Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν λοιπόν τα Windows σου τρώνε 300ΜΒ Vram, στο παιχνίδι/benchmark τερματίζεις στα 3,7GB.

Αυτό δεν ισχύει όμως, εγώ από προσωπική εμπειρία έχω δει διαφορα παιχνίδια να την φτάνουν στα 4060mb+ vram σε υψηλές αναλύσεις.

 

Ελπίζω να ξεκαθαρίσουν λίγο τα πράματα τις επόμενες μέρες γιατί από ότι βλέπω όλοι υποθέσεις κάνουμε χωρίς να ξέρουμε τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ορίστε έχω και παράδειγμα εδώ

 

πριν μπω στο war room είναι 60fps χωρίς κανένα stutter

jpFUrmu.jpg

 

με το που μπαίνω κολλάει συνεχόμενα και το frame rate πέφτει τελείως

 

B6tGKcR.jpg

στα 1440 k 1080p δεν έχει αυτό το θέμα γιατί η μνήμη δε γεμίζει,60fps χωρίς κανένα κόλλημα  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν ισχύει όμως, εγώ από προσωπική εμπειρία έχω δει διαφορα παιχνίδια να την φτάνουν στα 4060mb+ vram σε υψηλές αναλύσεις.

 

Ελπίζω να ξεκαθαρίσουν λίγο τα πράματα τις επόμενες μέρες γιατί από ότι βλέπω όλοι υποθέσεις κάνουμε χωρίς να ξέρουμε τι παίζει.

 

Αν η εφαρμογή είναι ξεκάθαρη απέναντι στο λειτουργικό ότι τρέχει σε full screen mode ναι τότε ισχύει το παραπάνω.

 

-------------------------------------------------------------------------------------

 

Καλά το πόσοι ζητάνε επιστροφές στο geforce forum είναι εντυπωσιακό. Δεν θα πω ότι στενοχωριέμαι και μακάρι να καταφέρουν οι χρήστες να πετύχουν επιστροφές αλλά χλωμό το κόβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν είμαστε τρελοί  ή απλά συνομοσιολόγοι, γιατί πολλά ειπώθηκαν.

Είναι βάση σχεδιασμού

Είναι θέμα αρχιτεκτονικής

Φυσικά και το γνώριζαν εξ αρχής οι τεχνικοί

Φυσικά και το γνώριζαν και οι μηχανικοί που γράφουν drivers

Έπρεπε η κοινότητα να αποδείξει ότι δεν αποτελείται από ελέφαντες

 

Πρώτη φορά το marketing της nV φτάνει σε τέτοιο σημείο, να διαφημίζει τα ίδια χαρακτηριστικά για το memory interface σε δυο κάρτες που δεν είναι ισάξιες.

Άραγε τι θα κάνουν με τις GM204 based Quadro? Εκεί δε νομίζω να τους παίρνει να κάνουν τα ίδια. Γιατί βάση spec sheet οι άλλοι κάνουν τους υπολογισμούς τους… Πιθανά να δούμε μόνο ολόκληρο gm204 και όχι κομμένο σε quadro. Γιατί η απάντηση της nV είναι παραπλανητική, 1:8 φορές κατά τύχη θα πέφτεις σε slow mem εφόσον έχεις allocated 4GB και random access pattern.

Μη ξεχνάμε και το μειωμένο pixel rate λόγο προφανώς αντίστοιχου hw limitation στα ROPs.

Και τραγική ειρωνεία η νέα συμπίεση που μειώνει το απαιτούμενο εσωτερικό bandwidth. Από τη μια προσπαθούν να ελευθερώσουν πόρους και από την άλλη δεν έχουν επαρκές μονοπάτι αφαιρώντας ‘crossbars’ μαζί με τα SMs.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ με βλέπω να τις πουλάω εδώ

θα μπω μέσα αλλά τι να κάνω

 

 

Καλά που δε πήρα τη 4K τηλεόραση ακόμα γιατί τώρα θα έκλαιγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η εφαρμογή είναι ξεκάθαρη απέναντι στο λειτουργικό ότι τρέχει σε full screen mode ναι τότε ισχύει το παραπάνω.

Borderless τρέχω το SoM και χτυπάει 4050~mb vram usage. Δεν ξέρω αμα δουλεύει το Borderless με την ίδια λογική αλλα μάλλον ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ενα τελευταίο. Πριν τρεξεις το τεστ σου λεει οτι η διαθεσιμη μνημη ειναι 3840gb αν θυμαμαι καλα. Οποτε 3840gb μειον το ποσο μνημη σου τρωει το λειτουργικό ας πουμε 300 μας κανει 3540gb. Αρα απο εκει και πανω θα επρεπε να χανει αποδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Borderless τρέχω το SoM και χτυπάει 4050~mb vram usage. Δεν ξέρω αμα δουλεύει το Borderless με την ίδια λογική αλλα μάλλον ναι.

 

Δεν εννοούσα αυτό αλλά με το τι ακριβώς αντιλαμβάνεται το WDDM. Δυστυχώς από ότι θυμάμαι σε win7/8 δεν κλείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια μυνησουλα δεν μπορουν να κανουν οι αμερικανοι για την λαμογια της πρασινης;

 

΄Ετσι που το κόβω θα κάνουν. Οι ομαδικές μηνύσεις δεν στοιχίζουν σχεδόν τίποτα.  Το αν θα έχει αποτέλεσμα δεν μπορεί να ξέρει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...