Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή πιο θα ήταν το performance differential αν τώρα η διαφορα είναι στα 15-10% σε ίδια clocks...

 

Λογικά έκοψε ότι μπορούσε τελευταία στιγμή η Nvidia για να δικαιολογήσει την 980 και την τιμή της.

Ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω παντω ευχαριστώ που τελικα δεν πηρα 2 970 οπως ελεγα.Δεν με ενοιαξε τοσο που ειναι ετσι η καρτα αλλα ο τροπος που διαχειρηστηκαν αυτο το "κολπο".Τοσα χρονια ειχα nvidia καρτες απο riva2,ti 4200,7600,gtx 260 και θεωρω μεγιστα χαλια τη συμπεριφορα της στο θεμα.Επισης εχοντας δωσει λαθος specifications θα τις την πεσουν πολλοι γ μηνυσεις που στο κατω κατω εχουν δικιο...

Πιο εμπεριστατωμενη αναλυση http://anandtech.com/show/8935/geforce-gtx-970-correcting-the-specs-exploring-memory-allocation/2

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Coil whine επειδη εχει εξωφρενικα fps στο μενου.

 

ισχυει οτι ειχε 97% utilization εκεινη την στιγμη.

Ερωτηση: θα κανει τον ιδιο θορυβο σε οτι game εχει πανω απο 90% utilization?

 

Thanks 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχυει οτι ειχε 97% utilization εκεινη την στιγμη.

Ερωτηση: θα κανει τον ιδιο θορυβο σε οτι game εχει πανω απο 90% utilization?

 

Thanks 

Οχι.Μονο αν εχεις 500+ fps

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αυτό που κατάλαβα από το καινούργιο spec sheet είναι ότι επειδή λειτουργεί ως 3.5gb vram και 0.5gb cache το σύστημα στην 970, η κάρτα βασίζεται υπερβολικά στους driver από μεριάς Nvidia για να δουλεύει σωστά στα παιχνίδια με τα full 4gb.

 

Ανάλυση απο anandtech: http://anandtech.com/show/8935/geforce-gtx-970-correcting-the-specs-exploring-memory-allocation

 

capture18u4o.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορει να εχουν ρισκαρει εκει στην nvidia να σκασει game μεσα στο 2015 που θα θελει 4Gb στα 1080p και να μην αποδιδει η καρτα λογω του χωρισματος της vram. Εκει θα μπει με ελεφαντες ο κοσμος σαν το fc4 στα γραφεια τους.

 

Πιστευω πως το εχουν υπο ελεγχο και με drivers δεν προκειται να εχει προβλημα ποτε η gpu οταν θα χρειαζεται ολη την vram της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GTX 970 can read the 3.5GB segment at 196GB/sec (7GHz * 7 ports * 32-bits), or it can read the 512MB segment at 28GB/sec, but not both at once; it is a true XOR situation. Furthermore because the 512MB segment cannot be read at the same time as the 3.5GB segment, reading this segment blocks accessing the 3.5GB segment for that cycle, further reducing the effective memory bandwidth of the card. The larger the percentage of the time the crossbar is reading the 512MB segment, the lower the effective memory bandwidth from the 3.5GB segment.

 

The end result is that the GTX 970 has a unique memory layout that needs to be accounted for by the operating system and NVIDIA’s drivers, as the 3.5GB segment is a larger, faster, and otherwise more preferable segment to the 512MB segment. From a logical hierarchical perspective, the 512MB segment essentially serves as an additional layer of memory between the main VRAM and system memory, being slower than the 3.5GB segment but offering almost 2x the performance of going out over the PCIe bus to system memory.

Ωραία θέλω να δω ΠΩΣ θα ξεμπερδέψει τα μπούτια της η Nvidia με αυτά που έκανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αυτό που κατάλαβα από το καινούργιο spec sheet είναι ότι επειδή λειτουργεί ως 3.5gb vram και 0.5gb cache το σύστημα στην 970, η κάρτα βασίζεται υπερβολικά στους driver από μεριάς Nvidia για να δουλεύει σωστά στα παιχνίδια με τα full 4gb.

