, θα σου δωσω ενα πολυ κατωτερο προιον για τα λεφτα που δινεις.. 

Δεν μπορεις να τους κατηγορησεις για την αποδοση που σου εδωσαν, στην πραγματικοτητα εφτιαξαν ενα τοσο αποτελεσματικο GM204 variant με την 970 που και οι ιδιοι μετα ετριβαν το κεφαλι τους για το πως θα του κοψουν λιγο τα ποδαρακια για να πουλησουν και την 980.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι η nvidia εχει και γαμω τις τεχνογνωσιες το ξερουμε ολοι.Το θεμα ειναι αυτο που εγινε το κανανε με ΔΟΛΟ για να τα αρπαξουν απο την 980.Στην τελικη αν θες να βγαλεις πιο πολλα λεφτα και να εισαι μαγκας και σωστος βγαλε απο την αρχη πιο ακριβη την 970 και πιο ακριβη την 980 ξερωντας οτι βγαζεις τις καλυτερες καρτες και οποιος θελει να τα σκασει χωρις κοψιματα και κουτοπονηριες για να ξεγελασεις τον κοσμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...