Προς το περιεχόμενο

NVIDIA GeForce Series 900


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ελα μου ντε....αυτες τις 2 εχω υποψη για να ολοκληρωσω την αναβαθμιση μου . τα 128-bitrate παντως της 960 αν επαληθευτουν ειναι μεγαλο μειον...

Οχι στην 760.Περιμενε να πας μια και καλη σε νεα καρτα.Δεν ξερω μονο μην βγαλει αργοτερα καμια προσφορα με δωρεαν κουπονι οπως εγινε και στις 970 και 980 η Nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οχι στην 760.Περιμενε να πας μια και καλη σε νεα καρτα.Δεν ξερω μονο μην βγαλει αργοτερα καμια προσφορα με δωρεαν κουπονι οπως εγινε και στις 970 και 980 η Nvidia.

εμενα κατι μου λεει οτι η 960 θα ναι χειροτερη απο την 760 . το memory bandwith παιζει αρκετα μεγαλο ρολο ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα κατι μου λεει οτι η 960 θα ναι χειροτερη απο την 760 . το memory bandwith παιζει αρκετα μεγαλο ρολο ....

Η 970 και η r9 285 εχουν πιο καλο pixel filling απο τις 290 που εχει 512bit διαυλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδατε κάπου επίσημα ότι θα είναι 128bit memory η 960, ή άλλα λόγια να αγαπιόμαστε;

δες το πρωτο ποστ του voltmod

 

http://www.insomnia.gr/topic/556267-%CE%B4%CE%B9%CE%AD%CF%81%CF%81%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B1%CE%BD-%CE%BF%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-nvidia-geforce-gtx-960/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...Ομολογώ ότι δεν παρακολουθώ πολύ τα feature product specs, ειδικά της πράσινης, αλλά μου φαινόταν αδιανόητο gaming card να βγαίνει με 128bit δίαυλο το 2015...Παίζει να είναι και χειρότερη από 760, όπως το κόβω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα...Ομολογώ ότι δεν παρακολουθώ πολύ τα feature product specs, ειδικά της πράσινης, αλλά μου φαινόταν αδιανόητο gaming card να βγαίνει με 128bit δίαυλο το 2015...Παίζει να είναι και χειρότερη από 760, όπως το κόβω;

με επαναλαμβανεις λοιπον αρα συμφωνουμε B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με επαναλαμβανεις λοιπον αρα συμφωνουμε B)

 

Με την μικρή διαφορά ότι είναι άτοπο να κρίνεις μια GPU από το πλάτος διαύλου της ή κατ' επέκταση από το θεωρητικό εύρος μνήμης της και ΟΧΙ από το πως χρησιμοποιεί το υπάρχων εύρος μνήμης ή με άλλα λόγια την επάρκειά της. Με άλλα λόγια τα συμπεράσματα μετά την κυκλοφορία και μετά τις πρώτες ανεξάρτητες μετρήσεις. Από μνήμη μπορεί να σου μείνει μια 960, από εύρος όχι.

Μα δε διαφωνώ μαζί σου. Απλώς σου λέω ότι, όπως και στην AMD, έτσι και με τις 900άρες σου σερβίρουν ξαναζεσταμένο φαγητό. Κάποιος που έχει 780/780TI/Titan, δεν έχει κανένα σοβαρό κίνητρο να την αλλάξει ακόμα...

 

Και ποιός είπε ότι οι 970/980 είναι αντικαταστάτες των 780/Titan ακριβώς. To GM204 αντικαθιστά το GK104 (GTX660/670/680/760/770) και το GK110 (780/780Τi/Titan) θα αντικατασταθεί σύντομα από το GM200. Τόσα χρόνια ακόμα να μάθετε την διαφορά ενός performance από έναν high end πυρήνα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και ποιός είπε ότι οι 970/980 είναι αντικαταστάτες των 780/Titan ακριβώς. To GM204 αντικαθιστά το GK104 (GTX660/670/680/760/770) και το GK110 (780/780Τi/Titan) θα αντικατασταθεί σύντομα από το GM200. Τόσα χρόνια ακόμα να μάθετε την διαφορά ενός performance από έναν high end πυρήνα;

 

Μόνο που o peformance GM204 κοστίζει 600 ευρώ γι αυτό δημιουργείται μπέρδεμα. Κάποτε τον performance GF104 τον φορούσε η GTX 460

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που o peformance GM204 κοστίζει 600 ευρώ γι αυτό δημιουργείται μπέρδεμα. Κάποτε τον performance GF104 τον φορούσε η GTX 460

