Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοείται πως πρέπει να έχεις αυτό για το οποίο ήξερες ότι πλήρωσες, που στην προκειμένη είναι 4096ΜΒ VRAM χωρίς περιορισμούς.Ας βγουν νέα απαιτητικά παιχνίδια και βλέπουμε πως θα πάει, προσωπικά πιστεύω δεν θα 'χουμε θέμα εφόσον και οι οδηγοί θα 'ναι κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν μπορουν να το κοντρολαρουν μεσω drivers psycho και δεν εχουμε μελλοντικα προβληματα σε games που πιθανον να χρειαζονται 4αρα vram, τοτε καλως.

 

Βεβαια η εμπιστοσυνη μου εχει κλονιστει απεναντι τους. Αν το ειχαν αναφερει απο πριν, δεν θα ειχε δημιουργηθει τοσο μεγαλο θεμα τωρα.

 

Προφανως ειμαι περα απο ευχαριστημενος μεχρι τωρα με την gpu αναλογικα παντα με αυτα που πληρωσα. Αλλα επρεπε να ηξερα ακριβως τι παιρνω απο την nvidia.

 

Στην ουσια με ολα αυτα, η 970 φαινεται να ειναι μια 980 beta. Ενα πειραμα.

 

Κατι επρεπε να χαλασουν για να γινει το match τιμης-αποδοσης. Και εκαναν αυτη την πατεντα στην 970.

 

Ηταν too good to be true η ρημαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, ας μην τρελαινόμαστε..Και 'γω χαλάστηκα με την δήλωση της NVIDIA αλλά από την άλλη λέω, αφού δεν έχω εγώ προσωπικά κάποιο θέμα, γιατί ; Βέβαια τολμώ να πω ότι έχω μια ανησυχία για τους μελλοντικούς τίτλους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρες,

 

Κατέβασα προ ολίγου το νέο BIOS για την G1 και είπα να το περάσω. Μέσα όμως στο zip με το BIOS έχει κατ'αρχήν 2 αρχεία BIOS και ένα pdf με το "how to" για να κάνεις το flash (δείτε το συνημμένο).

 

Εγώ χρησιμοποιώ DP to DP καλώδιο για τη σύνδεση του μόνιτορ, στο pdf όμως λέει ότι πρέπει να χρησιμοποιηθεί DVI καλώδιο και μάλιστα με συγκεκριμένη σειρά / αλληλουχία ώστε να φλασάρεις και τα 2 αρχεία (έχει 2πλό BIOS η κάρτα).

 

Υπάρχει κάποιος με G1 έκανε BIOS update επιτυχώς να μας πει ποιά διαδικασία ακολούθησε ?

 

Γιατί αυτό με το DVI μου φάνηκε κάπως. Μέχρι να το σιγουρέψει κάποιος τον ακριβή τρόπο που πρέπει να γίνει θα το αφήσω on hold το update.

GTX970_980 BIOS flash instruction.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάζουν πολύ μίσος στο GeForce forums.....Η NVIDIA απλά το βλέπει και γελάει, τελικά θα κλειδώσουν το thread και θα τελειώσει εκεί το όλο θέμα.

Δεν ειναι θεμα μισους,οι Αμερικανοι καταναλωτες δεν ειναι θυματα και φερεφωνα της καθε εταιριας, ειναι πολυ αυστηροι και οταν δινουν τα λεφτα τους απαιτουν να μην τους κοροιδευουν. Εχω παει στην χωρα και εχει τυχει να δω μια δυο φορες πως μιλανε σε καποιο καταστημα αν δεν τους εχουν εξυπηρετησει σωστα.Και οι περιπτωσεις που ειχα δει,ηταν για 50 δολλαρια το πολυ,για 350 θα κοψουν κωλους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το BIOS update για την G1 κατεβάζεις το BIOS από εδώ ανάλογα με τις μνήμες που έχεις: http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=5209&dl=1&RWD=0#bios

 

Έχει 2 BIOS γιατί η G1 έχει διαφορετικά BIOS ανάλογα με πιο DVI την τρέχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δειτε το video και δειτε οτι και η 980 gtx βουταει σε καποια σημεια το gpu usage σε 4Κ + ULTRA. Αυτο σημαίνει STUTTER στην εικονα 10000%

 

Oσο σταθερο ειναι στην 980 gtx τοσο σταθερο ειναι στην 970 gtx. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέχεται το SoM με ultra textures? 

Είναι τελείως unplayable σε 4k ανάλυση με τόσο stuttering.Γύριζεις τη κάμερα μια και κολλάει συνεχόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέχεται το SoM με ultra textures? 

Είναι τελείως unplayable σε 4k ανάλυση με τόσο stuttering.Γύριζεις τη κάμερα μια και κολλάει συνεχόμενα.

 

Ultra textures packet. 

 

Κατι σου προκαλει stutter. Μιπως εχεις κανενα software για το mouse ? ....και σου κανιβαλιζει το gpu usage!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλύτερα τώρα.

Έχει λίγο όταν γυρνάω τη κάμερα γρήγορα αλλά σε γενικές γραμμές είναι αρκετά πιο ομαλό.

 

 

βέβαια τρέχει σε 24-25 "cinematic" fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλύτερα τώρα.

Έχει λίγο όταν γυρνάω τη κάμερα γρήγορα αλλά σε γενικές γραμμές είναι αρκετά πιο ομαλό.

 

 

βέβαια τρέχει σε 24-25 "cinematic" fps

 

....και αυτο της καμερας θα ξαφανιστει μετα απο λιγο!  

1. παιξε χωρις HT βοηθαει στο mordor

2. βαλε το σε ssd

3. με default ρυθμισεις απο drivers nvidia

 

Αλλα και παλι εισαι σε stuttering effect λόγου του χαμηλου frame rate και των υψηλών ms....

 

Παρατήρησες KANIBAΛΙΣΜΟ του GPU USAGE λόγω μνήμης ? ΟΧΙ! 

 

ΤΕΛΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...