Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλυτερα μου φαινεται μια μεταχειρισμενη 770....

Δεν είναι σωστό να συγκρίνουμε καινούριες με μεταχειρισμένες. Σχεδόν πάντα μια μεταχειρισμένη θα είναι πιο δυνατή απο μια καινούρια στα ιδια χρήματα. Ομως οι περισσότεροι (οπως και εγώ) για διάφορους λογους προτιμούν καινούριες. Η σύγκριση θα είναι με r9 280/r9 285/ r9 280X. Αν υποθέσουμε οτι η τιμή της gtx 960 θα είναι πολύ κοντά στην r9 280X τότε η επιλογή είναι προφανής εκτός και αν έχεις αδύναμο τροφοδοτικό. Ας περιμένουμε ομως τα πρώτα αξιόπιστα reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εννοώ ότι ακόμα και το +200 που βάζουν οι εταρίες σε συγκεκριμένα παιχνίδια δεν είναι stable. Και για αυτό δεν φταίει το load clock/voltage αλλα τα σκαμπανεβάσματα.

 

Εαν για οποιοδηποτε λογο κρασαρει σε factory o/c ρολογια η GPU σας καλο θα ειναι να γινει επιστροφη ΑΜΕΣΩΣ.. Oι πυρηνες αυτοι ειναι δοκιμασμενοι να τρεχουν με αυτα τα HSF σε πολυ πιο ανεκτα ορια απο αυτα, ειτε προκειται για θερμοκρασιες ειτε για ρολογια ειτε προκειται για τασεις. Δεν υπαρχει fail του Maxwell, στην προκειμενη υπαρχει fail της κατασκευαστριας.. Αλλιως θα συνεβαινε με ολα τα κομματια..

Με 2 καρτες G1 και τροφοδοτικο στα τελευταια του, και μαλιστα με πολυ υψηλοτερες απο το μεσο ορο θερμοκρασιες ΠΟΤΕ δεν κρασαραν οι καρτες μου σε factory o/c ρολογια, ουτε καν σε 1450-1460 πυρηνα.. Ποτε..

Η πτωση στην ταση ειναι κατι υπαρκτο κανεις δεν το αμφισβητει, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι αυτο δικαιολογει αυτο που περιγραφεις.

Οταν βλεπετε τετοια φαινομενα, επιστροφη στον αποστολεα δεν εχει κανει σωστα την δουλεια του στο συγκεκριμενο κομματι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δίκιο είχε ο Αίλουρος (όπως πάντα  :P ) κάτι παίζει με την κατανάλωση. 120W η 960 και 150W η 970. Κάτι έχουν κάνει λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Meh...Overclocked κάτι αρχίζει να λέει αλλά η μνήμη είναι θέμα.Ίσως για mitx που δε μπορούν να πάνε στην 970 να είναι καλή λύση.Για τους υπόλοιπους νομίζω μια 280/280x είναι καλύτερη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κλαψω η να γελασω????? http://www.e-shop.gr/msi-geforce-gtx960-gaming-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.514553

http://www.e-shop.gr/asus-geforce-strix-gtx960-strix-gtx960-dc2oc-2gd5-2gb-gddr5-pci-e-retail-p-PER.513703........................................................ 

οι τυποι ειναι απιστευτοι.. το ελλαδισταν μου μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μαλλον για κλαμματα ειναι η κατασταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τωρα θελω εναν ailuro εδω περα να μας πει και αυτος καμια ατακα να γελασουμε λιγο γιατι με τοσο κλαμα δεν μας βλεπουμε καλα.. :P


Χαχαχα έχουν και έκπτωση.  :P

ναιιιι woww ευκαιρια θα τσιμπησω 2-3 strixx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά η κάρτα αυτή έπρεπε να έχει γύρω στα 180 ευρώ το πολύ αν θέλανε να είναι όντως ανταγωνίσιμη μιας r9 280. Στην τελική δεν έχει και την τόσο μεγάλη διαφορά στη θερμοκρασία και την κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

d4ydr33m3r δεν χρειάζεται να σου ποστάρω όλα τα άτομα που είχαν το ίδιο πρόβλημα, είναι κάτι που δεν είχα μονο εγώ με την 970, άμα δεν ήταν και όλοι οι άλλοι που είχαν το ίδιο πρόβλημα δεν θα έβγαζα άκρη...

