Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε παίδες, πέρασα χθες του τελευταίους drivers. Δεν είδα καμιά αλλαγή, εκτός από μία... το max boost clock (στοκ, όχι αλλαγμένο από εμένα) πλέον είναι 1392 ΜΗz αντί για 1329 ΜΗz που ήταν. Βέβαια το GPU-Z στο πρώτο tab εξακολουθεί να δείχνει ως max τα 1329 ΜΗz, όμως όταν τσέκαρα μετά από ένα δίωρο FC4 που το είχα αφήσει (το GPU-Z) έδειχνε ότι είχα πάει max 1392 ΜΗz.

 

Είδε κανείς κάτι ανάλογο ?

 

(αν παίζει κάποιο ρόλο, η G1 μου φοράρει από μαμά το BIOS 84.04.1F.00.60 και είναι revision Α1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάλι με modded BIOS(το καινούργιο που έβγαλε η Gigabyte χτες), no fcks given, ας προσπαθήσουν να μου κατεβάσουν τα clocks  :devil: 

Υ.Γ. Παίζω με undervolting και overclocking ταυτόχρονα τώρα, μέχρι στιγμής πολύ θετικά αποτελέσματα. Άμα σιγουρευτώ πως είναι stable θα ποστάρω τα setting, αν πάλι όχι... Τα έφτυσε η κάρτα  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα υφισταται αυτο ειναι το μονο σιγουρο. Εν μερει εξηγει και το αδικαιολογητο stuttering που περιεγραφα στο SoM που ενω ειχα δεν ξερω και εγω ποσα fps διαθεσιμα, ειχα stuttering και σκεφτομουν οτι απλα καποια μακακια εχουν κανει με τα 6Gb που ζηταγαν για ultra textures. To γεγονος οτι χρησιμοποιω μεγαλες αναλυσεις μεγεθυνει το θεμα, αλλα το SLi περιπλεκει την κατασταση για ασφαλεστερα συμπερασματα απο πλευρας μου..

Επισης σε 4k στο AC:U που γεμιζει η μνημη, υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα να οφειλεται σε αυτο το θεμα.

 

Λιγο υπομονη να δουμε και την απαντηση της nVidia, γιατι εξελισσεται σε σημαντικοτατο θεμα..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο SoM δεν είχα σοβαρό θέμα, το έπαιξα 1600P/Ultra textures και πήγαινε κατά 99% νερό, έκανε κάτι ασήμαντα τσιμπηματάκια μία στο τόσο, αλλά τίποτα το τρελό ώστε να με ενοχλήσει και είμαι ιδιαίτερα ευαίσθητος στο θέμα stuttering.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον ποτε δεν ηταν 1329 ηταν παραπανω .Δευτερον εμενα επεσε απο 1379 στα 1366,9 :D.

 

Από το BIOS:

 

 

 

P0 Boost: 1329.00 MHz
P0 Base: 1177.50 MHz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν έχει καμια σχέση τελικά (το τι λένε boost), καθαρά στο voltage table και στο boost states γίνεται η δουλειά.

 

Γι' αυτο και άμα αλλάξεις την τάση στο stock bios αλλάζει και το boost. Προσπάθησαν να κάνουνε streamline το overclocking και τελικά μπερδέψανε τα μπούτια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο SoM δεν είχα σοβαρό θέμα, το έπαιξα 1600P/Ultra textures και πήγαινε κατά 99% νερό, έκανε κάτι ασήμαντα τσιμπηματάκια μία στο τόσο, αλλά τίποτα το τρελό ώστε να με ενοχλήσει και είμαι ιδιαίτερα ευαίσθητος στο θέμα stuttering.

 

Nαι για 4k μιλαω , αν θυμαμαι καλα μονο εκει εφτανα πανω απο 3.5Gb, και οκ δεν ειναι και το ασφαλεστερο παιχνιδι για συμπερασματα ειναι η αληθεια..

 

Από το BIOS:

 

Η ισχυρη και αδιαλειπτη τροφοδοσια ειναι ενα σημαντικοτατο κομματι για τις τασεις που με την σειρα τους ειναι σημαντικοτατες για τα ρολογια σε boost και οχι μονο φυσικα. Πριν ειχα 1380 default boost, τωρα εχω 1392 με το νεο τροφοδοτικο.

 

p.s Επισης αλλο τι βλεπεις με GPU-z και αλλα 3rd party apps εκτος παιχνιδιου και αλλο τι βλεπεις εντος οταν ξεκινας να παιζεις. Βαλε afterburner και δες μολις ξεκινησεις τι δειχνει για να δεις το default σου boost

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...