Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω ξεκλειδωναν shaders στην λανθανουσα θα κολλησουμε; :P

 

Βασικα επειδη προκειται για μνημη εχω περισσοτερες ελπιδες να ειναι κλειδωμενη σε s/w level που με ενα flash λογικα θα φτιαχνει, παρα σε h/w level.. But maybe I'm talking out of my arse here και ειναι instructions πυρηνα που ειναι irreversible..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια εβαλα χθες τη zotac gtx 970 και εχω απορια,κανει stuttering η εγω stuttαρω? B) Περασα τους τελευταιους drivers οι οποιοι, δεν ξερω πως ηταν οι προηγουμενοι,αλλα μου φαινονται καπως beta!!!Ενω τα frames ειναι πολυ καλα δυστυχως δυσκολευομαι να παιξω.πρεπει να κανω τιποτα ρυθμισεις στο nvidia control panel?οι θερμοκρασιες ειναι αψογες,60-61 βαθμοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση πάντως, αν ήταν όντως επίτηδες από τους πράσινους όλο αυτό, τι νομίζαν ; Ότι οι χρήστες δεν θα το καταλάβαιναν ; Εδώ δεν έχουν ξεφύγει άλλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αναφερομαι σε αναλυση 1080p χωρις dsr

 

Παντως με το προβλημα δεν σχετιζεται, σε τετοια αναλυση αν δεν χρησιμοποιεις ουτε εξομαλυνση δεν πλησιαζεις καν σε τοση vram,ουτε χρησιμοποιουν ολη την vram ολα τα παιχνδια..(not even close)

 

Πολυ placebo effect εχει πεσει κλασσικα στο internet παντως, ξαφνικα ολοι αντιμετωπιζουν προβλημα τωρα με stuttering ή ευθυνεται το προβλημα για καθε λογης stuttering.. (δεν παει σε εσενα προσωπικα noobwarrior γενικη διαπιστωση ειναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα οφείλεται στην Nvidia, συνεπώς οποιοσδήποτε αρνητικός αντίκτυπος είναι αποκλειστική της ευθύνη.

 

Επίσης να ξέρετε ότι οι θεωρήσεις του μάρκετινγκ λένε ότι για κάθε ένα παραπονούμενο καταναλωτή που εκφράζει το πρόβλημά του προς τα έξω, πρέπει να υπολογίζονται άλλοι τέσσερεις που δεν το εκφράζουν.

 

Αν χάσεις την εμπιστοσύνη των υφιστάμενων πελατών σου, το κόστος να τους φέρεις πίσω είναι διπλάσσιο από το κανονικό (κόστος προσέλκυσης πελάτη)

 

Για όλα αυτά μου φαίνεται δύσκολο το πρόβλημα να έγινε επίτηδες από την Nvidia. Δεν μπορείς να παίζεις με την φήμη και τους πελάτες σου έτσι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι ειτε φτιαχνει το προβλημα η Nvidia και ειμαστε ολοι καλα,ειτε αρχιζουν να πεφτουν τα πιστωτικα το ενα μετα το αλλο :P Απλα εγω εχω υπομονη να δω πως θα εξελιχθουν τα πραγματα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή επέστρεψε η θεωρία του απενεργοποιημένου block L2 cache, αν τελικά ισχύει η απενεργοποιήση είναι θέμα λογισμικού άσχετα αν είναι τόσο καλά κλειδωμένο που δεν ξεκλειδώνεται.

 

Υπάρχει μια αναλογία, που ακόμα και από σύμπτωση να είναι , μας κάνει όλους να υποπτευόμαστε το hw.

Από εκεί και πέρα τα όσα ξέρουμε για τον πυρήνα, από τα public διαγράμματα της nV,  δεν επαρκούν για να είμαστε σίγουροι.

Τώρα εάν είναι driver / firmware, τότε εύκολα φτιάχνεται, και υποπτεύομαι ότι θα είχε είδη φτιαχτεί, γιατί τόσος κόσμος τα γράφει τόσο καιρό

Το θέμα δεν είναι ΙΜΗΟ αν είναι “software” αλλά τι εννοούμε με την λέξη software… driver & firmware? Ένα Lock εκεί εύκολα φτιάχνει!

Κάποια προβλήματα μπορούμε να τα πούμε προβλήματα αρχιτεκτονικής, και τα αρχιτεκτονικής θα τα κατέτασσα πιο κοντά στο hw παρά στο sw

Όπως και να έχει, σε κάνα μήνα θα είμαστε πιο σίγουροι, αν όχι και πιο γρήγορα, γιατί ένας μήνας είναι παραπάνω από αρκετός (αν δεν έφτανε ο καιρός ως τώρα) για να φτιάξουν οτιδήποτε περίεργο σε firmware & drivers.

Πάντως, έχουμε εμφάνιση της 960 και το πρόβλημα με τις 970 δυστυχώς υπερκαλύπτει όποια σχόλια για τις 960.

Το θεμα ειναι οτι ειτε φτιαχνει το προβλημα η Nvidia και ειμαστε ολοι καλα,ειτε αρχιζουν να πεφτουν τα πιστωτικα το ενα μετα το αλλο :P Απλα εγω εχω υπομονη να δω πως θα εξελιχθουν τα πραγματα .

Δεν υπάρχει περίπτωση για τόσα πιστωτικά, και μάλιστα σε όλες τις χώρες του πλανήτη και από όλους τους IHV… Ακόμα και σε χώρες που είναι πιθανό να κινηθούν νομικά συνολικά οι καταναλωτές, πιθανά να χρειαστούν χρόνια διεκδίκησης.

Άντε να δώσουν κάνα παιχνιδάκι δώρο…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως με το προβλημα δεν σχετιζεται, σε τετοια αναλυση αν δεν χρησιμοποιεις ουτε εξομαλυνση δεν πλησιαζεις καν σε τοση vram,ουτε χρησιμοποιουν ολη την vram ολα τα παιχνδια..(not even close)

 

Πολυ placebo effect εχει πεσει κλασσικα στο internet παντως, ξαφνικα ολοι αντιμετωπιζουν προβλημα τωρα με stuttering ή ευθυνεται το προβλημα για καθε λογης stuttering.. (δεν παει σε εσενα προσωπικα noobwarrior γενικη διαπιστωση ειναι)

Προς Θεου δεν θελω να κραξω και να μιξοκλαιγομαι για αυτο ρωτησα αν υπαρχουν ρυθμισεις που πρεπει να κανω στο control panel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή επέστρεψε η θεωρία του απενεργοποιημένου block L2 cache, αν τελικά ισχύει η απενεργοποιήση είναι θέμα λογισμικού άσχετα αν είναι τόσο καλά κλειδωμένο που δεν ξεκλειδώνεται.

 

Οπότε οι τεράστιοι software developers της nvidia θα μας λύσουν το πρόβλημα με νέους drivers ;) Στα forum των πράσινων τι παίζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως μπορει καποιος να μου προτεινει καποιες ρυθμισεις στα 3d settings ωστε να βελτιωσω την αποδοση της καρτας?ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως μπορει καποιος να μου προτεινει καποιες ρυθμισεις στα 3d settings ωστε να βελτιωσω την αποδοση της καρτας?ευχαριστω!

Να βελτιωσεις την αποδοση της 970 σε αναλυση 1080p???Γιατι που σου παρουσιαζει χαμηλα Frames ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...