Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καθόλου περίεργη, απότι φαίνεται δεν ανεβάζουν θερμοκρασίες οι 960, γιατί να χαραμίζει ανεμιστήρες για την υποδεέστερη έκδοση + ότι σου δίνει λόγο να αγοράσεις την πιο ακριβή ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου περίεργη, απότι φαίνεται δεν ανεβάζουν θερμοκρασίες οι 960, γιατί να χαραμίζει ανεμιστήρες για την υποδεέστερη έκδοση + ότι σου δίνει λόγο να αγοράσεις την πιο ακριβή ;)

Δεν ισχυει το πρωτο που γραφεις καθως ακομα και η λιγοτερο αδυναμη 760 εχει 3 fans.Πιο πολυ το δευτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάμε εκεί δηλάδη ?

Εξαρτάται, οι iCAFE είναι οδηγοί αποκλειστικά για τα Κινέζικα internet cafe.Έχουν ελαφρώς διαφορετικό branch από τους 347.25 WHQL και συνήθως έχουν την καλύτερη συμπεριφορά, αλλά πάνω-κάτω είναι περίπου ίδιοι.

GTX970 vs GTX980 Allocating Memory :

 

 

 

v7EVufN.png

 

 

 

 

Και όπως ήδη ειπώθηκε, η Nvidia αναγνώρισε το πρόβλημα και θα έχουμε νεότερα σύντομα.

 

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=396471

 

 

***Edit: Το δοκίμασα και 'γω το πρόγραμμα, το bandwidth πέφτει όντως στα τάρτατα, αίσχος..

 

Link για όσους θέλουν να δοκιμάσουν :

http://www.computerbase.de/forum/showthread.php?t=1435408&p=16869351#post16869351

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό που τους θέλω να 'ναι driver related το πρόβλημα, αλλιώς βλέπω τον Jen-Hsun Huang στην επόμενη παρουσίαση να τρώει κάμπόσες 970 κατακέφαλα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

64bit memory controller, total 4 memory controllers = 256 bit memory controller.

Assuming if there are 3 raster engines with each three has one SMM disabled leaving 1 raster engine with 4 SMM intact.

Mathematically ;

16 SMM = 256 bit = 4096 Mb

13 SMM = 208 bit = 3328 Mb

 

208 bit = effective width after disabling SMM with 256 bit being actual memory controller width

 

IT is hardware problem=GTX970 is 208bit card.

 

Ισχυει κατι τετοιο ?

 

Ξέρεις τι είναι η μονάδα rasterizing ή με ρωτάς απλά για πλάκα; Αν δεν μου κάνεις πλάκα σου έχει ξεκολλήσει η εξάτμιση και κάνει θόρυβο και εσύ ψάχνεις αν ψόφησε η μπαταρία.....ναι τόσο σχετικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτά με τα bit είναι τέρμα σαχλαμάρες, αφού ήδη οι κάρτες φτάνουν ή και ξεπερνάνε τα 3500-3600MB, πως είναι δυνατόν η κάρτα να έχει 208bit/3328MB..Ότι να 'ναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό που τους θέλω να 'ναι driver related το πρόβλημα, αλλιώς βλέπω τον Jen-Hsun Huang στην επόμενη παρουσίαση να τρώει κάμπόσες 970 κατακέφαλα..

 

Ε τι άλλο να ειναι ? Hardware ? :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα είναι hardware-related, με χάσαν από πελάτη την ίδια στιγμή που θα ανακοινώσουν κάτι τέτοιο.

Να ξερες τι κλαμα θα ριξουν αμα σε χασουν απο πελατη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GM204 έχει 4 GPC δηλαδή 4 ομάδες clusters όπου σε κάθε ομάδα αντιστοιχεί νοερά μια μονάδα polygon rasterizing & triangle setup. Θέλουν και επεξήγηση τι κάνουν οι μονάδες αυτές. Και ναι είναι καθαρά θεωρητικός ο διαχωρισμός των GPCs αλλιώς ας μου βρει κάποιος ένα die shot να μου δείξει που είναι τα υποτιθέμενα 4 "κουτάκια" που υποτίθεται ξεχωρίζει...έλεος πια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξερες τι κλαμα θα ριξουν αμα σε χασουν απο πελατη....

Ναι, δεν θα χάσουν μόνο εμένα, αλλά όλους ή τους περισσότερους που αγόρασαν 970 και δεν είναι λίγοι, τουναντίον.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό που τους θέλω να 'ναι driver related το πρόβλημα, αλλιώς βλέπω τον Jen-Hsun Huang στην επόμενη παρουσίαση να τρώει κάμπόσες 970 κατακέφαλα..

Ειναι διανοια ο προεδρος,αστα. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...