Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θεωρίες έχει άπειρες και αρκετά σωστές με βάση το hw. εκτός από το mordor δοκίμασα και assa creed, farcry 4 και γενικά ότι βρήκα από παιχνίδι μπας και το τερματίσω αλλά τίποτα. 

 

στην τελική και software θέμα να είναι ας βγούνε να το φτιάξουνε ή να πούνε ότι ισχύει. 

 

ps1: αφού το mordor είναι κουτσό και το bf4 που πια παίζει νεράκι είναι? γιατί και εκεί τα ίδια βλέπω που υποτίθεται είναι το παιχνίδι που τρέχει πιο καλά από όλα τα new gen

 

Πόσες εταιρείες ξέρεις όταν έχουν κάνει πατάτα να βγαίνουν να το παραδέχονται; Πέρα από αυτό για να ακούσω ΜΙΑ θεωρία που να στέκει τεχνολογικά γιατί σου αναγνωρίζει επιλεκτικά πότε μέρος και πότε όλη τη μνήμη; ΄Εχεις σύνολο 8 chip μνήμης στην κάρτα και οι 7 δουλεύουν πάντα σαν φούστηδες ενώ ο 1 σχεδόν πάντα λουφάρει; Και αν ναι είναι πάντα ο ίδιος ή εναλάσσονται μεταξύ τους; Κάρτα χτυπάνε....και πριν το πεις όχι αυτό που διαβάζω δεν είναι θεωρία hw προβλήματος αλλά ορνιθοσκαλίσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ´γω μόνο espresso αλλα τι drivers να βάλω ? μας μπέρδεψε ο Psycho

 

Χθες πέρασα από τον ανιψιό μου και του έβαλα τους 347.25 γιατί είχαν να ανανεωθούν από τότε που την πήρε την κάρτα αλλά πέρα από ένα γρήγορο callibration και τις συνηθισμένες ρυθμίσεις δεν έκατσα να ασχοληθώ. Εγκώ ντεν παίζει παιχνίδια πια καρντιά μου ;)

 

 

οκ μαζί σου. με πια λογική τότες caparei 3.5g μνήμης και όχι στο max τους

 

Παρακολουθώ εδώ και μέρες τις δοκιμές που κάνουν τα γερμανάκια στο 3DC και ενώ υπήρχε μια θεωρία να τα έχει παίξει σε κάποιες κάρτες ένα block L2 cache (που θα δικαιολογούσε ενδεχομένως το πρόβλημα) με μερικά test απορρίφθηκε γιατί δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Μιλάμε για thread 40+ σελίδων....σήμερα βλέπω έναν τυπά με 2*980@SLi να του γεμίζει στο FarCry4 στα 4κ και αυτουνού μόνο 3.5 γίγα.....

 

Το ξέρουν οι πράσινοι και το κοιτάζουν από ότι λένε: http://forums.guru3d.com/showpost.php?p=4991365&postcount=101%3C/span%3E%3C/blockquote%3E

 

https://forums.geforce.com/default/topic/803518/geforce-900-series/gtx-970-3-5gb-vram-issue/post/4430032/#4430032

 

΄Οπως έχω πει κατ'επανάληψη εδώ το WDDM σε όλα τα πρόσφατα windows λειτουργικά όταν τρέχει μια εφαρμογή σε παράθυρο κρατάει μνήμη πίσω για ρεζέρβα (ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ) μην τυχών και ανοίξει ο χρήστης ένα ή περισσότερα παράθυρα. Αυτό ισχύει και για αυτή την εφαρμογή http://www.insomnia.gr/topic/542109-nvidia-geforce-series-900/?p=53759287σαν παράδειγμα.

Ενδεχομένως να είναι εκεί το κλειδί της υπόθεσης και ναι όφειλαν να το έχουν εντοπίσει από χθες και να το έχουν διορθώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον οσο αφορα τους ΕγωΚαφες Drivers!! Μερικοι ξερουν το καρκινο που μου εχει βγαλει το Shadow of mordor,που η vram ειναι στα 3700max,και εχω stuttering FEST,εβαλα με το msi πριν λιγο να βλεπω το usage και την vram της καρτας σε αυτο το game (1440p+Ultra max out Hd textures) και μετα απο 5 λεπτα εβλεπα να δειχνει απο 99%--->50%-->99%,μια στιγμη πηγε και 43%.Ολα αυτα με 50fps μεσο ορο.Βαζω τον "ΚΑΦΕ",και ολα με ενα μαγικο τροπο πανε φακιν SMOOTH! Επαιζα κανα 15λεπτο τωρα,το usage κατω απο 95% δεν πηγε καμια στιγμη :D  Μax Vram 3760mb! Best driver ever :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον οσο αφορα τους ΕγωΚαφες Drivers!! Μερικοι ξερουν το καρκινο που μου εχει βγαλει το Shadow of mordor,που η vram ειναι στα 3700max,και εχω stuttering FEST,εβαλα με το msi πριν λιγο να βλεπω το usage και την vram της καρτας σε αυτο το game (1440p+Ultra max out Hd textures) και μετα απο 5 λεπτα εβλεπα να δειχνει απο 99%--->50%-->99%,μια στιγμη πηγε και 43%.Ολα αυτα με 50fps μεσο ορο.Βαζω τον "ΚΑΦΕ",και ολα με ενα μαγικο τροπο πανε φακιν SMOOTH! Επαιζα κανα 15λεπτο τωρα,το usage κατω απο 95% δεν πηγε καμια στιγμη :D  Μax Vram 3760mb! Best driver ever :P