 

Mην γυρίζουμε διαρκώς γύρω από τους εαυτούς μας. Πόσες φορές πρέπει να τονίσουμε ότι η 980 είναι αμφίβολη επένδυση και οι 970 εμ πάρα πολύ απλά ΔΕΝ στοιχίζουν 600 ευρώπουλα και πούλησαν και ένα τεράστιο ποσοστό από το 1 εκατομμύριο GM204 based GPUs μέχρι τώρα. Είπαμε ο αδαής μέσος καταναλωτής λογικά θα την πατήσει αν δεν το ψάξει, αλλά ας μην δουλευόμαστε και μεταξύ μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους ενδιαφερονται για αλλαγη του μπλε χρωματος στο windforce logo των gigabyte g1 ειναι εφηκτο!!

Χανεται η εγγυηση βεβαια αλλα εαν χρειαστει RMA vομιζω οτι η επανατοποθετηση των stock led does the trick ;)

Mετα απο λιγο ψαξιμο [link=http://www.overclock.net/t/1519475/gigabyte-gtx-970-led-swap][/link] τα μπλε led μπορουν να αντικατασταθουν με λευκα, κοκκινα η πρασινα αναλογα με τα γουστα του καθενος.

Η διαδικασια δεν ειναι πολυ δυσκολη ουτε στην αφαιρεση του logo απο την καρτα, ουτε στην αφαιρεση της πλακετιτσας και των led απο πανω της,για καποιον που "το εχει" λιγο το θεμα και τα καταλληλα μεσα.

Εγω αποφασισα να προχωρισω στη "μοντα" γιατι απλα αυτο το μπλε μου ηταν ανυποφορο μιας και ολο το υπολοιπο pc ειναι κοκκινο-μαυρο.

 

Παραθετω λοιπον μερικες φωτο απο το πριν και το μετα καθως και τα led που χρησιμοποιησα:

 

Πριν

 

DSC03879_zps0c0537e4.jpg

 

 

 

Μετα

 

 

WP_20150118_17_31_31_Pro_zpsce8089e3.jpg

 

 

Τα ledακια

 

 

WP_20150118_17_32_11_Pro_zpsd47c59ed.jpg

 

 

 

Για οποιον τον ενδιαφερει και θελει βοηθεια εδω ειμαστε ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους ενδιαφερονται για αλλαγη του μπλε χρωματος στο windforce logo των gigabyte g1 ειναι εφηκτο!!

Χανεται η εγγυηση βεβαια αλλα εαν χρειαστει RMA vομιζω οτι η επανατοποθετηση των stock led does the trick ;)

Mετα απο λιγο ψαξιμο [link=http://www.overclock.net/t/1519475/gigabyte-gtx-970-led-swap][/link] τα μπλε led μπορουν να αντικατασταθουν με λευκα, κοκκινα η πρασινα αναλογα με τα γουστα του καθενος.

Η διαδικασια δεν ειναι πολυ δυσκολη ουτε στην αφαιρεση του logo απο την καρτα, ουτε στην αφαιρεση της πλακετιτσας και των led απο πανω της,για καποιον που "το εχει" λιγο το θεμα και τα καταλληλα μεσα.

Εγω αποφασισα να προχωρισω στη "μοντα" γιατι απλα αυτο το μπλε μου ηταν ανυποφορο μιας και ολο το υπολοιπο pc ειναι κοκκινο-μαυρο.

 

Παραθετω λοιπον μερικες φωτο απο το πριν και το μετα καθως και τα led που χρησιμοποιησα:

 

Πριν

 

DSC03879_zps0c0537e4.jpg

 

 

 

Μετα

 

 

WP_20150118_17_31_31_Pro_zpsce8089e3.jpg

 

 

Τα ledακια

 

 

WP_20150118_17_32_11_Pro_zpsd47c59ed.jpg

 

 

 

Για οποιον τον ενδιαφερει και θελει βοηθεια εδω ειμαστε ;)

και μενα κοκκινο μαυρο ειναι,αλλα δεν θελω να χασω την εγγυηση.Πολυ απλα αν δεν σαρεσει το χρωμα το κλεινεις το led :D

 

με προλαβαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόκκινο = περιμένετε η κοπέλα είναι απασχολημένη....

Πράσινο = περάστε καλώς ορίσατε

Λευκό = δεν ξέρω ή μπες ή βγες κάνε ότι γουστάρεις..... :devil:

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...