Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενδιαφέρον. Και οι εργοστασιακές ρυθμίσεις γιατί είχαν τόσα σκαμπανευάσματα;

Γιατί είχε ένα range ξέρω γω από τα 1000mV μέχρι τα 1218mV, και σε οποιοδήποτε game δεν πίεζε την κάρτα 100% όλη την ώρα (πχ menu στο Battlefield ή στο Alien Isolation) κατέβαιναν τα ρολόγια και μαζί η τάση και μετα πήγαινε να τα ανεβάσει ξανά και επειδή το έκανε με σκαλοπάτια κράσαρε ο driver... Άσε μέχρι να βρω άκρη έψαξα όλο το internet 10 φορες. Να είναι καλά το OC.net τα βρήκαμε σχετικά γρήγορα όταν εντοπίστηκε το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είχε ένα range ξέρω γω από τα 1000mV μέχρι τα 1218mV, και σε οποιοδήποτε game δεν πίεζε την κάρτα 100% όλη την ώρα (πχ menu στο Battlefield ή στο Alien Isolation) κατέβαιναν τα ρολόγια και μαζί η τάση και μετα πήγαινε να τα ανεβάσει ξανά και επειδή το έκανε με σκαλοπάτια κράσαρε ο driver... Άσε μέχρι να βρω άκρη έψαξα όλο το internet 10 φορες. Να είναι καλά το OC.net τα βρήκαμε σχετικά γρήγορα όταν εντοπίστηκε το πρόβλημα.

Μάλιστα, πρέπει να το κάνω και 'γω λοιπόν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι λίγες φώτο από το κουτί.

 

 

IMG_20150121_163220303_zps4c428535.jpg

 

 

 

IMG_20150121_162058132_zps3f934af1.jpg

 

 

 

ήθελα να επανατοποθετήσω τη ψύκτρα για να κάτσει το Corsair Logo σωστά και να κρυφτεί το καλωδιάκι, αλλά είχε προλάβει να έρθει σπίτι ο κουμπάρος. Φοβόταν να επανατοποθετήσω τη ψύκτρα....... :-(

 

Το πήρε και έφυγε. Goodbye όμορφο κουτί.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, πρέπει να το κάνω και 'γω λοιπόν..

Διάβασε αυτο το thread, έχουν οδηγίες και BIOS για ολα τα μοντέλα

 

http://www.overclock.net/t/1517316/extract-and-flash-gtx-970-and-980-firmware-zosons-h2o-and-air-custom-bios

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα.σημερα παρελαβα την zotac 970 και επειδη ειχα amd δεν ξερω ποιοι ειναι οι πιο σταθεροι drivers της nvidia?Να κατεβασω τους τελευταιους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα.σημερα παρελαβα την zotac 970 και επειδη ειχα amd δεν ξερω ποιοι ειναι οι πιο σταθεροι drivers της nvidia?Να κατεβασω τους τελευταιους?

Ναι, εγώ που τους έχω τουλάχιστον δεν έχω προβλήματα.

 

Πάντως Psycho άμα θες να το επιχειρήσεις τα μόνα που αλλάζεις είναι αυτά

 

yf7qTHk.jpg

 

Ανάλογα με τα clocks/voltage που τρέχεις φυσικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

γιατί να μην επιλέξει "use the 3d setting" / application controlled ???

 

Γιατί δεν το έχει σε όλες τις επιλογές για αυτό ρωτάω μόνο για αυτές που δεν το έχει
Ρε αδέλφια κάποιος και για εμένα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα με το μαγαζι που την αγοραζες και ποτε υπηρχε η επιλογη παιχνιδιου.Αν πχ την αγοραζες το 2014 απο το Πλαισιο θα επαιρνες παιχνιδι δωρο.

 

Τελικά έστειλα e-mail εκει που την αγόρασα, hardwareversand.de, και μου εστειλαν με εμαιλ τον κωδικό για να διαλέξω 1 απο τα 3 games (AC:U, FC4, The Crew)

Μετά απο λιγο ψάξιμο, αποφάσισα για το Far Cry 4... Μου φαίνεται μακράν η καλύτερη επιλογή σε σχέση με τα αλλα 2...

 

Παρεπιπτώντος, η τιμή της 970 που πήρα ανέβηκε κατα 20ε σχεδόν! 

Και η Asus strix 970 που πριν κανεναν μηνα εκανε 370ε στο mindfactory την εχει τωρα 500ε+ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έστειλα e-mail εκει που την αγόρασα, hardwareversand.de, και μου εστειλαν με εμαιλ τον κωδικό για να διαλέξω 1 απο τα 3 games (AC:U, FC4, The Crew)

Μετά απο λιγο ψάξιμο, αποφάσισα για το Far Cry 4... Μου φαίνεται μακράν η καλύτερη επιλογή σε σχέση με τα αλλα 2...