 

Ανάλυση απο anandtech: http://anandtech.com/show/8935/geforce-gtx-970-correcting-the-specs-exploring-memory-allocation

 

capture18u4o.png

Κι εδω βλεπουμε τι διαφημιζουνε και τι ισχυει.Αν μπορουν με καποιο driver να το φτιαξουν καλως,αλλιως τους βλεπω να τραβιουντε..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H λογικη της Nvidia ειναι η ακολουθη οπως την καταλαβαινω εγω και ας επεμβει ο Ailuros αν κανω λαθος.

 

1. Αφου εχω ενεργοποιησει μονο 13 SMMs και εκμεταλλευομαι μονο 52pixels/clock, γιατι να μην απενεργοποιησω ενα port απο τα 8 (αρα λιγοτερη  κατα 256kb L2 cache και 8 ROPs) που πηγαινει "στραφι εν μερει" ,στο crossbar interface; 

2. Για να μην δημιουργησουν ομως μεγαλο προβλημα με το load balancing, αφου αποφασισαν να κοψουν αυτο το port, αναγκαστικα πρεπει να δημιουργησουν αυτο το 3.5+0.5 configuration.

 

Ετσι και δικαιολογουνται με το γεγονος οτι εκοψαν ROPs/L2 αφου δεν ειναι αυτο το bottleneck,και κερδιζουν ταυτοχρονα και περαιτερω αποδοση απο αυτο το κοψιμο για την 980, αφου βρηκαν τον τροπο με αυτο το memory configuration να κρατησουν την αποδοση της τοσο ψηλα και να μην δημιουργησουν προβλημα στο peak bandwidth.. Απλα χρειαζεται να γινεται και απο τα 2 memory pools.. 

Το δικαιολογουν μαλιστα περαιτερω λεγοντας οτι ειναι 4x γρηγοροτερη αυτη η μνημη απο το να χρησιμοποιουσε system ram.. Δηλαδη ναι μεν ειναι πολυ πιο αργη απο τα υπολοιπα 3.5Gb, αλλα αυτο οταν χρησιμοποιειται στο συνολο της δεν φαινεται περισσοτερο απο 4-6%, απο το να ειχε και τα 8 ports ενεργοποιημενα με full ROP/L2 cache.

 

Το ζητημα ειναι οτι εκοψε το port χωρις να υπαρχει λογος και αναγκαστικα μετα προχωρησε σε τετοια λυση.. Πολυ απλα για να κερδισει περαιτερω αποδοση για την 980.. 

Ελπιζω να μην εχουμε θεματα με το OS στο μελλον..

 

The problem and risk is that this performance difference essentially depends on the heuristics of the OS and its ability to balance the pools effectively, putting data that needs to be used less frequently or in a less latency-dependent fashion in the 0.5GB portion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά έπρεπε εξαρχής να πούνε ότι η κάρτα έχει 56ROPs k 3.5+0.5MB VRAM 

 

