Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον παιδια αναφερομαι σε οσους θελουνε να κανουνε update τα bios στην 980G1 οπως εκανα εγω και πηγανε ολα καλα.

Υποθετω οτι και στην 970 ειναι το ιδιο.

Το καλωδιο που χρησιμοποιησα ηταν DVI-D διοτι αυτο μπαινει και στις δυο θυρες

Βασικα εκανα εντελως απεγκατασταση τους nvidia drivers με το DDU διοτι με αυτους κρασσαρει το συστημα.

Μετα, με το προγραμμα που δινει η Gigabyte πηρα backup το παλιο bios για να ειμαι σιγουρος.

Το backup το πηρα απο την καθε μια θυρα ξεχωριστα.

Πρωτα κουμπωσα στην DVI-I θυρα το καλωδιο, ανοιξα το προγραμμα της Gigabyte και πηρα backup.

Μετα εκανα power off και αλλαξα στην θυρα DVI-D.

Ανοιξα το pc και ξαναπηρα backup απο αυτην την θυρα.

Το καθενα το ονομαζει ξεχωριστα στο τελος με το γραμμα που ταιριαζει στην καθε θυρα οπως ακριβως ειναι και στα update files.

Μετα εκλεισα παλι το pc και αλλαξα σε θυρα DVI-I και το ξανα ανοιξα.

Φλασσαρα με το το προγραμμα της Gigabyte το update file που ειναι γι αυτην την θυρα και εκλεισα παλι το pc.

Aλλαξα θυρα σε DVI-D και το ξανα ανοιξα και φλασσαρα το update file που ταιριαζει στην θυρα αυτην.

Τα update files που ταιριαζουν στην καθε θυρα (DVI-I,DVI-D) τα γραφει ξεκαθαρα στο pdf που βρισκεται μεσα στο zip που καταβαζεις απο την Gigabyte.

Μετα ξαναεγκατεστησα τους nvidia drivers και ολα τωρα ειναι μια χαρα.

Ελπιζω να βοηθησα με αυτα που ειπα.

.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπον παιδια αναφερομαι σε οσους θελουνε να κανουνε update τα bios στην 980G1 οπως εκανα εγω και πηγανε ολα καλα.

Υποθετω οτι και στην 970 ειναι το ιδιο.

Το καλωδιο που χρησιμοποιησα ηταν DVI-D διοτι αυτο μπαινει και στις δυο θυρες

Βασικα εκανα εντελως απεγκατασταση τους nvidia drivers με το DDU διοτι με αυτους κρασσαρει το συστημα.

Μετα, με το προγραμμα που δινει η Gigabyte πηρα backup το παλιο bios για να ειμαι σιγουρος.

Το backup το πηρα απο την καθε μια θυρα ξεχωριστα.

Πρωτα κουμπωσα στην DVI-I θυρα το καλωδιο, ανοιξα το προγραμμα της Gigabyte και πηρα backup.

Μετα εκανα power off και αλλαξα στην θυρα DVI-D.

Ανοιξα το pc και ξαναπηρα backup απο αυτην την θυρα.

Το καθενα το ονομαζει ξεχωριστα στο τελος με το γραμμα που ταιριαζει στην καθε θυρα οπως ακριβως ειναι και στα update files.

Μετα εκλεισα παλι το pc και αλλαξα σε θυρα DVI-I και το ξανα ανοιξα.

Φλασσαρα με το το προγραμμα της Gigabyte το update file που ειναι γι αυτην την θυρα και εκλεισα παλι το pc.

Aλλαξα θυρα σε DVI-D και το ξανα ανοιξα και φλασσαρα το update file που ταιριαζει στην θυρα αυτην.

Τα update files που ταιριαζουν στην καθε θυρα (DVI-I,DVI-D) τα γραφει ξεκαθαρα στο pdf που βρισκεται μεσα στο zip που καταβαζεις απο την Gigabyte.

Μετα ξαναεγκατεστησα τους nvidia drivers και ολα τωρα ειναι μια χαρα.

Ελπιζω να βοηθησα με αυτα που ειπα.

.

Καμία διαφορά παρατήρησες με το νέο ΒΙOS ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να κάνεις το flash και με το nvflasher και να γλιτώσεις όλη αυτή τη ταλαιπωρία

δε χρειάζεται ούτε τους οδηγούς να βγάλεις(απλά τnn απενεργοποιείς στο device manger)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Λοιπον παιδια αναφερομαι σε οσους θελουνε να κανουνε update τα bios στην 980G1 οπως εκανα εγω και πηγανε ολα καλα.

Υποθετω οτι και στην 970 ειναι το ιδιο.

Το καλωδιο που χρησιμοποιησα ηταν DVI-D διοτι αυτο μπαινει και στις δυο θυρες

Βασικα εκανα εντελως απεγκατασταση τους nvidia drivers με το DDU διοτι με αυτους κρασσαρει το συστημα.

Μετα, με το προγραμμα που δινει η Gigabyte πηρα backup το παλιο bios για να ειμαι σιγουρος.

Το backup το πηρα απο την καθε μια θυρα ξεχωριστα.

