Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα είναι, το δεύτερο partition με τα αργά 512MB, θα επηρεάσουν με κάποιο τρόπο τις επιδόσεις στα παιχνίδια ή θα βλέπουμε απλά χαμηλό bandwidth σε προγραμματάκια που φτιάχνουν διάφοροι ;

 

Μήν ξεχνάμε το πώς προέκυψε η ανακάλυψη και μετέπειτα διερεύνηση του όλου θέματος: Κάτοχοι 970 είχαν stuttering μόλις ξεπερνούσαν το φράγμα των 3.5GB. Ήταν η μειωμένη απόδοση κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες που ξεκίνησε αυτό το σήριαλ.

 

Η διαχείριση της μνήμης όμως δεν τελειώνει στο hardware level. Ρόλο παίζει και το BIOS, οι drivers και το παιχνίδι που παίζεις. Σίγουρα θα δούμε κάποιες βελτιώσεις σε επίπεδο κώδικα. 

 

Σε καμία περίπτωση όμως δεν πρόκειται να υπάρξει η απόδοση που θα είχες αν η μνήμη ήταν πλήρως προσβάσιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπον παιδια λογου του σημειου που βρισκομαι στο παιχνιδι μπαινω στο war room και μου δειχνει αυτα.

Πηρα καποια sreenshots αλλα πραγματικα δεν τα καταλαβαινω και πολυ. Ριξτε μια ματια και πειτε μου.

 

post-311626-0-59705300-1422201669_thumb.jpgpost-311626-0-27187300-1422201675_thumb.jpgpost-311626-0-62200100-1422201679_thumb.jpgpost-311626-0-70140700-1422201684_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Mόλις διάβασα ότι το φαινόμενο υπήρχε και στις GTX660Ti/670 π.χ. και απλά δεν το είχε παρατηρήσει κανείς.

4GB versions υποθέτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήν ξεχνάμε το πώς προέκυψε η ανακάλυψη και μετέπειτα διερεύνηση του όλου θέματος: Κάτοχοι 970 είχαν stuttering μόλις ξεπερνούσαν το φράγμα των 3.5GB. Ήταν η μειωμένη απόδοση κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες που ξεκίνησε αυτό το σήριαλ.

 

Η διαχείριση της μνήμης όμως δεν τελειώνει στο hardware level. Ρόλο παίζει και το BIOS, οι drivers και το παιχνίδι που παίζεις. Σίγουρα θα δούμε κάποιες βελτιώσεις σε επίπεδο κώδικα. 

 

Σε καμία περίπτωση όμως δεν πρόκειται να υπάρξει η απόδοση που θα είχες αν η μνήμη ήταν πλήρως προσβάσιμη.

Ναι, το φράγμα των 3.5GB το περνούσαν γιατί εφάρμοζαν τρελές ποσότητες εξομάλυνσης και ανάλυσης, οπότε η κάρτα ξέμενε από ιπποδύναμη.Δεν ξέρω με το Skyrim που έχει τα mods με τα 8Κ textures κλπ τι παίζει..Κάτι έχουν πει αλλά βαριέμαι να το περάσω εγώ ο ίδιος για δοκιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια λογου του σημειου που βρισκομαι στο παιχνιδι μπαινω στο war room και μου δειχνει αυτα.

Πηρα καποια sreenshots αλλα πραγματικα δεν τα καταλαβαινω και πολυ. Ριξτε μια ματια και πειτε μου.

 

attachicon.gifDragonAgeInquisition_2015_01_25_17_17_48_113.bmpattachicon.gifDragonAgeInquisition_2015_01_25_17_17_56_317.bmpattachicon.gifDragonAgeInquisition_2015_01_25_17_18_05_730.bmp

attachicon.gifDragonAgeInquisition_2015_01_25_17_18_10_977.bmp

Το ιδιο με την 970gtx, χαλια το GPU LOAD.... Ειναι bug στο σημειο.

 

Αλαζουμε θεμα πολυ ασχοληθήκαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4GB versions υποθέτω...

 

΄Οχι καμία από τις δύο δεν χρησιμοποιεί τα πλήρη 2 γίγα της μνήμης τους. Η 670 λιγότερο και η 660Τι ακόμα λιγότερη μνήμη από 2 γίγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια εγω δεν βλεπω πουθενα stuttering,με 4κ sto da:i  ειμαι στα 3,100 vram ακομα και στο war room δεν εχω καθολου stuttering και ειμαι στα 30 frames,αν βαλω 4msaa η μνημη φτανει στα 3.500 αλλα παλι καθολου stuttering,το ιδιο και στο som που η μνημη μου φτανει μεχρι 3.700

 

Ουτε εγω αλλα σπανια ξεπερασα τα 3.5 στο συγκεκριμενο οσο και αν προσπαθησα... Θεωρω οτι πολυ κοσμος δεν μπορει να καταλαβει την διαφορα μεταξυ stuttering και drop σε framerate και για αυτο γινονται παρανοησεις. .Δεν ειναι παντα το ιδιο πραγμα, στην πραγματικοτητα δεν εχουν σχεση μεταξυ τους τις περισσοτερες των περιπτωσεων. 

 

Σου έχω νέα: δεν είναι ότι έχεις μόνο 3.5 γίγα μνήμης έχεις π.χ. και 52 ROPs μόνο διαθέσιμα σε single texturing.

 

Kαι για όποιον ρώτησε πριν πάρω το beauty sleep μου: τελικά ναι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων το 512MB memory partition στις 970 είναι κατά πολύ πιο αργό από το κύριο των 3.5 γίγα.

 

Yes thank you kind Sir..

 

Αφού δεν είναι όλα τα clusters ενεργά, λογικό δεν είναι; Στις Radeon εδώ και γενιές τα ROPs για παράδειγμα είναι decoupled από τον ελεγκτή μνήμης. Στις GeForce πάει το όλο γιουσουρούμ πακέτο, απλά δεν περίμενα να αφορά και την ποσότητα της μνήμης.

 

 

 

 

https://forum.beyond3d.com/threads/nvidia-maxwell-speculation-thread.50568/page-57

 

Και έχει μάλλον δίκιο. Τρέξτε ένα sisoft π.χ. και θα δείτε ότι για L2 δίνει μόνο 1.8ΜΒ.

 

Ποιος ειναι παλι αυτος o kukreknecmi τον ξερουμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι stuttering πάντως το παιχνίδι αρχίζει και κολλάει/σταματάει για λίγο μόνο όταν είμαι στο war room,ακόμα και όταν το τρέχω με μια κάρτα.

 

το msaa είναι off,όλα τα άλλα είναι ultra

 

είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα που πάθαινα όταν είχα υπερφορτώσει με texture mods το skyrim σε μια gtx 580(1.5GB)

 

 

μάλλον η vram απλά δε φτάνει για αυτήν την ανάλυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι stuttering πάντως το παιχνίδι αρχίζει και κολλάει/σταματάει για λίγο μόνο όταν είμαι στο war room,ακόμα και όταν το τρέχω με μια κάρτα.

 

το msaa είναι off,όλα τα άλλα είναι ultra

 

είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα που πάθαινα όταν είχα υπερφορτώσει με texture mods το skyrim σε μια gtx 580(1.5GB)

 

 

μάλλον η vram απλά δε φτάνει για αυτήν την ανάλυση

καταλαβες τωρα οτι δεν φταίει η 970 gtx που εχεις...

Ειδες το screen απο 980gtx ? Με 6 fps παει στο war room.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...