Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το εν λόγω τεστ πρέπει να γίνεται με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο; Γιατί μια φορά που το έτρεξα στην 780, τα ίδια κακά αποτελέσματα είχα λίγο πριν γεμίσει η VRAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή το ίδιο παθαίνει και η 980? 

 

και οι δύο έχουν θέμα?

 

 

Σοβαρα BigBoss πηγαινε στο μπανιο και βαλε το κεφαλι σου κατω απο την βρύση να ξεθολώσεις...

 

Να ζητατε screens και οχι λογια του καθε π@π@ρα. Ο καθε ενας αντιλαμβανεται διαφορετικα τα fps.

 

Μπορει να ειναι BUG στο WAR ROOM. Πρεπει να εχεις εικονα απο 980 gtx.

 

Κατα 99,9% το ιδιο θα κανει και αυτη....Στο Mordor τα ιδια πηγαινουν, γιατι στο Dragon Age να εχουμε κατι διαφορετικο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, απλά είναι σπαστικό να επιμένετε(Και γενικά στα φόρουμς επιμένουν κάποιοι) ότι η κάρτα είναι 3.5GB και όχι 4GB.Όταν ζοριστεί αρκετά, χρησιμοποιεί και τα 4GB, άρα έχει 4096MB ασχέτως αν τα συν 500MB πρέπει να ζοριστεί αρκετά για να τα χρησιμοποιήσει.Το θέμα είναι αν υπάρχει όντως πρόβλημα λόγω αυτής της ''πατέντας'' ή όχι.

 

Ειναι τοσα πολλα τα σεναρια που πραγματικα λογω placebo effect οτι προβλημα με αποδοση δημιουργειται πλεον θα αποδιδεται σε αυτο.  Το καλυτερο για εμενα θα ηταν ξεχωριστος driver πλεον για 970 και 980 για καλυτερο optimization. Ναι.. Διπλη δουλεια στα παιδια.. Οι λαλακιες πληρωνονται..

 

Δειτε το video και δειτε οτι και η 980 gtx βουταει σε καποια σημεια το gpu usage σε 4Κ + ULTRA. Αυτο σημαίνει STUTTER στην εικονα 10000%

 

Oσο σταθερο ειναι στην 980 gtx τοσο σταθερο ειναι στην 970 gtx. 

 

Εδω εχει τετοιο memory hog που οχι 980 αλλα και ο Θεος ο ιδιος δεν την εσωζε την κατασταση.. :P Και οντως αυτο ειναι stutter μεχρι και ο ηχος εχει επηρεαστει (memory leak? )

Για να σοβαρευτουμε ειναι ενα καλο δειγμα για να καταλαβει ο κοσμος τι συμβαινει οταν πετας μια τετοια αναλυση στον framebuffer σε συγχρονο παιχνιδι. Πολλα μπορει να συμβουν, ειδικα σε ενα παιχνιδι με known issues οπως αυτο.

 

και άλλο stuttering

Τώρα που δοκιμάζω παιχνίδια σε 4K βγαίνουν τα προβλήματα.

Μόλις το DAI πέρασε τα 3500MB αρχίζει να κολλάει και να πέφτουν τα fps. 

 

Αδελφε επειδη εχω SLi απο day 1, τα παιχνιδια με θεμα στο SLi, ειναι το SoM με ultra textures και το AC:Unity σε ultra details σε 4k.. Μιλαω καθαρα για τα SLi issues, και οχι για το memory allocation bug που μπορει ή μπορει και οχι να συνεισφερει στην κατασταση. Οτι αλλο βλεπεις δεν το αναπαραγω, ουτε το εχω αντιμετωπισει ποτε.

 

εγώ με βλέπω να τις πουλάω εδώ

θα μπω μέσα αλλά τι να κάνω

 

 

Καλά που δε πήρα τη 4K τηλεόραση ακόμα γιατί τώρα θα έκλαιγα.

 

Εγω παντως κλαιω απο συγκινηση σε 4k tv οταν οι επιδοσεις με αφηνουν και παιζω (που ειναι αρκετες προς το παρων).. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω που δοκιμασα και τα 2 σε 4κ dsr γεμιζανε την vram και τα δυο αλλα το fps ηταν περιπου 20 διοτι ειχα φουλ φιλτρα κτλ αλλα πτωσεις τρελλες δεν ειχα. Στο μονο game που ειχα ηταν το farcry αλλα εκει ηταν το παιχνιδι χαλια.

Βασικα τα παιζω 1080 με ολα τερμα και δεν κανουν τιποτα, αλλα μονο το SOM γεμιζει την vram λογο ultra textures.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω που δοκιμασα και τα 2 σε 4κ dsr γεμιζανε την vram και τα δυο αλλα το fps ηταν περιπου 20 διοτι ειχα φουλ φιλτρα κτλ αλλα πτωσεις τρελλες δεν ειχα. Στο μονο game που ειχα ηταν το farcry αλλα εκει ηταν το παιχνιδι χαλια.

