Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο Mordor στα 4gb σε 4Κ προβλημα στο gpu load της 970 gtx δεν ειδα οπως και stutter...

 

Που εχετε stutter ?

 

Εγω βλεπω και με 980 gtx να μιλανε για stutter...

 

Το διάγραμμα του hitman69 ειναι πεντακαθαρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι περισσότεροι γκρινιάζουν για stuttering όταν πάει να ξεπεράσει τα 3.5GB και χαμηλότερες επιδόσεις, οπότε τι άλλο να δεις ακριβώς ; NVIDIA failed big time, τόσο απλά.

 

Ναί το ξέρω, ούτως ή άλλως από εκεί ξεκίνησε το όλο ζήτημα και άρχισε ο κόσμος να το διερευνά. Δεν θέλω να δυσαρεστώ τον κόσμο αν δεν είμαι απόλυτα βέβαιος για κάτι, αλλά ναί, πιστεύω ότι η GTX 970 συμπεριφέρεται ως 3.5GB κάρτα.

 

Ειλικρινά ελπίζω να βγώ λάθος και να μπορεί να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα.

 

 

Στην 980 δηλαδη γιατι δουλεψε η "πατεντα" και στην 970 οχι;

 

Σύμφωνα με την Nvidia, η 980 έχει διαφορετικό σχεδιασμό από την 970 στην διαχείριση της μνήμης.

 

"the 970 has a different configuration of SMs than the 980, and fewer crossbar resources to the memory system."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχει την δυναμη να σηκωσει την αναλυση.Εγω ειχα stuttering και στα low και τωρα ακομα και με 4gb  δεν εχω stuttering.Θεμα οδηγου ηταν απλα.Οπως λεει ο titanomaxos και η 980 ειχε stuttering επειδη ειχαν θεμα οι drivers.Δεν εχω καλο upload να ανεβασω βιντεο* αλλα δοκιμαστε αυτο που σας λεω.driver 347.25 και 4gb vram.

 

*κατι εφυγε στην μεταφραση :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, σε 4Κ χρησιμοποιεί και τα 4GB.Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει σοβαρό πρόβλημα με την VRAM, αλλά δεν έχω δοκιμάσει κάνα Skyrim με mods που πιστεύω πως αν το κάνω θα την πετάξω απ' το παράθυρο μ' αυτά που έχω διαβάσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, σε 4Κ χρησιμοποιεί και τα 4GB.Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει σοβαρό πρόβλημα με την VRAM, αλλά δεν έχω δοκιμάσει κάνα Skyrim με mods που πιστεύω πως αν το κάνω θα την πετάξω απ' το παράθυρο μ' αυτά που έχω διαβάσει..

3.7gb 60fps με full mods (οχι στις πολεις εκει πεφτει πολυ :D.Αλλα και παλι δεν εχω stuttering).Stuttering πριν,τωρα δεν εχω.Αλλα μου κρασαρε μια φορα αλλα δεν νομιζω να εφταιγε ο driver

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

From all indications NVIDIA decided to save time, die size, and power by simplifying the memory controller and crossbar setup. These things have a direct impact on time to market and power efficiency.  NVIDIA probably figured that a couple percentage of performance lost was outweighed by the added complexity, power consumption, and engineering resources that it would have taken to gain those few percentage points back.

 

Ναι ωραία Nvidia, και εγώ την επομενη φορα θα κοιτάξω να σώσω χρόνο πηγαίνοντας σε AMD κατευθείαν. Μπορεί την 970 ακόμα να την γουστάρω με χίλια για τις επιδόσεις που έχει και την τιμή που πλήρωσα αλλα αυτά τα τσίρκα που κάνει η Nvidia σε επίπεδο hardware είναι αστεία.

 

Edit: Το PCPer είναι Nvidia central, δεν ξέρω αμα είναι official αλλα είναι σίγουρα αρκετά κοντα στο να είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι ωραία Nvidia, και εγώ την επομενη φορα θα κοιτάξω να σώσω χρόνο πηγαίνοντας σε AMD κατευθείαν. Μπορεί την 970 ακόμα να την γουστάρω με χίλια για τις επιδόσεις που έχει και την τιμή που πλήρωσα αλλα αυτά τα τσίρκα που κάνει η Nvidia σε επίπεδο hardware είναι αστεία.

Σε αυτο θα συμφωνησω.Αλλα βλεπω σε κατι αλλα θεματα να λενε μην αγοραζεται gtx 970 λες και η καρτα δεν αξιζει τα λεφτα της η ερχεται με ψειρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Guru3D λενε οτι δεν ειναι απο την ιδια η παραπανω "επισημη" απαντηση της nVidia...

 

Δείχνεις πόστ ενός "Νewbie" με 13 πόστς.......

 

Δεν αντιλέγω ότι η επίσημη απάντηση μπορεί να μήν είναι επίσημη, αλλά το πόστ στο Guru 3D έχει χαμηλή αξιοπιστία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...