 

Δεν ξέρω εγώ από καφέδες και κουραφέξαλα. Η μηχανή του καφέ σου είναι ελατωματική και δεν σηκώνω κουβέντα......*τρέχει για να προλάβει το λιντσάρισμα....*

 

Τώρα πέρα απ'τα κρύα αστειάκια το παληκάρι που τους φτιάχνει το ξέρει κανείς; Να τον ρωτήσουμε βρε αδερφέ τι έχει κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εγώ από καφέδες και κουραφέξαλα. Η μηχανή του καφέ σου είναι ελατωματική και δεν σηκώνω κουβέντα......*τρέχει για να προλάβει το λιντσάρισμα....*

 

Τώρα πέρα απ'τα κρύα αστειάκια το παληκάρι που τους φτιάχνει το ξέρει κανείς; Να τον ρωτήσουμε βρε αδερφέ τι έχει κάνει...

Εγω απο το κινεζικο site της nvidia τον κατεβασα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινεζια drivers? loool. Για προσεχετε τι βαζετε μην δω τα νεα των 8 και ειστε πρωτη ειδηση. :P

 

Περα απο την πλακα, λιγο που το εψαξα, δεν καταλαβαινω τι παιζει με αυτους τους drivers.

 

Ας το ξεκαθαρισει καποιος αν γινεται και με ενα εγκυρο λινκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη θεωρειται καλη τιμη για gtx 960?, γτ βλεπω πολλα πανω κατω στις τιμες http://www.overclockers.co.uk/showproduct.php?prodid=GX-277-MS

Ειναι 230περιπου ευρω η παραπανω.Για μενα και παλι δεν αξιζει με την καμια ειδικα αν σκεφτεις οτι πριν κατι εβδομαδες επαιζε R9 290 στα 272 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσες εταιρείες ξέρεις όταν έχουν κάνει πατάτα να βγαίνουν να το παραδέχονται; Πέρα από αυτό για να ακούσω ΜΙΑ θεωρία που να στέκει τεχνολογικά γιατί σου αναγνωρίζει επιλεκτικά πότε μέρος και πότε όλη τη μνήμη; ΄Εχεις σύνολο 8 chip μνήμης στην κάρτα και οι 7 δουλεύουν πάντα σαν φούστηδες ενώ ο 1 σχεδόν πάντα λουφάρει; Και αν ναι είναι πάντα ο ίδιος ή εναλάσσονται μεταξύ τους; Κάρτα χτυπάνε....και πριν το πεις όχι αυτό που διαβάζω δεν είναι θεωρία hw προβλήματος αλλά ορνιθοσκαλίσματα.

64bit memory controller, total 4 memory controllers = 256 bit memory controller.

Assuming if there are 3 raster engines with each three has one SMM disabled leaving 1 raster engine with 4 SMM intact.

Mathematically ;

16 SMM = 256 bit = 4096 Mb

13 SMM = 208 bit = 3328 Mb

 

208 bit = effective width after disabling SMM with 256 bit being actual memory controller width

 

IT is hardware problem=GTX970 is 208bit card.

 

Ισχυει κατι τετοιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να έκαναν τέτοια πατάτα, τουλάχιστον στην Αμερική μπορείς να ζητήσεις refund για false advertising. Δεν είναι ότι δεν έχει 4gb μνήμη η 970 απλά για κάποιον λόγο δεν τα κάνει allocate σωστά από άποψη επιδόσεων(?), τουλάχιστον σε οτιδήποτε που τρέχει με DX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

64bit memory controller, total 4 memory controllers = 256 bit memory controller.

Assuming if there are 3 raster engines with each three has one SMM disabled leaving 1 raster engine with 4 SMM intact.

Mathematically ;

16 SMM = 256 bit = 4096 Mb

13 SMM = 208 bit = 3328 Mb

 

208 bit = effective width after disabling SMM with 256 bit being actual memory controller width

 

IT is hardware problem=GTX970 is 208bit card.

 

Ισχυει κατι τετοιο ?

 

Ο Χριστος δηλαδη.. Τι αλλο θα διαβασω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...