Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

to usage δεν είναι ακριβώς 99% πάντως,πέφτει μέχρι 92-93

Ακομα με Sli τεσταρεις εσυ ?

 

Εαν σε single δεν υπαρχει διαφορα τελικα και σε SLI το ιδιο θα παιζουν.

Ποτε το SLI δεν εχει την σταθεροτητα του SINGLE GPU σε LOAD.

 

Το SLI ειναι γιαυτους που σιχαίνονται το TEARING και θελουν ULTRA GFX με 60 fps.

Οποτε εαν η SINGLE σου δινει 40 fps με TEARING, τοτε βαζεις μια ΔΕΥΤΕΡΗ καρτα να πιασεις το 60αρακι και να κλειδωσεις με VSYNC. Αλλιως το SLI OVERALL στο 99% χωρις VSYNC εχει STUTTER ασχετου μνημης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SLI ειναι γιαυτους που σιχαίνονται το TEARING και θελουν ULTRA GFX με 60 fps.

Οποτε εαν η SINGLE σου δινει 40 fps με TEARING, τοτε βαζεις μια ΔΕΥΤΕΡΗ καρτα να πιασεις το 60αρακι και να κλειδωσεις με VSYNC. Αλλιως το SLI OVERALL στο 99% χωρις VSYNC εχει STUTTER ασχετου μνημης.

 

ΣΩΣΤΟΣ! Να ενας που εχει πιασει την ουσια...

 

3R0On9Q.jpg

Πολύ περίεργα πράγματα συμβαίνουν εδώ....

 

to usage δεν είναι ακριβώς 99% πάντως,πέφτει μέχρι 92-93

 

Δεν θελω να στο χαλασω αλλα εχεις STUTTERING. Γιατι SLI με VSYNC OFF εχεις STUTTER. Θα το καταλαβαινες αν εβλεπες τα 55 fps μονης καρτας. Βεβαια δεν υπαρχει στην αγορα τετοια καρτα...

Το ιδιο ισχυει με SLI 980 GTX....

 

Eχω SLI με 970gtx και ξερω....

 

Διαβασε  αυτο που σου ειπε ο Τιτανομαχος....

 

Big Boss εχω κανει ολα τα SETUP SLI της NVIDIA. Απο 9800 gtx SLI -> 280 GTX SLI -> 580 GTX SLI -> 690 GTX -> 780 GTX SLI και τωρα 970 GTX SLI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουνε φτιάξει ενα bug που ειχανε οι 970 σε sli και το usage ηταν για κλαματα?

 

Κανενα bug δεν ειχαν με το gpu load. Bug με τα vcore ειχε γενικα το SLI με 970/980gtx στην δευτερη καρτα. 

Απλα καποιοι τιτλοι ειχαν θεμα με SLI στη σειρα Maxwell kai πήρανε driver και patch (ryse, middle mordor)

 

Το SLI με VSYNC OFF ειχε ανεκαθεν BUG στο GPU LOAD.  :-D

Γι αυτο παιζεις παντα με VSYNC ON.

 

Το FailFire αφήστε το εξω γιατι ειναι για κλωτσιες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στα μονα παιχνιδια που εχω αδικαιολογητο stutter επαναλαμβανω οτι ειναι το SoM και το ΑC:Unity με βαση το πως παιζουν σε single card. Σε ολα τα αλλα, δεν εχω κανενα απολυτως θεμα..

Και σε κανενα δεν εχω το stutter που ειδα πριν με την 980,  εκτος και αν τρεξω κατι σε 4k με full MSAA.. Αλλα εκει εχω τελειωσει και απο τα υπολοιπα fillrate οποτε το memory bandwidth ειναι το τελευταιο που με ενδιαφερει.. 

 

p.s Το θεμα εχει πλατιασει περισσοτερο και απο τον πατο της Κιμ Καρντασιαν οταν ειναι καθιστη.. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα αυτό που με ενοχλεί είναι το κόλλημα που κάνει στο war room,κατα τα άλλα είναι εντάξει.

 

παει πχ το frame rate από 30 σε 1 και αυτό συμβαίνει μόνο σε 4κ ανάλυση και με το sli απενεργοποιημένο.

 

 

Θα προσπαθήσω να τραβήξω ένα βιντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

p.s Το θεμα εχει πλατιασει περισσοτερο και απο τον πατο της Κιμ Καρντασιαν οταν ειναι καθιστη.. :P

Ναι όπως είπα πριν κάτι σελίδες πια είναι καθαρά popcorn bait με ότι ακούς στο internet, εγώ απλά γελάω :-D

 

Τώρα πρακτικά το μονο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε κάτι επίσημο από μεριάς Nvidia.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ξεχασα να το βαλω εδω χθες.Δεν θελω σχολια για την ποιοτητα :P.Απλα να δειξω οτι δεν υπαρχει πια στατερινγ.σε πιο ανοιχτη περιοχη φτανει μεχρι 4000mb η μνημη αλλα δεν αλλαζει κατι στα fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ξεχασα να το βαλω εδω χθες.Δεν θελω σχολια για την ποιοτητα :P.Απλα να δειξω οτι δεν υπαρχει πια στατερινγ.σε πιο ανοιχτη περιοχη φτανει μεχρι 4000mb η μνημη αλλα δεν αλλαζει κατι στα fps.

 

Το ακουσα απο πολλους αυτο με τους τελευταιους οδηγους  μακαρι,δυστυχως δεν μπορω να τεσταρω για λιγο καιρο μακαρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όπως είπα πριν κάτι σελίδες πια είναι καθαρά popcorn bait με ότι ακούς στο internet, εγώ απλά γελάω :-D

 

Τώρα πρακτικά το μονο που μπορούμε να κάνουμε είναι να περιμένουμε κάτι αντίστοιχο από μεριάς Nvidia.

 

Fixed.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...