Τέσπα θα φάει τις μηνύσεις της και θα το ευχαριστηθεί......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ομως καθαρά νομικά το "misunderstanding" του marketing team οι καταναλωτές μπορούν να το χρησιμοποιήσουν για refund το λιγότερο. Όταν λες στο spec sheet 64 rops και 2mb l2 cache και πουλάς κάτι διαφορετικό είναι καθαρά false advertising. Δεν με νοιάζει ποιος ο λόγος που έκαναν τι έκαναν, αλλα ότι δεν το είπαν ξεκάθαρα στους καταναλωτές. Σίγουρα δεν βοηθάει το γεγονός ότι η 970 είναι Η best selling high performance GPU της Nvidia τον τελευταίο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρομερά δυσαρεστημένος από τη μεριά της Nvidia και όχι της κάρτας (τουλάχιστον ακόμα). Είμαι κάτοχος εδώ και 3 μήνες και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο θέμα αλλά το μάθημα που πήρα θα μου μείνει αξέχαστο. Ναι ok μπορεί να είναι vfm κάρτα για τις επιδόσεις της αλλά 400 ευρω που δώσαμε δεν είναι και λίγα. Όταν δίνω το 100% της τιμής θέλω και το 100% της απόδοσης που αναγράφεται στο προϊόν/υπηρεσία, αλλιώς σημαίνει ότι με έχουν εξαπατήσει. Ο βασικός λόγος που την πήρα είναι επειδή σχεδιάζω να πάρω 2Κ monitor και εκεί είναι που θα τσατιστώ πολύ αν δω να γ@@@@@ όλα. Χθες έμαθα τα νέα από αυτά που γράφατε εδώ και δεν θα σας κρύψω ότι ένοιωσα μακακας γιατί θα μπορούσα να περιμένω, να δω τι θα πει το community, και ύστερα να προβώ σε αγορά αλλά με έτρωγε ο κ@@@ μου...επίσης θα μπορούσα να περιμένω να δω και τι θα κάνει η AMD από τη μεριά της τώρα Μάρτιο μεριά. Και δεν καταλαβαίνω γιατί μερικοί εδώ μέσα λένε να μη το ψάχνουμε...Δηλαδή να σε κοροϊδεύουν και να λες και ευχαριστώ, ωραία τακτική...αλλά τελικά έχει να κάνει με το πορτοφόλι απ'ότι έχω καταλάβει, και ΕΦΟΣΟΝ έχεις αγοράσει HIGH END κάρτα εννοείτε πως το έχεις ψάξει και συνεχίζεις να ψάχνεις γιατί σε ενδιαφέρει το 100% της απόδοσης και ναι φίλε πρόβατο δεν είναι κακό να έχεις κρίση και να ψάχνεσαι. Τέλος, εμένα σαν πελάτη με έχει χάσει και όχι από θέμα απόδοσης των προϊόντων της αλλά απο θέμα κουτοπονηριάς και λαμογιάς, γιατί είναι πονηριά και όχι εξυπνάδα αυτό που κάναν. Σήμερα είναι αυτό μεθαύριο όμως μπορεί να είναι κάτι πιο καταλυτικής σημασίας...Τι θα κάνουμε τότε; Ήλπιζαν ότι θα κάνουν τη μακακία τους και δεν θα το καταλάβαινε κανείς. Αυτό που μας τύφλωσε όλους είναι η τιμή πιστεύω και αυτή ήταν η παγίδα. Εμένα με έτρωγε κάτι απο την αρχή (εννοείτε πως δεν είχα καταλάβει τίποτα σχετικά με πoιο ήταν το θέμα)με τη μεγάλη διαφορά χρημάτων ανάμεσα από 970-980 αλλά το μυαλό μπαίνει σε mode αισιοδοξίας εν τέλει και είσαι λες και βγήκες από διαφήμιση Amita motion όταν κάνεις τέτοιες αγορές. By the way χθες σκεφτόμουνα σε περίπτωση που χρειαστεί να την πουλήσω σε 1,5 χρόνο εκεί να δείτε παζάρι που θα μας κάνουνε τα καλά παιδάκια για να τους την πουλήσουμε κοψοχρονιά...

 

PS. Κάποιος είπε οτι η χρήση των 500MB θα εξαρτάται αποκλειστικά από Drivers, αν ισχύει κάτι τέτοιο την κάτσαμε...σε 1 χρόνο και κάτι θα μας οδηγήσουν για την αγορά του επόμενου μοντέλο τους, αλλά εκεί να δεις τι τους περιμένει. Nvidia μου ας πρόσεχες,  πρώτη και τελευταία φορά που την τιμάω μέχρι να αποδείξει το αντίθετο.

Επεξ/σία από kraken92
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...