Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να βελτιωσεις την αποδοση της 970 σε αναλυση 1080p???Γιατι που σου παρουσιαζει χαμηλα Frames ??

τα frames ειναι αρκετα καλα απλως να διορθωσω λιγο το stutter.γενικοτερα δηλαδη δεν αλλαζουμε τιποτα στα settings?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 960 φαίνεται λίγο ακριβή για τις επιδώσεις της. Λίγο όχι πολύ, αλλά γενικά φαίνεται να είναι μια κάρτα που θα δώσει λύσεις στην κατηγορία της, θα την αγοράσουν πολλοί. Καλό το ότι είδαμε από την πρώτη μέρα και τόσες OC εκδώσεις!

 

Μου έλειψε ως τώρα να έχω διαβάσει το review του anandtech. Το ότι δεν υπάρχει, είναι κακά μαντάτα για το μέλλον του anandtech, και πρώτο κακό δείγμα γραφής μετά την αγορά από tom’s

 

Τα test του tom’s από την άλλη με τις νέες μεθοδολογίες που εισάγουν τον τελευταίο καιρό είναι εντυπωσιακά. Έμμεινα έκπληκτος από την ποιότητα και ποσότητα μετρήσεων για noise & coil whine από την πρώτη μέρα καθώς και από τα “Problems at the Motherboard Slot” που με κορυφαίο εξοπλισμό (hameg etc) βλέπουμε λ.χ. τη συμπεριφορά της strix. Σημαντικά data τα οποία δεν βλέπαμε στο παρελθόν.

 

Από εκεί και πέρα πραγματικά, πρέπει κανείς να διαβάσει όλα τα review που θα βρει, γιατί κάθε ένα site, κάτι λιγότερο κάνει, άλλος δεν έχει reference , άλλος δεν έχει 280  κ.ο.κ. και τα συμπεράσματα είναι διαφορετικά ανάλογα με την περίσταση.

 

Δεν βρήκα αρκετές πληροφορίες για το h.265 decoding block. Κάποιοι δεν το αναφέρουν καν. Αλλά εδώ http://forum.doom9.org/showthread.php?t=171219&page=12 φαίνεται να δουλεύει υπέροχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα frames ειναι αρκετα καλα απλως να διορθωσω λιγο το stutter.γενικοτερα δηλαδη δεν αλλαζουμε τιποτα στα settings?

Σε ποιο/ποια παιχνίδι/α έχεις stuttering ;

 

==============================

 

Τι γίνεται εδώ ;

http://forums.guru3d.com/showpost.php?p=4998496&postcount=168

 

Αυτό σημαίνει, πως όταν η κάρτα χρησιμοποιεί πάνω από 3.5GB, πέφτουν και οι επιδόσεις της..Το πρόβλημα είναι σημαντικότατο και ελπίζω να το διορθώσουν οι πράσινοι έστω με μια φτηνή δικαιολογία του γιατί το έκαναν εξαρχής, αλλά από 'δω και πέρα θα είμαι πολύ επιφυλακτικός για τα προϊόντα τους.

 

NVIDIA chat με ένα μέλος του Guru3D:

 

From Nvidia Chat Support this afternoon - (names changed)

 

[10:11:39 PM] NV Chat: We have our entire team working on this issue with a high priority. This will soon be fixed for sure.

[10:11:54 PM] Me: So, what is the issue?

[10:12:07 PM] Me: What needs to be fixed?

[10:12:46 PM] NV Chat: We are not sure on that. We are still yet to find the cause of this issue.

[10:12:50 PM] NV Chat: Our team is working on it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koιτα να δεις που μας την εκανε η nvidia. Aν ειναι hardware το προβλημα, θα γινει της *ουτανας και το rma θα παει συννεφο παγκοσμιως.

 

Τωρα για τα δικα μας καταστηματα εχω μεγαλη περιεργεια να δω τι θα γινει σε περιπτωση που η nvidia αποδεκτει το προβλημα και κανει δεκτες τις αλλαγες ή βγαζοντας στην αγορα αλλο revision(?)

 

Απο τωρα με φανταζομαι να προσπαθω να εξηγησω στους υπαλληλους στο Πλαισιο γιατι πρεπει να μου την αλλαξουν... Καλα θα περασουμε..