 


 

Και μπορεί το OC σου να είναι stable σε κάποια games, και μπορεί όλα τα games που παίζεις να είναι έτσι αλλα σε παιχνίδια τύπου League/CS:GO βγάζουν αρκετά θέματα. Γενικά ότι δεν πιέζει την κάρτα, και ανεβοκατεβάζει το load με αποτέλεσμα να αλλάζει load profile απότομα.

 

Άλλο ένα πρόβλημα που εμφανίζεται με το voltage throttling. Κάνει ο άλλος underclock για να τρέχει σωστά η κάρτα του...

 


 

Το GPU boost καλο στην θεωρία αλλα στην πράξη είναι fail όσο δεν πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

d4ydr33m3r δεν χρειάζεται να σου ποστάρω όλα τα άτομα που είχαν το ίδιο πρόβλημα, είναι κάτι που δεν είχα μονο εγώ με την 970, άμα δεν ήταν και όλοι οι άλλοι που είχαν το ίδιο πρόβλημα δεν θα έβγαζα άκρη...
 
Και μπορεί το OC σου να είναι stable σε κάποια games, και μπορεί όλα τα games που παίζεις να είναι έτσι αλλα σε παιχνίδια τύπου League/CS:GO βγάζουν αρκετά θέματα. Γενικά ότι δεν πιέζει την κάρτα, και ανεβοκατεβάζει το load με αποτέλεσμα να αλλάζει load profile απότομα.
 
Άλλο ένα πρόβλημα που εμφανίζεται με το voltage throttling. Κάνει ο άλλος underclock για να τρέχει σωστά η κάρτα του...
 
 
Το GPU boost καλο στην θεωρία αλλα στην πράξη είναι fail όσο δεν πάει.

 

 

Και θα επιμεινω στην αποψη μου, οτι οι καρτες αυτες πρεπει να επιστρεφονται στον παραληπτη γιατι πολυ απλα δεν τηρουν τις προδιαγραφες για να κανουν αυτο που αναφερουν. Δεν με ενδιαφερει το τι πως και το γιατι, παροτι γνωριζω προσωπικα, αλλα οταν πληρωσα 400+400 για αυτες, ειχα και εχω την απαιτηση να κανουν αυτο που περιγραφουν.. Να τρεχουν στα ρολογια που διαφημιζουν ανεξαρτητως παιχνιδιου και καταστασεων. Εαν δεν ειναι cherry picked cores και τυχει να πεσεις σε λεμονι, εαν δεν ειναι τεσταρισμενες σωστα ή αν απλα πουσαρονται στα ορια, τοτε δεν ειναι δικο μου λαθος αλλα δικο τους. Δεν πληρωνεις παραπανω μια O/Ced λυση για να τρεχεις εσυ να βρισκεις την λυση αλλα αυτοι. Σαφως και θα υπαρχουν προβληματα ανα το νετ με τετοιες λυσεις, ποσο μαλλον να τις βρεις συγκεντρωμενες σε ενα site οπως το OC.net που οπως πολυ σωστα ειπες, κυριως απευθυνεται σε πιο "ενθουσιωδες" κοινο (ή σε οποιοδηποτε αλλο site)..

Αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα κρατησω μια καρτα που δεν κανει αυτα που υποσχεται.. Προσεχε δεν μιλαω για παραπανω, μιλαω για τα factory O/C ρολογια που οι ιδιοι διαφημιζουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι πως τα ρολόγια μια χαρά τα κρατάει σε stress test, το πρόβλημα είναι όταν δεν στρεσάρεται η κάρτα, κάτι που είναι τελείως απρόσμενο. Αλλα κάτι που συνέβαινε ακόμα και με τις 780.

 

Προφανώς ο μέσος χρηστης θα κάνει RMA και μπορεί να του συμβεί ακριβώς το ίδιο πράμα, για εμενα voltage throttling την ώρα που τρέχει 3D application είναι από τα πιο χαζά πράματα που σκέφτηκαν να κάνουν σε GPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...