Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως εγγραψα και πριν αν ξαναμπουν τα μπλε λεντ δε νομιζω να τσεκαρει κανεις την ¨αλλαγη" οταν ολα φαινονται οκ.

Κι εγω στην αρχη το ειχα κλειστο αλλα μετα δεν αντεξα....different people different choises..... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εμενα κατι μου λεει οτι η 960 θα ναι χειροτερη απο την 760 . το memory bandwith παιζει αρκετα μεγαλο ρολο ....

Παίζει μεγάλο ρόλο αν συγκρίνεις κάρτες με ίδια αρχιτεκτονική  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην γυρίζουμε διαρκώς γύρω από τους εαυτούς μας. Πόσες φορές πρέπει να τονίσουμε ότι η 980 είναι αμφίβολη επένδυση και οι 970 εμ πάρα πολύ απλά ΔΕΝ στοιχίζουν 600 ευρώπουλα και πούλησαν και ένα τεράστιο ποσοστό από το 1 εκατομμύριο GM204 based GPUs μέχρι τώρα. Είπαμε ο αδαής μέσος καταναλωτής λογικά θα την πατήσει αν δεν το ψάξει, αλλά ας μην δουλευόμαστε και μεταξύ μας.

 

Θα μπορούσαν να βάλουν το full GΜ 204 στην 970 στα 300 - 350 ευρώ , ένα κομμένο GM 204 στην 960 στα 200-250 ευρώ και ο high end πυρήνας GM200 να πάει στην 980/980ti στα 500 ευρώ. Μπορεί να ζητάω πολλά αλλά για μένα οι τιμές στις κάρτες γραφικών(ιδιαίτερα στην performance/high end κατηγορία) είναι πολύ υψηλές. Εδώ εχουμε φτάσει να λέμε κάρτες των 90-100 ευρώ οτι είναι για office. Τώρα θα μου πεις οτι ανακαλύπτω τον τροχο αλλά ήθελα να γκρινιάξω λίγο για τις τιμές :-D  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσαν να βάλουν το full GΜ 204 στην 970 στα 300 - 350 ευρώ , ένα κομμένο GM 204 στην 960 στα 200-250 ευρώ και ο high end πυρήνας GM200 να πάει στην 980/980ti στα 500 ευρώ. Μπορεί να ζητάω πολλά αλλά για μένα οι τιμές στις κάρτες γραφικών(ιδιαίτερα στην performance/high end κατηγορία) είναι πολύ υψηλές. Εδώ εχουμε φτάσει να λέμε κάρτες των 90-100 ευρώ οτι είναι για office. Τώρα θα μου πεις οτι ανακαλύπτω τον τροχο αλλά ήθελα να γκρινιάξω λίγο για τις τιμές :-D  

 

Oι τιμές είναι σημείο κριτικής από πλευράς μου από την αυγή των 28nm. Πέραν τούτου οι τιμές στο εξωτερικό για τις 970 ξεκινάνε από περίπου 310+ ευρώ ενώ στην γειτονιά μας από τα 340 ευρώ και πάνω. Από την στιγμή που υπάρχει performance GPU με αρκετά υψηλές επιδόσεις σε αυτό το πλαίσιο τιμών έχω λιγότερο λόγο προσωπικά να γκρινιάζω. Για την 960 την σκέτη δεν προβλέπω να ξεπεράσει τα 2.5 στο εξωτερικό και για οτιδήποτε GM200 ποιός ξέρει τι μας επιφυλάσσουν πάλι. Ειλικρινά όμως από την στιγμή που η πλατιά πλειοψηφία έχει μείνει με 1080p οθόνες οτιδήποτε πάνω από 970/290 αυτή τη στιγμή και για αρκετό διάστημα ακόμα αγγίζουν την υπερβολή. Για όσους έχουν οθόνες =/>1440p αλλάζουν φυσικά οι απαιτήσεις, αλλά αποτελούν μειοψηφία.

 

Στα 80-100 δεν με διάβασες να πω ότι είναι office renderer, στα 40-50 ευρώ όμως ναι. Και αυτό γιατί απλά οι ενσωματωμένες μονάδες πλέον γραφικών έχουν γίνει τόσο ισχυρές που κάνουν τις τελευταίες κάρτες γραφικών να εμφανίζουν σαν πολύ τραγικές επενδύσεις έστω με τόσο μικρό κόστος.