 

Μιλαμε για μεγαλη ζημια στην nvidia και οικονομικως αλλα και για το ονομα της.

 

Ολα αυτα βεβαια, αν μιλαμε για λαθος στο σχεδιασμο της gpu. Γιατι αν λυνεται πχ με ενα firmware update, εκει πασο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RMA ; Άντε πείσε τον καταστηματάρχη εσύ εδώ στο Ελλάντα ότι υπάρχει τέτοιο πρόβλημα..Ας ελπίσουμε να φτιαχτεί με bios update, αλλιώς..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πφφφφ τι λκιες ειναι αυτες ρε.. Εβγαλε την πατατο960, γελαει ο κοσμος, αποδειχτηκε οτι υπαρχει σοβαροτατο προβλημα με την vram.

 

Πραγματικα κανει οτι μπορει για να σπρωξει τον κοσμο στην amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα frames ειναι αρκετα καλα απλως να διορθωσω λιγο το stutter.γενικοτερα δηλαδη δεν αλλαζουμε τιποτα στα settings?

Με τον τελευταιο οδηγο δεν υπαρχει πια stuttering.Ακομα και τα fps drop ειναι smooth.(βλεπε shadow of mordor και dai.Ειδικα στο dai σε μερικες περιοχες πεφτει στα 35-40 fps αλλα και παλι δεν καταλαβαινεις διαφορα)

 

 

πφφφφ τι λκιες ειναι αυτες ρε.. Εβγαλε την πατατο960, γελαει ο κοσμος, αποδειχτηκε οτι υπαρχει σοβαροτατο προβλημα με την vram.

 

Πραγματικα κανει οτι μπορει για να σπρωξει τον κοσμο στην amd.

 

Μην ξεχνας οτι την apple την εσωσε η microsoft :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις καποιο Smartphone του δειχνεις την ανακοινωση(αν υπαρξει για Rma)και τελειωσε. Ετσι μου ελεγε και το Πλαισιο πριν 3 εβδομαδες για αλλαγη ποντικιου Logitech οτι δεν μπορουσε να κανει κατι και με που τους εδειξα απο κινητο την απαντηση της εταιριας κοπηκε σε λιγα λεπτα το πιστωτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είναι πολύ δύσκολο να πιστέψω ότι το έκαναν επίτηδες πάντως, δεν μπορεί να πίστεψαν ούτε για μια στιγμή ότι κάτι τέτοιο θα περάσει απαρατήρητο.Πάντως αν τελικά φτιαχτεί, η διαφορά μεταξύ 970 και 980 θα γίνει ακόμα πιο γελοία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είναι πολύ δύσκολο να πιστέψω ότι το έκαναν επίτηδες πάντως, δεν μπορεί να πίστεψαν ούτε για μια στιγμή ότι κάτι τέτοιο θα περάσει απαρατήρητο.Πάντως αν τελικά φτιαχτεί, η διαφορά μεταξύ 970 και 980 θα γίνει ακόμα πιο γελοία.

 

Μηπως ειχαν κατι τετοιο στο μυαλο τους?Να εχουν οι 970-980 λιγο περισσοτερη διαφορα και καναν οτι καναν με τις 970.Περα απο την πλακα ειναι σοβαρο φαουλ αυτο για την εταιρια,εγω πιστευω οτι με τιποτα δεν παιζει να εγινε κατι τετοιο εις γνωση τους.Αργα ή γρηγορα ολο και καποιος θα το ανακαλυπτε,δεν μπορω να σκεφτω που την συμφερει να κανει κατι τετοιο.Λογικα θα σταθει πισω απο το προιον της αλλα με ποιο τροπο ειναι το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρη ενημερωση περι 960.Σε pc συμμαθητη στην σχολη σε σχεση με την 285 (htpc σαλονιου ειχε για αυτο :P) που ειχε και την επεστρεψε λογο προβληματος η 960 εχει περιπου 3-7% καλυτερες επιδοσεις στα games πλησιαζει την 280x

 

ps: δεν ξερω σε ποια παιχνιδια την δοκιμασε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...