 

Παρεπιπτώντος, η τιμή της 970 που πήρα ανέβηκε κατα 20ε σχεδόν! 

Και η Asus strix 970 που πριν κανεναν μηνα εκανε 370ε στο mindfactory την εχει τωρα 500ε+ 

Καλα κρασια πες τους.Αφου πηρες τον κωδικο παλι καλα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτιαξα ένα gaming PC εχτές που σύνθεσα για τον κουμπάρο μου.

 

i7-4790K με την Corsair H105 υδρόψυξη, σε κουτί NZXT H440 και με μία Gigabyte G1 970.

 

Η Gigabyte μου άρεσε πολύ σαν κατασκευή. Πολύ στιβαρή. Επίσης, αν και αφαίρεσα όλα τα Hard disk-decks που δεν χρησιμοποιήθηκαν, τελικά η κάρτα χωρούσε ακόμα και αν είχε deck δίπλα της.

 

Στο benchmark Valley που έβαλα, η κάρτα δεν ανέβηκε πάνω από 59 βαθμούς, ενώ τα ανεμιστήρια ίσα που ακούγονταν.

 

Γενικά το κουτί ήταν σχεδόν αθόρυβο στα 2 μέτρα απόσταση, ενώ το δικό μου κουτί με την 7970GHz edition ήταν σαν ηλεκτρική σκούπα δίπλα του και ακουγόταν σε όλο το σαλόνι. Έτρεχαν και τα 2 ταυτόχρονα το Valley.

 

Ίσως να φτιάξω τον ίδιο υπολογιστή για μένα, καθαρά και μόνο για το θέμα του θορύβου  :mellow: 

 

Παρακαλούσα τον κουμπάρο μου να του κάνω overclock CPU και 970 για 24/7 λειτουργία και δεν με άφηνε. Φοβόταν μή κάνουμε ζημιά. Τί να πείς...... <_<

Xaaxax επρεπε να του πεις μα αυτη ειναι O/Ced απο εργοστασιο να φρικαρει τελειως! :D

 

Mια χαρά τον βρίσκω τον κουμπάρο σου και το ένστινκτό του. ΄Οταν λειτουργεί άψογα μην ταλαιπωρείται αδίκως το π...ερρρ την κάρτα γραφικών σας.

 

Ενταξει οτιδηποτε O/C παιζει με stock τασεις, και δεν ανεβαινει σε επικινδυνα επιπεδα θερμοκρασιων δεν το σκεφτεσαι καν κατα την προσωπικη μου αποψη, ειδικα αν ο πυρηνας κανει καλο scaling.. Θα μου πεις αυτη μας ερχεται ξεπαρθενιασμενη εξ αρχης, αλλα οκ u get my point :P

 

Οσο για τα custom bios προσωπικα παροτι, μπορει να μην βαζουμε παραπανω τασεις και να τις κραταμε σταθερες απλα, αλλα για εμενα δεν ειναι λυση που ενδεικνυται.. Για να πεφτουν οι τασεις καποιο λογο πρεπει να εχουν, μπορει να ειναι εντολη του αλγοριθμου.. Κατι λοιπον που φαινεται φαινομενικα σαν "bug" μπορει σκοπιμα να εχει γινει για λογους ασφαλειας. Χιλιες φορες καλυτερα O/C profile σε καθε game και να ειναι λιγο PITA η κατασταση, παρα ενα μονιμο μεσω bios.. 2 βηματα ειναι αλλωστε πλεον το O/C.. Just my 2 cents

Θα το επιχειρουσα μονο με νερο, ακομη και αν οι θερμοκρασιες μου ειναι χαμηλες και οχι με αεροψυξη ακομη και αν ειναι ποιοτικοτατο το HSF.. Δεν μιλαω καν για αυξηση τασεων για 24/7, η μακροβιοτητα της ζωης μια GPU ειναι κατα μεσο ορο πολυ μικροτερη οταν παιζεις με voltages απο οτι μιας CPU..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η ιδέα μου ή όντως μπαίνετε σε τρελή ταλαιπωρία για να κρατήσετε σταθερές τις 970, ακόμα και σε stock;

 

Το περίεργο είναι ότι θα πρέπει να είναι δυναμικό το voltage, αλλά όχι αυτό να ανεβοκαταβαίνει χωρίς να κάνει η κάρτα κάτι. Εγώ προσωπικά δεν θα τις έκανα τις αλλαγές στο BIOS αν δεν ήμουν σίγουρος ότι πράγματι έχει γίνει κάποια πατάτα στις ρυθμίσεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...