 

΄Ετσι που το πάει η Apple μέσα στην χρονιά η επόμενη γενιά tablet της θα αγγίζει τουλάχιστον της GPU επιδόσεις μιας GT740 τι συζητάμε τώρα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσαν να βάλουν το full GΜ 204 στην 970 στα 300 - 350 ευρώ , ένα κομμένο GM 204 στην 960 στα 200-250 ευρώ και ο high end πυρήνας GM200 να πάει στην 980/980ti στα 500 ευρώ. Μπορεί να ζητάω πολλά αλλά για μένα οι τιμές στις κάρτες γραφικών(ιδιαίτερα στην performance/high end κατηγορία) είναι πολύ υψηλές. Εδώ εχουμε φτάσει να λέμε κάρτες των 90-100 ευρώ οτι είναι για office. Τώρα θα μου πεις οτι ανακαλύπτω τον τροχο αλλά ήθελα να γκρινιάξω λίγο για τις τιμές :-D  

επειδη ολα ειναι μια αλισυδα φιλε εαν η 960 ειχε ψυλοκομμενο 204 τοτε η διαφορα επιδοσεων με μια 750ti/950ti θα ηταν τεραστια, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ολα ειναι μια αλισυδα φιλε εαν η 960 ειχε ψυλοκομμενο 204 τοτε η διαφορα επιδοσεων με μια 750ti/950ti θα ηταν τεραστια, 

 

Εγώ αναφέρθηκα σε όλη την αλυσίδα οχι μόνο στην 960 και οπως επισήμανε σωστά και ο Ailouros το θέμα ξεκινά απο την αυγή των 28nm.

 

Επι του παρόντως τώρα η 960 θα μπορούσε να ηταν στα 192 bit / 3 gb / 1280 shaders (μάλλιστα κάποιες φίμες μιλούσαν ακόμα και για 256 bit / 4gb) και η 950 ti να ηταν στα 128 bit/2gb. Αλλωστε μια Χ60 "δικαιωματικά" πρέπει να έχει μεγάλη διαφορά με μία Χ50 προηγούμενης σειράς. 

 

Μάλιστα διαφιμίζουν την  960 για υψηλές δυνατότητες OC (ελπίζω να μην αρχίζουμε να πληρώνουμε και επιδόσεις που επιτυγχάνονται μέσο OC). Πάντως το γεγονός οτι δεν θα βγάλουν και την 960ti μαζί  πιστεύω οτι θα δώσει την δυνατότητα να φουσκόσουν λίγο την τιμή της 960. Οπως και να έχει θα μάθουμε σε λίγες μέρες.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πήρα τελικά την 970 G1 η κάρτα απλά πετάει σε σχέση με την 7970 ghz edition που είχα.Η ερώτηση μου είναι τι θερμοκρασίες βαράτε οσοι έχετε την ίδια κάρτα όταν παίζετε ενα βαρύ παιχνίδι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πήρα τελικά την 970 G1 η κάρτα απλά πετάει σε σχέση με την 7970 ghz edition που είχα.Η ερώτηση μου είναι τι θερμοκρασίες βαράτε οσοι έχετε την ίδια κάρτα όταν παίζετε ενα βαρύ παιχνίδι??

Στο κουτι μου με τα στοκ ανεμηστηρακια στο dragon age inquisition εχω δει μεχρι 67 max.Αλλα γυρω στους 63-65 παιζει στο συγκεκριμενο game 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαξ που έχω δει στο Far Cry 4 με όλα μαξαρισμένα είναι 60C

no offence πάντα αλλά να μην παραπληροφορούμε τον κόσμο... όλοι εδώ έχουμε 64-66 με τα πάντα maxed out και εσύ λες 60 ενώ έχεις γράψει 

 

MultiDoc, on 05 Dec 2014 - 11:30 AM, said:snapback.png

Καλημέρες, Έκατσα χθες βράδυ και σκάλισα λίγο την κάρτα. Κατέληξα σε ένα τελείως safe OC με καλά αποτελέσματα, σταθερό, χωρίς πρόβλημα και με πάρα πολύ καλές θερμοκρασίες (μέγιστη που είχα ήταν 79c). Τα επιμέρους ήταν +170 core, +510 memory και max στο buffer του ρεύματος. Με αυτά πήρα σχεδόν 20% πάνω. Για την ώρα όμως κράτησα τα default και θα δουλεύει με αυτά και έκανα ένα save το OC profile να υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...