Βασικα τα παιζω 1080 με ολα τερμα και δεν κανουν τιποτα, αλλα μονο το SOM γεμιζει την vram λογο ultra textures.

....δωσε ενα screen απο το war room. Gpu usage να δουμε σε συνδυασμο με memory usage.

Δεν θελουμε Fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει δοκιμάσει κανένας moded skyrim με 8k textures?  :o

 

Anyways προς το παρόν δε μπορώ να κάνω οπότε αστο.Θα πάρω τη 4K TV οπώς είχα στο σχέδιο και αργότερα μπορεί να πάω σε μεγάλο maxwell.

 

Κατα τα άλλα το DAI τρέχει εντάξει,μόνο το Mordor έχει θέμα το οποίο δε παίζω πια οπότε δε με νοιάζει.

 

Αν όμως έχει θέματα το GTA V θα τις φάω, κυριολεκτικά θα τις λιώσω και θα τις φάω. :angry:  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις παω σπιτι θα το κανω. Ειμαι στην δουλεια. Λοιπον στα 4κ και τα φιλτρα και τις ρυθμισεις στα τερματα θα το κανω. Τωρα το fps ειπες δεν ενδιαφερει οποτε θα ειμαστε οκ. Κατα τις 16:00 θα ποσταρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα alt tab μέσα από το war room και μου κράσαρε το παιχνίδι με out of memory directx error.

Μήπως τελικά απλά δεν έχει αρκετή VRAM για τόσο μεγάλη ανάλυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα alt tab μέσα από το war room και μου κράσαρε το παιχνίδι με out of memory directx error.

Μήπως τελικά απλά δεν έχει αρκετή VRAM για τόσο μεγάλη ανάλυση?

Αυτό επειδή το κάνει και το Battlefield έχει να κάνει με την μνήμη ram που έχεις στο PC. Άμα κανεις allocate ένα pagefile σε κάποιο σκληρό για να το χρησιμοποιεί σαν RAM εξαφανίζεται το πρόβλημα. Πρέπει να έχει ένα πρόβλημα η Frostbyte 3 γιατί το κάνει και στο BF4 αυτό.

 

My computer -> Properties -> Advanced system settings -> Advanced -> Performance -> Settings -> Advanced -> Virtual Memory -> Change

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα alt tab μέσα από το war room και μου κράσαρε το παιχνίδι με out of memory directx error.

Μήπως τελικά απλά δεν έχει αρκετή VRAM για τόσο μεγάλη ανάλυση?

 

BIG BOSS εβαλες και MSAA στο WAR ROOM ? 

Πες ακριβώς τα γραφικά που εβαλες στο φιλο μας για να μας δωσει εικόνα. 

 

 

Μολις παω σπιτι θα το κανω. Ειμαι στην δουλεια. Λοιπον στα 4κ και τα φιλτρα και τις ρυθμισεις στα τερματα θα το κανω. Τωρα το fps ειπες δεν ενδιαφερει οποτε θα ειμαστε οκ. Κατα τις 16:00 θα ποσταρω.

 

 

To σημειο ειναι αυτο: http://i.imgur.com/8dqg0tw.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα alt tab μέσα από το war room και μου κράσαρε το παιχνίδι με out of memory directx error.

Μήπως τελικά απλά δεν έχει αρκετή VRAM για τόσο μεγάλη ανάλυση?

Το war room ειναι buggarismeno.Και γενικως ολο το skyhold ειναι ανα πασα στιγμη μπορει να κρασαρει.Λες οτι εχεις ακομα stuttering στο SOM.Εβαλες σωστα τους drivers? Δηλαδη ddu σε ασφαλη λειτουργεια και επανεκκινησης κτλ.Αν οχι καντο,αν το pc ειναι σε κανονικη λειτουργεια δεν παιρνεις ολες τις νεες επιδοσεις του driver

 

Επισης,το war room δεν ειναι cut scene? Δηλαδη 30fps η 60 αν το ξεκλειδωσες αλλα με stuttering.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το MSAA είναι OFF γιατί σκοτώνει το frame rate.Όλα τα άλλα είναι στα ultra k textures στo fade touched

 

Εδώ είναι μαξαρισμένη η μνήμη αλλά δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα.Καθόλου stutter,ακόμα και όταν περιστρέφω τη κάμερα γρήγορα.

 

3R0On9Q.jpg

Πολύ περίεργα πράγματα συμβαίνουν εδώ....

 

to usage δεν είναι ακριβώς 99% πάντως,πέφτει μέχρι 92-93

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...