Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή ξόδεψα αρκετό χρόνο πάνω στο θέμα αυτό, λοιπόν τι συμβαίνει: Το GPU boost 2.0 έχει δυναμικό voltage ανάλογα με το πως χρησιμοποιείται η GPU από το κάθε παιχνίδι.

Έχουμε 2 καταστάσεις

1. Το παιχνίδι χρησιμοποιεί την GPU στο 90-100% όλη την ώρα και δεν έχουμε προβλήματα, κρασάρει μονο όταν υπάρχει πρόβλημα αστάθειας στο boost clock

2. Το παιχνίδι χρησιμοποιεί την GPU στο 90-100% το 99% και χρησιμοποιεί το 10-20% για να κάνει render κάποια menu το 1%, τώρα η GPU προσπαθώντας να βρει τι clock πρέπει να χρησιμοποιήσει αλλάζει όσες φορες θέλει τους χρονισμούς και μαζί με αυτό και τις τάσεις

zSIwks9.png

Αυτό θεωρητικά δουλεύει χωρίς προβλήματα σε stock χρονισμούς (1100~) γιατί όσο να ανεβεί και να κατεβει η τάση η GPU παραμένει σταθερή. Στις OCed κάρτες από δεύτερους όμως το +200 που βάζουν στους χρονισμούς ανεβάζει όλα τα boost states +200, που σημαίνει ενώ stock μπορεί να έτρεχε 1100 core με 1200mV τώρα αναγκάζεται και τρέχει 1200-1300 core με 1150mV.

Στα μη intensive παιχνίδια (CS:GO/Lol/Minecraft κτλ) η κάρτα ανεβοκατεβάζει τάσεις και χρονισμούς μέχρι να πετύχει κάτι που είναι unstable και αυτό οδηγεί σε driver crash. Προφανώς όσο ανεβάζετε τους χρονισμούς τόσο πιο εύκολα γίνεται αυτό.

Με αλλα λόγια; GPU boost = fail στις maxwell.

Εγώ έχω το κλασικό 3D clock το οποιο είναι σταθερό στα 1494 μαζί με σταθερή τάση στα 1218mV, όταν δεν τρέχει 3D πέφτει στα 200-300 και 150 στην μνήμη για να εξοικονομεί ενέργεια. Έχω σταθερές τάσεις και clock μονο σε 3D applications.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι το ξερω το thread καιρο τωρα και ξερω τι παιζει με το σκεπτικο πισω απο ολο αυτο.. Απο την αλλη οπως ειπα, μπορει να μην ειναι bug αυτο και δεν το ρισκαρω χωρις λογο.. Καλυτερα κρασαρισμα ο driver παρα να παιξω με κατι untested σε βαθος χρονου..  Αλλα οκ στην περιπτωση σου δεν κανεις και κατι τρελλο απλα σταθεροποιεις τις τασεις...

Για τα no limits απο την αλλη που ειναι κυριως ο ενδοιασμος μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτά είναι για ln2 και watercooling. Overclock.net λέγεται το site και λογικό να έχουν τέτοια bios, προφανώς και δεν φλασαρεις σε τέτοιο bios εκτός κι άμα ξέρεις τι κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είχε ένα range ξέρω γω από τα 1000mV μέχρι τα 1218mV, και σε οποιοδήποτε game δεν πίεζε την κάρτα 100% όλη την ώρα (πχ menu στο Battlefield ή στο Alien Isolation) κατέβαιναν τα ρολόγια και μαζί η τάση και μετα πήγαινε να τα ανεβάσει ξανά και επειδή το έκανε με σκαλοπάτια κράσαρε ο driver... Άσε μέχρι να βρω άκρη έψαξα όλο το internet 10 φορες. Να είναι καλά το OC.net τα βρήκαμε σχετικά γρήγορα όταν εντοπίστηκε το πρόβλημα.

Και μενα ανεβοκατεβαζει τα volt  αλλα δεν κρασαρει ο driver.Ισως δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα ανεβοκατεβαζει τα volt  αλλα δεν κρασαρει ο driver.Ισως δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις?

 

Δες πάνω το wall of text που πόσταρα, εξηγώ ακριβώς τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες πάνω το wall of text που πόσταρα, εξηγώ ακριβώς τι γίνεται.

Το ειδα.Ανεφερες για stock που ειναι 1051 με 1170 περιπου (απλο και boost) και για o.c. απο της εταιριες που παει μεχρι 1370-1400.Εχω παρατηρησει το φαινομενο που λες και ειπα πως δεν βλεπω να crashaρει ο driver.Ωστοσο εμενα το max voltage ειναι 1,225 χωρις να το εχω πειραξει και βλεπω core max 1379.Τωρα αν εννοουσες stock. αυτο το o.c. που κανουν οι εταιριες και o.c. +200 αυτο που κανουν οι χρηστες,παω πασο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι ακόμα και το +200 που βάζουν οι εταρίες σε συγκεκριμένα παιχνίδια δεν είναι stable. Και για αυτό δεν φταίει το load clock/voltage αλλα τα σκαμπανεβάσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγηκανε τα reviews.Με συνολικο κοστος 400+ ευρω οι SLI 960 ειναι 3 fps καλυτερες απο 1 970.....

η 1 δεν πιανει ουτε 40 fps στο Dragon Age max settings 1080p
http://www.guru3d.com/articles_pages/asus_geforce_gtx_960_strix_2_way_sli_review,21.html

http://www.guru3d.com/articles-pages/kfa2-geforce-gtx-960-exoc-review,1.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...