Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καπως ετσι ηταν το σχεδιάγραμμα μου στο SoM με τον .25 driver. Πριν εβλεπες κατι απίστευτες πτωσεις στο usage της καρτας, και μετα ηταν unplayable το game. Τωρα ολα καλα ολα τελεια με τον νεο driver. Θα δοκιμάσω σημερα και DA:I.

 

Δεν ξερω εγω ειμαι demi, αν ισχυουν ολα τα παραπάνω τοτε μαλλον δεν υπάρχει θεμα αλλα θα σιγουρευρουμε τις επόμενες μερες και απο αλλα τεστ.. Πιστεύω επισης, και μονο απο τον ντορο που δημιουργηθηκε, σε πολλούς επεσε πολυ στην αντίληψή που ειχαν γιαυτην την εταιρία.. Ειχαμε και την απότομη αύξηση σε Vram, 390/390X 8gb θα πουλήσει καλα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το σίγουρο είναι ότι πάνω στο θέμα θα πέσουν και πολλές τεχνολογικές σελίδες με τεστ και θα βρούμε την αλήθεια.

 

Ακριβώς. Όπως είπα και πρίν, για τον όποιο αρνητικό αντίκτυπο βιώνει η Nvidia, ο μόνος υπεύθυνος είναι η ίδια.

 

Αν η ανακοίνωση που είδαμε σήμερα δεν είναι δικιά της, σίγουρα θα πρέπει τάχιστα να ενημερώσει ανάλογα τον κόσμο, διότι η είδηση εξαπλώνεται σαν τη φωτιά στα τεχνολογικά sites και φόρουμς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

it's a feature, not a bug! :P

ΧΑΧΑΧΑΧΑ όντως.

 

Αν ήταν προϊόν της AMD θα ήταν έξω όλοι με τους πυρσούς και θα φώναζαν "Σταύρωσον" αλλά επειδή είναι Nvidia, είναι feature όλα είναι ΟΚ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο DAI περνάω συνέχεια τα 3.5GB(1440p) και δεν έχω παρατηρήσει τίποτα περίεργο.

60fps στα πάντα χωρίς stuttering.

 

δεν έχω δοκιμάσει 4κ και είμαι ακόμα στο παλιό driver.

 

To SOM έχει stuttering στα 1440π.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει γινει η κοτσανα απο την nvidia ευκολα. Τωρα μενει να δουμε τι θα πουν και τι θα πραξουν, αν μπορουν φυσικα μεσω ενος bios update κτλ.

 

Παντα ηταν τσιγγουνα στην vram η nvidia και παντα εβρισκε "features" για τις καρτες της.

 

Το κακο ειναι οτι υπαρχουν ηδη games που χρησιμοποιουν αρκετη vram ακομα και στα 1080p και με το dsr που εδωσαν στον κοσμο θα φανει ακομα περισσοτερο το προβλημα διοτι θα τιγκαρει η μνημη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλακα είναι πως σε εμενα πέρα από το benchmark δεν έχω δει πτώση των επιδόσεων, stuttering και τα λοιπά. Ίσως φταίει που την έχω χρονίσει αρκετά πιο γρήγορα από τα stock, ίσως και όχι.

 

Η όλη φάση είναι αρκετά καλο popcorn bait πάντως και έχει πλακα να το βλέπω :-D

 

(ελπίζω να βγει άκρη πάντως, άμα μπορεί η GPU μου να τρέχει πιο ομαλά με software/bios update, it's welcome)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μην κανετε ετσι.Βγαλτε τις αποδειξεις απο τα συρταρια/ντουλαπια και περιμενετε μεχρι να βγει η ανακοινωση για Rma  :-D  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΧΑΧΑΧΑ όντως.

 

Αν ήταν προϊόν της AMD θα ήταν έξω όλοι με τους πυρσούς και θα φώναζαν "Σταύρωσον" αλλά επειδή είναι Nvidia, είναι feature όλα είναι ΟΚ.

Μάλλον λάθος forum διαβάζεις, σχεδόν όλοι την κράζουν ειδικά άμα ισχύει hardware πρόβλημα...

 

Τα υπερβολικά δραματικά post στο forum της nvidia δε, από τα καλύτερα που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής. Κλάμα, δράμα, φωνές, πανικός...

 

yAtVH4E.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μου μοιαζει για κουτοπονηρια αυτο που εκανε,λες και τα σαινια που εχουν σε κατι τεχνολογικα sites δεν θα το ανακαλυπτανε.Λες και οι pc gamers ειναι iphonακιδες και τρωνε αμασητο οτι τους δινουν και λενε ευχαριστω.Αν ισχυει τελικα το προβλημα θα χασει παρα πολυ η nvidia και καλα να παθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ας περιμένουμε λίγο να δούμε τι θα απαντήσουν επίσημα και αν υπάρχει λύση.

Το θέμα ειναι οτι σε γενικές γραμμές ειμαστε ευχαριστημένοι απο την κάρτα μας αλλά τα σκάσαμε για μία κάρτα 3,5 + 0,5 vram.

Επίσης να δούμε σε περίπτωση που δε γινεται κάτι  την πολιτική της Nvidia σχετικά με refunds κλπ. Δε πιστεύω να το αφήσουν έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον λάθος forum διαβάζεις, σχεδόν όλοι την κράζουν ειδικά άμα ισχύει hardware πρόβλημα...

 

Τα υπερβολικά δραματικά post στο forum της nvidia δε, από τα καλύτερα που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής. Κλάμα, δράμα, φωνές, πανικός...

snip

Θυμαμαι προ μηνος στο θεμα με το low usage.Θα προσπαθησω να το βρω :D

 

Το διεγραψαν.Αλλα με λιγα λογια ελεγε οτι θα αφοδευσει πανω μεσα σε ολα τα κουτια των 970 που θα βρει στα καταστηματα xD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα τους νέους οδηγούς και δοκίμασα το SOM σε 4Κ

Η μνήμη γεμίζει αλλά το stuttering είναι απίστευτο.Με high textures η μνήμη μένει γύρω στα 3.5 και δεν έχει κανένα θέμα.

Συμπέρασμα?

Η nvidia μας πούλησε φύκια για μεταξωτές κορδέλες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα τους νέους οδηγούς και δοκίμασα το SOM σε 4Κ

Η μνήμη γεμίζει αλλά το stuttering είναι απίστευτο.Με high textures η μνήμη μένει γύρω στα 3.5 και δεν έχει κανένα θέμα.

Συμπέρασμα?

Η nvidia μας πούλησε φύκια για μεταξωτές κορδέλες...

Το SOM ποιο ειναι ?

Ξερουμε οτι σε 980gtx παιζει καλυτερα με τα ιδια sets ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...