Πρωτα κουμπωσα στην DVI-I θυρα το καλωδιο, ανοιξα το προγραμμα της Gigabyte και πηρα backup.

Μετα εκανα power off και αλλαξα στην θυρα DVI-D.

Ανοιξα το pc και ξαναπηρα backup απο αυτην την θυρα.

Το καθενα το ονομαζει ξεχωριστα στο τελος με το γραμμα που ταιριαζει στην καθε θυρα οπως ακριβως ειναι και στα update files.

Μετα εκλεισα παλι το pc και αλλαξα σε θυρα DVI-I και το ξανα ανοιξα.

Φλασσαρα με το το προγραμμα της Gigabyte το update file που ειναι γι αυτην την θυρα και εκλεισα παλι το pc.

Aλλαξα θυρα σε DVI-D και το ξανα ανοιξα και φλασσαρα το update file που ταιριαζει στην θυρα αυτην.

Τα update files που ταιριαζουν στην καθε θυρα (DVI-I,DVI-D) τα γραφει ξεκαθαρα στο pdf που βρισκεται μεσα στο zip που καταβαζεις απο την Gigabyte.

Μετα ξαναεγκατεστησα τους nvidia drivers και ολα τωρα ειναι μια χαρα.

Ελπιζω να βοηθησα με αυτα που ειπα.

.

έχασα 2 κιλά μόνο που το διάβασα...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκιμάστε ένα κόλπο που διάβασα μόλις από ένα τυπά. Ισχυρίζεται ότι όταν καταφέρεις να γεμίσεις τα 4 γίγα ο οδηγός κολλάει εκεί (μάλλον μέχρι την επόμενη επανεκκίνηση; ). Koντολογής μπαίνετε στο παιχνίδι με 8xMSAA ή DSR ή τέλος πάντων όποια ρύθμιση τερματίσει την μνήμη, βγαίνετε απ΄το παιχνίδι και βάζετε τις συνηθισμένες σας ρυθμίσεις.

 

Μακακιες, εχω τερματισει την μνημη ουκ ολιγες φορες αυτους τους 2 μηνες :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην εχω τερματισει και εγω την vram και ουτε crash-αραν οι drivers ουτε stutt ειχα κατα την διαρκεια του game.

 

Στο SoM, Unity και Ryse εγιναν τα τεστ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακακιες, εχω τερματισει την μνημη ουκ ολιγες φορες αυτους τους 2 μηνες :D

 

Oύτε εσύ κατάλαβες φαίνεται τι εννοούσε ο ποιητής. Ισχυρίζεται ότι αν τερματίσεις μια φορά σε μια περίπτωση ο οδηγός κολλάει και κρατάει και τα 4 γίγα μνήμης ενεργοποιημένα και ας χαμηλώσεις ρυθμίσεις. Από ότι φαίνεται ωστόσο δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oύτε εσύ κατάλαβες φαίνεται τι εννοούσε ο ποιητής. Ισχυρίζεται ότι αν τερματίσεις μια φορά σε μια περίπτωση ο οδηγός κολλάει και κρατάει και τα 4 γίγα μνήμης ενεργοποιημένα και ας χαμηλώσεις ρυθμίσεις. Από ότι φαίνεται ωστόσο δεν ισχύει.

 

Δεν ξερω αν σχετιζεται ή αν ειναι bug της μηχανης, αλλα ενεργοποιωντας δειγματα MSAA στο AC:Unity σε μεγαλη αναλυση, και οταν αρχισει λογικα να σερνεται λογω αποδοσης και λογω "broken" MSAA, εαν επαναφερεις τις ρυθμισεις σε λογικα επιπεδα θα συνεχισεις να εχεις μειωμενη αποδοση. Δυστυχως δεν μπορω να δοκιμασω τωρα να δω απο περιεργεια, εαν απελευθερωνει την μνημη ή οχι, για να δω αν παρατηρω κατι τετοιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα εαν ισχυε κατι τετοιο θα συνεβαινε καλλιστα και οταν τερματιζω την μνημη σε 4k χωρις MSAA και παιζει κανονικα, χωρις μεταβολες στην αποδοση και απελευθερωνοντας την μνημη οποτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα εαν ισχυε κατι τετοιο θα συνεβαινε καλλιστα και οταν τερματιζω την μνημη σε 4k χωρις MSAA και παιζει κανονικα, χωρις μεταβολες στην αποδοση και απελευθερωνοντας την μνημη οποτε..

Το unity ειναι σπασμενο παιχνιδι.Θυμαμαι σε ενα review ενας κοιτουσε σε ενα σημειο και ειχε 55 fps,ανοιγει το μενου και στο ιδιο σημειο ειχε 45 χωρις να αλλαξει τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το unity ειναι σπασμενο παιχνιδι.Θυμαμαι σε ενα review ενας κοιτουσε σε ενα σημειο και ειχε 55 fps,ανοιγει το μενου και στο ιδιο σημειο ειχε 45 χωρις να αλλαξει τιποτα

 

Σε αλλους σπαει τα @@ αλλα ας μην το συζητησουμε γιατι θα συγχιστω παλι με την noobisoft..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...